banner265

banner579

banner306

banner578

Bakan Arslan: 2 milyar 640 milyon lira yatırım yaptık

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Tekirdağ'ın ilçelerini gerek karayolları gerek demiryolu ağlarıyla örmek gibi bir hedefimiz var. Tekirdağ’ın ulaşımı için 14 yılda yaptığımız yatırım tutarı 2 milyar 640 milyon lirayı buldu." dedi.

Gündem 18.06.2017, 23:04 19.06.2017, 16:32 Bakış Haber Merkezi
Bakan Arslan: 2 milyar 640 milyon lira yatırım yaptık

Çerkezköy Bakış - Önceki akşam Kapaklı eski Belediye meydanında AK Parti İlçe Teşkilatı ile Kapaklı Kars,Ardahan,Iğdır Derneği tarafından eski Belediye Meydanında düzenlenen iftar programına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Kapaklı Kaymakamı Mehmet Yüzer, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel, AK Parti Kapaklı İlçe Başkanı Salih Bezgin, AK Parti Kapaklı İlçe Kadın Kolları Başkanı Nezahat Erdoğan, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe ve diğer ilçe başkanları, Çerkezköy Organize Sanayi Bögesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler ile Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, Çerkezköy Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Yılmaz Arat, Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, Kars-Ardahan-Iğdır Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve binlerce vatandaş katıldı.
 

BİRLİK BERABERLİK VURGUSU

Kapaklı’da Ak Parti İlçe Teşkilatı ve Kapaklı Kars, Ardahan, Iğdır Derneği tarafından eski Belediye Meydanında düzenlenen ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da katıldığı iftar programında iş adamı ve 26.dönem Tekirdağ Milletvekili adayı Ömer Karadeniz bir konuşma gerçekleştirdi.  Karadeniz “Bu Ramazan akşamında aynı sofra etrafında bizleri bir araya getiren Rabbime şükrediyorum. Bugün bizleri yalnız bırakmayan sizlere çok teşekkür ediyorum. Ramazan kardeşliktir, barıştır, huzura kavuşmadır. Ramazan “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” Peygamberi fermanın hayata hayat kılınmasıdır.” diye konuştu. Kapaklı’da 81 il 7 bölgeden insanların kardeşçe yaşadığını vurgulayan Karadeniz “Bu tür etkinliklerin düzenlenmesinde amaç bölgesel farklılıkları ortaya çıkarmak değil bilakis beraberliğimizi pekiştirmek içindir.  Aynı hedef uğrunda bir arada bulunmaktır.” dedi.
 

“RABBİM BİRLİĞİMİZİ BOZMASIN”

İftar programında konuşan AK Parti Kapaklı İlçe Başkanı Salih Bezgin ise birlik beraberliğe vurgu yaparak “Birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır. Rabbim birliğimizi bozmasın” diye konuştu. AK Parti Tekirdağ İl Başkan Cüneyt Yüksel ise Bakan Ahmet Arslan’ın müjdelerle geldiğini belirterek birlik beraberliğe vurgu yaptı.
 

TEKİRDAĞ’IN ULAŞIMI İÇİN 14 YILDA YAPTIĞIMIZ YATIRIM TUTARI 2 MİLYAR 640 MİLYON LİRAYI BULDU."

İftar yemeği öncesinde konuşan Bakan Ahmet Arslan, AK Parti iktidarının 14 yıllık hizmet süresince Tekirdağ’ı Edirne’ye, İstanbul’a Kırklareli’ni ve Çanakkale’yi bölünmüş yollarla bağladıklarını kaydetti. Arslan, "Bağışlanmanın ve bağışlamanın, rahmetin ve müsamahanın, bereketin ve paylaşmanın ayı,  on bir ayın sultanı Şehr-i Ramazan’ın son günlerini idrak etmeye başlamanın burukluğunu yaşıyoruz. O’nun soluklarını sinelerimizde hissettirene, bizi ona kavuşturana ve bizleri biraya getirmek suretiyle muhabbetimize vesile olan yüce Allah’a şükürler olsun. Bu güzide cemiyette sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyor, herkesi en samimi duygularımla saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Tekirdağ sanayisiyle, ekonomisiyle, endüstrisiyle gerçekten Trakya Bölgemizdeki en büyük il olarak, İstanbul ile birlikte ülkemizin ekonomisini canlandıran çok önemli bir merkezdir. Biz bunun farkındayız. Çok önemli çalışmalarımız var. Tekirdağ'ın ilçelerini gerek karayolları gerek demiryolu ağlarıyla örmek gibi bir hedefimiz var. Tekirdağ’ın ulaşımı için 14 yılda yaptığımız yatırım tutarı 2 milyar 640 milyon lirayı buldu." dedi.


 

"SON 14 YILDA TEKİRDAĞ’IN BÖLÜNMÜŞ YOL UZUNLUĞU 311 KİLOMETREYE ULAŞTI"

Bakan Arslan, Tekirdağ'ın bölünmüş yol uzunluğunun 311 kilometreye ulaştığını vurgulayarak, AK Parti iktidarları göreve geldiğinde Tekirdağ’ın kendi ilçelerine bile ulaşımında büyük sorunları olduğunu söyledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "14 yılda Tekirdağ’ı Edirne’ye, İstanbul’a Kırklareli’ne ve Çanakkale’ye bölünmüş yollarla bağladık. Neredeyse ilçelerinin tamamını bölünmüş yollarla birbirine bağladık. Toplam uzunluğu 15 kilometre olan Tekirdağ Çevre Yolu’nun tamamını bölünmüş hale getirdik. 35 kilometre uzunluğundaki Tekirdağ Çevre Yolu Ayrımı -Muratlı-D100 Ayrımı Yolu’nu bölünmüş yol yaptık. Hayrabolu Çevreyolu, Çorlu-Seymen Ayrımı-Marmara Ereğlisi Ayrımı, Kınalı Ayrımı-Çorlu Yolu ve Kınalı Ayrımı- Tekirdağ Yolunun standartlarını yükselttik. Şu anda da Çerkezköy - Saray arasında kalan 17 kilometrelik yolu da Saray Çevre Yolu ile birlikte bölünmüş hale getiriyoruz. Ergene ve Galata Köprüleri ile birlikte 12,2 kilometrelik kısmı tamamlandı. Büyük Yoncalı Köprüsünde  çalışmalar hızla devam ediyor. Barboros Limanı’nı Tekirdağ’a bağlayan Barboraso Limanı- Malkara - Tekirdağ Ayrımı Yolunun son halkasını da bölünmüş hale getiriyoruz.Yolun Asyaport Liman Kavşağı kesimiyle ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. Tekirdağ’ın Çorlu Havaalanı ile Şerefli Liman Bağlantısı’nı da bölünmüş hale getiriyoruz. 23 kilometrelik yolu 13 kilometrelik kısmını tamamladık. Bu yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Tekirdağ’ın bölünmüş yollarını yapıyoruz, ancak Tekirdağ’a bu da yetmez diyoruz. Yollarını BSK ile kaplıyoruz.  Tekirdağ-Malkara ve Malkara Ayrımı-İpsala Bölünmüş, Yollarının yanı sıra, Gelibolu  Ayrımı-Şarköy Yolu’nu, Muratlı - Dambaslar Yolu’nu  ve Hayrabolu - Tekirdağ Yollarını BSK ile kaplıyoruz. Bildiğiniz gibi Tekirdağ’ı sadece Çanakkale’ye değil, tüm Ege’ye otoyolla bağlayacak." dedi.
 

"2023'TE TAMAMLANACAK"

1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgilide konuşan Bakan Arslan, "1915 Çanakkale Köprüsünü de içeren otoyol projesini başlattık. Toplam uzunluğu bağlantı yolları dahil 352 kilometre olan Bu dev projenin temelini 18 Mart’ta attık. 2023 yılına kadar tamamlamayı planlıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yılı olan 2023 yılını simgeleyecek şekilde 2 bin 23 metre orta açıklığa sahip köprümüz orta açıklığı ile dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprü, Avrupa’dan Ege Bölgesi’ne giden araçların mevcut durumda kullandıkları Edirne - İstanbul - İzmit - Bursa güzergâhına alternatif olmakla kalmayacak, ana yol haline gelecek." ifadelerine yer verdi.
 

"TEKİRDAĞ’DA 142 KİLOMETRELİK DEMİRYOLU AĞI MEVCUT”

Bakan Arslan, "Tekirdağ'ı, Avrupa-Anadolu demir yolu hattına sağlayan Tekirdağ Limanı'na getirilecek yüklerin, demiryolu ile buradan Edirne'ye, Edirne'den de Avrupa'ya taşınmasını sağlayacak Tekirdağ-Muratlı Demiryolu’nu 2010 yılında yapmıştık. Şimdi de Tekirdağ-Muratlı Hattı’nın Sinyalizasyon Elektrifikasyon işlerini tamamladık. Test çalışmaları devam ediyor. Ayrıca ülkemizin, demiryollarında tam anlamıyla bir köprü olmasını sağlayacak Halkalı-Kapıkule demiryolu projesini de başlattık. 2 milyar 230 milyon lira gibi bir yatırım öngördüğümüz bu projenin yapılması ile batıda Kapıkule’den başlayan güzergâh, doğu yönüne doğru mevcut İstanbul-Ankara-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars üzerinden Kars- Tiflis -Bakü hattı ile Tiflis’e ve oradan da mevcut demiryolu ile Bakü’ye ulaşacak. Bu proje ile Balkan ülkelerine en kısa sürede yük ve yolcu taşıyacak hat bu hat olacak. Projenin tamamlanmasıyla yıllık 2 milyon yolcu ve 5 milyon ton yük Tekirdağ’dan taşınacak.153 kilometrelik Halkalı(Ispartakule)-Çerkezköy kesiminin özkaynak/kredi şeklinde yapılması planlanmaktadır. 01.11.2016 tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılmış olup proje çalışmaları devam etmektedir. Projesi yapım ihalesi için Temmuz 2017’de hazır olacak. 77 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kesiminin ise yapım ihalesi İPA kapsamında yapmayı planlıyoruz. Yapım ihalesi Aralık 2017’de hazır olacak." diye konuştu.
Bakan Arslan konuşmasının devamında ise, "Tekirdağ’a ne yapsak azdır. Canı gönülden inanıyorum ki Tekirdağ’ın gelişimi, toplumun kalkınması ve cumhuriyetimizin 100. yılı için koyduğumuz hedeflere ulaşmada gerekli her türlü gayret ve kararlılığı göstermeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.
15 Temmuz hain darbe girişimine ilişkin de konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Ecdat, bu coğrafyayı bize bırakmak için milyonlarca şehit verdi. Dedelerimiz, burada da Çanakkale'de de, Sarıkamış'ta da gözlerini kırpmadan şehit oldular. Onlardan 100 sene sonrada, geçen sene 15 Temmuz'da dışarıdaki dış güçlerle bu ülkenin birlik ve beraberliğini darbe girişimine kalktılar fakat darbeyi kendileri yediler. 249 evladımızı şehit, 2 bin 100'ün üzerinde gazi verdik, biz bu sorumluluğu omuzlarımızda hissediyoruz. Bu sorumluluğu bilincinde olarak ülkenin her yerinde hizmet vermeye devam edeceği ."  dedi.
 

“KARAYOLU VE DEMİRYOLU İLE YETİNMEDİK”

Yatırımlarda sadece Karayolu ve Demiryolu ile yetinmediklerini de vurgulayan Bakan Arslan, Tekirdağ’a ayrı bir önem verdiklerini söyledi. Arslan, “Konu Tekirdağ olunca Karayolu ve Demiryolu ile de yetinmedik. Çorlu Havalimanı’nın eksiğini gediğini giderdik. Teknik blok ve kule yapımını sürdürürken, havalimanının güvenlik standartlarını da yükselttik. Ankara istikametine haftanın her günü sefer konulmasını sağladık.” diye konuştu.
 

“175 YAT KAPASİTELİ, YAT LİMANI”

Bakan Arslan, Denizcilik ile ilgili de Tekirdağ’a yapılan yatırımlar ve projelerden de söz etti. Ahmet Arslan, “Trakya, tarım, sanayi ve turistik açıdan çok elverişli bir bölge. Tekirdağ’a yaptığımız yatırımlarda sadece bölgeye insanların ulaşımını sağlamayı düşünmüyoruz. Burada yetişen sebze ve meyveleri tazeliğini kaybetmeden hızla istenilen ülkeye ulaştırmayı amaçlıyoruz. Bu bölgede üretilenleri dünya pazarına açmak için kara, hava ve denizyollarını geliştiriyoruz. Ayrıca bölgenin kültür turizminin yanı sıra deniz turizmi potansiyelini de ortaya çıkarmaya çabalıyoruz. Bu kapsamda 175 yat kapasiteli Tekirdağ Yat Limanını da yapıyoruz. Yap İşlet Devret yöntemi ile yapacağımız limanın geçtiğimiz yıl Mayıs ayında sözleşmesini imzalamıştık. Bu yıl 21 Nisan’da yer teslimini yaptık.  Projelendirme çalışmaları devam ediyor. Bitmesine müteakip inşaata başlanacaktır. Tekirdağ denizlerimizin güvenliği açısından da önemli bir şehir, bu kapsamda denizlerimizin güvenliğini de Tekirdağ’a emanet ediyoruz. Hem kendi denizlerimizde hem de bulunduğumuz Akdeniz, Ege ve Karadeniz’de deniz güvenliğini sağlayacak acil durum sistemini Tekirdağ’da kurduk. İnşaat tamamlandı. Kabul süreci devam ediyor. Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezini yakın zamanda hizmete açacağız.” şeklinde konuştu.


 

“4 BİN 161’E ÇIKARDIK”

Tekirdağ’ın yollarını açarken, her bir köyünü ulaşılır hale getirirken erişim altyapısını da unutmadıklarını söyleyen Ahmet Arslan, 2003 yılında 1.042 kilometre olan fiberoptik kablo altyapısı uzunluğunu 4 bin 161 kilometreye çıkardıklarını vurguladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,  “Bundan 14 yıl önce genişbant internet bile yoktu. Şimdi 743 bine yakın genişbant abonesi var. 38 adet PTT işyerini PTT bank haline getirdik. 16 PTT Matik kurduk. Tekirdağ’a ne yapsak azdır. Canı gönülden inanıyorum ki Tekirdağ’ın gelişimi, toplumun kalkınması ve cumhuriyetimizin 100. yılı için koyduğumuz hedeflere ulaşmada gerekli her türlü gayret ve kararlılığı göstermeye devam edeceğiz. Ben bu duygu ve düşüncelerle içinde bulunduğumuz bu kutlu ayın memleketimize, milletimize ve tüm insanlığa hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, bu güzel cemiyetin bir araya gelmesinde emeği geçenlere ve zahmet edip buraya gelen sizlere şükranlarımı sunuyorum. Gönül sofralarımız her daim böyle zengin olsun, sözümüz sohbetimiz bol olsun.” dedi.
 

AKŞAM NAMAZINI KILDI

Bakan Arslan'ın konuşmasını tamamlamasının ardından Kapaklı Kars-Ardahan-Iğdır derneğinin kendisini verilen hediyeye kabul etmesi ile son buldu.  İftar programının sona ermesi ile beraber Bakan Arslan, Kapaklı Merkez Camii'nde akşam namazını kıldıktan sonra Tekirdağ'dan ayrıldı.

"SON 14 YILDA TEKİRDAĞ’IN BÖLÜNMÜŞ YOL UZUNLUĞU 311 KİLOMETREYE ULAŞTI"

Bakan Arslan, Tekirdağ'ın bölünmüş yol uzunluğunun 311 kilometreye ulaştığını vurgulayarak, AK Parti iktidarları göreve geldiğinde Tekirdağ’ın kendi ilçelerine bile ulaşımında büyük sorunları olduğunu söyledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "14 yılda Tekirdağ’ı Edirne’ye, İstanbul’a Kırklareli’ne ve Çanakkale’ye bölünmüş yollarla bağladık. Neredeyse ilçelerinin tamamını bölünmüş yollarla birbirine bağladık. Toplam uzunluğu 15 kilometre olan Tekirdağ Çevre Yolu’nun tamamını bölünmüş hale getirdik. 35 kilometre uzunluğundaki Tekirdağ Çevre Yolu Ayrımı -Muratlı-D100 Ayrımı Yolu’nu bölünmüş yol yaptık. Hayrabolu Çevreyolu, Çorlu-Seymen Ayrımı-Marmara Ereğlisi Ayrımı, Kınalı Ayrımı-Çorlu Yolu ve Kınalı Ayrımı- Tekirdağ Yolunun standartlarını yükselttik. Şu anda da Çerkezköy - Saray arasında kalan 17 kilometrelik yolu da Saray Çevre Yolu ile birlikte bölünmüş hale getiriyoruz. Ergene ve Galata Köprüleri ile birlikte 12,2 kilometrelik kısmı tamamlandı. Büyük Yoncalı Köprüsünde  çalışmalar hızla devam ediyor. Barboros Limanı’nı Tekirdağ’a bağlayan Barboraso Limanı- Malkara - Tekirdağ Ayrımı Yolunun son halkasını da bölünmüş hale getiriyoruz.Yolun Asyaport Liman Kavşağı kesimiyle ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. Tekirdağ’ın Çorlu Havaalanı ile Şerefli Liman Bağlantısı’nı da bölünmüş hale getiriyoruz. 23 kilometrelik yolu 13 kilometrelik kısmını tamamladık. Bu yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Tekirdağ’ın bölünmüş yollarını yapıyoruz, ancak Tekirdağ’a bu da yetmez diyoruz. Yollarını BSK ile kaplıyoruz.  Tekirdağ-Malkara ve Malkara Ayrımı-İpsala Bölünmüş, Yollarının yanı sıra, Gelibolu  Ayrımı-Şarköy Yolu’nu, Muratlı - Dambaslar Yolu’nu  ve Hayrabolu - Tekirdağ Yollarını BSK ile kaplıyoruz. Bildiğiniz gibi Tekirdağ’ı sadece Çanakkale’ye değil, tüm Ege’ye otoyolla bağlayacak." dedi.

"2023'TE TAMAMLANACAK"

1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgilide konuşan Bakan Arslan, "1915 Çanakkale Köprüsünü de içeren otoyol projesini başlattık. Toplam uzunluğu bağlantı yolları dahil 352 kilometre olan Bu dev projenin temelini 18 Mart’ta attık. 2023 yılına kadar tamamlamayı planlıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yılı olan 2023 yılını simgeleyecek şekilde 2 bin 23 metre orta açıklığa sahip köprümüz orta açıklığı ile dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprü, Avrupa’dan Ege Bölgesi’ne giden araçların mevcut durumda kullandıkları Edirne - İstanbul - İzmit - Bursa güzergâhına alternatif olmakla kalmayacak, ana yol haline gelecek." ifadelerine yer verdi.

"TEKİRDAĞ’DA 142 KİLOMETRELİK DEMİRYOLU AĞI MEVCUT”

Bakan Arslan, "Tekirdağ'ı, Avrupa-Anadolu demir yolu hattına sağlayan Tekirdağ Limanı'na getirilecek yüklerin, demiryolu ile buradan Edirne'ye, Edirne'den de Avrupa'ya taşınmasını sağlayacak Tekirdağ-Muratlı Demiryolu’nu 2010 yılında yapmıştık. Şimdi de Tekirdağ-Muratlı Hattı’nın Sinyalizasyon Elektrifikasyon işlerini tamamladık. Test çalışmaları devam ediyor. Ayrıca ülkemizin, demiryollarında tam anlamıyla bir köprü olmasını sağlayacak Halkalı-Kapıkule demiryolu projesini de başlattık. 2 milyar 230 milyon lira gibi bir yatırım öngördüğümüz bu projenin yapılması ile batıda Kapıkule’den başlayan güzergâh, doğu yönüne doğru mevcut İstanbul-Ankara-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars üzerinden Kars- Tiflis -Bakü hattı ile Tiflis’e ve oradan da mevcut demiryolu ile Bakü’ye ulaşacak. Bu proje ile Balkan ülkelerine en kısa sürede yük ve yolcu taşıyacak hat bu hat olacak. Projenin tamamlanmasıyla yıllık 2 milyon yolcu ve 5 milyon ton yük Tekirdağ’dan taşınacak.153 kilometrelik Halkalı(Ispartakule)-Çerkezköy kesiminin özkaynak/kredi şeklinde yapılması planlanmaktadır. 01.11.2016 tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılmış olup proje çalışmaları devam etmektedir. Projesi yapım ihalesi için Temmuz 2017’de hazır olacak. 77 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kesiminin ise yapım ihalesi İPA kapsamında yapmayı planlıyoruz. Yapım ihalesi Aralık 2017’de hazır olacak." diye konuştu. Bakan Arslan konuşmasının sonunda ise, "Tekirdağ’a ne yapsak azdır. Canı gönülden inanıyorum ki Tekirdağ’ın gelişimi, toplumun kalkınması ve cumhuriyetimizin 100. yılı için koyduğumuz hedeflere ulaşmada gerekli her türlü gayret ve kararlılığı göstermeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu. 15 Temmuz hain darbe girişimine ilişkin de konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Ecdat, bu coğrafyayı bize bırakmak için milyonlarca şehit verdi. Dedelerimiz, burada da Çanakkale'de de, Sarıkamış'ta da gözlerini kırpmadan şehit oldular. Onlardan 100 sene sonrada, geçen sene 15 Temmuz'da dışarıdaki dış güçlerle bu ülkenin birlik ve beraberliğini darbe girişimine kalktılar fakat darbeyi kendileri yediler. 249 evladımızı şehit, 2 bin 100'ün üzerinde gazi verdik, biz bu sorumluluğu omuzlarımızda hissediyoruz. Bu sorumluluğu bilincinde olarak ülkenin her yerinde hizmet vermeye devam edeceği ."  dedi. Bakan Arslan'ın konuşmasını tamamlamasının ardından Kapaklı Kars-Ardahan-Iğdır derneğinin kendisini verilen hediyeye kabul etmesi ile son buldu.  İftar programının sona ermesi ile beraber Bakan Arslan, Kapaklı Merkez Camii'nde akşam namazını kıldıktan sonra Tekirdağ'dan ayrıldı.

Kaynak: Çerkezköy Bakış

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Şubat 2020
İmsak 06:56
Güneş 08:28
Öğle 13:18
İkindi 15:37
Akşam 17:58
Yatsı 19:24
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 44
2. Başakşehir 22 43
3. Galatasaray 22 42
4. Sivasspor 22 42
5. Alanyaspor 22 39
6. Fenerbahçe 22 38
7. Beşiktaş 22 36
8. Göztepe 21 33
9. Gaziantep FK 22 30
10. Malatyaspor 21 24
11. Gençlerbirliği 22 24
12. Denizlispor 22 24
13. Çaykur Rizespor 21 24
14. Antalyaspor 22 22
15. Konyaspor 22 20
16. Ankaragücü 22 20
17. Kasımpaşa 22 16
18. Kayserispor 22 15
Takımlar O P
1. Hatayspor 22 42
2. Erzurum BB 22 39
3. Bursaspor 22 39
4. Adana Demirspor 22 34
5. Keçiörengücü 22 32
6. Akhisar Bld.Spor 22 32
7. Menemen Belediyespor 22 32
8. Altay 22 31
9. Fatih Karagümrük 22 31
10. Ümraniye 22 29
11. Giresunspor 21 28
12. Balıkesirspor 22 28
13. İstanbulspor 21 26
14. Altınordu 22 24
15. Osmanlıspor 22 18
16. Adanaspor 22 18
17. Eskişehirspor 22 16
18. Boluspor 22 16
Takımlar O P
1. Liverpool 26 76
2. Man City 25 51
3. Leicester City 26 50
4. Chelsea 26 41
5. Tottenham 26 40
6. Sheffield United 26 39
7. M. United 26 38
8. Wolverhampton 26 36
9. Everton 26 36
10. Arsenal 26 34
11. Burnley 26 34
12. Southampton 26 31
13. Newcastle 26 31
14. Crystal Palace 26 30
15. Brighton 26 27
16. Bournemouth 26 26
17. Aston Villa 26 25
18. West Ham 25 24
19. Watford 26 24
20. Norwich City 26 18
Takımlar O P
1. Real Madrid 24 53
2. Barcelona 24 52
3. Getafe 24 42
4. Atletico Madrid 24 40
5. Sevilla 24 40
6. Villarreal 24 38
7. Valencia 24 38
8. Real Sociedad 23 37
9. Granada 24 33
10. Athletic Bilbao 24 31
11. Osasuna 24 31
12. Real Betis 24 29
13. Levante 24 29
14. Deportivo Alaves 24 27
15. Real Valladolid 24 26
16. Eibar 23 24
17. Celta de Vigo 24 21
18. Mallorca 24 21
19. Leganés 24 19
20. Espanyol 24 19
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
banner573
banner575
banner576
banner577