banner265

banner571

Yurt genelinde "evde kal" çağrısına büyük oranda uyuluyor

- Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere yurt genelinde işlek yerlerde sakinlik hakim oldu

GENEL 07.04.2020, 15:24
Yurt genelinde
banner301

SAKARYA (AA) - Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere yurt genelinde, "Evde Kal Türkiye" çağrısına büyük oranda uyulduğu görüldü.

Başkent Ankara'da şehrin işlek noktası olan 15 Temmuz Kızılay Milli İrade, Sıhhiye ve Anadolu meydanlarında sokağa çıkılmaması uyarıları hafta içinde de karşılık buldu.

Meydanlarda belirli noktalarda görev yapan polis ekipleri, uyarılara dikkate alarak maske ve eldiven takarak görevlerini yerine getiriyor.

Ayrıca sokağa çıkma kısıtlaması bulunanlara yönelik denetleme uygulamaları sürüyor.

- İstanbul genelinde "sessizlik" hakim

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler ve vatandaşların uyarıları dikkate almasının da etkisiyle İstanbul genelinde sessizlik hakim.

Tarihi yarımada başta olmak üzere Beyoğlu, Beşiktaş Sarıyer gibi merkezi yerlerle Esenyurt, Avcılar gibi İstanbul'un diğer ilçelerinin normal zamanlarda kalabalık olan noktalarında az sayıda kişinin dışarı çıktığı gözlendi.

Sahil kenarları ve parklar başta olmak üzere vatandaşların gezmeyi tercih ettiği en önemli mekanlar da sessiz kaldı.

Trafiğin en sakin günlerini yaşadığı İstanbul'daki toplu taşıma araçlarında da yoğunluk yaşanmadığı görüldü.

- Ege sakinliğe büründü

Ege Bölgesi'ndeki illerde, Kovid-19 salgını nedeniyle süren "evde kal" çağrısının etkisiyle sokak ve meydanlarda sakinlik gözlemlendi.

İzmir'de önemli meydanlarının başında gelen Konak'taki tarihi Saat Kulesi ve çevresi boş kalırken, insanların dışarıya zorunlu olmadıkça çıkmadıkları görüldü.

Kentteki vatandaşların yüksek oranda maske taktığı görülürken, şehir içi trafikteki sakinlik de dikkati çekti.

Denizli'de de şehrin en işlek yerlerinde insan yoğunluğu olmadı.

Manisa'da ise vatandaşların yoğun olduğu alanlar boş kalırken, dışarı çıkmak zorunda kalanların da maske takıp tedbir aldıkları gözlemlendi.

Uşak'ta ise kent genelinde vatandaşların kalabalık olduğu alanlar, sokak ve meydanlar boş kaldı.

Aydın'da da kent genelinin tenha olması dikkati çekti.

- Turizmin başkenti sakin

"Turizmin başkenti" Antalya'nın, dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili, Lara ve Sarısu plajları turistlerin eskiden yoğunluk oluşturduğu Cumhuriyet Meydanı, Işıklar ve Kazım Özalp caddeleri sakin günlerini yaşıyor.

- Doğu Marmara ve Batı Karadeniz'de de çağrılara büyük oranda uyuldu

Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Bartın, Zonguldak ve Karabük'te vatandaşlar genelde evde kalmayı tercih etti.

Kocaeli'de normal günlerde yoğunluk yaşanan birçok meydan ve işlek cadde boş kaldı. D-100 kara yolunda trafiğe çıkan araç sayısında ciddi oranda azalma yaşandı. Trafikte az sayıda bulunan aracın büyük kısmını kamyon ve tırlar oluşturuyor.

Sakarya'da vatandaşlar genelde evde kalmayı tercih etti. Kentin işlek adreslerinden Çark Caddesi, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı, Gar Meydanı ve Donatımpark'ta sessizlik hakim oldu.

Bolu kent merkezinde insan yoğunluğu bir önceki güne göre daha az durumda olmasına rağmen, havanın güneşli olmasını değerlendirmek isteyen vatandaşlar, yavaş yavaş cadde ve sokaklara çıkmaya başladı.

Düzce'de normal şartlarda insan yoğunluğunun en fazla olduğu İstanbul ve Gaziantep caddeleri ile Spor Sokak, Anıtpark ile Belediye Meydanı en sakin günlerini yaşıyor.

Zonguldak'ın en işlek caddelerinden Gazipaşa Caddesi'nde az sayıda vatandaş olduğu gözlemlenirken, sahil ve parklarda da sessizlik hakim oldu.

Bartın ve Karabük'te de sokaklarda da sessizlik hakimdi.

- İç Aanadolu'da sakinlik sürüyor

Konya'da, Mevlana Meydanı'nın yanı sıra Alaaddin Bulvarı, Zafer Meydanı, Kültür Park, Kılıçarslan Şehir Meydanı, Konya Büyükşehir Belediye Stadı çevresi ile Otogar ve Kule Kavşağı’nın bugün de boş olduğu görüldü.

Karaman'da Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nın yanı sıra İsmet Paşa Caddesi, 1'inci ve 2'nci İstasyon caddelerinde sakinlik sürüyor.

Aksaray'da da şehir merkezindeki meydanlar, işlek cadde ve güzergahlardaki sessizlik devam ediyor.

Afyonkarahisar'da da Kent Meydanı, Bankalar Caddesi, Uzun Çarşı girişi ve belediye etrafında insan ve trafik yoğunluğu bulunmuyor. Sokaklardaki az sayıda kişi, polis ve zabıta ekiplerince uyarılıyor.

Kayseri'de, kentin işlek yerlerinden Cumhuriyet Meydanı, Millet Caddesi, Sivas Caddesi, İnönü Bulvarı ve Mimarsinan Parkı'nın bulunduğu alanların kısmen sakin olduğu görüldü.

Sivas'ta şehrin en işlek caddelerinden Atatürk Caddesi Kovid-19 tedbirleri kapsamında araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Güvenlik güçleri, vatandaşlara sosyal mesafeleri koruma uyarısında bulundu.

Yozgat'ta Cumhuriyet Maydanı'nın boş olduğu gözlendi. Polis ekipleri sürekli anons yaparak vatandaşları uyardı.

Niğde Ömer Halisdemir Meydanı ile Cumhuriyet Meydanı'nda yoğunluk görülmedi. Kent genelinde vatandaşların zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmadıkları gözlendi.

Kırıkkale'de Cumhuriyet Meydanı, park ve bahçeler boş kaldı.

Kırşehir'de, kentin en işlek yerleri olan Cacabey Meydanı, Ahi Evran Külliyesi Meydanı, Terme ve Atatürk caddelerinin sakin olması dikkati çekti.

- Kapadokya da sessizliğe büründü

Nevşehir’de, bazı caddelerin trafiğe kapatılmasının ardından halkın "evde kal" çağrısına büyük oranda uyduğu görüldü.

Kapadokya bölgesinde, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden olan mekanlarda da sakinlik yaşanıyor.

- Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis ve Malatya sessiz

Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Kilis'te vatandaşlar, Kovid-19 salgını nedeniyle yapılan "evde kal" çağrılarına büyük oranda uydu.

Gaziantep'te kentin en turistik yeri Gaziantep Kalesi civarı boş kalırken, işlek caddeler yerini sessizliğe bıraktı.

Şanlıurfa'da kent merkezinde insan yoğunluğunun azaldığı görülürken, Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi'nin "sakin şehir" ağına dahil ettiği ve yılın bu döneminde bir çok ziyaretçi ağırlayan Halfeti'de de sessizlik hakim.

Malatya'da ise işlek cadde, sokak, meydan ve park gibi yerlerde insan yoğunluğunun azaldığı görülüyor.

Benzer durumun yaşandığı diğer illerde ise kent merkezlerindeki yoğunluk ciddi oranda azaldı.

- Doğu ve Güneydoğu'da çağrı karşılık buldu

Van'da kentin en işlek caddelerinden Cumhuriyet, Kazım Karabekir ve İskele ile Beşyol Meydanı, vatandaşların duyarlı davranmaları sonucu boş kaldı.

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, sahil bandı ve göl kıyılarında anons yaparak vatandaşlara evlerinde kalması uyarısı yaptı. Giriş çıkışlara kapatılan kentte ekipler, toplu yaşam alanları ve caddelerde denetimler yaptı.

Hakkari, Bitlis ve Muş'ta da vatandaşların "evde kal" çağrılarına uymasıyla en işlek cadde ve meydanlar boşaldı.

Erzurum'daki en işlek cadde olan Cumhuriyet Caddesi ile Havuzbaşı, Yakutiye Kent Meydanı ve Çifte Minareli Medrese gibi yerlerde sessizlik hakim oldu.

Kars, Ağrı, Tunceli ve Ardahan, Iğdır ve Erzincan'da ise caddeler ve tarihi mekanlar boş kaldı, vatandaşlar "evde kal" çağrısını yanıtsız bırakmadı.

Diyarbakır, Batman, Bingöl, Elazığ, Mardin, Siirt ve Şırnak'ta da Kovid-19 tedbirleri kapsamında "Evde kal" çağrısına uyuldu.

Polis ve jandarma ekiplerinin sık sık araçlardan vatandaşlara evde kalmaları konusunda Türkçe ve Kürtçe anonslarla uyarıda bulunduğu bölge illerinde normalde yoğunluğun yaşandığı kent meydanlarının boş kaldığı görüldü.

- Trakya "evde kal" çağrısına karşılık veriyor

Trakya'da genel itibarıyla salgın tedbirleri kapsamında zaruri ihtiyaçlar dışında "evde kal" çağrısına uyuldu.

Edirne'de salgından önce turizm açısından da yoğunluk yaşanan Selimiye Meydanı ve Saraçlar Caddesi boş bir görüntü oluşturdu.

Tekirdağ ve Kırklareli'nde ise kent sakinlerinin sıklıkla gittiği meydanlarda çok az sayıda kişi görüldü.

- Karadeniz'de vatandaşlar evinde

Trabzon, Ordu, Giresun, Rize ve Artvin'de vatandaşlar "evde kal" çağrısına karşılık veriyor.

Trabzon'da Atatürk Alanı ve Meydan Parkı ile şehrin eş işlek cadde ve sokaklarından Uzun Sokak ve Kahramanmaraş Caddesi de en sessiz günlerini yaşıyor.

Ordu'da Köprübaşı ve Demokrasi meydanları, Giresun'da Atatürk Meydanı, Rize'de 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı, Memişağa Parkı ile araç trafiğine kapatılan Osman Karavin Caddesi, Artvin'de Atapark Meydanı, Cumhuriyet Caddesi ve Kültür Sokağı'nda eskiye oranla sakinlik gözlendi.

Samsun'un en işlek bölgesi olan Cumhuriyet Meydanı ve İstiklal Caddesi boş kalırken cadde sokak ve parklarda büyük oranda sessizlik hakim.

Görevli ekiplerin dışında kentte araç ve yaya trafiğinin azaldığı toplu taşıma araçlarında ise yoğunluk yaşanmadı.

Çorum'daki Hürriyet ve Kadeş meydanları ile kentin en işlek noktalarından Gazi Caddesi'nde araç ve yaya yoğunluğunun çok büyük oranda azaldığı gözlendi.

Tokat'ta Cumhuriyet Meydanı ve meydan bölgesinde araç ve yaya yoğunluğunun büyük oranda azaldı.

Sinop'ta, vatandaşlar yapılan sokağa çıkma çağrılarına uymaya devam ediyor. Kentin işlek caddeleri ile meydanlarında insan yoğunluğunun azaldığı görüldü.

Amasya'da, Şehzadeler Gezi Yolu ve Yavuz Selim Meydanı en sakin günlerinden birini yaşıyor.

Kastamonu ve Çankırı'da da meydan ve caddeler oldukça sakin durumda.

- Bursa, Eskişehir, Çanakkale, Yalova, Balıkesir ve Bilecik'te sakinlik var

Bursa, Eskişehir, Çanakkale, Yalova, Balıkesir ve Bilecik'te "evde kal" çağrısına büyük oranda uyulduğu gözlemleniyor.

Bursa'da, Tarihi Kapalı Çarşı ve Ulu Cami civarı, Kent Meydanı, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı başta olmak üzere kentin hareketli bölgelerinde yoğunluk bulunmuyor. Emniyet güçleri, meydanlara çıkan bazı yollarda önlem alarak araç geçişine izin vermiyor.

Eskişehir'de daha önce kentin hareketli noktaları arasında yer alan Bursa Caddesi, İsmet İnönü 2 Caddesi ve Atatürk Caddesi'nde sakinlik gözlendi.

Çanakkale'de Kayserili Ahmet Paşa Caddesi ve Kordon Boyu ile Çarşı Caddesi'nin önceki kalabalık görüntüsü yerini sessizliğe bıraktı. Yeni Kordon bölgesinde ise işe gidenlerin haricinde sokağa çıkan kimse olmadı.

Yalova, Bilecik ve Balıkesir'de de vatandaşların sokağa çıkmadıkları gözleniyor.

- Doğu Akdeniz'de "sessizlik" hakim

Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de sokaklar sessizliğe büründü.

Adana Uğur Mumcu ve 5 Ocak meydanları ile Ziyapaşa Bulvarı ve Atatürk Caddesi'nde sessizlik hakim oldu. Kentteki Atatürk Parkı da alınan önlemler kapsamında boş kaldı.

Mersin'de, kent merkezindeki Cumhuriyet Alanı ve 3 Ocak Atatürk Meydanı'nın yanı sıra sahil kıyısındaki Adnan Menderes Bulvarı'nda da sessizlik hakim oldu.

Vatandaşların uğrak yerlerinden kıyı şeridindeki Beşiktaş, Mersin İdmanyurdu, Fenerbahçe ve Galatasaray meydanlarında da sakinlik göze çarptı. Polis ekipleri, sahilde sık sık denetim yaptı.

Hatay ve Osmaniye'de de vatandaşların evde kalarak dışarıya çıkmadıkları gözlendi.


Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31