banner265

banner571

Yel: Çerkezköy üretimin merkezi

AK Parti MKYK üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, “Çerkezköy’ümüz zaten Türkiye'mizin çok önemli sanayi şehirlerinden bir tanesi. Üretimin merkezi, adeta kalbi diyebileceğimiz yerlerden bir tanesi. Bu işlevini biz daha da arttırmasını, ülkemize bugüne kadar katmış olduğu değerin daha da ileriye gidebilmesi için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

GENEL 27.12.2021, 18:59 27.12.2021, 19:47 Bakış Haber Merkezi
banner301

Çerkezköy Bakış - AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, bir dizi ziyarette bulunmak üzere Çerkezköy’e geldi. İlk olarak AK Parti Çerkezköy İlçe Teşkilatı’na gelerek, İlçe Başkanı Kamil Çetintaş ve teşkilat mensuplarıyla bir araya gelen Milletvekili Yel, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

DENETİMLERİ DAHA DA HIZLANDIRACAKLAR

“Doların düşmesine rağmen marketlerdeki ürünlerin fiyatlarında herhangi bir düşüş yaşanmadı. Bunula ilgili bir düzenlemeye gitmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna cevap veren Yel, “Başlangıcında dış güçlerin başlatmış olduğu bir süreç ve daha sonrasında da iç piyasadaki bir panikleme ile beraber dolar kuru beklenmedik bir seviyede hızlı bir şekilde yükseldi. Ve bununla birlikte buna eşdeğer olarak da fiyatları yükseldiğini gördük. Şimdi de tabii hem kamuoyunu beklentisi hem de biz ülke yöneticilerinin beklentisi mutlaka fiyatların yükseldiği hızda geriye düşmesi. Çünkü dolardaki azalış veya Türk lirasının değer kazancı yaklaşık olarak yüzde 20’nin üzerine çıktı bu son bir haftadır. Ve bununla birlikte de bizlerde fiyatların özellikle hızlı bir şekilde geriye gelmesini istiyoruz.  Bunu sayın cumhurbaşkanımız kamuoyuna deklare etti ve bu konuda da tedbirlerimizin artacağı konusunda da ilan etti. Bundan sonra da bazı sektörlerde gördük ki bazı indirimler başladı. Ama bunun daha hızlı olması bizim tarafımızdan da vatandaşımız tarafından da bir beklenti. Ben umuyorum ki özellikle bu haftadan başlayarak hızlı bir şekilde Ocak ayı içerisinde fiyatlar eski seyrine gelecektir. Ve akabinde de özellikle Ocak ayı içerisinde sabit gelirli vatandaşlarımız başta emeklilerimiz olmak üzere memurlarımıza, işçilerimize, kamu çalışanlarına ve özel sektör çalışanlarına bir zam gelecek. Dolayısıyla bu fiyat artışları ile beraber yani maaşlardaki artışlarla beraber bu şekilde bir rahatlama olmasını, fiyatlarının da düşmesi ile birlikte toplumun beklentisi olan bu indirimlerin birlikte denk gelmesi ile toplumsal refah ve mutluluk düzeninde artacağı bir döneme giriyoruz. Bunun da sürekli olabilmesi için de mücadele ediyoruz. Ticaret Bakanlığımız ve diğer tüm bakanlıklarda sahada etkin denetimlerini yapmakta ve bundan sonra bu etkin denetimleri daha da hızlandıracaklar. O bakımdan vatandaşımızın bizlerden beklediği ne varsa inşallah Ocak 2022 itibariyle bunu sahada daha çok gözlemleyeceğiz. Akabinde de inşallah 2022 yılı içerisinde üretimin artmasıyla, istihdamın artmasıyla yeni ekonomik politikalarımızın hayatta daha çok işlevsel olarak ortaya çıkması ile beraber de ülkemizin kalkınma hamlesinin hızlı bir şekilde devam edeceğini göreceğiz” şeklinde konuştu. 

“İYİ BİR ŞEKİLDE SEYRETMEYE DEVAM ETMİŞ”

Pandemi sürecinin yaşandığını ifade eden Yel, “Tüm dünyada pandemi bütün ekonomiden olumsuz anlamda etkiledi. Bundan tabii Türkiye'nin etkilenmemesi mümkün değildi. Ancak buna rağmen tüm makroekonomik dengeleri göstermekte ki Türkiye Cumhuriyeti Allah'a şükürler olsun bugüne kadar 19 yıldır Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki hükümetlerin bugüne kadar uygulamış oldukları sistemler sayesinde dimdik ayakta kalmış ve makroekonomik dengelerimiz de tüm ülkelerdekilerden çok daha iyi bir şekilde seyretmeye devam etmiş ve bu sayede hem 2020’yi hem de 2021’i pozitif bir büyüme ile geçirmiş bir ülke. Dünyada bunlara baktığınız zaman bir Çin’i sayıyoruz bir de Türkiye sayıyoruz. Üçüncü bir ülkeyi saymak bu anlamda pozitif büyüme içerisinde başka bir ülke var demek mümkün değil. Dolayısıyla muhalefetin dediği gibi herhangi bir şekilde ülkemizde bir panik havası estirecek, bu anlamda ekonomik bir daralmaya gidebilecek bir husus yok. Buradan biz bir kez daha vatandaşlarımıza, ülkemize güvenmelerinin, sayın cumhurbaşkanımıza güvenmelerini, cumhur ittifakı ile beraber yola devam eden Türkiye'nin doğru yolda olduğunu ve bu doğru yoldan daha asla vazgeçmeyeceğimizi, milletimizin geleceği için de inşallah 2023 hedefleri ve diğer hedeflerimizle beraber aziz milletimize omuz omuza bu kalkınma hamlelerimizi hızlandırarak yola devam edeceğimizi ben buradan bir kez daha duyurmak istiyorum.” dedi. 

KIZILPINAR MAHALLESİ’NDE YAPILMASI PLANLANAN DEVLET YATIRIMLARI

Kızılpınar Mahallesi’nde yapılması planlanan devlet hastanesi ek hizmet binası, kamu bankası ve gençlik merkezinin son durumu hakkında da bilgi veren Yel, “Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakan Yardımcısı Sayın Halil Eldemir’i ziyaret ettim. Bu ziyaretimizin konularından bir tanesi de Kızılpınar'daki bu ek hizmet binası, hastanemizin ek hizmet binası ile ilgili konuydu. Malum daha öncesinde söylediğimiz gibi oradaki ziyaretimizde eskiden sağlık ocağı olarak kullanılan ama depremsellik nedeniyle şu anda kullanılamayacak olan boş binayı ziyaret etmiştik. Ve buradan yıkılıp tekrardan yenisinin yapılması ile ilgili vatandaşlarımızın talibini almıştık. Biz burada sağlık il müdürlüğü yetkililerimize ilçe başkanımız ve teşkilatımızın bizlere vermiş olduğu bilgiler çerçevesinde de bu sorunu takip ettik. Şu anda bunun olabilmesi için de teknik çalışmalar yürütülüyor. Burada bir maliyet hesabı yapılıyor ve bununla ilgili 2022 yılı içerisinde bazı gelişmeler olacağını görüyoruz. İnşallah Kızılpınar’ımız hızlı büyüyen bir mahallemiz bu konuda çok göç alan bir yer bu ihtiyacı biz burada görüyoruz. Biz de destekliyoruz bunun olabilmesi için. 2022 yılı içerisinde tahmin ediyorum ki buna karar verilecek ve bununla ilgili bir faaliyet başlayacaktır. Gençlik merkezi ile ilgili çalışma da aynı şekilde devam ediyor. Ve Kızılpınar’ımıza bir gençlik merkezi inşallah 2022 yılı içerisinde kesinlikle kazandırılacak. Bu çalışmamız var. Bir banka şubesinin gelmesi konusunda talep var. Ziraat Bankası Bölge Müdürlüğü ve Genel Müdürlüğü ile de bu çalışmalarımız devam ediyor. Tabii şimdi bankalar yeni şube açmak konusunda artık internet bankacılığı ortaya çıktıktan sonra çok fazla istekli değiller. Bundan böyle artık çok şube açmak yerine internet bankacılığı geliştirmek istiyorlar. Ama biz buna rağmen Kızılpınar'ın çok önemli bir ivme ile geliştiğini, çok nüfus aldığını söyleyerek burada bir şube açılması konusunda ısrarcı takibimizi devam ettirmekteyiz. Bunun olabilmesi de inşallah mümkün gözükmekte. Bu anlamda hem Kızılpınar’ımıza hem Çerkezköy’ümüze ve çevredeki diğer ilçelerimize de bizden beklentisi olan ne varsa hangi hizmet varsa bunu verebilmek için büyük bir çalışma içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

“BÖLGEYE DEĞER KATACAK OLAN BİR HIZLI TREN PROJEMİZ VAR”

“Bölgeye değer katacak olan bir hızlı tren projemiz” var diyen Yel, “Malumunuz Halkalı'dan başlayarak Kapıkule'ye gidecek olan ve ilk etabı olan Çerkezköy-Kapıkule arasındaki çalışma hızlı bir şekilde devam ediyor. 2022 yılı sonu 2023'ün içerisinde bitmesi planlanıyor. Ulaştırma bakanımızla da görüştük. Aynı şekilde Kanal İstanbul projesi ile de aynı şekilde olacak bir hızla girecek olan diğer etabı da Çerkezköy-Halkalı arasında etabı da gündemde o da bu yıl içerisinde ihalesi yapılacak. Dolayısıyla Çerkezköy’ümüz zaten Türkiye'mizin çok önemli sanayi şehirlerinden bir tanesi. Üretimin merkezi, adeta kalbi diyebileceğimiz yerlerden bir tanesi. Bu işlevini biz daha da arttırmasını, ülkemize bugüne kadar katmış olduğu değerin daha da ileriye gidebilmesi için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz

“HİZMETLERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Yel konuşmasına şöyle devam etti, “Bu anlamda tabii eğitim desteklerimiz zaten bölgemize çok fazla. Yıllarca baktığımız zaman Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1923'ten 2000'li yılların başına kadar tüm Tekirdağ'da sadece bin 800 derslik yapılmıştı. Ben 2005 yılında Tekirdağ merkezde Özel İdare Genel Sekreteri olarak göreve başladığım zaman Çerkezköy-Kapaklı bölgesinde bazı dersliklerde derslik başına 76 öğrenci vardı. Ve bu artık sürdürülebilir değildi. Çok göç almış fakat daha önceki hükümetler alınan bu göç karşılığında buraya eğitim hizmetini getirememişlerdir. Sonra bizler bu tespitimizi yaptıktan sonra hızlı bir şekilde hem Özel idare olarak hem de Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Hazine Bakanlığı’nın da birlikte çalışması ile beraber bu bölgeye ve diğer tüm ilçelerimizde çok sayıda derslik yapılabilmesi için faaliyete geçtik. Ve o günden bu yana yaklaşık olarak 6 bin tane daha derslik yapıldı. Bu bin 800 dersliğin üzerine 6 bin tane daha derslik yapıldı. Bakın bu inanılmaz bir rakam, dünyada da bunun eşi benzeri yok. Bir milletin kendi gelecek olan çocuklarına verdiği değeri gösteren, bu anlamda geleceğimize istikbalimize yön çizecek olan gençlerimizin fiziki mekanların düzeltilebilmesi için müthiş bir mücadele. Şu anda sayın cumhurbaşkanımız da söyledi artık biz fiziki yatırımlarımızı bu anlamda tamamlamak üzereyiz ve bundan sonra da artık daha çok kaliteye ihtiyacımız var. Daha çok kaliteli insana ihtiyacımız var biz. Eğitim konusunda fiziki olarak gerçekleştirdiğimiz bu yatırımların dışında aynı zamanda kaliteli insanımızın yetişebilmesi için de aynı şekilde bu kaliteyi destekleyecek şekilde hizmetlerimize devam edeceğiz. Bunu da inşallah yakın zamanda göreceğiz. İşte Tekirdağ’ımızın hem LGS sınavındaki başarısı hem de üniversite sınavına girişteki başarısını arttırabilmek için de planlarımız var. Bu konuda hızlı gayretlerimiz var. Önümüzdeki süreçte bunları da yaşayarak göreceğiz inşallah. Bunların yanı sıra sosyal transfer harcamaları ile ilgili olarak ülkemizde de, şehrimizde de, Tekirdağ’ımızda da çok önemli hizmetler yapılmakta. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı marifeti ile yine kaymakamlıklardaki bizim sosyal yardımlaşma vakıfları münasebeti ile yaptığımız yardımlar bu konuda Çerkezköy’ümüzde tabii bizden beklenti içerisinde olan bir ilçemiz aynı zamanda. Onu da yine karşılayabilmek için de Ankara'da bizler başta Sayın Mustafa Şentop Hocamızın başkanlığında Çiğdem Koncagül Milletvekilimizle beraber burada il başkanımız Sayın Mestan Özcan, Çerkezköy'de Sayın Kamil Çetintaş ve tüm il yönetimimizle birlikte omuz omuza çalışarak inşallah 1 milyon 100 bin hemşerimizin bizden beklediği her türlü hizmeti getirebilmek için de güzel uyumlu bir çalışmamız var.”
Milletvekili Mustafa Yel, teşkilatı ziyaretinin ardından MHP Çerkezköy İlçe Teşkilatı, Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi, Çerkezköy Devlet Hastanesi ve Erzurumlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti.  

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11