banner265

banner571

Yel’den Başkan Akay’a “ortak çalışma” çağrısı

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Çerkezköy’den de geçecek olan Halkalı-Edirne Hızlı Tren Projesi kapsamında Kentsel Dönüşüm vurgusu yaparak, “Kentsel Dönüşüm konusu mutlaka yerel belediye tarafından da istenmesi lazım. Birlikte uyum için bakanlıkla çalışılacak bir iş. Sadece bakanlık bu işi yapamaz, sadece belediye de yapamaz. O halde mutlaka burada Çerkezköy Belediyemizin de bakanlıktan yerleri, sınırları belirleyerek bir talepte bulunması gerekir. Bunu yaptıktan sonra biz bakanımızla görüşürüz. Hep beraber gerekirse Çerkezköy belediye başkanımız, sizler, belediye meclis üyelerimiz, ilçe başkanlarımız gelirler, o konuda gider bakanımızdan randevu talep ederiz, çalışmaya başlarız.” dedi.

GENEL 11.10.2021, 15:33 11.10.2021, 17:31 Bakış Haber Merkezi
Yel’den Başkan Akay’a “ortak çalışma” çağrısı
banner301

Çerkezköy Bakış - AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, bir dizi ziyarette bulunmak üzerek Çerkezköy’e geldi. İlk olarak AK Parti Çerkezköy İlçe Teşkilatı’nı ziyaret eden Yel, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Kamil Çetintaş, AK Partili belediye meclis üyeleri ve teşkilat üyeleri ile bir araya geldi. Çerkezköy Teşkilatı’nı çok heyecanlı gördüğünü ifade eden Yel, Tekirdağ genelinde çalışmaların iyi gittiğini kaydetti.

“GÜBRE FİYATI ÇİFTÇİMİZİ YİNE ÜZDÜ”

Ziyarette yer alan Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak çiftçilerin durumu ile ilgili bilgi verdi. Toprak, “Yüksek verim yaşadık. Yıllardan beri görmediğimiz bolluk yaşadık. Ayçiçeğinde dahi umutluyduk. Yani ilk yağan yağmurlar ekim sırasında düzgün çıkışlar ama son zamanlarda tamamen yaz sıcakları verimi düşürdü. Ortalama verim 200 kiloları duydum. Hayrabolu Malkara taraflarında 240-270 alanları duydum. Ama genel ortalaması önemli. Bizim Çerkezköy-Kapaklı bölgemiz 170-180 kilo civarında ortalamamız. Buğday fiyatlardan memnunduk ama Ayçiçek fiyatlarından maalesef memnun değiliz çiftçiler olarak. Buğday fiyatları çiftçimizin yüzünü güldürdü. Ama maalesef gübre fiyatları yine özel sektörün mü artık yaptığı 5 bin 800’lere çıkışı çiftçimizi yine üzdü.” dedi.

“İNŞALLAH ÇİFTÇİMİZE YAKIN ZAMANDA MÜJDEYİ VERECEĞİZ”

Gübre fiyatları ile ilgili açıklamada bulunan Yel, “Gübre pandemi süreciyle birlikte dünyadaki üretim hızı düştü. Özellikle Hindistan’da üretilen gübre üretilememeye başladı bazı fabrikalarda. Tüm dünyada fiyatlar çok yükseldi. Yani sadece Türkiye’ye özgü bir yükseliş değil. Tabii bizdeki yükseliş biraz daha son dönemdeki kurdaki artışla da orantılı olarak biraz arttı ama esas nedeni üretimdeki azalıştan kaynaklandı. Bununla ilgili şimdi sayın cumhurbaşkanımızın da talimatıyla Tarım Bakanlığımız da takip ediyor, Sanayi Bakanlığımız da takip ediyor. Türkiye’de de gübre üretimi 2022 yılında başlayacak. Bu çalışmayı hızlandırdığımız takdirde artık yurtdışına bağımlılığımız azalacak. Akabinde de 2022 sonlarından itibaren gübre fiyatları düşmeye başlayacak. Ama tabii biz çiftçimiz bu şekilde çok yüksek fiyatlara mahkum bu yıl da etmeyeceğiz. Biliyorsunuz hem mazota hem gübreye hem de diğer çok çeşitli mamullere desteğimiz var. İlk defa bizim hükümetlerimiz zamanında uygulanan destekler var. Malum 1999 yılında Dünya Bankası tarafından uygulanan doğrudan bir destek var. Bu doğrudan destek sadece arazi varlığınaydı, üretime, ürüne değildi. Ve bu 5 yıllık Dünya Bankası finansmanı ile yapılmıştı. İlk defa bizim hükümetlerimiz sayın cumhurbaşkanımızın 2002 yılındaki iktidara gelmesinden sonrasında uygulanan tarım politikalarıyla beraber her türlü mal ve ürüne de destek verilmeye başlandı. Ve şu anda milyarlarca liralık destek devam ediyor. Bölgemizde de aynı şekilde Tekirdağ’ımızda çok çeşitli ürünlere destek veriliyor. Bu konuda tabii biz gübreyi dile getiriyoruz, bildiğimiz bir konu. Sayın cumhurbaşkanımız da, Tarım ve Orman Bakanlığımız da bu konudan bir an evvel kurtulunabilmesi için gerekli çalışmaları yürütüyorlar. İnşallah çiftçimize yakın zamanda müjdeyi vereceğiz.” şeklinde konuştu.

“MÜDAHALE ETMEMİZ LAZIM”

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Neziha Temur da vatandaşların devlet hastanelerinde sıra bulmakta zorluk yaşadıklarını bu nedenle vatandaşların özel hastanelere yönelmek zorunda olduğunu dile getirdi. Yel, “İlimizi gezdiğimiz zaman randevu alamama sorunuyla ilk kez Çerkezköy’de karşılaştım. Çerkezköy’de olabilir, siz var diyorsanız vardır mutlaka. 2021’in başında da bu şekilde bize iletilen sorunlar vardı. Görüşmelerimiz neticesinde buradaki başhekiminde aldığı tedbirlerle bu azaltılmıştı. Sabaha karşı gelip kuyruğa girmelerden bahsediliyordu. Sonra belli bir dönem takip ettik o bahar aylarında falan kalmamıştı. Şimdi tekrar başladıysa müdahale etmemiz lazım.” dedi.

“BAŞHEKİMİMİZ DE SORUNLARI TAKİP EDİYOR”


Konu ile ilgili konuşan AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Kamil Çetintaş da, “Bizim hastanemiz yaklaşık 450 bin nüfusa hizmet ediyor. Ortalama 3 bin 500 poliklinik yapıyor. Bu ciddi bir rakam. Gece acil servis sayısı bin 500 kişi. Aile hekimleri tercih edilmiyor. İnsanlar bir ilacı yazdırmak için hastaneye gidiyor. Aile hekiminin halledeceği işleri hastanede yapılınca diğerlerinin hakkına geçmiş olunuyor. Biz bunları başhekimimizle sürekli takip ediyoruz. Başhekimimiz de sorunları takip ediyor. Ama şöyle 5 tane göz doktoru olması gerekirken göz doktorumuz yok. Bunlar da önemli. İşte doktorun buraya tekrar gelmesi, göreve başlaması, geçici olarak Çorlu’dan temin ediliyor, Kapaklı’dan doktor geliyor ama yeterli değil. Bu tür sıkıntılar var. Milletvekillerimiz sorunları gideriyorlar ama sonuç itibariyle özel hastaneler başarılı doktorlara hemen el atıyor ve başarılı doktorlar da ekonomik olarak tahmin ediyorum özel hastaneleri tercih ediyorlar.” dedi.  

“GİTMENİN YOLUNU ARIYORLAR”

Yel de, “Sağlıkta şöyle bir sıkıntı var. Özellikle bizim küçük ilçelerimize gelen doktorlarımız bir şekilde gitmenin yolunu arıyorlar. Uzman değillerse uzmanlık için çalışmak için ayrılıyorlar. Ya da uzmanlarsa da daha büyük bir ile gitmek için çaba sarf ediyorlar. Buraya gelen de özel sektöre geçmek için bir çaba sarf ediyor. Bunu kökünden değiştirmek gerekir. Bazı zorunlu hizmetler nasıl varsa doktorlukta bu tarz yerlere gelindiği zaman da mutlaka zorunlu bir hizmet süresi koymak gerekir. Başka çaresi yok. Doktor gelmiyor değil. Biz her yıl takip ediyoruz. Her ilçemize onlarca doktor geliyor. Fakat gelen gidiyor. Buna dur demek lazım.” ifadelerini kullandı.

“BAŞARISINI BİZ SAHADA GÖREMİYORUZ”

AK Parti Çerkezköy Belediye Meclis Üyesi Adem İçli de Pınarça Deresi sorunun kökten çözülmesi gerektiğini, yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu ifade ederek, DSİ bir şekilde bunu ilçe belediyesine veya Büyükşehir Belediyesi’ne hatırlatması gerekir” dedi.  

Konuyla ilgili konuşan Yel, “Devlet Su İşleri tarafından dere temizlendi. Ortada bir protokol var. Bizim siyasetçi olarak hepimizin anlatması gereken konu şu, bu Pınarca Deresi’nin esasen malum meçhul yerlerden geçerken ki sorumluluğu Çerkezköy Belediyesi’nde. Ve şimdi de TESKİ’de aynı zamanda. Bunun temizliği ile ilgili çalışmayı da bu iki birimin yapması, esasen TESKİ’nin yapması gerekiyor. Ama bu yerel belediye olarak da sahip çıkması gerekiyor. Fakat baktık CHP tabii ki her yerde aynı şekilde ne yazık ki Çorlu’da da aynı sorun var, diğer ilçelerimiz de de var, hiçbir zaman üstlenmiyor.  Hep taca atıyor. Ama sorduğunuz zaman ‘çok çağdaş belediyeyiz, çok başarılı belediyeyiz’ diyor. Başarısını biz sahada göremiyoruz. O nedenle bu kadar yüzbinlerce insan yaşadığı bu yerde bizim de vicdanımız var. Görevli olmamamıza rağmen sırf vicdanen insanlarımıza yardım olabilmek için DSİ’yi bu işe kanalize ediyoruz. Ve bunun sonucunda da DSİ geldi sağ olsun bu yıl çalışma yaptı. Ama sizin de dediğiniz gibi bunun esas sahibi olan TESKİ tarafından mutlaka yapılması gerekiyor. Bunu yapmadıkları için de biz mecbur kalarak yaptığımız bir çalışma. Bunu sizin dediğiniz gibi bizim mutlaka halka daha çok anlatmamız lazım. Ama şimdi onlar yapmayınca orası bir pislik yuvası haline geliyor. Bizim vicdanımız var. Bilmiyorum CHP’lilerin bu anlamda vicdanı ne kadar sızlıyordur ama bizim sızılıyor. O yüzden halkımızı zor durumda bırakmamak adına görevli olmasak da görevimizi yapıyoruz. Yerel yönetimlerde hizmet anlamında dayatma olmuyor. Dayatmayı halk seçimlerde eğer sevmiyorsa başarılı bulmuyorsa seçmez. Dayatma ancak demokraside seçimlerde olabilir. Onun dışında yerel yönetimlere merkezi idarenin herhangi bir dayatması mümkün değil. Çünkü bizim bir ademi merkeziyetçiliği yeni yerinden yönetim anlamında bir yönetime inanmışız. Yerinden yönetimleri güçlendirmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

“BİRLİKTE UYUM İÇİN BAKANLIKLA ÇALIŞILACAK BİR İŞ”

Hızlı tren konusuna da değinen Adem İçli, “Hızlı trenin olduğu güzergahta bir kentsel dönüşüm çalışması yapılsa, bu da bakanlık tarafından desteklense. Çünkü İstanbul Büyükçekmece vs. bizim burada olacak. Orada da bir kentsel dönüşüme ihtiyaç var diye düşünüyorum. Gerek belediyenin gerekse sizin de desteğinizle burada bir vizyon çalışması şeklinde Çerkezköy’ün vizyonunu da geliştirir.” Dedi.

Konuyla ilgili konuşan Yel, “Kentsel dönüşüm konusu mutlaka yerel belediye tarafından da istenmesi lazım. Birlikte uyum için bakanlıkla çalışılacak bir iş. Sadece bakanlık bu işi yapamaz, sadece belediye de yapamaz. O halde mutlaka burada Çerkezköy Belediyemizin de bakanlıktan yerleri, sınırları belirleyerek bir talepte bulunması gerekir. Bunu yaptıktan sonra biz bakanımızla görüşürüz. Hep beraber gerekirse Çerkezköy belediye başkanımız, sizler, belediye meclis üyelerimiz, ilçe başkanlarımız gelirler, o konuda gider bakanımızdan randevu talep ederiz, çalışmaya başlarız. Siz gerekçeli olarak bir hazırlayın belediye meclis üyeleri olarak en azından randevuyu alalım gidelim” dedi.

“BU KONUDA DESTEĞİMİZ TAM”

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Milletvekili Yel, Çerkezköy’ün alt yapı yatırımı için İller Bankası’ndan kullanmak istediği kredi ile ilgili yapılan eleştirilere yanıt verdi. Yel, “Onlar şunları söylüyordu, Kapaklı Belediyesi aldı biz alamadık gibi bir serzenişte bulunuyorlar. Ama öyle bir durum yok. Bizim özellikle bu konuda krediyi çünkü talep edenler TESKİ. TESKİ de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin. Yani Çerkezköy’e de Kapaklı’ya da TESKİ hizmet ediyor. En nihayetinde biz bu konularla ilgili özellikle bir önleme faaliyetinde bulunmayız ki bulunmadık hiçbir şekilde. Tam tersi bizim her zamanki çağrımız mutlaka projeler yapın, projelere destek vereceğiz dedik. Bu konuda da desteğimiz tam.” dedi. 

Yel, ilçe programı kapsamında Beskaya Oyun Parkı’nı ve Küçük Sanayi Sitesi esnaflarını ziyaret etti.

 

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31