Çerkezköy, Atatürk’ü andı

Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80’inci yılı münasebetiyle Çerkezköy’de anma programı düzenledi.

Çerkezköy, Atatürk’ü andı

Çerkezköy Bakış - Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80’inci yılı münasebetiyle Çerkezköy’de anma programı düzenledi.

GENİŞ KATILIM

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Ömercikli, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Örenci, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Taha Aslanlı, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, Kamu Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kurulu Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

2 DAKİKA HAYAT DURDU

Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk anıtına önce Kaymakamlık, sonrasında Garnizon ardından da Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu. Çelenk sunumunun ardından 2 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Sirenlerin 2 dakika boyunca çaldığı sürede Çerkezköy’de hayat durdu. 

“MİNNET VE ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ”  

banner287
Cumhuriyet Meydanındaki programın ardından anma etkinliği Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi’nde devam etti. Burada Seval-Ahmet Çetin Fen Lisesi tarafından oratoryo ve koro gösterisi yapıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Tarih Öğretmeni Deniz Akarslan yaptı. Akarslan, “Bugün, ülkemizin içinde bulunduğu coğrafya adeta ateşten çember gibi kavrulurken, hepimiz ‘barış’ ve ‘bağımsızlık’ gibi kavramların değerini her zamankinden daha kuvvetle hissediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimizi kuran kahramanlara ‘minnet’ ve ‘şükran’ duygularımız artıyor.” dedi.

“YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!”

Akarslan, “Eşsiz lider Atatürk, 15-20 Ekim 1927 tarihinde TBMM salonunda milletvekillerine okuduğu ve tek tek belgelere dayanarak Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in Kuruluşu’nu anlattığı Nutka başlarken, ülkenin içinde bulunduğu durumu şöyle anlatır: ‘Osmanlı Devleti’nin temelleri çökmüş, ömrü tamamlanmıştı. Osmanlı memleketleri tamamen parçalanmıştı. Ortada bir avuç Türk’ün barındığı bir ata yurdu kalmıştı. Bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da milli egemenliğe dayanan, kayıtsız, şartsız, bağımsız yeni bir Türk Devletidir. Temel ilke, Türk milletinin haysiyet ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke; ancak tam istiklale sahip olmakla gerçekleşebilir. O halde ya İstiklal ya ölüm!” ifadelerine yer verdi.

“KURTULUŞ DESTANIDIR”

Akarslan konuşmasının sonunda ise Atatürk’e duyulan minneti ifade ederek, “Görülüyor ki, ülke gerçeklerinin acımasızlığına rağmen böylesine güçlü bir inançla zafere odaklanıp ‘Ya İstiklal, Ya Ölüm!’ diyerek yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk, tüm dünyaya meydan okuyarak dünya tarihine altın harflerle kazınan bir kurtuluş destanıdır. Atatürk, Cumhuriyetin kuruluşunun ardından yaptığı devrimlerle ulusumuza yepyeni ufuklar açmıştır. Mustafa Kemal, yaşamı boyunca her adımını dikkatle, toplumun duyarlılıklarından kopmadan, dünyadaki gelişmeleri izleyerek ve Türk Ulusunun desteğini daima yanında hissederek atmıştır. Her konuya, her daim genç, dinamik ve cesur bir zihniyetle yaklaşan, öncülük eden Atatürk, adeta tüm zamanların lideridir.  Zafer kazanmış bir komutan olmasına rağmen, ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözleriyle barışın vazgeçilmezliğini haykıran Atatürk, zaferle taçlanan Kurutuluş Savaşı’nın sonunda kendisine, ‘Başardınız paşam’ diyenlere ‘Asıl mücadele şimdi başlıyor’ sözleriyle karşılık vererek, Türk Ulusunun aydınlanma sürecini başlatmış ve barış içinde büyümesini, gelişmesini istediği Cumhuriyetimizi, gençlere emanet etmiştir. İşte bu duygularla, burada bulunduğunuz için teşekkür ederim. Sizlerin huzurunda bir kez daha Mustafa Kemal Atatürk’e minnetlerimizi sunuyorum” diye konuştu.

ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Konuşmanın ardından ise ’10 Kasım’ konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol mensupları tarafından ödülleri takdim edildi.

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin Yaşar
Metin Yaşar - 5 ay Önce

SORULAR;

1- Eski Tekirdağ millet vekili Hanım efendi
10 KASIM Protokolünde hangi vasıfla bulunuyor.

2- Vasfı varsa neden 10 Kasım haberlerinde gazetelerde adı bile geçmiyor.

3-Vasfı yoksa neden Protokole alınıyor.

4-Protokole alınması yanlışsa neden bir Allahın kulu ses çıkarmıyor?

5- Eski bir alışkanlığın adeti mi?

6- Subliminal bir mesaj mı?

7- Sade bir vatandaş Protokolde yer alabilirmi

8- Yerel seçimlerde Belediye başkan adayı olarak mı hazırlanıyor?

9- PROTOKOL SIRASI KİMLERDEN OLUŞUR?

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306