'Gübre fiyatları sevincimizi kursağımızda bıraktı'

Geçtiğimiz haftalarda yağan kar ve yağmur ile çiftçinin yüzünün güldürürken, gümre fiyatlarına gelen zam suratları astı. Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak, 'Gübrelerin fiyatı 2 katına çıktı. Verilen destekler gübre fiyatındaki artışların yanında çerez kaldı. Yağmur ve kar yağışına, Allah'ın verdiğine seviniyoruz. Hükümet verdi ona da sevinelim derken gübre fiyatları sevincimizi kursağımızda bıraktı.' dedi.

'Gübre fiyatları sevincimizi kursağımızda bıraktı'

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy’de normalin altında kalan yağışlar nedeniyle yeni tarım yılına kuraklıkla girilirken, ocak ayında yağan yağmurlar ve özellikle geçtiğimiz hafta yağan kar, ekilen ürünlere can suyu oldu. Kuraklık tedirginliği yaşayan çiftçiler, geçtiğimiz hafta yağan kar ile büyük sevinç yaşadı.

“YAĞIŞLAR TARLAYA ÇOK İYİ GELDİ”

Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak, kar yağışının çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi. Yağışların tarlalara çok iyi geldiğini ifade eden Toprak, “Yıllardan beri görmediğimiz kar yağışlarını bu sene gördük çok şükür. Beklemediğimiz bir kar yağışıydı. Kar sakin, yağdı, tipi yapmadı, don olayı olmadı. Tarıma zerre kadar zarar verecek bir pozisyon olmadı. Bizim için artı oldu. Çiftçinin 7-8 seneden beri görmediği bir yağıştı bu seneki yağış. Bereket geç de olsa geldi çok şükür. Şu an için umutluyuz.” ifadelerini kullandı. 

“GÜBRELERİN FİYATI 2 KATINA ÇIKTI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gübre desteklemeleri ile ilgili açıklamasını da değerlendiren Toprak, “Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktarın gübre desteklemeleri ile ilgili Cumhurbaşkanımızla, Tarım Bakanımıza yaptığı görüşme memnuniyet sağladı. Ondan da çok memnunuz. Ancak şu an kullanacağımız gübrelerin fiyatı 2 katına çıktı. Verilen destekler gübre fiyatındaki artışların yanında çerez kaldı. Allah’ın verdiğine seviniyoruz. Hükümet verdi ona da sevinelim derken gübre fiyatları sevincimizi kursağımızda bıraktı. Verdiklerini kaşıkla verip kepçeyle aldılar. Desteklemelere yüzde 100 zam yapıldı da gübre fiyatlarına da yüzde 100 zam yapıldı. Çiftçi hangisine sevinsin? Bin 600- bin 700 TL’ye aldığım üre gübresini 3 bin 200 TL’ye bulamıyorum şu anda.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar 1
Osman 28 Şubat 2021 16:12

Söyleyecek söz bulamıyorum sonra neden eflasyon artı şu gübre fiyatları akıl alır gibi değil destek devede kulak yüzde 1000 desteğe zam yapmalı eski fiyattan gübre alinsin