banner265

banner579

banner306

banner578

“Çerkezköy menfaatinin peşinden beraber koşalım”

Çerkezköy Belediye Meclisi’ne, başkan Vahap Akay ile AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin konuşmaları damga vurdu. Kendisine yönelik eleştirilere cevap veren Akay, “Siyasi konuşmak zorunda bırakmayın beni. Siyasete mola verip, Çerkezköy menfaatinin peşinden beraber koşalım. Ben Çerkezköy menfaati için her kapıyı çalarım, her kapıya giderim. Birileri benim kapımı çalmaz, birileri bana söz vermekten imtina eder, birileri beni görmezden gelir zerre umurumda değil. Benim arkamda millet var. Onları hiç umursamam. Önüme bakarım. Çerkezköy’ün menfaatine olan her kapıya sizinle beraber, ilçe başkanımla beraber ben gitmeye hazırım.” dedi.

Gündem 01.10.2019, 18:15 01.10.2019, 18:43 Bakış Haber Merkezi
585
“Çerkezköy menfaatinin peşinden beraber koşalım”

Çerkezköy Bakış - Açılış ve yoklama ile başlayan Çerkezköy Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısının ilk oturumunda gündemin 1. maddesinde yer alan Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 17.09.2019 gün ve 1121 sayılı Performans Programı hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi görüşülerek, incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.
BÜTÇE MARATONU BAŞLADI
Ardından gündemin ikinci maddesinde yer alan Mali Hizmetler Müdürlüğü’ nün 17.09.2019 gün ve 1125 sayılı; 2020 Mali Yılı Gelir Tarifesi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi görüşülerek, Plan ve Bütçe Komisyonu’na, gündemin üçüncü maddesinde yer alan Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 17.09.2019 gün ve 1123 sayılı; 2020 Mali Yılı Gelir ve Gider Bütçesi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi görüşülerek, yine Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen Mali Hizmetler Müdürlüğü Çerkezköy Belediyesi’nin 2020 Gelir ve Gider Bütçesi’ni 194.418.149 TL olarak tahmin etti.
GÜNDEM MADDELERİ KOMİSYONLARA HAVALE EDİLDİ
Gündemin dördüncü maddesinde yer alan Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 17.09.2019 gün ve 1122 sayılı; 2020 Mali yılında uhdelerinde resmi görev bulunmayanlara verilecek ücretin tespiti hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi ve gündemin beşinci maddesinde yer alan Mali Hizmetler Müdürlüğü’ nün 17.09.2019 gün ve 1124 sayılı; 2020 mali yılında Zabıta personelinin fazla çalışma mesai ücretinin tespiti hakkında müzekkeresinin müzakeresi de incelenmek üzere Tarife Komisyonu’na oy birliği ile havale edildi.
DR. REŞİT GALİP’İN İSMİ ÇERKEZKÖY’DE YAŞAYACAK
Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 20.09.2019 gün ve 1134 sayılı çeşitli bankalarda bulunan Çerkezköy Belediyesi hesaplarının kamu hizmetine tahsisi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresinin görüşülüp, oy çokluğu ile kabul edilmesinin ardından Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün 20.09.2019 gün ve 911 sayılı parka isim verilmesi talebine ait  müzekkeresinin müzakeresi görüşülerek, Pınarça Deresi etrafında bulunan bir parka Milli Eğitim eski Bakanlarından ve Andımız yazarı Prof. Dr. Reşit Galip’in adının verilmesi incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.


DİĞER GÜNDEM MADDELERİ DE GÖRÜŞÜLDÜ
Gündemin sekizinci maddesinde yer alan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 20.09.2019 gün 14 sayılı konut dışı hizmetlere yönelik yapı ruhsatı düzenlenmesinde Belediye Başkanına yetki verilmesi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na ve gündemin 9. maddesinde yer alan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 25.09.2019 gün ve 15 sayılı Pergola (gölgelik) yapılırken aranacak kriterler ve ücret tarifesi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi de incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Tarife Komisyonu’na havale edildi.
Ardından Emlak ve istimlak Müdürlüğü’nün 25.09.2019 gün ve 1161 sayılı 2 adet Belediye hissesinin satışı hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilirken Belediye Meclisi’nin Ekim ayı Meclis toplantısı Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün 25.09.2019 gün ve 1169 sayılı Belediyemize ait taşınmazların Demiryolu Projesi kapsamında kamulaştırılması hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi de incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.
ÖNSEL’DEN SORU VE ÖNERGELER
Gündem maddelerinin konuşulmasının ardından Çerkezköy Belediyesinin MHP’li Meclis Üyesi Koray Önsel, söz aldı. Önsel, Başkan Akay’a soru ve önergeler sundu. Önsel: Bugün itibari ile 6 aylık süreci doldurdunuz. Bu süre zarfında maalesef yeteri performans gösteremediğinizi gördük. Partimiz adına Çerkezköy’ün menfaati adına her şeyin arkasında olduğumuzu söylemiştik. Geçtiğimiz günlerde bir hızlı trenin Çerkezköy’den geçmesi ile ilgili muhtarlarla bir toplantınız oldu. Bu konu ile ilgili gerek bizlerle gerekse kendi partinizle Ankara’ya gidelim. Bizler bu konuda yanınızdayız. Çerkezköy’ün menfaati bizim için önemli. Ayrıca bir deprem yaşadık. Deprem gerçeği bölgemiz için kaçınılmaz. Ben bir mühendisim. Çerkezköy’de deprem gerçeğine daha çok önem verelim. Şehirdeki tüm binaların risk analizlerini yapalım, gerekse bir üniversite ile anlaşalım ve yaptıralım diyorum. Olası bir deprem için bir tatbikat yapabiliriz. Öte yandan bir sağlık konumuz var. Ergene havzası ile acil eylem planı var ama yatırım hızla ilerlemiyor. İlçemizde de hava ve su kirliliğinin en büyük nedeni sanayimiz. Bu tür risk oluşturan firmalarla ilgili bir denetim mekanizması kursak güzel olur. Kanser vakaları artmaya başladı. Vatandaşlarımıza ücretsiz bir kanser taraması yaptırsak güzel olur diye düşünüyorum.
Belediyedeki hırsızlık olayı ile ilgili son durumu öğrenmek istiyoruz. Son olarak Bağlık Mahallesi’ndeki Mimar Sinan Caddesinin ismi Alpaslan Türkeş Caddesi olarak değişti bununla ilgili de sizlere teşekkür ediyorum.


“ÇEVREYE VERDİĞİMİZ ZARARIN FARKINDA DEĞİLİZ”
Önsel’in konuşmasının ardından konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Belediyesinin 5 yıllık planlarının var olduğunu söyledi. Akay: 5 yıllık hedeflerini planlamasını yapmak ve Türkiye ekonomisi ile gelir bütçesini görmek gerek. Bugünkü 6 ay performansımız düşüktür bir dahaki 6 ay yüksek olur. Toplama bakmak gerek diye düşünüyorum. Beraber çalışmakla ilgili bir ifadeniz oldu. Ben bu ifadeyi daha ilk mecliste konuşmuştum. Çerkezköy’ün lehine olan her şeyin arkasında beraber duralım. Çerkezköy’e destek verecek herkesi de buraya bekliyorum. Deprem konusunda, Haziran ve Temmuz aylarında alanları belli etmiştik, fakat paylaşımda eksikliğimiz oldu. Bunları paylaşacağız. Bunun dışında Ergene’nin kirlenmesi ile ilgili durum iç açıcı değil. Çevreye dünden bugüne verdiğimiz zararların farkında değiliz. Daha öncede bununla alakalı kırmızı dere, Çerkezköy’de pis koku diye ulusal basında da yer almıştık. Bu ve bunun gibi kontrolsüz sanayi kuruluşları ile ilgili vatandaşlarımızın şikayetleri oluyor. Dere deşarjı ile ilgili bir dere yatağımız varken kötü niyetlere insanlara davetiye çıkarır. Kavakdere’yi ıslah ederken beş tane kaçak deşarjı iptal ettik. Alanımızı kontrol altına alırsak, kaçak deşarjın önüne geçmiş oluruz. Çorlu deresinin bunla ilgili bir an önce ıslah olması lazım.
BELEDİYEDEKİ HIRSIZLIKTA SON DURUM
Akay, Belediyedeki sahtekarlık olayı ile ilgilide son durumu şöyle ifade etti: Bu konu ile tahsilat oranı yüzde 73 demiştik iptal edilenlerle bu oran 85’e yükseldi. İskan ile ilgilide vatandaşlara yeniden yazı yazdık ve tahakkuk ettik. Vatandaşlar şuan borçlandırıldı. Konu ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk ve adli süreç devam ediyor. Biz tüm kurumlara özeti yaptık ve belediye parasını geri tahsis etsin dediğimde burada bana defans bile yaptınız. Zaman zaman duyuyoruz, bu durumu siyasete çekmeye çalışanlar var. Tahsilat yaptıklarımızdan bizi mahkemeye verenlerde var. Bu devam ediyor, net ve somut bir şey olduğunda paylaşırız. 
ÇERKEZKÖY’DEN GEÇMESİ GÜZEL FAKAT İKİ TEREDDÜT VAR
Demiryollarının Çerkezköy sınırlarından geçecek bir hat için Belediyeye resmi bir başvuru yapmadığını kaydeden Akay, projenin Çerkezköy’den geçmesinin güzel olduğunu, fakat tereddütlerinin olduğunu söyledi. Akay, “Bir plan değişikliği talebi yok, bizim planımıza uymayan bir geçiş haritası var. İki tereddütüm var. Bu konunun tam içindeyiz, bu sorunları göreceğiz, konuşacağız. Çerkezköy için kıymetli bir proje hızlı tren. Çerkezköy’ün Edirne-İstanbul bağlantısını sağlayacak. Hemen kıyımızda bir lojistik olarak önemli bir durum. Bir çok ilçenin dışındayken bize yakın olacak. Bunların tamamı güzel bir şey kabul ediyoruz ve mutluyuz. İki soru işaretimiz var; bir Hükümet Caddesi ve Hikmet Uğraş Caddesi’ndeki taslaklarda hemzemin geçit yükselerek değişik bir yapıda taslak var. Böyle bir yükseliş olmaz, olsa bile binalarda kamulaştırma çıkar. Bunun başka bir yolunu bulalım. İkinci tereddüt, BSH kavşağında tren yolu perondan çıktıktan sonra 4 metre duvarla Namık Kemal Bulvarı ile BSH arasından geçecek. Bu çözüme kavuşamayacak. Proje değişmez, treni geçirelim söylemi olunca kamuoyu ile paylaştık. Yeni çözümlerle Çerkezköy’e fayda sağlayalım. Tren nasıl geçerse geçsin söylemi bizi tereddütte bırakıyor. Treni alttan geçirelim talebimiz var ama kimsenin bizi gördüğü yok. İtirazımız sadece bu eksikliklerden dolayıdır. Bunları anlatmak ve konuşmak zorundayız. Eleştirel bir durum değil, Çerkezköy’ün menfaati olacak şekilde bu işe el atalım.” dedi.


“BUNUNLA İLGİLİ HERHANGİ BİR YAZIŞMANIZ VAR MI?”
Tereddütlere katıldıklarını söyleyen AK Partili Meclis Üyesi Adem İçli, “Gerekli ziyaretlerin yapılıp, bilgilendirme yapılması gerektiğini bizzat ilçe başkanımız temel atma töreninde söyledi. Devler Demir Yolları ile ilgili haklı olduğunuz yönler var. Çerkezköy menfaatine olan konular önce sizin, sonra bizlerin sorunu. Bununla ilgili her hangi bir yazışmanız var mı? Sizin yaptığınız neler var bir de bunları konuşmak lazım” ifadelerini kullandı. 
İçli’nin sorusu ile ilgili Akay, “Devlet Demir Yollarına bütün bir tereddütlerimizi yazılı olarak bildirdik.” cevabı verdi.
 “BİZDEN BİR DESTEKTE İSTEYEBİLİRDİNİZ”
Konuşmasını devam ettiren İçli, “Bizden bir destekte isteyebilirdiniz. Başkanımızın da sizin bu sözlerinize katıldığı noktalar var. Bir heyet oluşturup iktidar partisi mensuplarını da çağırın bunun üzerine gidilmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.
“BUNUN SIKINTILARINI BUGÜNDEN GÖRELİM”
Çerkezköy’ün menfaati için her kapıyı çalacağını söyleyen Akay, “Siyasi konuşmak zorunda bırakmayın beni. Siyasete mola vermeye devam edin, Çerkezköy menfaatinin peşinden beraber koşalım. Bana konuşma hakkı verirseniz ben konuşurum. İl koordinasyon toplantılarına giden belediye başkan yardımcım. Bu toplantılarda söylenen ‘Biz geleceğiz, Çerkezköy’de bütün bu sıkıntıları paylaşacağız.’ Bizim bir şeyi eksik yaptığımız yok. Tereddütlümüz ortak. Çerkezköy’e katma değer sağlayacak, Allah razı olsun. Bunun sıkıntılarını bugünden görelim. Çerkezköy’ün iki yakasını hemzeminsiz bir hat artık yok, ben buradan geçeceğim diyor. Bu iki parça yüksekten geçerse Çerkezköy’ü yeniden bir trafik sorunu ile karışılacağını söylüyorum. Bütün desteğinizi bekliyoruz. Ben Çerkezköy menfaati için her kapıyı çalarım, her kapıya giderim. Birileri benim kapımı çalmaz, birileri bana söz vermekten imtina eder, birileri beni görmezden gelir zerre umurumda değil. Birileri Çerkezköy Belediye Başkanını görmezden gelir, aman ses etmesin kenarda dursun, fazla suratına bakmayalım denir, birileri Çerkezköy Belediye Başkanlık makamını adını anmaktan imtina eder. Benim zerre umurumda değil. Benim arkamda millet var. Onları hiç umursamam. Önüme bakarım. Çerkezköy’ün menfaatine olan her kapıya sizinle beraber, ilçe başkanımla beraber ben gitmeye hazırım.” diye konuştu.
“BU NOKTADA BİRAZ DAHA PAYLAŞIMCI OLSANIZ”


Kendilerine de haber verilmesi ve paylaşımcı olunması gerektiğini ifade eden MHPli Meclis Üyesi Koray Önsel, “Bu noktada biraz daha paylaşımcı olsanız. Telefonu açıp deseniz ‘Koray gel şuna bakalım. Anlayan başka arkadaş varsa gidelim’ 5 buçuk yıldır belediye başkanlığı yapıyorsunuz. Bir kere Milliyetçi Hareket Partisi’nin, AK Parti’nin, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilçe başkanlarını alıp da ‘Hadi kardeşim, Ankara’ya diyoruz’ dediniz mi? O zaman sizin de eliniz güçlenir. Ayrıca bu hızlı trenin 29 Ekim Spor Kompleksi’ne de bir zararı oluyor mu?” dedi.
“İLÇE BAŞKANLARINI DOSYALARLA ZİYARETE GİTTİM”
Önsele cevap veren Akay, “İlçe başkanlarını dosyalarla ziyarete gittim. Çerkezköy için kapı çalarım.  Bu konu yeni gündeme geldi. Bilgi yok. Belediyeye resmi olarak gelmiş hiçbir şey yok. Beraber gideceğiz konuşacağız tamam. Taç çizgisi kısmını alıyor 29 Ekim’in Spor Kompleksi’nin onu da yazıda belirttik.” şeklinde konuştu.
“BİR KERE GELDİNİZ”
Başkan Akay’ın ilçe teşkilatına sadece bir kere geldiğini ifade eden AK Partili Meclis Üyesi İçli, “İlçe teşkilatımıza bir kere geldiniz. Ondan sonra sırra kadem bastınız.” dedi. 


“ADIM ATIN, O KAPIDAN AYRILMAM”
İçli’ye cevap veren Akay, “Geldiğim dosya ile ilgili adım attığınızı görmedim bir daha gelmedim. Dosya ile geleceğim. Adım atın, o kapıdan ayrılmam.” diye konuştu. 
“NEDEN YAPILMIYOR”
Son olarak söz alan CHPli Meclis Üyesi Bulut Becerik, Çerkezköy’ün menfaatine olduğunda beraber oluruz deniliyor. Çözümleriniz var ise, elinizde bu kadar güç varsa niye bağımsız olarak kullanmıyorsunuz. Çerkezköy’ün menfaatine olacaksa siz niye adım atmıyorsunuz. Bize niye teklifte bulunmadınız. Neden yapılmıyor." dedi. 

Kaynak: Çerkezköy Bakış

Yorumlar (1)
Bülent Akkoç 5 ay önce
Sn. Bulut Becerik tabiri caizse taşı gediğine koymuşsunuz tebrikler!
Namaz Vakti 26 Şubat 2020
İmsak 06:17
Güneş 07:42
Öğle 13:28
İkindi 16:32
Akşam 19:04
Yatsı 20:23
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 23 46
2. Trabzonspor 22 45
3. Galatasaray 23 45
4. Sivasspor 23 45
5. Alanyaspor 23 39
6. Fenerbahçe 23 38
7. Beşiktaş 23 37
8. Göztepe 22 34
9. Gaziantep FK 23 31
10. Gençlerbirliği 23 27
11. Antalyaspor 23 25
12. Malatyaspor 22 24
13. Denizlispor 23 24
14. Çaykur Rizespor 22 24
15. Konyaspor 23 21
16. Ankaragücü 23 20
17. Kasımpaşa 23 19
18. Kayserispor 23 16
Takımlar O P
1. Hatayspor 24 48
2. Erzurum BB 23 42
3. Adana Demirspor 24 40
4. Bursaspor 23 39
5. Fatih Karagümrük 24 37
6. Altay 23 34
7. Keçiörengücü 23 32
8. Ümraniye 23 32
9. Akhisar Bld.Spor 23 32
10. Menemen Belediyespor 24 32
11. Balıkesirspor 23 31
12. Giresunspor 22 28
13. İstanbulspor 22 27
14. Altınordu 23 24
15. Osmanlıspor 24 21
16. Adanaspor 23 18
17. Boluspor 23 17
18. Eskişehirspor 24 16
Takımlar O P
1. Liverpool 27 79
2. Man City 27 57
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 44
5. M. United 27 41
6. Tottenham 27 40
7. Sheffield United 27 40
8. Wolverhampton 27 39
9. Arsenal 27 37
10. Burnley 27 37
11. Everton 27 36
12. Southampton 27 34
13. Crystal Palace 27 33
14. Newcastle 27 31
15. Brighton 27 28
16. Bournemouth 27 26
17. Aston Villa 27 25
18. West Ham 27 24
19. Watford 27 24
20. Norwich City 27 18
Takımlar O P
1. Barcelona 25 55
2. Real Madrid 25 53
3. Atletico Madrid 25 43
4. Sevilla 25 43
5. Getafe 25 42
6. Real Sociedad 24 40
7. Villarreal 25 38
8. Valencia 25 38
9. Granada 25 36
10. Levante 25 32
11. Athletic Bilbao 25 31
12. Osasuna 25 31
13. Real Betis 25 30
14. Deportivo Alaves 25 30
15. Real Valladolid 25 29
16. Eibar 24 24
17. Celta de Vigo 25 24
18. Mallorca 25 22
19. Leganés 25 19
20. Espanyol 25 19
az bulutlu
banner573
banner575
banner576
banner577