banner265

banner571

“Ortak bir liste ile seçime girelim”

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Ömer Karadeniz, “Biz üyelerimize hizmet etmek istiyoruz. Eğer bir yarış olacaksa centilmence ve demokratik ortamda bir yarışın gerçekleşmesini istiyoruz.  Biz erkenden çıktık, kendimizi açıkladık. Bir liste çıkaracağımız beyan ettik. Ben isterim ki diğer arkadaşlar da gelsinler bizlere destek versinler. Ortak bir liste ile seçime girelim. Oda yönetimini oluşturalım. Ama listeler olacaksa da ben şimdiden başarılar diliyorum arkadaşlara. İttifak konusunda bizim kapımız herkese açık.

GENEL 05.02.2022, 12:54 Bakış Haber Merkezi
“Ortak bir liste ile seçime girelim”
banner301

Çerkezköy Bakış- Çerkezköy Bakış ve Kapaklı Bakış Gazetesi gündeminin nabzını tutmaya devam ediyor. Çerkezköy Bakış Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Fırat Keskinkılıç’ın hazırlayıp sunduğu Çerkezköy ve Kapaklı Bakış Gazetesinin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan “Gündeme Bakış” programının konuğu bu kez Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Ömer Karadeniz oldu. Adaylık sürecini değerlendiren Karadeniz, vaatlerinden de bahsetti.

“KLASİK BİR AİLE BABASIYIM”

Konuşmasına kendisini tanıtarak başlayan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Ömer Karadeniz, “Ben 1971, Sarıkamış doğumluyum. İlk, orta ve lise tahsilimden sonra Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdim. Öğrenciyken ticarete başladım. İnşaat malzemeleri satan ve konut yapan yani yap sat yapan 2 firmamız var. Çerkezköy, Kapaklı bu civarlarda faaliyet gösteriyoruz. Evli ve 5 çocuk babasıyım. İki çocuğum üniversiteyi bitirdi. İkisi üniversitede okuyor. En küçük kızımız da şu an lise tahsilini devam ettiriyor. Klasik bir aile babasıyım” dedi.

“ÇERKEZKÖY TİCARET VE SANAYİ ODASI’NA HİZMET ETMEK İSTİYORUM”

Adaylık sürecini değerlendiren Karadeniz, “Oda seçim süreçleri başladı. Birçok odamızın seçimi oldu. Muhtemelen diğerleri de Şubat ayı itibariyle Türkiye genelinde bitecek. Akabinde Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri var. Nisan'da normal süresi içerisinde yapılırsa Nisan ayı içerisinde Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinin de yapılması gerekiyor. Ama bu süreç içinde olur mu olmaz mı onu bilemiyoruz. Odalar çok önceden seçim takvimi belirlemiyor bildiğim kadarıyla. 15-20 gün önceden seçim takvimini belirleyip ondan sonra seçime gidiliyor. Bu çerçevede ilk adaylığını açıklayan isim benim. Biz süreci biraz erkenden başlattık. Tabii bunun avantajları da, dezavantajları da var. Biz bunun farkındayız. Biz kendimizce çalışma programını belirleyerek çalışmalarımızı başlattık. İlk kez belki de ticaret ve sanayi odası çalışması bizim sürdürdüğümüz kulvarda sürüyor. Biz bütün üyelerimize ulaşıp onlara kendimizi, yapacağımız çalışmaları anlatmak. Tabii ben yola çıkarken özellikle bu kamu görevlerine talip olurken kendime 2 soru sorarım. Birincisi siz bu işi yapabilir misiniz, bu işi yapacak gücünüz takatiniz, yetiniz var mı?  İkincisi de neden bu göreve talibim. Ben çıkarken bu iki soruyu da kendime sordum. İnşallah üyelerimiz bize bu vazifeyi verirse çok güzel bir şekilde onlara hizmet edeceğimize inanıyoruz. İkincisi de bu göreve niye talip oldunuz? Bu göreve talip olurken de, kamu görevlerine talip olurken de ben neden talip olduğumu açıklıyorum. Kendime soruyorum, ondan sonra da bu göreve talip olduğum da muhataplarıma söylüyorum. Biz insanlarımıza hizmet etmek istiyoruz, faydalı olmak istiyoruz, içinde bulunduğumuz toplumun hizmetinde koşturmak istiyoruz. Yani gök kubbede bir hoş seda bırakmak istiyoruz. Neticede biz insanız. Hepimiz faniyiz. Arkamızda bir eser bırakmak istiyoruz. Hani insan ölür kalır eseri. Merkep ölür kalır semeri misali. Biz de mensup olduğumuz topluma özellikle üyesi olduğum Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’na hizmet etmek istiyorum. Üyelerimizin tek tek ayağına giderek bu niyetimi onlara açıklamak istiyorum” dedi. 

“UMARIM BÖYLE BİR MÜDAHALE GELMEZ”

“Sizce oda seçimlerine siyasiler müdahil oluyor mu?” sorusuna da cevap veren Karadeniz, “Umarım ve dilerim bir siyasi müdahale olmaz. Böyle bir ihtimal var mı? Bence var. Ama benim temennim olmaması yönünde. Siyasi bir müdahale olursa bu doğru olmaz. Üyelerimiz de bunu hoş karşılamaz. Tarihte bunun yaşanan örneği var. Biliyorsunuz 1980 darbesi sonrası ilk yapılan seçimlerde rahmetli Turgut Özal Anavatan’ı kurup seçime giriyor. Dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren de o dönem yine asker kökenli Turgut Sunalp’ı destekliyor. Ve seçim öncesi televizyonlarda bu niyetini açık açık beyan ediyor. Ama netice itibariyle seçime gidiliyor ve Anavatan büyük ekseriyetle seçimi kazanarak tek başına iktidar oluyor. Umarım böyle bir müdahale gelmez. Gelirse üyelerimiz tarafından hoş karşılanmayacağı gibi ters de tepebilir. Müdahale edenlerin aleyhine de dönebilir. Bu muhtemeldir. Tarihte de yaşanan şeylerdir. Oda seçimleri siyaset üstü bir mecrada yürütülmesi gereken seçimler.  Ben onu gerekli konuşmalarımda dile getiriyorum çeşitli vesilelerle. Odamızın mensuplarına baktığım zaman her siyasi görüşten insanların içinde olduğu bir oda. Yani yelpazenin sağında solunda siyasi görüşte insanların içinde bulunduğu bir oda. Dolayısıyla siyasetin buna müdahil olmaması lazım. Bir siyasi arenaya dönmemesi lazım. Siyasi hesaplaşmalar siyasi arenada olmalı” dedi.

“ÇOK CİDDİ TALEPLER VAR”

Sahaya çıktıklarını ifade eden Karadeniz, “Geçen seçimde 12 olan grup sayımız biliyorsunuz bu dönem 15'e çıkmış durumda. Biz şimdi listeler üzerinde çalışıyoruz. Henüz oluşturduğumuz bir kadromuz yok.  Ama çok ciddi talepler var. Listeler konusunda, meclis konusunda bize çok ciddi talepler geliyor. Aklımızda olan isimler var. Değerlendirme aşamasında olduğumuz isimler var. Gerçekten çok ciddi talepler var. İnşallah biz bu talepleri sağlıklı bir şekilde değerlendirip listeler oluşturursak bizim için en büyük belki aşılması gereken sıkıntı bu. Biz bunu kazasız belasız aşabilirsek inşallah güzel vizyoner bir liste ile çıkacağız. Öncelikle ben şuna dikkat ediyorum, bir kere temsiliyet kabiliyeti olması gereken bir liste olması lazım. Herkes kendini listenin içinde görebilmeli. Liste herkesi temsil edebilmeli. İkincisi vizyoner liste olması lazım. Üçüncüsü gençler olması lazım. Ve dördüncüsü en önemlisi de kadın girişimcilerimizin içinde olduğu bir liste olması gerekiyor. İnşallah biz de böyle bir listeyle üyelerimizin karşısına çıkacağız” dedi.

“HEP BERABER BİR SEÇİME GİREBİLİRİZ”

Karadeniz şöyle devam etti, “renk konusunda netleşen bir kararımız yok. Yani turuncu mu olsun beyaz mı olsun sanki beyaz daha ağır basıyor. Yani temiz bir sayfa açmak üzere beyaz rengi üzerinde yoğunlaşıyoruz. Ama turuncu da gündemimizde. İnşallah rengimizi de belli ettikten sonra zaten sizlerle paylaşacağız. Şimdi tabii biz yola çıkarken şunu söyledik, biz bir karşıtlık üzerinden yola çıkmıyoruz. Birilerinden intikam almak üzere yola çıkmıyoruz. Birileri alaşağı etmek içinde yola çıkmıyoruz. Ticaret ve sanayi odasının zapt edilmesi gereken bir kale olarak da görmüyoruz. Biz üyelerimize hizmet etmek istiyoruz. Eğer bir yarış olacaksa centilmence ve demokratik ortamda bir yarışın gerçekleşmesini istiyoruz.  Biz erkenden çıktık, kendimizi açıkladık. Bir liste çıkaracağımız beyan ettik. Ben isterim ki diğer arkadaşlar da gelsinler bizlere destek versinler. Ortak bir liste ile seçime girelim. Oda yönetimini oluşturalım. Ama listeler olacaksa da ben şimdiden başarılar diliyorum arkadaşlara. İttifak konusunda bizim kapımız herkese açık. Bizim etrafımızda yanımızda kümelenebilirler. Hep beraber bir seçime girebiliriz. Yani bizim o konuda hiç kimseye önyargımız yok. Yani ittifak olacaksa bizim kapımız açık” dedi.

“BURADA KARDEŞÇE YAŞIYORUZ”

Siz seçim sürecinde “Anadolu-yerli” aday yönünde yapılan değerlendirmelere nasıl bakıyorsunuz?” sorusunu da yanıtlayan Karadeniz, “Bence bunların gündemden düşmesi lazım. Böyle bir ötekileştirme, çifte standart görüyor. Burada kardeşçe yaşıyoruz. Bu bizim ülkemiz, 81 vilayetten müteşekkil. Farklı illerden gelen insanların bir arada kardeşçe yaşandığına şahit oluyorum. Bu farklılıkları da şöyle değerlendiriyorum, illerimiz, yörelerimiz, törelerimiz ayrı olabilir. Ama biz bir vücudun azaları gibiyiz. Bir araya gelince yekvücut oluyoruz. Bu vücudun herhangi bir yerine bir diken batsın bütün vücut etkileniyor. Dolayısıyla yani Anadolu, yerli ayrımını doğru bulmuyorum. Ben herkesin adayıyım. Ben kendimi öyle tarif ediyorum. Şimdi Erkan Başkan’a bir bakın. Erkan Başkan herkesin başkanı oluyorsa ben niye olmayayım?  Ya da yerel yöneticilerimize bakın. Çerkezköy Belediye Başkanımıza bakın, Kapaklı Belediye başkanımıza bakın. Kim var etrafında bu insanların? Herkes var. Biz de diyoruz ki aynı şey olsun. Bir önyargı varsa bu da kırılsın. İnşallah biz bunları hep beraber kıracağız ve aşacağız” dedi.

“KOORDİNE EDECEĞİZ”

Sanayinin bölgenin ve ekonominin can damarı olduğunu ifade eden Karadeniz, “Bizim bölgemizde olan sanayi kuruluşları hem Türkiye ekonomisine hem bölge ekonomisine çok ciddi katkıları var. Bu süreçte ben dolaşırken şunu gördüm, Buradaki küçük esnafımız, KOBİ’lerimiz yeteri kadar bu sanayi kuruluşlarından, bu fabrikalarda istifade edemediklerini duyuyorum, şahit oluyorum. Onlar da şunu diyor, ‘biz yeteri kadar ulaşamıyoruz, iletişim kuramıyoruz. Özellikle tedarik noktasında sanayi kuruluşlarının çoğu tedariklerini İstanbul'dan onun dışında Çorlu’dan ve Çerkezköy ve Kapaklı dışında yaptıklarını söylüyorlar. Ben buna şahit oldum. İnşallah biz gelirsek oda olarak kobilerimizle, küçük esnafımızla sanayicilerimiz arasında bir iletişim, bir köprü kurmaya çalışacağız inşallah. Benzer durumlarda aynı şartlarda sanayicimizin buradaki esnaftan alışveriş yapıp tedariklerini buradan  sağlamalarını koordine edeceğiz. Burada bir iletişim kanalı oda üzerinden bunu sağlamaya çalışacağız.  Bu da şundan dolayı, hepimiz bu bölgede yaşıyoruz. Bu bölgenin imkanlarından faydalanıyoruz. Buranın toprağından faydalanıyoruz, buranın suyunu kirletiyoruz, suları kullanıyoruz o zaman nimet ve hikmet paylaşımında eşit olmamız lazım” dedi.

“TALEPLERİ VE İSTEKLERİ ALACAĞIZ”

Vaatlerinden de bahseden Karadeniz, “Bizim inşallah oda yönetimimiz, biz öncelikle üyelerimizin taleplerini, isteklerini alacağız. Odadan ne talebi var, odadan ne istiyorlar. Biz az çok biliyoruz. Ama geldiğimizde de inşallah biz onlara ulaşarak ya da onları odaya çağırarak bir şekilde bu talepleri ve istekleri alacağız. Ama benim bu süreçte gördüğüm şey şu, üyelerimizin odadan birinci talebi aidatların yüksek olması. Bunu minimum düzeyde düzenleyeceğiz. Özellikle kobilerimiz projelerine kaynak bulmakta sıkıntı çekiyorlar. İnşallah biz geldiğimiz takdirde üyelerimizin projelerine kaynak bulma noktasında yardımcı olacağız. Bu KOSGEB  üzerinden olur, Trakya Kalkınma Ajansı üzerinden olur, ucuz kredi sağlamak şeklinde olur. Biz üyelerimiz için odanın bütün imkânları kullanacağız. Odamız üyelerinin hizmetinde olacaktır. İkincisi ülkemizin kalkınabilmesi için ihracatı arttırmamız lazım. Bizim bölgemiz ihracata uygun bir bölge. KOBİ’lerim de yurtdışına açılmak istiyor. KOBİ’lerin yurtdışına bağlantılarının sağlanabilmesi için de bence o da önemli bir görev üstelenebilir. Oda üzerinden bunların yurtdışına açılmaları konusunda yardımcı olacağız inşallah” dedi. 

“HEM KREŞ HEM OKUL İHTİYACIMIZ VAR”

Karadeniz, “Ben bu toplumun en altından gelen bir insanım. Ben dar gelirlinin, fakir fukaranın ihtiyaçlarını bilen, anlayan, öyle bir aileden gelen bir insanım. Bununla da gurur duyuyorum. Biz odanın her kuruşunu bu bölge ve üyelerimizin faydasına kullanacağız. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Öncelikle odamızın imkanları nispetinde sosyal yardımlarımız olacak. Fakir fukara ailelerimize yardımlarımız olacak. Eğitim ve burs yardımlarımız olacak. Artan paramız olduğu takdirde malumunuz Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odamız burada iki tane okul yaptı. En azından isim haklarını aldığı belli bir katkı sunarak zannedersem yüzde 51 kadar. İnşallah bundan sonra da böyle bir paramız artarsa Saray’ı ve Kapaklı’yı da unutmadan bu hizmetleri de inşallah eşit şekilde dağıtarak okul olur, kreş olur, spor salonu olur, inşallah bunları da bölgemizde üyelerimizin hizmetine sunacağız.  Bu şekilde eğitim önceliğimiz özellikle Çerkezköy, Kapaklı çok göç alan bir yer. Hem kreş hem okul ihtiyacımız var. İnşallah o bütçelere sahip oluruz. Eğitime de özellikle yatırımlarımızı yapacağız.” dedi. Ailesinin de kendisine destek verdiğini ifade eden Karadeniz,  “Üye odaklı bir yönetim anlayışıyla, üye odaklı bir yönetimle inşallah üyelerimizin hizmetinde olacağız” dedi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Samsunspor 36 51
8. Manisa Futbol Kulübü 36 49
9. Tuzlaspor 36 49
10. Boluspor 36 48
11. Gençlerbirliği 35 48
12. Keçiörengücü 35 48
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 36 46
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31