Çerkezköy hızlı tren için gün sayıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in katılımıyla Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Çerkezköy-Kapıkule kesimi için 11 Haziran'da imzalar atılacak. Proje kapsamında Halkalı-Kapıkule arasında 231 kilometrelik güzergahta çift hatlı, saatte 200 kilometre hızla yolcu ve yük taşınmasına imkan verecek hızlı tren hattı inşa edilecek. Projenin 155 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kesiminin inşası Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ortak finansmanıyla gerçekleştirilecek.

Çerkezköy hızlı tren için gün sayıyor

Çerkezköy Bakış - Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Avrupa Birliği-Türkiye Mali İşbirliği çerçevesinde IPA II Döneminde gerçekleştirileceği en büyük altyapı projeleri arasında yer alıyor. Projeye tahsis edilen IPA fonu Türkiye’ye IPA II döneminde tahsis edilen toplam fonun yaklaşık yüzde 8’ini, ulaştırma sektörüne tahsis edilen fonun ise yaklaşık yüzde 74’ünü oluşturuyor. Türkiye’nin Bulgaristan sınırından İstanbul’a kadar uzanacak Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı projesinin, bütçe büyüklüğü ve teknik özelliklerinin yanı sıra TEN-T koridorlarına uygun olarak AB-Türkiye-Asya demir yolu bağlantısını sağlaması da önem taşıyor.
Proje, Halkalı-Ispartakule, Ispartakule-Çerkezköy ve Çerkezköy-Kapıkule olmak üzere 3 kısımdan oluşuyor. Projenin 155 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kesiminin inşası Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ortak finansmanıyla gerçekleştirilecek. Toplam 275 milyon avro AB fonu kullanılacak. 76 kilometrelik diğer kısımlar ise eş zamanlı olarak TCDD Genel Müdürlüğü tarafından milli bütçe imkanlarıyla yapılacak.
Proje kapsamında Halkalı-Kapıkule arasında 231 kilometrelik güzergahta çift hatlı, saatte 200 kilometre hızla yolcu ve yük taşınmasına imkan verecek hızlı tren hattı inşa edilecek. Projenin AB fonuyla finanse edilecek Çerkezköy-Kapıkule kesimi inşası ihalesi tamamlandı. Sözleşme imza töreni ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in katılımıyla 11 Haziran’da saat 11.00’de The Ankara Hotel’de gerçekleştirilecek.

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
bilgin
bilgin - 3 ay Önce

daha ölenlerin kanı kurumadı onları halledin

meraklı
meraklı @bilgin - 2 ay Önce

bu yorumu beğenmeyenlerin vicdanı varmı acaba?

sehmuz
sehmuz - 3 ay Önce

yaw senelerdir bi yapamadiniz yapmayin insanlarida kandirmayin yalan haberlerle

Ahmet
Ahmet - 3 ay Önce

2011 de hızlı tren yapacağız diye kapattılar senelerce kapalı kaldı, sonra bir açıldı yine normal tren, bizi malum kesimle karıştırmayın aptal değiliz...

Özhan aslan
Özhan aslan @Ahmet - 3 ay Önce

Kim bilir kimler zarar ediyordu da kapattılar şuan bile trenler tıkkımtıklım koltuk sayısı fazlası bilet satmıyoruz derler

Selçuk
Selçuk - 3 ay Önce

Normal trende onca kişi öldü hızlı treni düşünemiyorum bile tüm raylar yol güzergahı sinyalizasyon vs elden gecirildimi?Yeni bir facia olmaz umarim

korkak
korkak - 3 ay Önce

Doğrusu ben binmem. Çünkü güvenmiyorum.

Adil Burak Keleş
Adil Burak Keleş - 3 ay Önce

8 Temmuz 2018 tarihinde yaşanan Çorlu tren kazasının sorumluları ortaya çıkarılmadı ve olan ölen kişilere oldu. Yazıklar olsun size ki kendi vatandaşınım can sağlığını düşünmüyorsunuz. İhmalsizlik apaçık ortadayken siz buna çok yağmur yağdı o yüzden oldu diyorsunuz doğal afet diyorsunuz. O trende bende olabilirdim benim ailemde olabilirdi. Bu ülkede insana değer verilmiyor ve insanların ölmesi bu ülkede normal bir şeymiş gibi davranılıyor.

İtiraf
İtiraf - 3 ay Önce

Güzel olur inşAllah

Barış
Barış - 3 ay Önce

Boş para harcasın devlet milletin halkını yesin


SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510