'Acemi kasap'lara öneriler

Çerkezköy’ün en bilindik kasap dükkanları arasında yer alan Taş Kasap’ın ustaları, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla kurbanını kesecek olan vatandaşlara tavsiyelerde bulundu.

'Acemi kasap'lara öneriler

Çerkezköy Bakış - Kurban Bayramı yaklaşırken, kurbanlığını alan vatandaşların bazıları kesim için usta tutarken, bazı vatandaşlar ise kurbanını kendisi kesmek istiyor. Kurban kesimi sırasında kendini yaralayan ve halk arasında “acemi kasap” olarak adlandırılan vatandaşlara Taş Kasap’ın ustaları Hüseyin İbiş ve Yusuf Çalışkan, önerilerde bulundu.

“BICAK YÖNÜ KENDİLERİNE DOĞRU BAKMASIN”

İlk defa bu işi yapmak isteyenler için çelik eldivenin çok önemli olduğunu belirten ustalar, “Acemi olan arkadaşlar mutlaka çelik veya kesilmez eldiven kullansınlar. Bıçak ve kullanımı da ayrıca önem taşıyor. Kullanılan bıçağın tahta değil plastik olması lazım. Tahta saplı bıçakların kayma ihtimali daha yüksek ve bakteri üretebiliyorlar. Plastik saplı bıçaklar daha sağlıklı tutumu da daha kolay. 2 numaralı diye tabir edilen bıçaklardan kullanabilirler. Ayrıca en önemli konulardan bir tanesi de bıçağın yönü. Bıçak önü, kullanan kişiye doğru değil, dış tarafa doğru bakmalı. O an küçük bir dalgınlık, el kayması gibi sorunlarda bıçağın yönü kullanan kişiye doğru olursa kendisini kesebilir.” dedi. Kafa kesimi sırasında da vatandaşların kendilerini yaralayabildiklerini belirten ustalar, “Hayvanın kafası sağlam bir şekilde tutulmalı. Kurban halkası kullanmaları da kolaylık sağlar. Kafa kesimi işleminde ayağı boynuzun ön tarafına koyabilirler. Ayrıca kurbanlık hayvanın da sağlam bir şekilde tutulması gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

banner287

“GÜVENDİKLERİ KASAPLARA KESTİRSİNLER”

Taş Kasap’a ait kurban kesimi işlerini kendilerinin yapacaklarını belirten ustalar, “Kurbanını kendi kesmeyen vatandaş, bunu birine yaptıracaksa mutlaka güvendiği, bildiği, işin ehli olan kişilere yaptırsın.” dedi.

53 KİŞİ YARALANMIŞTI

Geçtiğimiz sene Kurban Bayramı’nda 53 acemi kasap kurban kesimi sırasında kendini yaralamıştı. 
 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 17:56

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510