2. Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. yılı

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilciliği, 14 Ağustos 1974 tarihinde gerçekleşen 2. Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. yılını dolayısıyla bir araya geldi.

2. Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. yılı

Çerkezköy Bakış - Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilciliği üyeleri dernek binasında bir araya geldi. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşan dernek temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan, “Bundan 45 yıl önce Kıbrıs’ı ihlak ederek, Türkiye’yi batıdan güneye kuşatmak ve bu suretle Türkiye’nin yaşam alanını daraltmak isteyen Yunanistan, 15 Temmuz 1974’te Eokac’cı katillere darbe yaptırarak Ada’ya kan ve gözyaşı getirmişlerdir.  Türkiye Cumhuriyeti, enosis hayallerinin gerçekleştirilmek üzere planlanan bu darbe girişimine gereken karşılığı vermek üzere derhal harekete geçmiştir. Londra ve Zürih anlaşmaları gereği garantör devlet olan Türkiye, Kıbrıs’ta barışı tesis etmek, soydaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve Türkiye’ye yönelik olası tehdidi bertaraf etmek maksadıyla adaya müdahale kararı almıştır. Türk ordusu 20 Temmuz 1974 günü Kıbrıs’a başarılı bir hareket icra ederek Kıbrıslı Türk’ü yok olmaktan kurtarmıştır. Kıbrıs Türkü’nü 1878 yılından beri hasret duyduğu özgürlüğüne kavuşturmuştur. Türkiye Muharip Gaziler Derneği adına başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimize vefat eden gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Hayatta olan gazilerimize Allah’tan sağlıklı uzun ömürler diliyorum.” dedi. 

banner287
2.KIBRIS BARIŞ HAREKATI

20 Temmuz 1974'te Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'ta başlattığı ve 14 Ağustos'ta Türk Birlikleri'nin başkent Lefkoşa'ya girmesiyle sonuçlanan askeri harekat.
 

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zozo
Zozo - 1 hafta Önce

Editörünüz yokmu sizin?????

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510