banner265

banner579

banner571

Akay: Çerkezköy hiç kimsenin arka bahçesi değil 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ilçedeki muhtarlarla düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. Toplantıda Çerkezköy’e taşınması gündemde olan İkitelli Sanayi Sitesi’ne değinen Akay, “İstanbul’un 3. sınıf sanayisini Çerkezköy’e taşıma projesi var. Bu konu hiçbir kurum tarafından seslendirilmiyor.” dedi. Akay, “Bugün ne Tekirdağ, ne Çerkezköy hiç kimsenin arka bahçesi değil. Bugün hepimizin geleceğe dair sorumlulukları var.” ifadelerini kullandı.

Gündem 26.08.2020, 14:10 26.08.2020, 17:57 Bakış Haber Merkezi

Çerkezköy Bakış - Uzun bir sürenin ardından muhtarlar toplantısı tekrar başladı. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın da katılımıyla Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay mahalle muhtarlarını akşam yemeğinde ağırladı.

“İSTANBUL’UN 3. SINIF SANAYİSİNİ ÇERKEZKÖY’E TAŞIMA PROJESİ VAR”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, gündeme dair konuların dışında bir konu ile Çerkezköylülere seslendi. İstanbul’dan Çerkezköy sınırları içerisinde taşınması gündemde olan İkitelli Sanayi Sitesi ile ilgili açıklama yapan Başkan Akay, “Çerkezköy’ün dertlerini sorunlarını paylaşalım, bazı konuları tartışalım diye bugün burada bir araya geldik. Bugünkü konuşmaları fırsata çevirmek amacıyla buradayız.

Çerkezköy’ün en temel sorununu paylaşarak konuşmamıza başlayacağız. Tabiki de kurumların, Çerkezköy’ün, vatandaşların taleplerine dair güncel konularımız var. Ama bazı konular Çerkezköy’de geleceğe dair yapılan adımların, 10 sene, 20 seneki sorunların bugünden konuşuluyor olması lazım.

Bugün konuşacağımız konulardan bir tanesini yaklaşık 1 yıldır konuşuyoruz. İstanbul’un 3. sınıf sanayisini Çerkezköy’e taşıma projesi var. Bu konu hiçbir kurum tarafından seslendirilmiyor. Bizler 10 sene, 20 sene, 30 sene sonra nasıl bir Çerkezköy’de yaşayacağımızı tespit etmek için bu konuyu konuşacağız.

İkitelli’deki 3. sınıf sanayiyi, çevre şartlarını iyileştirmeye çalıştığımız Çerkezköy’e kurma projesi var. Bugün bu projeyi gerçekleştirenler günübirlik ihtiyaçlarını karşılamak amacında olabilir. Ama 20 sene sonra buranın çocukları burada sorun yaşayacak.” dedi.

“MUHTARLARIN DUYARLI OLMASINI BEKLİYORUM”

Akay, “TOKİ eliyle mağduriyet yaşatan kamulaştırmalarla beraber Kızılpınar’ın hemen yanına İkitelli’deki artık sanayiyi taşıma projesi var. Bundan bütün muhtarlarımızın duyarlı olmalarını bekliyorum. Çerkezköy’ün gelecek vizyonunu doğru ortaya koyacaksak, bugün vatandaşın bize verdiği sorumluluğu doğru şekilde paylaşacaksak, Çerkezköy’e katma değer sanayi kuruluşları ile güçlenen Çerkezköy’ün hemen kıyısına başka hiçbir alan yokmuş gibi Çerkezköy’ün hemen yanına, kıyısına, İstanbul’un artık sanayisini getirmeye çalışanlar var. Bunu daha önce hiç konuşmadım.

30 sene sonra bizim çocuklarımız daha kaliteli bir yaşam alanında değil, üçüncü sınıf olan İstanbul’dan çıkartılan Çerkezköy’e uygun görülen bir pozisyonu bugün yaşıyor. Bugün ne Tekirdağ, ne Çerkezköy hiç kimsenin arka bahçesi değil. Bugün hepimizin geleceğe dair sorumlulukları var.” dedi.

“KREDİ ONAYLANIRSA TÜM MAHALLELERDE KAZILAR BAŞLAYACAK”

Belediye Başkanı Vahap Akay, İller Bankasından kredi taleplerinin onaylanması durumunda tüm mahallelerde kazı çalışmalarının başlayacağını kaydetti. Başkan Vahap Akay, “İller Bankası kredisi onaylanırsa tüm mahallelerde kazılar başlayacak. Hepimizin dertlendiği bu konular netleşecek.

TESKİ’nin planlama durumları netleştikçe içme suyunun daha uzun vadede değişmesi yerlerde asfalt programını yapmaya başladık. Bugün Kızılpınar’ın 3 mahallesinde de park işlerimize başlıyoruz. Bunun dışında önümüzdeki 2021 dönemine ait Narin Caddesi’nin proje çalışması devam ediyor.

İstasyon Mahallesinde Cengiz Topel ile Üründül Sokağa bağlanan hattın ihale çalışması başladı. Melisa ve Çağlayan Sokakta soğuk asfalt çalışması gibi altyapıların olduğu yerlerde asfalt gündemimizde, iki yıl evvelki vaatlerin arkasından giderek proje çalışmalarına devam ediyoruz.

Atatürk ve Öztrak Caddesindeki, çalışmaların detaylarını önümüzdeki meclis toplantısında anlatacağım. Meydan altı otopark çalışmalarının da proje çalışmaları devam ediyor. Yeni bir şehir meydanı olsun bakış açısı ile yola çıkıyoruz. Esnaf ve vatandaşlarımızdan taleplerimiz olacak.

Kötü ve çirkin görüntü oluşturan tabelalardan, dökük binalardan kurtulmak için vatandaşlarımızdan talepte bulunacağız. Bu konudaki fikir ve taleplerinizi mutlaka bizlere ulaştırın. Çerkezköy’ün belki bir daha bir asır dokunulmayacak cadde ve sokaklarımız olsun istiyoruz.

Sessizliğimizin sebeplerinden biri de proje aşamalarımız. Uzun vadede çıkarmayacak, altyapı sorunu yaşatmayacak projelerle yola çıkacağız. Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde yağmur suyu, içme suyu işlerimiz var.” diye konuştu.

“DÜŞÜNMEDEN, ZAMAN HARCANMADAN YAPILAN İŞ BÖYLE OLUYOR”

Atatürk Viyadüğü yaya kaldırım genişletme çalışmalarının aksadığı yönündeki eleştirilere cevap veren Akay, “Atatürk Viyadüğü yaya kaldırım genişletme çalışmalarımızın proje safhası devam ediyor. Bunun bu kadar uzaması ile ilgili bu kadar uzun boylu mu diye düşünebilirsiniz, evet bu iş bu kadar maalesef uzun boylu.

Düşünmeden, zaman harcanmadan bir iş yapıldığından gördüğünüz gibi 2007 yılında yapılmış, yaya kaldırımı 80 cm bırakılmış işle karşı karşıya kalıyoruz. Prefabrik bir köprüde 2 metre kaldırım açmanın teknik sıkıntılarını yaşıyoruz. Bu viyadük örneği, proje safhalarına neden bu kadar önem verip zaman harcadığımızın en büyük örneği.” dedi.

“AKLIMIZLA KİMSE ALAY ETMESİN”

Geçtiğimiz hafta Çerkezköy’de muhtarlar toplantısı yapan AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan ve AK Parti eski İlçe Başkanı Ümit Kök’ün eleştirilerine yanıt veren Akay, “Tabii ki Türkiye ekonomisi ne ise belediye ekonomisi de aynı. Ekonomik krizi ve pandemi süreci belediye ekonomisini etkiledi.

Bugün kendi çarkları ile dönerek yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bahane aramıyorum, dertlerin hepsini biliyorum demiyorum ama çözüm önerilerini aşağı yukarı tahmin edebiliyorum. Buraya gelerek Çerkezköy Belediyesi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirme kolaycılığına kimse kapılmasın.

Çerkezköy’ün altyapısına hiçbir şey yapılmadı derken geçtiğimiz dönem neler yapıldığını görmezden gelmek zor olmamalı. Sadece AK Parti döneminde alt yapı yatırımı yapıldı deyip bizim dönemimizde yapılmadı denmesi insanların aklıyla oynamaktır. Metrekareye 15 kilogram yağış yağdığından İmar Sitesi sular altında kalmıyor muydu? Ben yanlış mı hatırlıyorum yoksa.

Küçük Sanayi Sitesinin sular altında kaldığı dönemlerde sessiz kalan arkadaşlar bugün hangi bakış açısı ile altyapı yatırımı yapılmadı diyebiliyor. Aklımızla kimse alay etmesin!” açıklamasında bulundu.

“BU KONULARLA İLGİLİ BİLGİLERİ VAR AMA İLGİLERİ YOK”

AK Partililerin eleştirilerine eksik devlet yatırımları ile yanıt veren Akay, “Çerkezköy’ün tüm kanalizasyonları derelere akarken şuan sadece Cumhuriyet Mahallesi’nde bu sorun var o da yakında bitecek. Bugün tüm kanalizasyonlar arıtma tesisine gidiyor. Asbest boruları kimse unutmasın.

Bu yorumlarla hedef şaşırtmaya çalışan arkadaşlara bir sorum olacak. Çerkezköy’ün Çorlu suyu sorunu Fatih Mahallesi’ni sular altında bıraktı. 2012 DSİ tarafından açıklama yapıldı, ‘biz bu işi yapacağız’ diye. Büyükşehir yasası ile ‘bu işi siz yapacaksınız’ dediler.

Daha sonra ‘2016’da kamulaştırma yapacaksınız’ dediler. Büyükşehir Belediyesi 15 Mart 2017 tarihinde Çorlu Suyu kamulaştırması için bir işi omuzlarına yük aldı. Ocak 2019’da hala risk altında bulunan GMKP ve Fatih Mahallesi’ndeki vatandaşların sorununu gidermek için DSİ ihale yaptı.

Mart 2019’da işi müteahhide teslim etti. Bir yıl ödenek yok diye işe başlamadılar. Buraya gelen il ve ilçe başkanlarının bu konularla ilgili bilgileri var ama ilgileri yok. Çorlu suyu sorunu hala devam etmekte, tarih 2020 yılının Ağustos ayı, Allah vermesin Giresun’da neler olduğunu gördük.

Ani su baskınlarının bu şehirde neler olduğunu gayet iyi gördük. 2020 yılı oldu iş teslim edileli 1 sene geçti hala daha ödenek verilmedi. Böyle şeyi yaşarsak bu konuştuklarımızı tarih not edecektir. Böylesine hayati meseleleri Çerkezköy bir daha yaşamasın diye başkanlarımıza ilgilenmeleri temennisinde bulunuyorum.

Zaman zaman Çerkezköy’ün derelerinden kokular geliyor, vatandaşın talebi, şikayeti bizlere geliyor. İşte bunun nedeni derelere yapılan kaçak deşarjlar. Bunu geçtiğimiz yıllarda Kızılpınar’da kırmızı akan dere ile gördük. Siz dereyi ıslah ederseniz, bu deşarjlar olmaz.

Kavakdere örneği var, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi örneği var. Islah edilmiş dere örneğini orada görebiliyoruz. Çorlu Deresinin ıslahının talebini bir kez daha istiyorum. 1,5 yıllık dönem geçirdik, 3,5 yıllık dönem kaldı. Yoğun bir 2021, 2022 ve 2023 yılı geçireceğiz. Yatırımlarında, yapacaklarımızın da arkasındayız.” dedi. 

BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADI

Akay, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularına yanıt verdi. Emniyet Müdürlüğü’nün mevcut Zabıta Müdürlüğü’ne taşınma aşaması ile ilgili soruya yanıt veren Başkan Vahap Akay, “Süreç devam ediyor.

Yılan hikayesine dönen bir iş oldu ama şuan son rötuşlarda, yıl sonu emniyete tahsis olacak ve trafik denetleme sistemi faaliyete geçecek.” dedi.

“ANKARA’YA GİDECEĞİZ KAPILARI ÇALACAĞIZ”

Kentpark içerisindeki astsubay lojmanlarının son durumu ve şehir içi ulaşım araçlarının durak sistemine geçip geçmeyeceği ile ilgili soruya da yanıt veren Akay, “Süreç aynı hali ile duruyor. Bunun için Ankara’ya gideceğiz kapıları çalacağız. Önceden 4 bloğu ruhsatsız olduğu için yıktık.

Şuan az kullanılan 2 blok kaldı. Onları da eninde sonunda yıkıp hem kentparka hem de altı yola katacağız. TESKİ’nin altyapı yatırımlarının ardından üst yapı çalışmalarının başlaması ile yeni bir düzenleme yaptıracağız. Zabıta ekiplerimiz de kurallara uymayanlar ile ilgili gereken işlemi yapacaktır.

ALBAYRAK: ÇERKEZKÖY’E 211 MİLYON TL’LİK YATIRIM VERDİK

Akay’ın ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak konuştu. Başkan Albayrak, Çerkezköy’e 211 milyon TL’lik yatırım verdiklerini vurguladı. Albayrak, “Şimdi arkadaşlar çok samimi konuşuyorum, Çerkezköy’ün sorunlarını çok iyi bilen, konuları çok iyi takip eden bir belediye başkanı ile çalışıyoruz.

Büyükşehir Belediyesi toplantılarında önceliği Çerkezköy’ün menfaatleri oluyor. Hangi siyasi parti ne konuşursa konuşsun, bizim hem Tekirdağ hem de Çerkezköy için iyi niyetli bir yaklaşım içerisinde olduğumuzdan kimsenin şüphesi olmasın. Aynı filmi ikinci defa görüyoruz.

2014’te belediye seçimlerinin ardından 2019’da tekrardan seçildik. AK Parti yöneticileri her ortamda bizi eleştirerek siyasi menfaat içerisine girdiler. 1826 gündür görevdeyiz. Bu görevimizi hizmet için verdik. Arkadaşlar geldi benim hizmet dönemimin 3. ayında istifa et demeye başladılar.

Ben İstanbul’un Kadir ağabeyi değilim ki istifa edeyim. Allah’a şükür 5 yılı doldurduk. Ben bu 5 yıl içinde belediye başkanımızın başarılı olduğuna inanıyorum. Çerkezköy’e 211 milyon liralık yatırım verdik. Bizler bu göreve çalışmak için seçildik. Bu dönemimizi de kimseyle kavga ederek geçirmeyeceğiz.

Pandemi döneminde de ekonomik kriz döneminde de Çerkezköy’e 25 milyon liralık çalışma yaptık. Halkımızı korumak için pandemi döneminde güzel çalışmalar yaparak geçirdik. Çerkezköy’e çok ciddi yatırım ve desteklerimiz oldu. 4 ay boyunca öz kaynaklarımız çok fazla değil.

Bizim gelirimiz Maliye Bakanlığı tarafından toplanan vergiler ve İller Bankası’ndan gelen para. Geçen seneye nazaran bu yıl 115 milyon lira eksik para geldi. Çerkezköy’e 20 milyon liralık yatırımla çalışmalara başladık. Yağmur Suyu inşaatına başlayacağımızı söyledik.” dedi.

“SİYASETİN ZAMANI DEĞİL”

Başkan Albayrak, hizmet esnasında siyaset yapmanın doğru olmadığını söyleyerek, “AK Parti’nin il başkanı, milletvekilleri geliyor Çerkezköy’e veya 11 ilçeye, bütün yaptıkları işler yerel yönetimi eleştirmek. Arkadaşlarımızın malzemesi bu.

Ben 224 milyon lira Çerkezköy’e harcarken, onlar iktidarda Çerkezköy’e ne verdiler. ‘Beceriksiz Başkan’, ‘Vitesi boşa attın’, ‘HDP ile kolkola girdin’ yani siyasi üslupta böyle atışmalar oluyor. Ancak şimdi zamanı değil. Tekirdağ’a bizim genel başkan yardımcımız Faik Öztrak bey geliyor.

Çerkezköy’ün ciddi yatırımlara ihtiyacı var. Biz göreve geldiğimizden itibaren Çerkezköy’ün nüfusu yüzde 42 artmış. Diğer ilçelerle mukayese etmemek lazım. Çerkezköy’ün, Kapaklı’nın ayrılmasının ardından yüzölçümü azaldı. Kilometrekareye 1500 kişi düşüyor. O yüzden daha çok yatırıma ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

“170 MİLYON TL’LİK İÇME SUYU HATTI PROJESİ YAPTIK”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy’e planlanan ve projeleri hazırlanan yatırımlar ile ilgili muhtarlara bilgi verdi. Kadir Albayrak, “Bağlık Viyadüğü bizim sözümüz projesi hazır. Karayolları’ndan da onaylattık, bu bir. Tepe Kavşağı’nın projesi de hazır.

Bakın sadece hızlı tren projesi için bile 10 milyon liralık kamulaştırma yaptık. Bu da var, bunu da söylemek zorundayım. Meydan Otoparkı yapacağım. Öztrak ve Atatürk Caddesi’nin altyapılarının yenilenmesi için çalışma yapacağız. Fakat Çerkezköy’ün en büyük sorunu içme suyu hattı.

Şu an Tekirdağ genelinde içme suyu hattı en kötü olan Çerkezköy. Ve biz 170 milyon liralık proje yaptık, onaylandı. Burada çok büyük bir çalışmaya gireceğiz. Nereden başlayacağımızı, nasıl yapacağımızı sayın başkanımızla konuşacağız. Çerkezköy’ün boruları hep asbest.

Bir çalışma yaptığında çok büyük patlamalar oluyor. Milletvekili sayın Mustafa Yel de, AK Parti İl Başkanı Mestan Özcan da hala 2014-2019 yılları arasında rakiplerimizdi. Seçim sonuçlarını hazmedemediler herhalde, hala üzerimize geliyorlar.

Bize diyorlar ki ‘2 dönem önce yapılan altyapı ile idare ediyorlar’ Hayır. Bu kadar yatırım yapmama rağmen, halen sorunları varsa, düşünün nasıl bir altyapı teslim almışız sizin takdirinize sunuyorum.” dedi.

“İSTERİM Kİ SUYU BEDAVA VERELİM”

Albayrak, su fiyatının neden fazla olduğu ile ilgili de şöyle konuştu: Bana göre yaptığımız en güzel işlerden bir tanesi Kavakdere’yi ıslah etmek ve mahallemizi o pis kokudan kurtarmak. Türkiye’de 30 büyükşehir içerisinde kullandığı suyu yeraltı kaynağından elde eden az sayıda büyükşehirlerden biriyiz.

Yerin 350 metre altından su çıkartıyoruz ve büyük elektrik maliyetleri var. Ben de suyu 2 liraya vereyim, bedava vereyim istiyorum ama maliyetler fazla. Bizler de önümüzdeki süreçte her yerde sosyal medyada, televizyonlarda görüneceğiz.

2024’ün son 3 ayı seçim atmosferinde geçecek ama bu önümüzdeki 3 yılda Çerkezköy’ün, Tekirdağ’ın ağzı açık şekilde izleyeceği yatırımlarımız, güzel çalışmalarımız olacak. Herkese sağlıklı günler diliyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmenizi istiyorum.

SORULARI YANITLADI

Albayrak, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Su faturalarının yüksek olduğu iddialarını cevaplayan Başkan Albayrak; “Pandemi dolayısıyla Tekirdağ’ın genelinde yüzde 30 fazla su kullanılmış. Şu an normale döndük ama kademelerdeki ilk 10 tonu 20 tona çıkardık ve 6 ay taksit yapma imkanı sağladık. Şu anda normaldeyiz” 
Çerkezköy’de vidanjör eksikliği ile ilgili soruya cevap veren Başkan Albayrak; “Bizim turistik yerlerimizde Şarköy ve Marmaraereğlisi’nde yaz ayında nüfus arttı. Ciddi vidanjör talepleri var. Ama bunla ilgileneceğim. Konuyu takip edeceğim”

Faturaların aylık olarak değil 60-65 günlük geldiğine ve kademe artışı nedeniyle yüksek fiyatlandırma yapıldığına dair iddialara da cevap veren Başkan Albayrak; “Suda kademe arttırmak gibi bir durum yok. Faturalar 1 ay kademe hakkı tanınarak geliyor. Konuyla ilgili olarak da itirazları değerlendiriyoruz.” dedi. 

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (2)
Ali uysal 5 ay önce
Başkanım sizin o artık sanayi dediğiniz ufak işletmeler, zanatkar yetiştiren torna kaynak demir işçiliği ve bunun gibi birçok alanda vasıflı eleman yetiştiren tesisler. Şu anki çerkezköy de olan büyük fabrikalarda zamanında girip emekli olup ama hala bulunduğu konumu bırakmayan yanındaki elemana bişey öğrenmeyen aç gözlü insanlarla dolu. O sebepten biz işçi kısımı olarak ikitelli sanayisinin Buraya gelmesini destekliyoruz, ki insanlar bir meslek edinsin.
Mesut albayrak 5 ay önce
Sayın başkanım biz ikitelli OSB nin çerkezköye gelmesini canı gönülden istiyoruz.
Namaz Vakti 17 Ocak 2021
İmsak 06:55
Güneş 08:25
Öğle 13:25
İkindi 15:53
Akşam 18:15
Yatsı 19:40
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 17 35
2. Fenerbahçe 17 35
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 17 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 18 27
9. Antalyaspor 19 25
10. Sivasspor 18 23
11. Başakşehir 18 23
12. Konyaspor 18 22
13. Göztepe 18 22
14. Kasımpaşa 17 22
15. Malatyaspor 17 21
16. Rizespor 17 21
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 18 16
19. Ankaragücü 17 15
20. Denizlispor 18 14
21. Erzurumspor 18 13
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 17 36
2. Leicester City 18 35
3. Liverpool 17 33
4. Man City 16 32
5. Everton 17 32
6. Tottenham 17 30
7. Chelsea 18 29
8. Southampton 18 29
9. West Ham 18 29
10. Aston Villa 15 26
11. Arsenal 18 24
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 18 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 17 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 18 11
20. Sheffield United 18 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12
-2°
açık
banner573
banner575
banner576
banner577