1.6 milyar tavuk yumurtası üretildi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayına ait kümes hayvancılığı üretimi verilerini açıkladı. TÜİK’in verilerine göre Türkiye’de Mayıs ayında tavuk yumurtası üretimi bir önceki aya göre yüzde 1.2 oranında azalarak 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti.

1.6 milyar tavuk yumurtası üretildi

Çerkezköy Bakış - Açıklanan Mayıs ayı verilerine göre kesilen tavuk sayısı 109 milyon, kesilen hindi sayısı ise 458 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 8,3 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 azaldı. Mayıs ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 1,6 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26 azaldı.

TAVUK ÜRETİMİ BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE ARTTI

Mayıs ayında tavuk eti üretimi 193 bin 330 ton, hindi eti üretimi ise 4 bin 656 ton olarak gerçekleşti. Tavuk eti üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 8 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 azaldı. Mayıs ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 2,1 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32,4 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,5 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 azaldı.
 

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510