Belediye Meclisi'nde ilk oturum gerçekleşti

Çerkezköy Belediye Meclisi Eylül ayı 1. oturumu Belediye Başkanı Vahap Akay Başkanlığında gerçekleşti.

Çerkezköy bakış
Belediye Meclisi'nde ilk oturum gerçekleşti

Çerkezköy Bakış - Gündemin birinci maddesi olan, Mali Hizmetler Müdürlüğünün 07.08.2018 gün ve 1195 sayılı aktarma hakkındaki müzakerenin müzakeresi oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Gündemin ikinci maddesi olan Mali Hizmetler Müdürlüğünün 09.08.2018 gün ve 1204 sayılı 2016/91 sayılı Belediye hissesi hakkındaki müzakerenin müzakeresi oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Gündemin 4. maddesi olan Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün 27.08.2018 gün ve 1459 sayılı Belediye hissesi hakkındaki müzakerenin müzakeresi İmar ve Bayındırlık Komisyonuna sevk edildi. Gündemin 5. maddesi olan Plan ve Proje Müdürlüğünün 27.08.2018 tarih ve 116 sayılı tarlalarda ifraz ve tevhid harçları hakkındaki müzakerenin müzakeresi Tarife Komisyonuna sevk edildi. 6. madde de yer alan Ahmet Akıncı ve hissedarlarının 27.08.2018 tarih bila sayılı 455 ada ve çevresine ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği hakkında dilekçesinin müzakeresi İmar ve Bayındırlık komisyonuna sevk edildi.
 

6 CADDE BÜYÜKŞEHİRE DEVREDİLDİ
Gündemin üçüncü maddesi olan Fen İşleri Müdürlüğünün 27.08.2018 gün ve 2725 sayılı belediye hissesi müzakeresinin müzakeresinde yer alan Fatih Caddesi, Narin Caddesi, Orkide Caddesi, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Caddesi, Lalezar Caddesi ve Turgut Özal Caddesi Büyükşehir’e devredilmesi maddesi ile ilgili söz alan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Ayhan Çitil, “4,5 yıldır himayemizde olan caddelerin şu anda Büyükşehir’e devrolmasının nedeni nedir? Bakımını mı yapamıyoruz.” sorusunu yöneltti. Soru üzerine Başkan Akay,  “15 metre ve üzeri caddelerin sorumluluğu Büyükşehir Belediyesinin yetkisindedir. Bizim bu noktadaki tasarrufumuz eksik veya fazla kalmak değildir.” ifadelerini kullandı. Madde, kabul edildi. 

AK PARTİ RET OYU VERDİ
Gündemin 7. maddesi olan Plan ve Proje Müdürlüğü’nün 27.08.2018 tarih ve 117 sayılı Kızılpınar İmar Planı değişikliği ve ilavesi hakkındaki müzakerenin müzakeresi hakkında söz alan AK Partili Meclis Üyesi Ayhan Çitil, “Büyükşehir Belediyesi’ne vermeden konuyu Çerkezköy Belediyesi olarak çözemiyor muyuz? Neden Büyükşehir’e yetki veriyoruz. Bir de işin hızlandırılması söyleniyor. Bu acele neden? Burada çalışan tüm meclis üyeleri olarak biz bu işi burada çözebilecek kapasitede insanlarız. Direkt Büyükşehir’e yetki verilmesini hem şimdi hem de dönüşte ret edeceğimizi belirtmek istiyoruz” dedi.
Konu üzerine Başkan Akay, “Büyükşehir Belediye yasasında 5216 böyle bir yetki devri ihtiyacı aslında yoktur. Büyükşehir Belediyesinin 5000’lik planı da 1000’lik planı da yapıp geçme yetkisi vardır. Daha önce bu mecliste, Büyükşehir Belediye Meclisinde konu oldu diye biz buradaki arkadaşlarımızın da 5000’lik ve 1000’lik planın aynı anda bir plan çalışması var. İkisine ayrı ayrı bakmayalım diye aslında bir sözde yetki alıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin 1000’lik planı yapması için bizden yetki alması gibi bir ihtiyacı yok. Yasa çok açık. İki planda beraber çalışsın aksama olmasın diye böyle bir şey yapıyoruz. Büyükşehir’de zaten temsilciler var. Bir yerden kaçırmak, gözetlememek gibi bir konu söz konusu bile olamaz.” cevabını verdi.  Madde oy çokluğu ile İmar ve Bayındırlık komisyonuna havale edilirken, AK Partili meclis üyeleri maddeye ret oyu verdi. 

banner287

YAYALARA ENGEL OLACAK MADDELER KALDIRILACAK
Gündemin 8. maddesi olan İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 27.08.2018 gün ve 2210 sayılı Kent Estetik Komisyonu hakkında müzakerenin müzakeresi İmar ve Bayındırlık Komisyonuna sevk edildi. Buna göre, “Sağlık, emniyet ve kamu düzeninin sağlanması adına; dükkanların caddeye bakan cephelerinde yayalara engel olacak maddelerin kaldırılması; yalnıza kafe pastane ve lokantalar, bina girişinden itibaren 1,5 metreyi geçmeyecek şekilde, kaldırıma masa ve sandalye koyabilecek.  Meclis kararının alınmasından itibaren 30 gün içerisinde uygulamaya geçilecek”
 

“YERİNİ DEVRETMEK İSTEYEN PARASINI ÖDEYECEK”
Zabıta Müdürlüğünün 28.08.2018 gün ve 3696 sayılı Kapaklı Pazar Yeri devir bedel tespiti hakkındaki müzakeresinin müzakeresi Tarife Komisyonuna sevk edildi. Madde görüşülürken Pazarcı esnafı da meclis salonunda yerini alırken Başkan Akay, “2014’ün Mayıs ayından önce devirler vardı ancak belediyeye ödenen bir para yoktu. Şimdi artık esnafımız yerine yerleşti. Eğer siz pazarcılığı bıraktıysanız bir pazarcılık yapabilme kaydınız da varsa o kayıtla birlikte belediyeye geleceksiniz Çerkezköy  Belediye Meclisi’nin  aldığı bedeli ödeyeceksiniz ondan sonra devredeceksiniz yerinizi. Bir pazarcı esnafımız ‘ben pazarcılığı bıraktım, yerimi başkasına devretmek istiyorum’ diyorsa gelecek parasını ödeyecek. Ondan sonra devir hakkı kazanacak. Tarife komisyonun da benim de bununla ilgili önerim olacaktır. Fiilen bizim duyduğumuz rakamlar ne ise onun kabul edilmesini söyleyeceğim.” dedi. Söz alan bir pazarcı esnafı ise rayiç bedeli çevre ilçelerdeki fiyata göre belirleyeceksiniz? Sorusuna ise Akay, “Diğer Belediyelerle bakmayacağız. Çerkezköy’ün gerçeklerine bakacağız.” dedi. Madde, tarife komisyonuna sevk edildi.
Maddelerin görüşülmesinin ardından meclisin 1. oturumu son buldu. İkinci oturum ise Çarşamba günü saat 15.00’da yapılacak.


 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 19:13

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306