banner265

Bakan Arslan: 2 milyar 640 milyon lira yatırım yaptık

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Tekirdağ'ın ilçelerini gerek karayolları gerek demiryolu ağlarıyla örmek gibi bir hedefimiz var. Tekirdağ’ın ulaşımı için 14 yılda yaptığımız yatırım tutarı 2 milyar 640 milyon lirayı buldu." dedi.

Gündem 18.06.2017, 23:04 19.06.2017, 16:32 Bakış Haber Merkezi
Bakan Arslan: 2 milyar 640 milyon lira yatırım yaptık

Çerkezköy Bakış - Önceki akşam Kapaklı eski Belediye meydanında AK Parti İlçe Teşkilatı ile Kapaklı Kars,Ardahan,Iğdır Derneği tarafından eski Belediye Meydanında düzenlenen iftar programına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Kapaklı Kaymakamı Mehmet Yüzer, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel, AK Parti Kapaklı İlçe Başkanı Salih Bezgin, AK Parti Kapaklı İlçe Kadın Kolları Başkanı Nezahat Erdoğan, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe ve diğer ilçe başkanları, Çerkezköy Organize Sanayi Bögesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler ile Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, Çerkezköy Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Yılmaz Arat, Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, Kars-Ardahan-Iğdır Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve binlerce vatandaş katıldı.
 

BİRLİK BERABERLİK VURGUSU

Kapaklı’da Ak Parti İlçe Teşkilatı ve Kapaklı Kars, Ardahan, Iğdır Derneği tarafından eski Belediye Meydanında düzenlenen ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da katıldığı iftar programında iş adamı ve 26.dönem Tekirdağ Milletvekili adayı Ömer Karadeniz bir konuşma gerçekleştirdi.  Karadeniz “Bu Ramazan akşamında aynı sofra etrafında bizleri bir araya getiren Rabbime şükrediyorum. Bugün bizleri yalnız bırakmayan sizlere çok teşekkür ediyorum. Ramazan kardeşliktir, barıştır, huzura kavuşmadır. Ramazan “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” Peygamberi fermanın hayata hayat kılınmasıdır.” diye konuştu. Kapaklı’da 81 il 7 bölgeden insanların kardeşçe yaşadığını vurgulayan Karadeniz “Bu tür etkinliklerin düzenlenmesinde amaç bölgesel farklılıkları ortaya çıkarmak değil bilakis beraberliğimizi pekiştirmek içindir.  Aynı hedef uğrunda bir arada bulunmaktır.” dedi.
 

“RABBİM BİRLİĞİMİZİ BOZMASIN”

İftar programında konuşan AK Parti Kapaklı İlçe Başkanı Salih Bezgin ise birlik beraberliğe vurgu yaparak “Birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır. Rabbim birliğimizi bozmasın” diye konuştu. AK Parti Tekirdağ İl Başkan Cüneyt Yüksel ise Bakan Ahmet Arslan’ın müjdelerle geldiğini belirterek birlik beraberliğe vurgu yaptı.
 

TEKİRDAĞ’IN ULAŞIMI İÇİN 14 YILDA YAPTIĞIMIZ YATIRIM TUTARI 2 MİLYAR 640 MİLYON LİRAYI BULDU."

İftar yemeği öncesinde konuşan Bakan Ahmet Arslan, AK Parti iktidarının 14 yıllık hizmet süresince Tekirdağ’ı Edirne’ye, İstanbul’a Kırklareli’ni ve Çanakkale’yi bölünmüş yollarla bağladıklarını kaydetti. Arslan, "Bağışlanmanın ve bağışlamanın, rahmetin ve müsamahanın, bereketin ve paylaşmanın ayı,  on bir ayın sultanı Şehr-i Ramazan’ın son günlerini idrak etmeye başlamanın burukluğunu yaşıyoruz. O’nun soluklarını sinelerimizde hissettirene, bizi ona kavuşturana ve bizleri biraya getirmek suretiyle muhabbetimize vesile olan yüce Allah’a şükürler olsun. Bu güzide cemiyette sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyor, herkesi en samimi duygularımla saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Tekirdağ sanayisiyle, ekonomisiyle, endüstrisiyle gerçekten Trakya Bölgemizdeki en büyük il olarak, İstanbul ile birlikte ülkemizin ekonomisini canlandıran çok önemli bir merkezdir. Biz bunun farkındayız. Çok önemli çalışmalarımız var. Tekirdağ'ın ilçelerini gerek karayolları gerek demiryolu ağlarıyla örmek gibi bir hedefimiz var. Tekirdağ’ın ulaşımı için 14 yılda yaptığımız yatırım tutarı 2 milyar 640 milyon lirayı buldu." dedi.


 

"SON 14 YILDA TEKİRDAĞ’IN BÖLÜNMÜŞ YOL UZUNLUĞU 311 KİLOMETREYE ULAŞTI"

Bakan Arslan, Tekirdağ'ın bölünmüş yol uzunluğunun 311 kilometreye ulaştığını vurgulayarak, AK Parti iktidarları göreve geldiğinde Tekirdağ’ın kendi ilçelerine bile ulaşımında büyük sorunları olduğunu söyledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "14 yılda Tekirdağ’ı Edirne’ye, İstanbul’a Kırklareli’ne ve Çanakkale’ye bölünmüş yollarla bağladık. Neredeyse ilçelerinin tamamını bölünmüş yollarla birbirine bağladık. Toplam uzunluğu 15 kilometre olan Tekirdağ Çevre Yolu’nun tamamını bölünmüş hale getirdik. 35 kilometre uzunluğundaki Tekirdağ Çevre Yolu Ayrımı -Muratlı-D100 Ayrımı Yolu’nu bölünmüş yol yaptık. Hayrabolu Çevreyolu, Çorlu-Seymen Ayrımı-Marmara Ereğlisi Ayrımı, Kınalı Ayrımı-Çorlu Yolu ve Kınalı Ayrımı- Tekirdağ Yolunun standartlarını yükselttik. Şu anda da Çerkezköy - Saray arasında kalan 17 kilometrelik yolu da Saray Çevre Yolu ile birlikte bölünmüş hale getiriyoruz. Ergene ve Galata Köprüleri ile birlikte 12,2 kilometrelik kısmı tamamlandı. Büyük Yoncalı Köprüsünde  çalışmalar hızla devam ediyor. Barboros Limanı’nı Tekirdağ’a bağlayan Barboraso Limanı- Malkara - Tekirdağ Ayrımı Yolunun son halkasını da bölünmüş hale getiriyoruz.Yolun Asyaport Liman Kavşağı kesimiyle ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. Tekirdağ’ın Çorlu Havaalanı ile Şerefli Liman Bağlantısı’nı da bölünmüş hale getiriyoruz. 23 kilometrelik yolu 13 kilometrelik kısmını tamamladık. Bu yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Tekirdağ’ın bölünmüş yollarını yapıyoruz, ancak Tekirdağ’a bu da yetmez diyoruz. Yollarını BSK ile kaplıyoruz.  Tekirdağ-Malkara ve Malkara Ayrımı-İpsala Bölünmüş, Yollarının yanı sıra, Gelibolu  Ayrımı-Şarköy Yolu’nu, Muratlı - Dambaslar Yolu’nu  ve Hayrabolu - Tekirdağ Yollarını BSK ile kaplıyoruz. Bildiğiniz gibi Tekirdağ’ı sadece Çanakkale’ye değil, tüm Ege’ye otoyolla bağlayacak." dedi.
 

"2023'TE TAMAMLANACAK"

1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgilide konuşan Bakan Arslan, "1915 Çanakkale Köprüsünü de içeren otoyol projesini başlattık. Toplam uzunluğu bağlantı yolları dahil 352 kilometre olan Bu dev projenin temelini 18 Mart’ta attık. 2023 yılına kadar tamamlamayı planlıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yılı olan 2023 yılını simgeleyecek şekilde 2 bin 23 metre orta açıklığa sahip köprümüz orta açıklığı ile dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprü, Avrupa’dan Ege Bölgesi’ne giden araçların mevcut durumda kullandıkları Edirne - İstanbul - İzmit - Bursa güzergâhına alternatif olmakla kalmayacak, ana yol haline gelecek." ifadelerine yer verdi.
 

"TEKİRDAĞ’DA 142 KİLOMETRELİK DEMİRYOLU AĞI MEVCUT”

Bakan Arslan, "Tekirdağ'ı, Avrupa-Anadolu demir yolu hattına sağlayan Tekirdağ Limanı'na getirilecek yüklerin, demiryolu ile buradan Edirne'ye, Edirne'den de Avrupa'ya taşınmasını sağlayacak Tekirdağ-Muratlı Demiryolu’nu 2010 yılında yapmıştık. Şimdi de Tekirdağ-Muratlı Hattı’nın Sinyalizasyon Elektrifikasyon işlerini tamamladık. Test çalışmaları devam ediyor. Ayrıca ülkemizin, demiryollarında tam anlamıyla bir köprü olmasını sağlayacak Halkalı-Kapıkule demiryolu projesini de başlattık. 2 milyar 230 milyon lira gibi bir yatırım öngördüğümüz bu projenin yapılması ile batıda Kapıkule’den başlayan güzergâh, doğu yönüne doğru mevcut İstanbul-Ankara-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars üzerinden Kars- Tiflis -Bakü hattı ile Tiflis’e ve oradan da mevcut demiryolu ile Bakü’ye ulaşacak. Bu proje ile Balkan ülkelerine en kısa sürede yük ve yolcu taşıyacak hat bu hat olacak. Projenin tamamlanmasıyla yıllık 2 milyon yolcu ve 5 milyon ton yük Tekirdağ’dan taşınacak.153 kilometrelik Halkalı(Ispartakule)-Çerkezköy kesiminin özkaynak/kredi şeklinde yapılması planlanmaktadır. 01.11.2016 tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılmış olup proje çalışmaları devam etmektedir. Projesi yapım ihalesi için Temmuz 2017’de hazır olacak. 77 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kesiminin ise yapım ihalesi İPA kapsamında yapmayı planlıyoruz. Yapım ihalesi Aralık 2017’de hazır olacak." diye konuştu.
Bakan Arslan konuşmasının devamında ise, "Tekirdağ’a ne yapsak azdır. Canı gönülden inanıyorum ki Tekirdağ’ın gelişimi, toplumun kalkınması ve cumhuriyetimizin 100. yılı için koyduğumuz hedeflere ulaşmada gerekli her türlü gayret ve kararlılığı göstermeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.
15 Temmuz hain darbe girişimine ilişkin de konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Ecdat, bu coğrafyayı bize bırakmak için milyonlarca şehit verdi. Dedelerimiz, burada da Çanakkale'de de, Sarıkamış'ta da gözlerini kırpmadan şehit oldular. Onlardan 100 sene sonrada, geçen sene 15 Temmuz'da dışarıdaki dış güçlerle bu ülkenin birlik ve beraberliğini darbe girişimine kalktılar fakat darbeyi kendileri yediler. 249 evladımızı şehit, 2 bin 100'ün üzerinde gazi verdik, biz bu sorumluluğu omuzlarımızda hissediyoruz. Bu sorumluluğu bilincinde olarak ülkenin her yerinde hizmet vermeye devam edeceği ."  dedi.
 

“KARAYOLU VE DEMİRYOLU İLE YETİNMEDİK”

Yatırımlarda sadece Karayolu ve Demiryolu ile yetinmediklerini de vurgulayan Bakan Arslan, Tekirdağ’a ayrı bir önem verdiklerini söyledi. Arslan, “Konu Tekirdağ olunca Karayolu ve Demiryolu ile de yetinmedik. Çorlu Havalimanı’nın eksiğini gediğini giderdik. Teknik blok ve kule yapımını sürdürürken, havalimanının güvenlik standartlarını da yükselttik. Ankara istikametine haftanın her günü sefer konulmasını sağladık.” diye konuştu.
 

“175 YAT KAPASİTELİ, YAT LİMANI”

Bakan Arslan, Denizcilik ile ilgili de Tekirdağ’a yapılan yatırımlar ve projelerden de söz etti. Ahmet Arslan, “Trakya, tarım, sanayi ve turistik açıdan çok elverişli bir bölge. Tekirdağ’a yaptığımız yatırımlarda sadece bölgeye insanların ulaşımını sağlamayı düşünmüyoruz. Burada yetişen sebze ve meyveleri tazeliğini kaybetmeden hızla istenilen ülkeye ulaştırmayı amaçlıyoruz. Bu bölgede üretilenleri dünya pazarına açmak için kara, hava ve denizyollarını geliştiriyoruz. Ayrıca bölgenin kültür turizminin yanı sıra deniz turizmi potansiyelini de ortaya çıkarmaya çabalıyoruz. Bu kapsamda 175 yat kapasiteli Tekirdağ Yat Limanını da yapıyoruz. Yap İşlet Devret yöntemi ile yapacağımız limanın geçtiğimiz yıl Mayıs ayında sözleşmesini imzalamıştık. Bu yıl 21 Nisan’da yer teslimini yaptık.  Projelendirme çalışmaları devam ediyor. Bitmesine müteakip inşaata başlanacaktır. Tekirdağ denizlerimizin güvenliği açısından da önemli bir şehir, bu kapsamda denizlerimizin güvenliğini de Tekirdağ’a emanet ediyoruz. Hem kendi denizlerimizde hem de bulunduğumuz Akdeniz, Ege ve Karadeniz’de deniz güvenliğini sağlayacak acil durum sistemini Tekirdağ’da kurduk. İnşaat tamamlandı. Kabul süreci devam ediyor. Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezini yakın zamanda hizmete açacağız.” şeklinde konuştu.


 

“4 BİN 161’E ÇIKARDIK”

Tekirdağ’ın yollarını açarken, her bir köyünü ulaşılır hale getirirken erişim altyapısını da unutmadıklarını söyleyen Ahmet Arslan, 2003 yılında 1.042 kilometre olan fiberoptik kablo altyapısı uzunluğunu 4 bin 161 kilometreye çıkardıklarını vurguladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,  “Bundan 14 yıl önce genişbant internet bile yoktu. Şimdi 743 bine yakın genişbant abonesi var. 38 adet PTT işyerini PTT bank haline getirdik. 16 PTT Matik kurduk. Tekirdağ’a ne yapsak azdır. Canı gönülden inanıyorum ki Tekirdağ’ın gelişimi, toplumun kalkınması ve cumhuriyetimizin 100. yılı için koyduğumuz hedeflere ulaşmada gerekli her türlü gayret ve kararlılığı göstermeye devam edeceğiz. Ben bu duygu ve düşüncelerle içinde bulunduğumuz bu kutlu ayın memleketimize, milletimize ve tüm insanlığa hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, bu güzel cemiyetin bir araya gelmesinde emeği geçenlere ve zahmet edip buraya gelen sizlere şükranlarımı sunuyorum. Gönül sofralarımız her daim böyle zengin olsun, sözümüz sohbetimiz bol olsun.” dedi.
 

AKŞAM NAMAZINI KILDI

Bakan Arslan'ın konuşmasını tamamlamasının ardından Kapaklı Kars-Ardahan-Iğdır derneğinin kendisini verilen hediyeye kabul etmesi ile son buldu.  İftar programının sona ermesi ile beraber Bakan Arslan, Kapaklı Merkez Camii'nde akşam namazını kıldıktan sonra Tekirdağ'dan ayrıldı.

"SON 14 YILDA TEKİRDAĞ’IN BÖLÜNMÜŞ YOL UZUNLUĞU 311 KİLOMETREYE ULAŞTI"

Bakan Arslan, Tekirdağ'ın bölünmüş yol uzunluğunun 311 kilometreye ulaştığını vurgulayarak, AK Parti iktidarları göreve geldiğinde Tekirdağ’ın kendi ilçelerine bile ulaşımında büyük sorunları olduğunu söyledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "14 yılda Tekirdağ’ı Edirne’ye, İstanbul’a Kırklareli’ne ve Çanakkale’ye bölünmüş yollarla bağladık. Neredeyse ilçelerinin tamamını bölünmüş yollarla birbirine bağladık. Toplam uzunluğu 15 kilometre olan Tekirdağ Çevre Yolu’nun tamamını bölünmüş hale getirdik. 35 kilometre uzunluğundaki Tekirdağ Çevre Yolu Ayrımı -Muratlı-D100 Ayrımı Yolu’nu bölünmüş yol yaptık. Hayrabolu Çevreyolu, Çorlu-Seymen Ayrımı-Marmara Ereğlisi Ayrımı, Kınalı Ayrımı-Çorlu Yolu ve Kınalı Ayrımı- Tekirdağ Yolunun standartlarını yükselttik. Şu anda da Çerkezköy - Saray arasında kalan 17 kilometrelik yolu da Saray Çevre Yolu ile birlikte bölünmüş hale getiriyoruz. Ergene ve Galata Köprüleri ile birlikte 12,2 kilometrelik kısmı tamamlandı. Büyük Yoncalı Köprüsünde  çalışmalar hızla devam ediyor. Barboros Limanı’nı Tekirdağ’a bağlayan Barboraso Limanı- Malkara - Tekirdağ Ayrımı Yolunun son halkasını da bölünmüş hale getiriyoruz.Yolun Asyaport Liman Kavşağı kesimiyle ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. Tekirdağ’ın Çorlu Havaalanı ile Şerefli Liman Bağlantısı’nı da bölünmüş hale getiriyoruz. 23 kilometrelik yolu 13 kilometrelik kısmını tamamladık. Bu yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Tekirdağ’ın bölünmüş yollarını yapıyoruz, ancak Tekirdağ’a bu da yetmez diyoruz. Yollarını BSK ile kaplıyoruz.  Tekirdağ-Malkara ve Malkara Ayrımı-İpsala Bölünmüş, Yollarının yanı sıra, Gelibolu  Ayrımı-Şarköy Yolu’nu, Muratlı - Dambaslar Yolu’nu  ve Hayrabolu - Tekirdağ Yollarını BSK ile kaplıyoruz. Bildiğiniz gibi Tekirdağ’ı sadece Çanakkale’ye değil, tüm Ege’ye otoyolla bağlayacak." dedi.

"2023'TE TAMAMLANACAK"

1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgilide konuşan Bakan Arslan, "1915 Çanakkale Köprüsünü de içeren otoyol projesini başlattık. Toplam uzunluğu bağlantı yolları dahil 352 kilometre olan Bu dev projenin temelini 18 Mart’ta attık. 2023 yılına kadar tamamlamayı planlıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yılı olan 2023 yılını simgeleyecek şekilde 2 bin 23 metre orta açıklığa sahip köprümüz orta açıklığı ile dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprü, Avrupa’dan Ege Bölgesi’ne giden araçların mevcut durumda kullandıkları Edirne - İstanbul - İzmit - Bursa güzergâhına alternatif olmakla kalmayacak, ana yol haline gelecek." ifadelerine yer verdi.

"TEKİRDAĞ’DA 142 KİLOMETRELİK DEMİRYOLU AĞI MEVCUT”

Bakan Arslan, "Tekirdağ'ı, Avrupa-Anadolu demir yolu hattına sağlayan Tekirdağ Limanı'na getirilecek yüklerin, demiryolu ile buradan Edirne'ye, Edirne'den de Avrupa'ya taşınmasını sağlayacak Tekirdağ-Muratlı Demiryolu’nu 2010 yılında yapmıştık. Şimdi de Tekirdağ-Muratlı Hattı’nın Sinyalizasyon Elektrifikasyon işlerini tamamladık. Test çalışmaları devam ediyor. Ayrıca ülkemizin, demiryollarında tam anlamıyla bir köprü olmasını sağlayacak Halkalı-Kapıkule demiryolu projesini de başlattık. 2 milyar 230 milyon lira gibi bir yatırım öngördüğümüz bu projenin yapılması ile batıda Kapıkule’den başlayan güzergâh, doğu yönüne doğru mevcut İstanbul-Ankara-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars üzerinden Kars- Tiflis -Bakü hattı ile Tiflis’e ve oradan da mevcut demiryolu ile Bakü’ye ulaşacak. Bu proje ile Balkan ülkelerine en kısa sürede yük ve yolcu taşıyacak hat bu hat olacak. Projenin tamamlanmasıyla yıllık 2 milyon yolcu ve 5 milyon ton yük Tekirdağ’dan taşınacak.153 kilometrelik Halkalı(Ispartakule)-Çerkezköy kesiminin özkaynak/kredi şeklinde yapılması planlanmaktadır. 01.11.2016 tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılmış olup proje çalışmaları devam etmektedir. Projesi yapım ihalesi için Temmuz 2017’de hazır olacak. 77 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kesiminin ise yapım ihalesi İPA kapsamında yapmayı planlıyoruz. Yapım ihalesi Aralık 2017’de hazır olacak." diye konuştu. Bakan Arslan konuşmasının sonunda ise, "Tekirdağ’a ne yapsak azdır. Canı gönülden inanıyorum ki Tekirdağ’ın gelişimi, toplumun kalkınması ve cumhuriyetimizin 100. yılı için koyduğumuz hedeflere ulaşmada gerekli her türlü gayret ve kararlılığı göstermeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu. 15 Temmuz hain darbe girişimine ilişkin de konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Ecdat, bu coğrafyayı bize bırakmak için milyonlarca şehit verdi. Dedelerimiz, burada da Çanakkale'de de, Sarıkamış'ta da gözlerini kırpmadan şehit oldular. Onlardan 100 sene sonrada, geçen sene 15 Temmuz'da dışarıdaki dış güçlerle bu ülkenin birlik ve beraberliğini darbe girişimine kalktılar fakat darbeyi kendileri yediler. 249 evladımızı şehit, 2 bin 100'ün üzerinde gazi verdik, biz bu sorumluluğu omuzlarımızda hissediyoruz. Bu sorumluluğu bilincinde olarak ülkenin her yerinde hizmet vermeye devam edeceği ."  dedi. Bakan Arslan'ın konuşmasını tamamlamasının ardından Kapaklı Kars-Ardahan-Iğdır derneğinin kendisini verilen hediyeye kabul etmesi ile son buldu.  İftar programının sona ermesi ile beraber Bakan Arslan, Kapaklı Merkez Camii'nde akşam namazını kıldıktan sonra Tekirdağ'dan ayrıldı.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 03:30
Güneş 05:31
Öğle 13:16
İkindi 17:16
Akşam 20:52
Yatsı 22:43
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
17°
açık