“Birbirimize lanet değil, sevgi sunmalıyız”

Çerkezköy Ehl-i Beyt Derneği tarafından “Aşura Matem Günü” programı düzenlendi. Burada konuşan dernek başkanı ve Alevi dedesi Seyyid Sinan Boztepe, “Yezide lanet okumak Müslüman için bir şiardır. Birbirimize lanet değil, birbirimize sevgi sunmalıyız. Bugün bu salonda Alevi’si de var Sünni’si de var. Ben bundan çok mutluyum. Bugün tek bir toplanma sebebimiz var ahirette Peygambere karşı yüzümüz olsun diye” dedi.

“Birbirimize lanet değil, sevgi sunmalıyız”

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Ehl-i Beyt Derneği’nde düzenlenen “Aşure Matem Günü” kapsamında İmam Hüseyin (as) ve Kerbela Şehitleri Anma programı düzenlendi. Dergâhta düzenlenen programa Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, İlçe Emniyet Müdürü Murat Sevgi, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Volkan Torun, siyasi parti ve STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Programa katılanları Çerkezköy Ehl-i Beyt Derneği Başkanı Seyyid Sinan Boztepe karşıladı.
“BİRBİRİMİZE SEVGİ SUNMALIYIZ”
Programda okunan Kur’an Tilavetinin ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren Boztepe, “Allah Resulü bir hadisinde buyurdu: ‘Ehlibeytimi inciten beni incitmiştir. Beni inciten Allah’ı incitmiştir.’ Çok güzel bir hadis bu. Yezide lanet okumak Müslüman için bir şiardır. Birbirimize lanet değil, birbirimize sevgi sunmalıyız. Bugün bu salonda Alevi’si de var Sünni’si de var. Ben bundan çok mutluyum. Bugün tek bir toplanma sebebimiz var ahirette Peygambere karşı yüzümüz olsun diye. Ya nebi Allah biz 1380 sene sonra dahi  senin ehli beytinin yanındayız demek için” dedi.
“CENABI ALLAH BİR DAHA ÜMMETİ MUHAMMED’E KERBELALAR YAŞATMASIN”
Boztepe, “Peygamber evladını anmak ile kimse mezhebinden çıkmaz. Peygamber’in zaten mezhebi yoktu. Biz mezheplerle birbirimizi yiyoruz. Allah resulünün dini vardı ve üzerine gelen kitap vardı. Dini bir kenara, kitabı bir kenara koymuşuz. Senin mezhebin, benim mezhebim… arada da soytarılar işlerini hallediyorlar. Önemli olan onun arasından kendimizi çekip çıkartmamız. Cenabı Allah bir daha ümmeti Muhammed’e Kerbelalar yaşatmasın. Ben hepinizden razıyım, Allah’ta hepinizden razı olsun.” dedi.

“SAYGIYLA HEPİNİZİ SELAMLIYORUM”
Burada kısa bir selamlama konuşması yapan Belediye Başkanı Vahap Akay, “Bizleri bir araya getiren sevgili Sinan dede’ye şükranlarımı sunuyorum. Muharrem ayı matemlerimizin kabul olmasını cenabı Allah’tan niyaz ediyor, sevgiyle, saygıyla hepinizi selamlıyorum.” diye konuştu. 
TİYATRO GÖSTERİSİ SERGİLENDİ
Konuşmaların ardından dernek gençleri tarafından hazırlanan İmam Hüseyin’in veda gecesi ve şehadet gününü anlatan tiyatro gösterisi sergilendi. Oyunun ardından ikram edilen helva ve pilavın ardından program son buldu.

 
 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2019, 17:29

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510