banner265

banner579

banner571

banner578

AK Parti’den Akay’a ‘Çöplük” desteği

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne verilen önerge ile Tekirdağ’ın tüm çöpünün Çerkezköy’ün Kızılpınar Mahallesine yapılma planına karşı çıkan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’a, AK Partili meclis üyeleri tam destek verdi. Üyeler, 1 milyonluk kentin çöplüğünün Çerkezköy’e büyük zarar verebileceğini belirterek, bu konuda Akay’ın yanında olduklarını ifade ettiler.

Gündem 03.01.2020, 18:44 Bakış Haber Merkezi
AK Parti’den Akay’a ‘Çöplük” desteği

Çerkezköy Bakış - Yeni yılın ilk belediye meclis toplantısı Belediye Meclis toplantısında Vahap Akay başkanlığında yapıldı.

“ŞEHRE BU KADAR YAKIN YERE YAPILMAZ, YAPILMAMALI”

Açılış ve yoklamanın ardından başlayan toplantıda gündem maddeleri öncesinde Kızılpınar Mahallesi’nde yapılması gündeme gelen Tekirdağ Katı Atık Tesisi görüşüldü. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, gündeme konuyu tekrar getirerek, şehir merkezine 3 kilometre mesafeye böyle bir çöplüğün yapılmasına izin vermeyeceklerini vurguladı. Akay, “Geçen ay ki Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis gündemine gelen bir hazırlıktan bahsedeceğim. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Tekirdağ içerisindeki bütün ilçelerinin çöp toplanma alanı şu andaki Süleymanpaşa ilçesindeki Demirli Köyü’nün kenarında. Süleymanpaşa merkeze yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bir katı atık toplama merkezi var. Bu konu ile ilgili Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisinde önümüzdeki hafta yapılacak gündemde zaten meclis üyelerimize buna yakın bir sunum yapacağım. Şu anda Kızılpınar Mahalle’mizin 899 ada 1 ve 2 parselde Tekirdağ Valiliği tarafından oluşturulan bir komisyon marifetiyle, bu alandaki 1 ve 2 parsel mera vasfından çıkartılarak katı atık toplama tesisi olarak işaretlenmesi talebiyle, Büyükşehir Belediye Meclisine aktarılmış durumda komisyonlarda görüşülüyor. Bu komisyonda Büyükşehir Belediye Meclisi’nden üyeler var, bir de Süleymanpaşa Belediyesi’nden üyeler var. Bu komisyon Tekirdağ’da bula bula Tekirdağ yüz ölçümünün yüzde ikisinde, dar alanda yaşayan, yüksek nüfuslu olan, nüfus yoğunluğu her yıl yüzde 9 büyüyen, imar sahaları dar olan Kızılpınar gibi hızlı büyüyen bir mahallenin neredeyse tam ortasına, merkeze uzaklıkları Kızılpınar Mahallesine 3 kilometre, İstasyon Mahallesi’ne 4 kilometre, Cumhuriyet Mahallesi’ne 3 kilometre, Veliköy Mahallesi’ne 4 kilometre mesafede bir yeri 10-15 yıl sonra yapılması planlanacak şekliyle bir katı atık toplama merkezi olarak işaretleme talebi Büyükşehir Belediyesi Meclis gündemine geldi.” dedi. 

“15 KİLOMETRE YAKIN DEDİLER, BURASI 3 KM”

Silivri’nin Seymen Mahallesi’ndeki Katı Atık Toplama Merkezi’nin Çerkezköy’e olan olumsuz etkilerinden de bahseden Akay, “Şu anda İstanbul’un batı yakasının tüm çöpü, biliyorsunuz yakın zamanda gündemimiz de oldu. Bu konuda ilçemiz sıkıntı da yaşıyor oraya yatırım yapılmamasından dolayı. Seymen buraya yaklaşık mesafesi 10 kilometre olan bir alan, şuan Çerkezköy bunun sıkıntısını yaşarken bir anda merkeze uzaklığı 15 kilometre olan Demirli Atık Tesisi ile ilgili Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in ‘Şehre bu kadar yakın mesafede bunlar yapılmaz, yapılmamalı’  açıklamalarını hatırlayalım, sonra Çerkezköy şehir merkezine 3 kilometre mesafeye katı atık tesisi işaretlemeyi ben bütün Çerkezköy kamuoyunun, bütün büyükşehir belediye meclis üyelerimizin, buradaki üyelerimizin de hassasiyetle davranacaklarını düşünerek dikkatine sunmak istiyorum.” ifadelerine yer verdi.

AK PARTİ’DEN DESTEK

Akay’ın konuşmasının ardından söz alan AK Parti grubu sözcüsü Adem İçli de, AK Parti grubu olarak başkan Akay’a destek verdiklerini ve arkasında durduklarını söyleyerek, “Kim tarafından gündeme getirildi. Her ilçe bu konunun karşısında durmak ister. Süleymanpaşa da tabi ki karşı çıkabilir. Bu konu Süleymanpaşa’nın talebi dahi olsa Büyükşehir’e büyük görev düşüyor. Bu konuda sonuna kadar arkanızdayız. Ama daha detaylı bilgi istiyoruz.” dedi.

“İTİRAZIM ÖNCE USULE, SONRA MECLİSE TAŞINMASINA”

İçli’ye teşekkür eden Akay, tesis ile ilgili daha detaylı bilgi verdi. Başkan Vahap Akay, “Tekirdağ’ın tüm ilçelerinin bütün çöpleri şu anda Demirli’ye taşınıyor. Şimdi, Tekirdağ’ın bütünü ile ilgili tabi ki tüm ilçeler buna karşı olacak. Burada bakmamız gereken mesafe bu çöpün Çerkezköy’de, Kapaklı’da, Süleymanpaşa’da olma refleksinin dışında bu konunun nüfus yoğunluğu olan merkezlere uzaklığı. Bu konudaki sıkıntıların yaşanmaması adına bugün koyduğunuz işaretin 15-20 sene sonra imar planlarına, şehir büyümelerinde o tesisle iç içe kalacak bir alanı bugünden eğer işaretleme gibi bir duruma düşerseniz sıkıntı burada. İşaretleyeceğiniz alan Süleymanpaşa Belediyesi Başkanı’nın buna itiraz ettiği Ağustos ayındaki basın açıklamasında ‘Merkeze bu kadar yakın alanda bu tesisler yapılır mı?’ diye bir cümlesi var. Demirli’nin merkeze uzaklığı 15 kilometre, şu anda işaretlediğiniz alanın uzaklığı 3 kilometre benim itirazım bu, bu şekliyle neden geliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin de bu konuda eksiği var, kesinlikle. Tekirdağ Valiliğimiz bir atık tesisi işaretleme komisyonu kurmuş. Bence bu komisyonu kurması gereken Büyükşehir Belediyesi. Çünkü kararı alacak Büyükşehir Belediye Meclisi. Birinci itirazım usule zaten. İkinci itirazım: bu komisyon kurulmuş, bu komisyonda başka ilçe sınırları içerisinde bir yer işaretliyorsunuz, benim, meclis kararı geldiğinde haberim oluyor. Dolayısıyla benim itirazım, önce usule, ikinci itirazım böyle bir noktayı işaretledik, değiştirin diye bir meclis önümüzde bulmayı yine doğru bulmuyorum. Bu bir Çerkezköy refleksi değil, merkeze olan uzaklığıdır.” diye konuştu.

“DENETİM KOMİSYONU BELİRLENDİ”

Katı Atık Tesisi ile ilgili konuşmaların ardından belediye meclis gündem maddelerine geçildi. Gündem maddelerinde bulunan Denetim Komisyonu belirlemesi kapalı oylama usulü ile yapıldı. Oylama sonucu Cumhuriyet Halk Partisi’nden Cevdet Aykaç, Beytullah Coşkun ve Serdar Ürkmez, AK Parti’den ise Mehmethan Atbaşı ve Adem İçli denetim komisyonuna seçildi.

TEŞEKKÜR ETTİ

Gündemin 4. maddesinde yer alan Yazı İşleri Müdürlüğü’nün 17.12.2019 gün ve 95 sayılı Engellilere yapılan yardım hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi görüşülerek, görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Gündem ile ilgili AK Partili meclis üyesi Neziha Temür, yüzde 90 engelli bir çocuğa sahip olduğunu ve bununla ilgili belediyenin çalışmaları için teşekkür ederek, Çerkezköy’deki duyarlı tüm otobüs şoförlerine teşekkür etti. 

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesine devam edildi. Gündemin 5. maddesinde yer alan Yazı İşleri Müdürlüğü’nün 17.12.2019 gün ve 93 sayılı ücret tarifesi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresinin Tarife Komisyonu’na havale edilmesinin ardından, gündemin 6. maddesinde yer alan İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 30.12.2019 günlü sözleşmeli personellerin 2020 yılında çalıştırılması ve ücretlerinin tespiti hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi görüşülerek, oy çokluğu ile kabul edildi. Ardından gündemin 7. maddesinde yer alan Yazı İşleri Müdürlüğü’nün 17.12.2019 gün ve 94 sayılı Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi seçimine geçildi. CHP Meclis Üyeliği’nden istifa ederek İYİ Parti’ye geçen Dilek Köksal’ın Nisan 2020 tarihine Plan ve Bütçe Komisyon Üyeliği görevine devam etmesi oy çokluğu ile kabul edildi. Gündemin 8. maddesinde yer alan Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün 17.12.2019 gün ve 1043 sayılı Park ve Bahçeler Müdürlüğü Yönetmeliği hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi görüşülerek, oy çokluğu ile kabul edildikten sonra Meclis gündeminin 9. maddesinde yer alan İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 24.12.2019 gün ve 14618 sayılı 7 adet boş memur kadrosunda unvan ve derece değişikliği yapılması ile İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 27.12.2019 gün ve 15051 sayılı 13 adet boş memur kadrosunda unvan ve derece değişikliği yapılması hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi oy çokluğu ile ardından gündemin 10. maddesinde yer alan İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 24.12.2019 gün ve 14617 sayılı dolu memur kadrolarında derece değişikliği yapılması hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi ise oy birliği ile kabul edildi. Gündemin 11. maddesinde yer alan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 23.12.2019 gün ve 52 sayılı kamu yararı kararı hakkında müzekkeresinin müzakeresi görüşülerek, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildikten sonra İmar ve şehircilik Müdürlüğü’nün 23.12.2019 gün ve 53 sayılı plan notu değişikliği talebi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün 30.12.2019 gün ve 1331 sayılı kira hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildikten sonra, gündemin 14. maddesinde yer alan Belediye Meclisi’nin 02.12.2019 gün ve Toplantı Nosu:19, Karar Nosu: 116 olan gündemin 1. maddesinde İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilen pergola (Gölgelik) hakkındaki İmar ve Bayındırlık Komisyon raporunun görüşülerek, çalışmaların Ocak ayı içerisinde tamamlanarak, Şubat ayı Meclis toplantısında nihai kararın verilmesine oy birliği ile karar verildi. Belediye Meclis gündemine sonradan ilave edilen 2 adet Belediye hissesi satışı incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildikten sonra 2020 Mali Gelir Yılı’nda İş Deneyim Belgesi harcı alınması talebi de Tarife Komisyonu’na havale edildi. 

KADRO KONUSUNDA TARTIŞMA YAŞANDI

Gündem maddelerinin görüşüldüğü esnada belediye kadrolarındaki değişiklik sebebi ile AK Parti grubu sözcüsü meclis üyesi Adem İçli, kadroların seçim öncesi verilen sözlerden dolayı kadro açıldığı konusunda görüşüne başkan Akay sert tepki gösterdi. Akay, “Kimseye diyet borcumuz yok. Bu kadrolar devletin uygun gördüğü kadrolar. Tekrar hatırlatayım, bu kararlar sadece kadro değişikliğidir.” dedi.

ÇARŞAMBA İKİNCİ OTURUM

Gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından Çerkezköy Belediye Meclisi’nin Ocak ayı Meclis toplantısının ilk oturumu sona ererken, Belediye Meclisi 8 Ocak Çarşamba günü saat 11.00’da yeniden toplanarak, komisyonlara gönderilen konuları karara bağlayacak.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Kasım 2020
İmsak 06:34
Güneş 08:04
Öğle 13:03
İkindi 15:29
Akşam 17:51
Yatsı 19:16
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 20
2. Fenerbahçe 9 20
3. Galatasaray 9 17
4. Gaziantep FK 9 14
5. Karagümrük 9 13
6. Başakşehir 9 13
7. Beşiktaş 8 13
8. Konyaspor 8 12
9. Rizespor 8 12
10. Kasımpaşa 9 12
11. Hatayspor 7 12
12. Göztepe 8 11
13. Malatyaspor 8 11
14. Sivasspor 8 9
15. Trabzonspor 9 9
16. Antalyaspor 9 9
17. Erzurumspor 8 8
18. Kayserispor 8 7
19. Gençlerbirliği 8 5
20. Denizlispor 8 5
21. Ankaragücü 7 2
Takımlar O P
1. Altınordu 10 20
2. Adana Demirspor 9 18
3. Ankara Keçiörengücü 10 18
4. Tuzlaspor 9 18
5. İstanbulspor 9 17
6. Samsunspor 10 17
7. Giresunspor 9 15
8. Bursaspor 10 14
9. Balıkesirspor 10 14
10. Altay 8 13
11. Akhisar Bld.Spor 10 13
12. Adanaspor 9 12
13. Ümraniye 10 10
14. Bandırmaspor 10 8
15. Boluspor 10 7
16. Menemen Belediyespor 8 6
17. Ankaraspor 9 5
18. Eskişehirspor 10 1
Takımlar O P
1. Tottenham 9 20
2. Liverpool 9 20
3. Chelsea 9 18
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 9 17
6. Everton 9 16
7. Aston Villa 8 15
8. West Ham 9 14
9. Wolverhampton 9 14
10. M. United 8 13
11. Crystal Palace 9 13
12. Arsenal 9 13
13. Man City 8 12
14. Leeds United 9 11
15. Newcastle 9 11
16. Brighton 9 9
17. Burnley 8 5
18. Fulham 9 4
19. West Bromwich 9 3
20. Sheffield United 9 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 23
2. Atletico Madrid 8 20
3. Villarreal 10 19
4. Real Madrid 9 17
5. Cádiz 10 14
6. Granada 9 14
7. Sevilla 8 13
8. Athletic Bilbao 9 12
9. Valencia 10 12
10. Elche 8 12
11. Getafe 9 12
12. Real Betis 10 12
13. Barcelona 8 11
14. Osasuna 9 11
15. Deportivo Alaves 10 10
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 10 9
18. Levante 9 7
19. Huesca 10 7
20. Celta de Vigo 10 7
açık
banner573
banner575
banner576
banner577