Çanakkale Zaferi'nin 104. yılı kutlandı

Çanakkale Zaferi'nin 104. yılı yıldönümü tüm ülkede olduğu gibi Çerkezköy’de de kutlandı. Çerkezköy şehitliğinde başlayan program, Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi’nde devam etti.

Çanakkale Zaferi'nin 104. yılı kutlandı

Çerkezköy Bakış - 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 104. Yılı programı sabah saat 10.00’da İstasyon Mezarlığı’nda bulunan şehitlikte başladı. Törene Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Ömercikli, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Örenci, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Sevgi, Çerkezköy İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Volkan Torun, Çerkezköy MYO Müdürü Doç. Dr. Erdinç Uzun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, İlçe Nüfus Müdürü Gülhan Yavuz, İlçe Tarım ve Ormancılık Müdürü İsa Altay, İlçe Sağlık Müdürü Olcay Palak, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Siyasi Parti temsilcileri, öğretmenler ve şehit aileleri katıldı.
Programda Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu.
Çelenk sunumunun ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Teğmen Emrah Çemrek yaptı. Çemrek, “Kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden isimlerini kalbimize yazdığımız aziz şehitlerimizi, rahmet ve minnetle anmak maksadıyla bugün burada toplanmış bulunmaktayız. 104 yıl önce bugün, 18 Mart 1915’te Çanakkale Boğazı’nın denizden geçilemeyeceğini tüm dünyaya gösterildiği ve deniz zaferinin ilan edildiği gündür.
Şanlı tarihimizde bütün görkemiyle yerini alan ve tüm dünyaya karşı azmin, cesaretin ve fedakarlığın sayısız örneklerini sergilediği Çanakkale savaşı, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milletinin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğini en güzel örneklerinden birisidir.” diye konuştu.

“İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR”

Teğmen Çemrek, konuşmasının devamını şöyle sürdürdü: Başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere, gerektiğinde vatanı için şehit olmayı en şerefli görev olarak bilen yedisinden yetmişine, kadın erkek tüm Anadolu insanı bu zaferden aldıkları güç ile Kurtuluş Savaşı’nı başlatmışlar ve işgal altındaki vatan topraklarını kurtararak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuşlardır. Ülkemizin bugün ulaştığı seviye başta Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı olmak üzere, Kore’de, Kıbrıs’ta teröristlerle mücadelede yurt dışında icra edilen harekatlarda hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizin eseridir. Türk vatanının kutsallığını, Türk Milleti’nin namusunu ve Türk bayrağının şanını canından üstün tutan aziz şehitlerimiz, sizleri bizden ayıran ölüm size olan bağlılığımızı asla koparamayacak, kutsal emanetiniz olan Türk Vatanı, ilelebet hür kalacaktır.

ŞEHİT AİLELERİNİN GÖZYAŞLARI YÜREK DAĞLADI

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılmasının ardından protokol mensupları şehit kabirlerine karanfil bıraktı. Şehit ailelerinin gözyaşları ise yürekleri dağladı. Şehit Polis Memuru Erdem Uçar’ın annesi Suna Uçar’ın ve Şehit Uzman Çavuş Dinçer Ersoy’un annesi Hatun Ersoy’un gözyaşları duygu dolu dakikalar yaşattı.

HALK EĞİTİMİ MERKEZİ’NDE DEVAM ETTİ

Çerkezköy şehitliğinde sonlanan program Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi’nde ki programlarla devam etti. Burada, yine günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kızılpınar Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Süleyman Berk yaptı.
Konuşmanın ardından ise 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla ilçe genelinde yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

ORATORYO GÖSTERİSİ İLE SONA ERDİ

Anma töreni son olarak Kızılpınar Belediyesi Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin hazırladığı ‘Çanakkale Geçilmez’ gösterisi ile sona erdi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 15:41

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510