banner265

Albayrak: Çerkezköy’e 224 milyon TL yatırım yaptık

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “2014’te devraldığımız bir Çerkezköy’ü düşünün ve 2021’deki Çerkezköy’ü düşünün. Şu anda Büyükşehir olarak yaklaşık olarak 101 milyon TL Çerkezköy’e harcamışız. TESKİ olarak da 122 milyon TL harcamışız. Yani 224 milyon TL para bugüne kadar Çerkezköy’e harcamışız.” dedi.

Gündem 05.02.2021, 21:42 Bakış Haber Merkezi
Albayrak: Çerkezköy’e 224 milyon TL yatırım yaptık

Çerkezköy Bakış - Tekirdağ’ın 11 ilçesinde gerçekleştirilen çalışma, proje ve yatırımları basın mensuplarıyla paylaşmak adına 11 ilçe belediye başkanı ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak üçüncü toplantıyı Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi’nde , Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ile birlikte gerçekleştirdi. 
Toplantının açılış konuşmasını Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay yaptı. Akay, “Çerkezköy’de 2014’de göreve geldiğimiz günden bugüne varımızla yoğumuzla tüm gücümüzle Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak’la beraber yan yana kol kola omuz omuza bir mücadelenin içerisindeyiz. Çerkezköy 185 bin 234 nüfusa kavuştu. Çerkezköy, Tekirdağ’ın en hızlı büyüyen ilçesi konumunda. Sadece Çerkezköy’de sorumluluk alan, hakkını koruyan Çerkezköy’ün gelecek kuşaklarını düşünen bir anlayışla kollayan hiçbir boyunduruk altına girmeden vazifemizi yapmaya devam edeceğiz.” dedi. Atatürk ve Öztrak Caddesinde Mart ayında başlaması ve yaklaşık 1 yıl sürmesi planlanan alt ve üstyapı çalışmalarına vurgu yapan Akay, “Çerkezköy yaşam alanlarında mahallelerinde, sokaklarında caddelerinde meydanlarında bir anlayış değişikliğini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Biz bu işin kapsamı itibariyle bizi ne gibi zorlukların beklediğini biliyoruz. Üzerimize aldığımız işin riskinin farkındayız. İçine gireceğimiz işin siyasi riskinin de farkındayız. Haklı ya da haksız eleştirilerin tamamını göğüslemeye hazırız. Çok güzel bir Çerkezköy ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Geleceğe umutla bakarak, yapılan işin sonunu hayal ederek 1 yıl içerisinde alacağımız çok büyük eleştirileri göğüslemeye razıyız. Bu dönem içerisinde yaşayacağımız zorlukları vatandaşa anlatmaya çalışıyoruz, anlatmaya da devam edeceğiz.” dedi. 

“224 MİLYON TL PARA BUGÜNE KADAR ÇERKEZKÖY’E HARCANMIŞIZ”

Ardından kürsüye gelerek açıklamalarda bulunan ve 11 ilçe belediye başkanı ile ortak basın açıklaması yaptığını ifade eden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Çerkezköy’e geldiğimiz zaman Çerkezköy’ü biraz farklı anlatmamız lazım. Çerkezköy’ün farklı kulvarda gündeme gelmesi lazım. 2012 yılı Çerkezköy’ün nüfusu 184 bin 500 Büyükşehir 6360 sayılı kanun çıkıyor 12 Kasım 2012 akşamı. Kapaklı ayrılıyor yaklaşık 70 bin 500 nüfusuyla. Ve Çerkezköy düşüyor 113 bin nüfusa. Tabii arazinin çoğu Kapaklı’ya gidiyor. Ondan sonraki 8 yıldaki gelişmeye baktım. Çerkezköy her yıl 12-13 bin hiç aşağı düşmeden nüfus artışı almış ve bugün 185 bin rakama ulaşmıştır. Bir yandan arazisi az, ama devamlı göç alan bir Çerkezköy ile karşı karşıyayız. Ve bu nüfus artışı böyle devam ederse 10 sene sonra Çerkezköy’ün nüfusu 250 bin olacak. O zaman biz Çerkezköy’ün geleceğini bu nüfus projeksiyonunu öne alarak aksatmadan yapmak zorundayız. 2014’te devraldığımız bir Çerkezköy’ü düşünün ve 2021’deki Çerkezköy’ü düşünün. Şu anda Büyükşehir olarak yaklaşık olarak 101 milyon TL Çerkezköy’e harcamışız. TESKİ olarak da 122 milyon TL harcamışız. Yani 224 milyon TL para bugüne kadar Çerkezköy’e harcanmışız.” dedi.  

“İNŞALLAH ÇOK AKTİF BİR ÇALIŞMA İÇİNDE OLACAĞIZ”

2020 yılında tüm dünyayı etkilen kovid-19 salgını ile karşı karşıya gelindiğini ifade eden Albayrak, “2020 yılı bana göre tüm yerel yönetimler için bir kayıp yılıdır. 11 Mart-2 Haziran 2020 tarihleri arasında tüm belediyeler güzel işler başardı. Bunların başında da Sayın Vahap Akay geliyor. Biz Büyükşehir olarak çok büyük bir mücadele içerisinde bulduk kendimizi kovid-19 konusunda. 2020’nin de noksanlıklarını 2021’e katarak çok aktif bir çalışma yapacağız. Aşılanmanın da verdiği güçle ve moralle inşallah çok aktif bir çalışma içinde olacağız.” dedi. 

“BU DÖNEM HİZMET YAPMA DÖNEMİ”

Albayrak, “Çerkezköy’ün geçen dönem ve bu dönem çalışmalara baktığımız zaman bu dönem özellikle 2021’den itibaren sayın başkanın özellikle Atatürk ve Öztrak Caddeleri programının dışında hızlı yatırımları var. Ama şunu bilmenizi istiyorum; önümüzde tam 3 sene 2 ay daha zaman var. Şimdi hizmet zamanı. Orada, burada siyaset yapıp çekiştirmenin zamanı değil. Milletvekilleri açısından da söylüyorum. Şu anda milletvekilleri gelip de ben onun çalışmasını beğenmiyorum. Bunu konuşmayalım. Tekirdağ’ın şu anda çok ciddi bir avantajı var. Bu her geçen gün kayboluyor bir süre sonra. TBMM Başkanı Tekirdağ milletvekili, AK Parti’nin ikinci kişisi istediği anda sayın cumhurbaşkanına konuyu götürüp anlatacak kadar yakın. CHP’nin ikinci kişisi genel başkan yardımcımız Sayın Faik Öztrak. Şu andaki milletvekillerimizin tamamı deneyimli. O nedenle bunların mutlaka bir araya gelip Ankara ayağının bizim yerel yönetimlerle bir araya gelip bu hizmetleri yapmamız lazım. Bu dönem hizmet yapma dönemi.” dedi. 

“BU BİRLİKTELİĞİ SAĞLAMAMIZ LAZIM”

Önümüzde 2023 genel ve 2024 yerel seçimlerin olduğunu ifade eden Albayrak, “Şimdiden bunu düşünmenin anlamı yok. Böyle yapmak zaman kaybıdır. Bizim de yerel yönetim açısından da ben seçilecek miyim, başkan olabilecek miyim diye düşünmek zaman kaybıdır. Bizim zaman kaybına tahammülümüz yok. 2024 başında çıkarız ortaya süreç başladığında herkes siyasetin içine girer yakasına kendi partisinin rozetini koyar çalışır. Şu anda her yerde toplantılar yapıp ben şunu aldım bunu yaptık diğerleri yapamıyor demek yerine ben iktidar partisinin milletvekiliyim, iktidar partisinin il başkanıyım tüm belediye başkanlarına Ankara ayağında yardımcı olayım. Beraber hizmet konusunu konuşmamız gerekiyor. Yoksa bunun dışında siyasi çekişmelere girmek zaman kaybıdır. İnşallah bundan sonraki çalışmalarımız çok daha aktif olacak. Bu hazırlığın içindeyiz. 1 Mart’tan itibaren çok aktif bir çalışmaya gireceğiz. Çerkezköy’ün biraz daha pozitif ayrımcılığa ihtiyacı var. Hem milletvekili açısından hem de yerel yönetimler açısından anlattığım bu nüfus projeksiyonu. Çerkezköy’ün nüfusunun yüzde 15’i Çerkezköy doğumlu yüzde 85’i Türkiye mozaiği. Önce bir Çerkezköylülük ruhu oluşacak. Madem doyduğumuz yer burası artık bir Çerkezköylüyüz. Bu birlikteliği sağlamamız lazım.” dedi. 

“ISRARLI BİR ŞEKİLDE BUNUN TAKİPÇİSİYİM”

Çerkezköy’ün en önemli sorunlarından bir tanesinin alt yapı sorunu olduğunu kaydeden Albayrak, “Israrlı bir şekilde bir şekilde takip ediyoruz. Şu anda mevcut içme suyu hatlarının en çok asbest olan yer Çerkezköy. Çerkezköy’ün ciddi anlamda içme suyu ve kanalizasyon çalışmasına ihtiyacı var. Elimizden geldiğince yapıyoruz ama bir proje dahilinde İller Bankası’nda hazırlanmış bir proje var. Yaklaşık 80-100 milyon gibi bir para isteniyor. Ben ısrarlı bir şekilde bunun takipçisiyim. Kapaklı’ya tamam geldi Kapaklı’ya gidip halletmişler 50 milyonluk bir alt yapı yatırımı düşünülüyor. Ben dedim Çerkezköy’de olmak şartıyla. Aralarında 5 kilometre bir mesafe var. İnşallah bu sene İller Bankası’ndan bu yatırımı çıkarabilirsek Çerkezköy’ün bütün siyasi partilerini öncelikle iktidar partisine bütün partilerin temsilcilerine, milletvekillerine sesleniyorum buradan;  gelin birleşin Çerkezköy’ün İller Bankası’nda projesi hazır olan parayı çıkarın aynı anda hem Kapaklı’yı hem Çerkezköy’ü çıkaralım, Çerkezköy’ün geleceğine bu yatırımın başlangıcını yapalım. Bu benim hedefimdir, çağrımdır. Yapacağımız çalışmaların hazırlıkları bitti. Özellikle Fevzipaşa Mahallesi’ndeki su kesintilerinden her gün ben de rahatsızım. Kimse vatandaşının suyunun kesilmesinden mutluluk duymaz. İnşallah bu hizmet içinde bunu da çözeceğiz. Arkadaşlar sadece Fevizpaşa Mahallesi’ndeki mevcut su kesintileri ile ilgili proje hazırlıyor.” dedi. 


“3 yılda tamamlamamız gereken bir Bağlık Köprüsü var” diyen Albayrak, Emlak Konutlarının bulunduğu yerde kavşak düzenlemesi olduğunu ifade etti.  Başkan Albayrak’ın konuşmasının ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü İbrahim İçöz, TESKİ’nin Çerkezköy’e yaptığı yatımlar hakkında bilgi verdi. Daha sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Kaan Gaytancıoğlu,  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Çerkezköy’e yaptığı yatırımlar ile ilgili bilgi verdi. 
Çerkezköy’de yapımı halen devam eden kapalı yüzme havuzu ile ilgili bilgi veren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Etüt Ve Projeler Dairesi Başkanı Ramazan Alpaslan Kurtoğlu, tüm yatırımların arasında 2 tane problemli iş olduğunu ifade ederek, “İki işinde tasfiye süreçleri başlıyor. Bu ay içinde tamamlanmış olur. İki işimizi de hızlıca ikmal ihalelerini hazırlayıp bu yılsonunda bitirmeyi planlıyoruz.” dedi. 

BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADILAR

Başkan Albayrak ve Başkan Akay konuşmaların ve sunumların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “Tepe bağlantısı veya başka sorunlarla ilgili TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan bir isteğiniz oldu mu, bu talebe nasıl bir cevap aldınız?” sorusuna cevap veren Başkan Albayrak, “TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop ile diyaloğumuz iyidir. Ben özellikle yatırımlar konusunda daha fazla yerel yönetimleri toplayıp bir toplantı yapmasını çok arzu ettim. Burada 4 adet AK Partili belediyemiz var. Belediye başkanları haftanın 3 günü Ankara’da. Ben beklerdim Tekirdağ’a geldiği zaman biz kendisini protokolün üst seviyesinde karşılıyoruz. Ama gel sayın başkan al 11 belediye başkanını takıldığınız nokta nelerdir diye bize sormasını beklerdim. Şimdi hizmet zamanı. Bu hizmetin Ankara ayağında Sayın Başkanın bize çok daha yardımcı olmasını beklerim. AK Partili belediyelere göstermiş olduğu aktif çalışmayı CHP’li belediyelere de göstermesini istiyorum.” dedi.  

ÇERKEZKÖY’ÜN TEMEL İHTİYAÇLARI İLE İLGİLİ CİDDİ İŞLER YAPTI

“Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne dek yaptığı yatırımlardan memnun musunuz?” sorusuna cevap veren Başkan Akay, “Bugüne kadar tabii ki 2014-2019 döneminde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy’ün temel ihtiyaçları ile ilgili ciddi işler yaptı. Yeter miydi tabii ki yetmezdi. Daha da fazla arzularız ama önemli ve temel işlerle ilgili çok ciddi yatırımlar ortaya konmuştur. Bu dönem içinde de ben yine aynı heyecanı, aynı yatırım beklentisini nüfustan kaynaklanan yoğun bir yaşam alanı, ciddi göçten kaynaklanan ihtiyaçların arttığı bir ilçe Çerkezköy. Kadir Başkanın pozitif ayrımcılıktan kastettiği de bu. Bu pozitif ayrımcılığa bu bakış açısıyla bakacağına inancım tam.” dedi.  


Atatürk ve Öztrak caddelerinde yapacağı çalışmalar hakkında da bilgi veren Akay, “Atatürk Caddesi ve Öztrak Caddesi ile bu caddeleri birbirine bağlayan sokaklar, Cumhuriyet Meydanı ve Köşem Meydanı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin, TESKi’nin ve Çerkezköy Belediyesi’nin kendi sorumluluklarıyla ilgili ortak projesidir. Atatürk ve Öztrak Caddesi’nin uzunluğu yaklaşık 3 bin metre. 3 bin metrede 28 kilometre yağmur suyu, içme suyu, kanalizasyon borusu döşemekten bahsediyoruz. Hem TESKİ’nin çalışmalarını hem büyükşehir belediyemizin Meydan Altı Otoparkı ve Cumhuriyet Meydanı Projesi,   aynı zamanda da Çerkezköy Belediyesi’nin sokak ve caddelerindeki yer üstü, kaldırım, peyzaj, kent mobilyaları, aydınlatmalarıyla özenerek bir yıldır çalıştığı işin bütününü tarif etmeye çalışacağım. Bu projedeki desteği, katkısı, yapacakları için peşinen Kadir başkanıma teşekkürlerimi sunuyorum. Atatürk ve Öztrak Caddelerinde bizler sadece bir alt yapı işi, bir üst yapı işi, bir meydan düzenlemesi işi yapmıyoruz. Biz bu 2 caddede Çerkezköy’e, Tekirdağ’a örnek olacak bir anlayış değişikliğini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Modern bir meydanı, modern bir caddeyi Çerkezköy’e kazandırma planımız var. Uzun vadede sevindireceğimiz esnafımızı ve vatandaşımızı bu kısa vadede üzeceğimizin farkındayız. Bu projeyi esnafımıza ve vatandaşlarımıza özenli bir şekilde anlatıyoruz.  TESKİ kendi ihalesini gerçekleştirdi ve 15 Şubat tarihine kadar meydan altı otoparkı ve meydan üstü düzenleme ihalesi yapılacak. Bu projeye ise Nisan ayında başlamayı hedefliyoruz. İşin sonunda ise yolları, park alanları, bisiklet yolları ile tabelalardan görünmeyen binalardan kurtulduğumuz, yaşam alanları var olan, yürüyüş alanlarının önünde bir engel olmayan, yeşil alanların, ağaçların arttığı Atatürk ve Öztrak Caddesi hayaliyle yola çıkacağız. Atatürk ve Öztrak caddelerindeki çalışmalar 4 etapta gerçekleştirilecek. Biz ise 12 ay hedefiyle yola çıkacağız” dedi. 
Hızlı trenle ilgili de konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “2021 ya da 2022 yılında BSH Kavşağı’nın bir süre tadilatta olacak olması, aynı şekilde İstasyon Mahallesi’nde hemzemin geçidin oralarda bu çalışmaların devam edecek olması, aynı şekilde trafik sıkıntısı yaşayacağımız bir süreç bizim tepe bölgesindeki bağlantı yatırımının önceliğini öne çıkarıyor. Ya büyükşehir belediyemiz ya da esas sorumluluğun sahibi karayolları umut ediyorum bütçesini çok yormayacak, Çerkezköy’ü direkt etkileyecek bir yatırımı gündeme alır ya da büyükşehir belediyesi bu konuda ihaleye çıkar. Trafik sorunu 2021 ve 2022 yılında çok ciddi sıkıntılara gebe.  Biz çalışmalarımızı bu çerçevede yapmaya devam ediyoruz. Hızlı trenin inşaat sürecinde Çerkezköy’e getireceği sıkıntılar tabi ki var ama uzun vadede kıymetlendirecek bir hızlı tren yatırımı. Çerkezköy’ün büyümesine, gelişmesine katkı sağlayacak bir projedir” dedi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 19 Nisan 2021
İmsak 04:45
Güneş 06:18
Öğle 13:14
İkindi 16:59
Akşam 20:00
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. İstanbulspor 31 57
5. Altay 30 54
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 30 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23
parçalı bulutlu