Akay: Savcılık soruşturması devam ediyor

Çerkezköy Belediyesi 2019 mali yılı Temmuz ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Meclis toplantısında konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Emlak Servisinde sahte tahakkuk fişleri ile kamunun zarara uğratılmasına ilişkin konuştu. Akay, savcılık soruşturmasının devam ettiğini ve daha önce 32 olan dosya sayısının 47’ye çıktığını ifade ederek geriye dönük taramaların detaylı şekilde yapıldığını kaydetti. Başkan Akay, AK Parti İlçe Başkanı Ümit Kök'ün söylediği belediyeye 'Kayyum atanabilir' yönündeki açıklamasına yönelik yaptığı “Çerkezköy Belediyesi’ne ‘kayyum atansın’ diye bir başlangıçla yola çıkan bir siyasi bakış açısı var" sözüne AK Partili Meclis Üyesi Sait Yazı ise, kayyum açıklamasını “Maksadını aşan bir cümle” diyerek eleştirdi.

Akay: Savcılık soruşturması devam ediyor

Çerkezköy Bakış - Açılış ve yoklamanın ardından başlayan meclis toplantısında ilk olarak Çerkezköy Belediyesi İmar ve Emlak Servisi’nde ortaya çıkan ve yolsuzlukla ilgili MHP tarafından verilen önerge okundu. Önergenin okunmasının ardından konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay “Üzüntüsünü bizlerle paylaşan meclis üyelerimize teşekkür ediyoruz. Önergenizde kendi imkanlarınızla detayları öğrendiğinizi ifade etmişsiniz. 14 Haziran tarihinde ben yaptığım açıklamada canlı yayında kendim bizzat bunları kamuoyu ile paylaştım. Kısacası tarafımdan meselenin özüne dair tüm açıklamaları şeffaf ve tarafsız bir şekilde asla ödün vermeden tüm kamuoyuna anlattım” dedi.

KOMİSYON SONUCUNU PAYLAŞTI

Konuyla ilgili olarak, adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini açıklayan Akay: “Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunuldu ve idari soruşturma ise sürüyor. Konuyu savcılık bizim bizzat suç duyurusunda bulunmamız sonrası gündemine almıştır. Konunun özünü doğru anlatıp, kamuoyunu doğru bilgilendirmemiz gerekiyor. Bu konu sadece siyasi partilerin iç meseleleri değildir. Burada sahte evrakla tahakkuk fişleri, sahte tahsilat fişleri ile Çerkezköy Belediyesi İmar Müdürlüğüne teslim edilerek sahtecilik yapılan 47 adet ruhsat dosyasından bahsediyoruz. Konunun özü Çerkezköy Belediyesinden sahte evrakla ruhsat ve iskan almaya çalışan organizasyonu tespit ederek geriye doğru taramalarda sonuca vardık. İşin özünde ruhsat almaya gelen ruhsat sahibi dosyası oluşturuluyor. Oluşturulmaya başlandığında bu ruhsat dosyasına sahte tahakkuk fişi, tahsilat fişleriyle bunu bizzat dosyaya teslim ederek ruhsat almaya çalışan, bizzat dosyayı alarak sahte belgeleri belediyeye teslim ederek ruhsat ve iskan alan dosyalardan bahsediyoruz. Ruhsat ve iskan aşamasında alınmadan teslim edilen evraklardan yola çıkarak tespit başlamış, geçmiş kayıtlarda da bunların varlığı var mıdır diye komisyon kurup bugünlere gelmiştir” dedi.

“TÜM DOSYALAR SİL BAŞTAN KONTROL EDİLİYOR”

Tüm dosyaları sil baştan kontrol ettiklerini açıklayan Akay: “Bugüne kadar taranan 2019 dosyalarında 2, 2018 dosyalarında 30, 2017 dosyalarında 1 olmak üzere toplam 33 dosyanın tespiti yapıldı. 2015 yılının tamamına bakılmıştır ve işlem çıkmamıştır. 2016 yılının son üç ayı kaldı ve bununla ilgili tarama devam ediyor. İskanda ise 2019 yılında 3, 2018 yılında 3, 2017 yılının tamamında ise hiç çıkmadı. 2016 yılından 2000 yılına kadar taramalar tek tek devam edecek. Kısacası tüm dosyaları sil baştan kontrol ediyoruz. Çerkezköy Belediyesini sahte evrak ile ruhsat ve iskan almaya çalışan dosya sahiplerini ortaya çıkartacaktır. 47 dosya ile ilgili her şey savcılığa teslim edilmiştir. Eksik yatanların bir an evvel yatırılmasını aksi takdirde iskan ve ruhsatlarının iptal edileceğini de kamuoyu ile paylaşmıştık. 47 dosyadan bugüne kadar 10 tanesi eksik ya da yatmayanı belediye hesabına yatırmıştır. Geriye kalan 37 dosya sahiplerini de bedellerini yatırmalarını bekliyoruz. Aksi takdirde ruhsat ve iskan işlemleri bu hafta içinde başlayacaktır. Eksiklerini tamamlasınlar. 47 dosyanın savcılıktaki işleri de devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

“BU OLAYLAR DEVAM DA EDEBİLİRDİ”

Akay’ın konuşmasının ardından söz alan MHP Belediye Meclis Üyesi Koray Önsel; “Bu olay denetim sırasında değil şans eseri bir memurun fark etmesiyle ortaya çıkıyor. Bugün belli olmasaydı, belki 3-4 yıl daha devam edecekti. Bizim burada görevi ihmal noktasında da olay budur. Bu devam da edebilirdi. Mesuliyet sahibi kişilerin hiç mi sorumluluğu yoktur. 2018 yılında böyle ciddi bir düşüş var diyip, nasıl olabilir diyebilirdi. Üstüne gidebilirdi. Tespitimiz daha farklı olurdu. Denk gelmiş ki bu olay açığa çıkmış. Biz tüm siyasi partilerden meclis üyelerinin ağırlıkta olacağı bir komisyon kurulmasından yana olduk. Çünkü komisyon kurulsa denetlese herkesin içi rahat ve şeffaf olur. Artık kamuya gitmiş, herkes haberdar. Savcılık süreci takip ediyor” şeklinde konuştu.

“4 BELEDİYE PERSONELİNİN İLİŞİĞİ KESİLDİ”

Konuyla ilgili olarak Valilik makamına müracaat ettiklerini ve müfettiş talebinde bulunduklarını açıklayan Vahap Akay: “Valilik makamı üzerinden de İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş talebinde bulunduk. Uzman kişi, kurum, kim ne varsa hepsine yazılarımızı yazdık. Kendi iç idari soruşturma, araştırmalarımız devam ediyor. Bugüne kadar 1 memur 10 gün boyunca göreve gelmediğinden izinsiz ve mazeretsiz işe gelmediğinden dolayı görevinden istifa etmiş sayıldı. Bu konuyla alakalı memurun dışında iki ayrı memurun idari soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldığını, idari soruşturmasının devam ettiğini, bir de şirket personelinin Çerkezköy Belediyesi’nden bu konuyla alakalı olduğundan ilişiğinin kesildiğini ifade etmek isterim. Toplamda 3 memur, bir şirket personeli toplamda 4 belediye görevlisi soruşturma gereği ikisi açığa alınmıştır. Biri göreve gelmediği için işine son verilmiştir. Bir diğer şirket personeli de bu konuyla ilişkilendirildiğinden idari soruşturması da devam ederken, ilişiği kesilmiştir” dedi.

banner287
“İHMAL VAR MI?”

Konu üzerine söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Sait Yazı: “28 Mayıs’ta olayın tespit edildiğini söylediniz. 12 Haziran’a kadar 16 gün geçiyor. Cumhuriyet savcılarının nöbetçileri var. Burada da suç duyurusunda bulunarak. Suçüstü yapıp göz altına alınabilirdi. İhmal mi var bu işte. Bir de 3-4 memurun üzerinde duruyor. Bu memurların bir amirleri var. Onların hiç mi gözetimi yok. Sorumluluk sadece bu memurların üzerine mi kalacak. İsmi geçen şahıs, belediyeye en son hangi gün gelmiş?”


 

“KONU BENİM ÖNÜME GELİR GELMEZ İNCELEME BAŞLATTIM”

Yazı’ya cevaben açıklamalarda bulunan Başkan Vahap Akay, şu sözlere yer verdi : Personelin işe en son hangi tarihte geldiği bir detay. Bu işin ortaya çıkma safhası ne? Bir vatandaş bu 47 dosyanın içinden bir iskan almaya çalışıyor. Bu aşamada bir memurun yukardaki memur ile aşağıdaki konuşurken bir dosyada sahte olduğu o gün tespit edilmiş. 28 Mayıs’ta benim önüme gelmiş. 28 Mayıs’ta bunu tutanak altına almışız. Bu konuyu o gün gündemime almışım. Sonra bu dosyayı takip edin demişim. Daha iskanını vermemiş, sahte evrağını tespit ettiğimiz bir dosya. Bu dosyayı takip eden kim? Evrak getirip götürmeye çalışan kim? En son demişim ki bir teslim belgesi oluşturup tahsilat makbuzu isteyin demişim. Sahte tahsilat fişini getirmesini talep etmişim. Tahakkukun sahte olduğunu biliyorum. Paranın yatmadığını da biliyorum ama arkadaşları bir çağırmışım bir getirin demişim. Bizi bekletmişler bugün yarın diye. İşi belgelemeye çalışmışım ama olmamış. Sonra da işi açıklamışım. Bu bir dosya takibi.

AKAY: “VATANDAŞ SAHTE EVRAĞI BELEDİYEYE GETİRMİŞ”

Sait Yazı: “O evrağı vatandaşa kim vermiş?” demesi üzerine Akay: “Sahte evrağı vatandaşa kimse vermemiş, vatandaş sahte evrağı belediyeye getirmiş” Yazı: “Bakın sahte evrağı vatandaşa birisi vermiş, bunu kim verdi?” Akay, “Bilmiyorum, siz biliyorsanız söyleyin. Belediyeye birisi sahte evrak getirmiş, işin özeti bu” sözlerinin ardından Yazı: “Bundan şu çıkıyor, belediyede hiçbir şey olmamış. Dışarıda bir çete var. Bu paraları belediyeye yatmış gibi göstermiş, vatandaş da gelmiş, ruhsatını almış” Akay: “Konuyu bulandırmayın bir, bana doğru konuşun iki. Siz dosya sahibisiniz, siz dosya sahibi olarak paranızı ödersiniz, makbuzunuzu alırsınız, koyarsınız dosyanıza sorun çıkmaz” dedi. Bunun üzerine Yazı: “Vatandaş sahte makbuzu almış ama sahte olduğunu bilmiyor” demesi üzerine Akay: “Böyle bir şey olabilir mi Sait Bey, siz konuyu anlamıyor musunuz? Siz diyorsunuz ki vatandaş belediyeye gelmiş, nereye uğrayacaksınız belediyeye. Belediyeye bu para yatmamış, sorun bu. Taahhuk, tahsilat ayrı önce bunu anlayalım. Ruhsat alacaksınız ne kadar tuttu 10 lira, 10 lirayı yatırırsın ruhsatını alırsın. Birisine verdiyseniz siz gerçek tahsilat makbuzu alacaksınız” dedi. Konuşmasına şu sözlerle devam eden Akay; “Bir örnek vereyim, bankaya gittiniz, kapıda bekleyen birine parayı ödediniz. Bankaya para yattı zannediyorsunuz. Aslında yatmamış, tam da olay bu. Belediyenin içinde mi dışında mı yapılmış bu olay tespit edilecek” ifadelerine yer verdi.

“TARTIŞILACAK KONU BELEDİYENİN MAĞDURİYETİ”

Sonrasında söz alan CHP Çerkezköy Belediye Meclis Üyesi Bulut Becerik, Belediyenin mağduriyetinin ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyerek ,“Bizim tartışacağımız bir konu varsa o da Çerkezköy Belediyesi’nin mağduriyeti. Çerkezköy Belediyesi’nin yaşanan süreçte mağdur olup olmadığı aşikar. İlk mağdur olan Çerkezköy Belediyesi. Hangi siyasi partiye mensup olursak olalım amacımız Çerkezköy Belediyesi’nin mağduriyetini gidermek, hak, hukuk ve hakkaniyeti sağlamaksa bilgi kirliliğini ortadan kaldırmamız lazım.” dedi.

 “MAKSADI AŞAN BİR CÜMLE OLMUŞ”

Akay, konu ile ilgili son olarak,  “Bu noktada kimin ihmali varsa tespit ediyoruz. Ama bu hikayenin özünde ‘Çerkezköy Belediyesi’ne kayyum atansın’ diye bir başlangıçla yola çıkan bir siyasi bakış açısı var” dedi. Ak Partili Meclis Üyesi Sait Yazı’da ilçe başkanları Ümit Kök’ün ‘Kayyum atanabilir’ açıklamasının maksadını aşan bir cümle olduğunu söyleyerek, ilçe başkanına tepki gösterdi. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay da, “Bu noktayı tespit etmek kolay olmuyor. Ama bu mesele ortaya çıktıktan sonra ‘Kayyum atansın’ demek pek hoş olmuyor. Şimdi birilerinin atansın, atanabilir sözleri maksadı aştı. Dolayısıyla meseleye bu bakış açısıyla bakmak yanlış. Tabiki bir refleksle hep bunları aktarmaktan bir eksiklik de duymuyoruz” dedi. Sonrasında Akay, Belediye Meclis Üyelerine söz verdi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Trakya
Trakya - 3 ay Önce

Sayın başkan kızılpınar kocamese yolu berbat durumda bir daha ki seçim lerimi bekleyeceğiz..

SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510