Binlerce Çerkezköylü Zafer coşkusunu birlikte yaşadı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97’inci yıldönümü Çerkezköy’de büyük bir coşku ve heyecanla kutlandı. Kutlama etkinlikleri kapsamında on binlerce vatandaş Cumhuriyet Meydanından Kent Park’a kadar fener alayı eşliğinde yürüdü. Burada ise vatandaşlar ünlü pop sanatçısı Mabel Matiz konseri ile unutulmayacak bir gece yaşadılar.

Binlerce Çerkezköylü Zafer coşkusunu birlikte yaşadı

Çerkezköy Bakış - Zafer Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Çerkezköy’de de bir dizi etkinlikle kutlandı.

FENER ALAYI İLE START VERİLDİ

Çerkezköy Belediye Meydanında bir araya gelen on binlerce Çerkezköylü burada Fener Alayı için ellerinde Atatürk portreleri ve meşaleleri ile Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ve eşi Güliz Akay ile beraber Kent Park’a yürüdü. Akay’a belediye meclis üyeleri de eşlik etti. Fener Alayı Korteji’nin Kent Park’a varmasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşımız hep bir ağızdan okundu. Ardından Çerkezköy Belediyesi tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısı ile hazırlanan video izletildi.

AKAY, ALANI DOLDURAN BİNLERE SESLENDİ

Kent Park’ın tamamını dolduran binlerce kişiyi selamlayan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasının ardından bir konuşma yaptı. Akay, Büyük Taarruzu anlatan konuşmasında kendisini dinleyen on binlerce vatandaşı duygulandırdı. Başkan Vahap Akay, “Saat 5’e 5 var, dağlar aydınlanıyor. Bir yerlerde bir şeyler yanıyor. Gün ağardı ağaracak, kokusu tütmeye başladı; Anadolu toprağı uyanıyor. Bir anda, kalbi bir şahin gibi göklere salıp ve pırıltılar görüp. Ve çok uzak, çok uzak bir yerlere çağıran sesler duyarak. Bir müthiş ve mukaddes macerada ön safta, en ön sırada, şahlanıp ölesi geliyor insanın” diyerek sözlerine başladı. Topçu Evvel Mülazımı Hasan’ın yaşı 21 idi. Kumral başını gökyüzüne çevirdi, kalktı ayağa. Baktı, yıldızları ağaran muazzam karanlığa. Şimdi bir hamlede o kadar büyük, öyle şöhretli işler yapmak istiyordu ki; “Bütün ömrünü ve hatırasını ve yedi buçukluk bataryasını ağlanacak kadar küçük buluyordu. Yüzbaşı sordu: Saat kaç? Beş. Az sonra demek, 98 bin 955 tüfek ve şoför Ahmet’in 3 numaralı kamyonetinden yedi buçukluk şınayderlere, on beşlik obüslere kadar bütün aletleriyle vatan uğrunda yani toprak ve hürriyet için ölebilmek kabiliyetleriyle birinci ve ikinci ordular baskına hazırdılar. Alaca karanlıkta, bir çınar dibinde beygirin yanında oturan sarkık, siyah bıyıklı süvari çizmeleriyle atladı atına. Mavi gözlü başkumandan baktı saatine. Beş otuz, başladı topçu ateşiyle birlikte Büyük Taarruz.” dedi.

“İYİ BİL, İYİ TANI”

Büyük Usta Nazım Hikmet’in mısralarında Büyük Taarruzu böyle anlattığını ifade eden Başkan Vahap Akay konuşmasını şöyle sürdürdü: Şanlı zaferimizin yıldönümünde meydanları dolduran tüm hemşerilerimizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Bugün 30 Ağustos. Dumlupınar’da tarihin akışını değiştiren cesaretimizin ve inancımızın 97’inci yıldönümü. Bugün bir milletin en temel hakkı olan tam bağımsızlığın bedelini kanla ödediği, emperyalizme karşı tek vücut olup direndiği büyük zaferin yıldönümü. Bugün bir halkın millet olma mücadelesinin, uyanışının, birleşmesinin, ayağa kalkıp destanlaşmasının yıldönümü. Bugün karanlıklar içerisinde hiçbir aydınlık ümidi yokken, dünya yüzünde son Türk Devleti’ne vücut veren muhteşem emeğin yıldönümü. Şimdi 97 yıl sonra, yıldönümünde coşku ve heyecanımız büyük. Büyük zaferimizi kutluyoruz. Gururluyuz ve bir görevimizde bu büyük zaferi küçümseyenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere bir kez daha hatırlatmak. Bugün 30 Ağustos.  İyi bil, iyi tanı diye bir kez daha burada haykırmak görevimiz. Çünkü tarih, mücadele etme azminin sembolü olan bu büyük zaferi kolay yazmadı. Emperyalizmin boyunduruğundan kurtulmak için ilk defa sömürgeciliğe karşı durabilmek için yazılan gerçek bir halk destanı tarih kitaplarına kolay yazmadı. Tarihler dize geldi bugün. Dumlupınar’da kulaklar çınladı bugün. Hatırla Afyon Ovası’nı! Hatırla Sakarya’yı! Bugünü hatırla! Adın gibi iyi bil. 30 Ağustos bugün iyi tanı. Bu zafer hepimizin!

“ONURUMUZA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

30 Ağustos’un hepimizin birliğinin, beraberliğinin, kardeşliğinin zaferi olduğunu vurgulayan Başkan Akay konuşmasını şöyle tamamladı: Bu zafer Amasya’da, Erzurum’da, Sivas’ta milletinin istikbalinin peşinde koşanların zaferi. Bu zafer ‘Hak verilmez, alınır’ diyenlerin. Bu zafer boyun eğenlerin değil direnenlerin, bu zafer cepheden cepheye mermi taşıyan anaların, kızıl ufuklarda gencecik canını feda eden kınalı kuzuların, Mehmetçiğimin zaferidir. Bu tarih bizim gururumuz! Bu tarih bizim onurumuz. Onurumuza sahip çıkacağız. İşte bizler dünyada hiçbir millete nasip olmayan ve bu şanlı zafer ile yeniden vatan yapılan bu toprakların bu kahramanlık destanına sahip çıkacağız. ‘Hattı müdafaa yoktur, sattı müdafaa vardır’ o satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile ıslanmadıkça terk olunamaz’ diyenleri. O sathı terk etmeyerek canlarını feda eden, bu toprakları bize vatan yapan kahraman şehitlerimizi haykıracağız. Ve anlatacağız; sisli, serin ve karanlık gecede ağır ağır Kocatepe’ye çıkan mavi gözlü Başkomutanın işareti ile duyulan bir tek top sesini, Sonra top sesi ile zangırdayan Kocatepe’yi anlatacağız. Özgürlük mücadelesinin oluk oluk İzmir’e aktığını, dağlarda yanan ateşleri, parıldayan yıldızları anlatacağız. Süvari birliğinin dörtnala girdiği İzmir’i, al yıldızlı bayraklarla donanmış caddelerini, dağlarında çiçekler açan İzmir’i anlatacağız. Afyon Ovası’nda bir devin sessizce nefes alışını ve sonra ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diye haykıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü haykıracağız.” 

“ATATÜRK’ÜN İZİNDEYİZ”

Akay, sözlerini Yıldırım Doğan Ergeneli’nin ‘Bir Tutkudur Mustafa Kemal’ adlı şiirini okuyarak konuşmasını tamamladı. Akay, “Bizler Bu gururlu zafer gecemizde, yeniden aydınlık yarınlarımıza ışık tutan, bize güç veren, kurtuluş destanımızın baş kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün izinde yürüyeceğimizi hep birlikte haykıracağız. Zafer Bayramımız kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

MABEL MATİZ UNUTULMAZ BİR GECE YAŞATTI

Başkan Vahap Akay’ın coşkulu konuşmasının ardından ünlü pop sanatçısı Mabel Matiz sahneye çıkarak, birbirinden güzel şarkılarını Çerkezköylüler için seslendirdi. Çerkezköylülere unutulmaz anlar yaşatan ünlü sanatçı Mabel Matiz’e Belediye Başkanı Vahap Akay tarafından çiçek takdim edildi ve Çerkezköy’e unutulmaz bir gece yaşattığı için teşekkür edildi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fevzipaşa
Fevzipaşa - 2 hafta Önce

Bu parktaki müsik sesi çok yüksek evim güveniş caddesinde sanki içeride çalıyor yakımdakilee nasıl katlanıyor bilmiyorum her akşam aynı

SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510