banner265

banner571

19 Mayıs coşkusu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Çerkezköy ve Kapaklı’da da düzenlenen törenlerle kutlandı. Kutlamalarda gençelrin yaptığı gösterilen büyük alkış aldı.

Gündem 19.05.2017, 16:56 19.05.2017, 17:47 Bakış Haber Merkezi
19 Mayıs coşkusu
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, dün saat 10.00 Cumhuriyet Meydanında başladı. Buradaki törene Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay,  Çerkezköy 3. Zırhlı Tugay Komutanı Albay Engin Candaş,  Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcı Hacı Ünal, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Taha Aslanlı, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, Merkez Komutanı Binbaşı Fuat Dönmez, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürü Olcay Palak, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan, Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, Kamu Kurum ve Kuruluşların temsilcileri, Okul Müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
 

ÇELENK SUNUMU YAPILDI

Tören kapsamında Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür vekili İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulduktan sonra kutlama etkinlikleri kapalı otopark üzerinde devam etti.


 

GÜMÜŞ: TÜRK GENCİ GELECEKTİR

Kapalı Otopark üzerinde devam eden etkinliklerin öncesinde saygı duruşu akabinde ise İstiklal Marşımız okundu. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdür Hüseyin Gümüş yaptı. Gümüş, “Bugün, Türk Milletinin Samsun’da tutuşturduğu Kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 98.yıldönümü. 19 Mayıs, sadece Türk milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır. 19 Mayıs gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir. Siz Türk’e istiklal aşkını veren, Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Yalnız Efelerin; Siz Ya istiklal ya ölüm diyen Antepli Şahinlerin, Sütçü imamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; Siz tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların soyundansınız” dedi.
 

“BU ÜLKE GENÇLERE EMANETTİR”

Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti siz Türk gençlerine emanettir diyen Gümüş, “Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.” dedi. Gençlere seslenen Gümüş, “Sevgili gençler; temeli 19 Mayıs’ta atılan ‘milli egemenlik’ ilkesi ile, birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan milli iradenin yaşatılması için hepimize ve özellikle de siz gençlere büyük görevler düşmektedir. Unutmayınız ki, her 19 Mayıs’ta Samsun’dan elden ele Ankara’ya koşturulan bayrağımız, rengini siz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır. Unutmayınız ki ‘vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır’ Bu vesileyle bu bayramı sizlere hediye eden ‘bütün ümidim gençliktir’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, siz gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.


 

ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLDİ

Hüseyin Gümüş’ün konuşmasını tamamlamasının ardından Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12-A sınıfından Serhat Can Türkmen gelerek ‘Önce Vatanım’ adlı şiirini seslendirdi. Ardından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında ortaöğretim düzeyinde çeşitli alanlarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Genç Erkekler Basketbol ile Genç Erkekler Voleybol turnuvasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban takdim etti. Genç Kızlar Voleybol turnuvasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini 3.Zırhlı Tugay Komutanı Albay Engin Candaş takdim ederken, Masa Tenisi Genç Kızlar turnuvasında dereceye giren öğrencilere ödülleri ise Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay tarafından takdim edildi. Masa Tenisi Genç Erkeklerde derece elde eden öğrenciler ise ödüllerini Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Ünal takdim etti. Son olarak Genç Kızlar 800 metre, Genç Erkekler 150 metre, Genç kızlar 100 metre ve Genç Erkekler 100 metre koşusunda derece eden öğrencilerde ödüllerini İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş’ten aldılar.
 

BÜYÜK BEĞENİ TOPLADILAR

Ödül töreninin ardından Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ritim grubu gösterilerini sergiledi. Sonrasında Güzel Spor kulübü sporcuları etkinlikler kapsamında sergiledikleri performansla büyük beğeni topladılar. Törenin devamında Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Müzik Öğretmeni Cemil Candaş Fakıoğlu yönetiminde hazırladıkları türküleri seslendirdiler. Etkinlikler kapsamında son olarak Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri halk oyunu eğitmeni Hali İbrahim Karataş yönetiminde hazırladıkları gösterileri sergilediler. Halk Oyunları ekibi gösterileri ayakta alkışlandı.

KAPAKLI’DAKİ KUTLAMALAR

Kapaklı ‘da ise 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı kutlamaları, Belediye Meydanında başladı. Buradaki programa, Tekirdağ Vali Yardımcısı Lütfullah Gürsoy, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, İlçe Emniyet Müdürü Sahir Uzun, İlçe Jandarma Komutan Vekili Tekin Oruç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant, İlçe Müftüsü İsa Aktaş, İlçe Kent Konseyi Başkanı Fahrettin Gür, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kapaklı Temsilciliği, siyasiler, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 

ÖĞRENCİLER VALİ YARDIMCISINA ÇİÇEK SUNDU

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kapaklı Çok Programlı Lisesi öğrencileri Tekirdağ Vali Yardımcısı Lütfullah Gürsoy’a bayrak ve çiçek sundu. Kutlama programı İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant’ın günün anlam ve önemini vurgulayan konuşmasıyla devam etti.
 

19 MAYIS 1919’UN 98.YIL DÖNÜMÜ

Nalbant “Bugün, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan Kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs 1919’un 98. yıldönümü. Unutmayınız ki, Atatürk’ün 19 Mayıs’ta milli duygular içerisinde Samsun’da attığı ilk adım, Türk milletinin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda atılmış en önemli adımdır. İşte bu yüzden, Türk milletinin, vatanı ve milleti, manevi değerleri için verdiği onurlu mücadelenin başlangıcı ve adıdır 19 Mayıs 1919.  19 Mayıs’ın 98. dönümüne ulaşmanın mutluluk ve heyecanını hep beraber topyekûn yürekten hissetmekteyiz.” diye konuştu.


 

GENÇLERE SESLENDİ

Nalbant konuşmasının devamında “Sevgili gençler, geçmişini, tarihini kültürünü bilen, özüne ve geçmişine sahip çıkan, tarih ve kültürünü gençlerine aktarabilen toplumlar, ilelebet yaşama hakkında sahiptir. Bu bilinçle 19 Mayıs 1919’da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongreler ile Kurtuluş Savaşı’nı, kendisine inanan milleti ile birlikte sürdürmüş, kazanılan bu zaferin devam etmesi ve vatanımızı kalkınması için gençlere olan güveni sebebiyle de bugünü siz gençlerimize; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı olarak armağan etmiştir. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde, tüm sorunların üstesinden gelecek, birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, geleceğin lider ülkesi Türkiye’yi daha güçlü bir hale getireceksiniz. Biliyoruz ki sizler, Türk milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde, nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz için bizler sizin için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sizlerinde ‘’Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’’ sözünü rehber edinerek, çok çalışıp, ilerde şahsınıza verilecek olan görevi en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphemiz yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramınızı tebrik ediyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle, şükranla ve saygıyla anıyorum’’ diye konuştu.
 

HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ İLE DEVAM ETTİ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant’ın konuşmasının ardından Kapaklı Çok Programlı Lisesi öğrencisi Muhammed Kılıçdoğan, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu. Ardından ise Çağrı Çam Gençliğin Ata’ya Cevabı’nı okudu ve tüm öğrenciler tekrarladı. Kutlamalar Kapaklı Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları ekibinin ve Moldova ekibinin Besalma Halk Oyunları gösterileri ile devam etti.
 

KOMPOZİSYON VE ŞİİR OKUDULAR

Kutlamalar öğrencilerin kompozisyon ve şiir okumaları ile sürdü. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “19 Mayıs” konulu şiir yarışmasında 1.olan Kapaklı Anadolu Lisesi öğrencisi Fadime Arınmış “Atatürk’ün Yedi Tonu” adlı şiiri okudu. Kapaklı Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Esra Akyapı ise kompozisyon yarışmasında 1.olan ‘Kışı Baharla Karşılamak’ adlı yazısını okudu.


 

YARIŞMA DÜZENLENDİ

Kapaklı Şehir Stadı’nda süren kutlamalar halk oyunları ve jimnastik gösterileri ile devam etti. Ardından liseler arası 400 metre kız-erkek orta mesafe koşu yarışları düzenlendi. Gösteriler ve yarışların ardından ödül törenine geçildi.
 

ÖDÜLLERİ VE PLAKETLERİ TAKDİM EDİLDİ

Kapaklı Kaymakamlığı Kupası adı altında düzenlenen spor müsabakaları ve “19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı” konulu yarışmalar soncunda dereceye giren öğrencilere ödüllere takdim edildi. Öğrencilere ödüllerini Tekirdağ Vali Yardımcısı Lütfullah Gürsoy, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant takdim etti. Törenin sonunda öğrenciler dev Türk bayrağı açtı ve gökyüzüne yüzlerce kırmızı-beyaz balon saldı.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 21
2. Real Madrid 9 20
3. Sevilla 9 20
4. Atletico Madrid 9 18
5. Real Betis 10 18
6. Osasuna 10 18
7. Rayo Vallecano 10 16
8. Athletic Bilbao 9 16
9. Barcelona 9 15
10. Valencia 10 13
11. Espanyol 10 13
12. Mallorca 10 12
13. Villarreal 9 11
14. Celta de Vigo 10 10
15. Elche 10 10
16. Granada 9 7
17. Cádiz 10 7
18. Deportivo Alaves 9 6
19. Levante 10 5
20. Getafe 10 2