Buğday hasadı başladı

Çerkezköy’de buğday hasadının başlamasıyla biçerdöverler tarlalara girdi. İlçede bu yıl 70 bin dekar alanda ekilen ürünler hasat edilecek.

Çerkezköy Bakış
Buğday hasadı başladı

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy’de ilk hasat Kızılpınar Mahallesinde gerçekleşti. Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak, Çerkezköy’ün hızla büyümesi ve sanayi alanında yapılan yatırımların tarım alanını olumsuz etkilediğini ve üretimin günden güne azaldığını ifade etti. Ç.

banner287
ÇERKEZKÖY 70 BİN DEKAR ALANDA EKİM YAPILDI


Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kapsamında 70 bin dekarlık arazide ekim yapıldığını da belirten Toprak, “Çerkezköy Ziraat Odası Başkanlığımızın sorumluluk alanında bulunan Çerkezköy odamıza kayıtlı 75 bin dönüm alanda üyelerimiz ekim gerçekleştirdiler. İlçemizin sanayi kenti olması nedeniyle Trakya bölgesinde en az ekilebilir arazi bizim bölgemizde bulunuyor ve her yıl ekilebilir alanlarımız azalıyor. Geçen yıl 80 bin dönümlük alanda ekim yaptık bu yıl 70 bin dönümde yapıldı. Bunun sebebi ise Çerkezköy’ün hızla büyüyen sanayisidir. Artık insanlar özellikle genç nüfus tarla ekmek yerine fabrikalarda çalışmayı tercih ediyor. Böylelikle tarım oranımızda hızlı bir düşüş yaşanıyor. Ayrıca bölgemizde bulunan alanların imara açılmasıyla birlikte geçen sene 200 bin dekarlık alanımız bu yıl 150 bin dekarlara kadar geriledi. Sanayileşmenin artmasıyla toprak para etmeye başladı. Böylece insanlar topraklarını satıyor. Tahminimce 10 yıl sonra bölgede çiftçilik bitme noktasına gelecek.” dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 16:34

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510