banner265

banner579

banner578

Çerkezköy’de 29 Ekim coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Çerkezköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 97’inci yıl dönümü dolayısıyla kutlama töreni düzenlendi. Kutlama programı kapsamında yapılan askeri geçit ve sancak geçit töreninde duygu dolu dakikalar yaşandı.

Gündem 29.10.2019, 15:08 29.10.2019, 18:22 Bakış Haber Merkezi
Çerkezköy’de 29 Ekim coşkusu

Çerkezköy Bakış - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 96. yılında tüm Türkiye'de olduğu gibi Çerkezköy’de de coşku ile kutlandı.


GENİŞ KATILIM
Saat 09.30’da Çerkezköy Kaymakamlığında yapılan tebrikat töreni düzenlendi. Burada Kaymakam Atilla Salimi Abban tebrikleri kabul etti. Tebrikat programının ardından kutlama programı Çerkezköy 29 Ekim Spor Kompleksi çim sahasında devam etti. Törene Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Ömercikli, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Örenci, İlçe Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, İlçe Jandarma Komutanı Volkan Torun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kamu kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından başlayan törenin açılış konuşmasını Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay yaptı. Başkan Akay, hem Cumhuriyet Bayramını hem de Çerkezköy’ün düşman işgalinden kurtuluşu ile ilgili yaptığı konuşmada Çerkezköy’e hizmet eden tüm herkese teşekkür etti. Akay, “Tarihten bugüne büyüyen, gelişen ve hızla artan nüfusu ile mutlu huzurlu bir sanayi kenti olan Çerkezköy’ümüzde kuruluşundan bugüne kadar emek ortaya koyan, bu toprakların çocuklarına, geleceğine bir tuğla emeği geçen herkese, geçmişten bugüne kadar tüm yöneticilerine teşekkürlerimi şükranlarımı sunuyorum. Sınırlarında bulunan 3 organize sanayi bölgesi, yüzlerce fabrikası, yoğun ticaret hacmi ile Türkiye ve Tekirdağ’ın sanayi vizyonunun en önemli parçalarından biri olan Çerkezköy, umut ediyoruz ülkemiz ekonomisine üreterek ve artarak katma değer üretmeye devam edecek ve bu toprakların insanlarının işgücü ile geleceğe umutla yürümeye devam edecektir. Bizler bugünlerin yöneticileri görev ve sorumluluk bilincimizle geleceğimize daha güzel bir Çerkezköy bırakmak için mücadelemizi sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Bizler tarihi sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Ve bizler 29 Ekim’de bize miras bırakılan o büyük mirasın farkındayız. Bu sebeple; bu şanlı mücadeleyi Cumhuriyet ile taçlandıranları minnetle anıyoruz. Sonsuza kadar anmaya devam edeceğiz. Bu şanlı tarihin her safhasında, atalarımızın kanla savaş meydanlarında kurduğu şanlı ay yıldızlı Türk Bayrağı ile süslediği bu toprakları sonsuza kadar yaşatmaya devam edeceğiz.” dedi.


“BU TARİH BAĞIMSIZLIĞI SÖZE SÖKE ALANLARIN CUMHURİYETİ”
“Bu tarih, bu Cumhuriyet, Sevr paçavrasını imzalayanların değil, Lozan’da bağımsızlığı söke söke alanların Cumhuriyeti” diye konuşmasına devam eden Başkan Akay konuşmasını şöyle sürdürdü: Bu tarih, bu Cumhuriyet zalime kulluk edenlerin değil; 19 Mayıs 1919’da sadece bağımsızlık aşkı ile çıkılan yolda milli mücadeleye inanarak düşmanı bu topraklardan binlerce şehit kanı ile defedenlerin ve bu zaferi milletine armağan edenlerin Cumhuriyeti… Bu Cumhuriyet, arka arkaya devrimlerle modern bir Cumhuriyeti kurarak gelecek nesillere armağan edenlerin Cumhuriyeti. Ve bu Cumhuriyet Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adını korkmadan gelecek nesillere haykıranların Cumhuriyeti… Bizler ne bu şanlı tarihi, ne milli mücadele kahramanlarını, ne bağımsızlık sembolü Lozan’ı, ne de padişahlık, sultanlık dururken Cumhuriyet diyenleri unutmayacağız.
“ANDIMIZ MISRALARINI HER AN ANIMSAYACAĞIZ”
 Akay son olarak, “Bizler tarihimize sahip çıkacağız, hafızalarımız da dün gibi anımsadığımız Dr. Reşit Galip’in Andımızdaki mısralarını her an anımsayacağız. Bu şanlı zaferin mimarı ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adını son nefesimize kadar haykıracağız. Ey büyük Atatürk, açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğimize ant içerim. Varlığım, Türk varlığına, armağan olsun. Ne Mutlu Türküm Diyene.” diyerek konuşmasını tamamladı.

“MİLLETÇE ÇOK BÜYÜK BİR HEYECAN YAŞIYORUZ”
Başkan Akay’ın ardından Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban konuştu. Kaymakam Abban, milletçe çok büyük bir heyecan yaşadıklarını ifade ederek, “Bugün Cumhuriyetimizin ilanının 96’ncı yıldönümünü milletçe büyük bir heyecan, gurur ve coşku içinde kutluyoruz. Hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Ayrıca bugünün bizim için büyük bir önemi daha var. Aynı zamanda bugün Çerkezköy’ümüzün düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıl dönümü. Destansı bir mücadelenin ardından Ulu önder Mustafa Kemal’in önderliğindeki kahraman ordumuz kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle tüm Çerkezköylü hemşehrilerimizle birlikte bundan 97 yıl önce kentimizi düşman işgalinden kurtararak tüm yurdumuzu esareti altına almak isteyen düşman kuvvetlerine geçit vermediler. Yüce milletimizin azim ve kararlılığı sayesinde ülkemize akbabalar gibi üşüşen emperyalist güçler uzaklaştırıldıktan sonra sırada ulusal egemenlik ilkesine bağlı bir devlet, çağdaş ve bilimsel düşünce ölçülerine dayalı bir toplum yapısını oluşturmak vardır. 1915’te Çanakkale’de on binlerce şehit verip düşmanlara geçit vermeyerek göstermişti ki bu millet her zorluğun üstesinden gelecek güce ve inanca sahiptir. Türk milleti bu ülküler çerçevesinde Ata’sının etrafında kenetlenerek Türk ulusunu yaradılışına ve yaşamına en uygun yönetim şekli olan Cumhuriyeti kurdu.  Egemenliğin kayıtsız ve şartsız milletin olduğu bu yönetim biçiminde seçme ve seçilme hakkı tamamen vatandaşlarımıza aittir. Cumhuriyet sistemi bağımsızlık, özgürlük, çağdaşlık ve eşitlik ilkelerini bir arada barındırdığı için ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk böyle çağdaş bir sistemi yüce Türk milletine armağan etmiştir. Cumhuriyetin kazanımlarını gelecek nesillere aktarmak hepimizin boynunun borcudur.” ifadelerini kullandı.
“CUMHURBAŞKANIMIZIN DİRAYETİ İLE OYUNLAR BOZULDU”
Kaymakam Abban, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dirayeti ile 15 Temmuz ve Barış Pınarı Harekatı’nda oyunların bozulduğunu kaydetti. Abban, “Cumhuriyetimize yönelecek tehditlere karşı her zaman hazır olmalıyız. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmeliyiz. Dün olduğu gibi bugün de milli egemenliğimize ve bağımsızlığımıza karşı çıkan, bizi bölmeye çalışan harici ve dahili düşmanlarımıza karşı mücadelemiz aynı kararlılıkla devam etmektedir. Hepimizin bildiği gibi 15 Temmuz 2016 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti devletine ve Türk milletinin milli iradesine karşı bir darbe girişimi düzenlendi. Bu hain darbe teşebbüsü Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini dış güçlerin eline teslim etmeyi Türkiye Cumhuriyeti’ni sömürgeci Batı devletlerin işgaline zemin hazırlayacak bir kaos ortamına sürüklemeyi amaçlıyordu. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla meydanları dolduran, bağımsızlık ve özgürlük için tankların önüne çıkan vatandaşlarımız darbecilerin doğrulttukları silahlar karşısında dimdik ayakta durdu. Yine son günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti ve kararlılığı sayesinde emperyalist devletlerin oyunu bozulmuş, tarih boyunca kazandığı zaferlerle şanına şan katan ordumuz Barış Pınarı Harekatı ile Fırat’ın doğusunu PKK, YPG ve DEAŞ teröründen temizliğe başlamış ardından diplomatik faaliyetlerle Fırat’ın Doğusunda ve Batısında Kuzey Suriye’de güvenli bölge oluşturmaya başlamıştır. Amacımız Suriye sınırından ülkemize yapılacak saldırı ile terörist girişlerine engel olmak, ülkemize sığınan Suriyelilerin güvenli bir şekilde kendi ülkelerine dönmelerini sağlamaktır. Türk milleti, tüm Çerkezköylüler ordusunun, kahraman Mehmetçiğinin yanındadır. Aklımız ve kalbimiz cephe hattında, dualarımız kahramanlarımız içindir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere Dumlupınar’dan Çanakkale’ye 15 Temmuz’dan Barış Pınarı’na ve günümüze kadar bu toprakları bize vatan eyleyen ve bu uğurda canlarını feda etmiş aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet ve şükran duygularımla anıyor, rahmet diliyorum. Cumhuriyet bayramımız ve ilçemizin kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.” dedi.


ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLDİ
Konuşmaların ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Çerkezköy’de yapılan müsabakalar ve yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. 


KARADENİZ YÖRESİ VE GEÇİT TÖRENİ ALKIŞ TOPLADI
Törende Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları topluluğunun Karadeniz yöresi oyunları büyük beğeni topladı. Müzik ve Mehteran Takımı gösterilerinin ardından yapılan geçit töreni sırasında tüm stat ayağa kalktı. 

Çerkezköy 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın askeri geçit töreni ayakta alkışlanırken sancak geçişi esnasında duygu dolu dakikalar yaşandı.

Tören, ilçedeki okulların geçit töreni sonrası sona erdi. 

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Mayıs 2020
İmsak 03:39
Güneş 05:34
Öğle 13:13
İkindi 17:11
Akşam 20:41
Yatsı 22:27
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
13°
açık
banner573
banner575
banner576
banner577