banner265

banner579

banner578

Çerkezköy’de neler yaşandı?

15 Temmuz 2016… FETÖ’nün darbe girişiminin ortaya çıkmasının ardından Çerkezköy halkı sokağa döküldü. Dönemin AK Parti İlçe Başkanı Abdullah Öğe’nin yol göstericiliğiyle binlerce Çerkezköylü yaklaşık 1 ay süren demokrasi nöbetinde darbecilerin karşısında durdu.

Gündem 14.07.2019, 19:18 Bakış Haber Merkezi
Çerkezköy’de neler yaşandı?

Çerkezköy Bakış - Türkiye 36 yıl aradan sonra fiili bir askeri darbe girişimine maruz kalmış, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki FETÖ mensubu bir grup askerin başlattığı darbe girişimi kapsamında, aralarında dönemin Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar ile birlikte bazı kuvvet komutanları derdest edilerek rehin alınmış, TRT’de korsan darbe bildirisi okutulmuştu. Asker üniforması giymiş teröristlerin kanlı darbe girişimi üzerine binlerce Çerkezköylü ellerinde Türk bayrakları ile Cumhuriyet Meydanında toplandı. Yürüyüşe katılan vatandaşlara yönelik bir konuşma yapan dönemin AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, askere söz söylemeden ve siyasi parti simgeleri taşımadan darbe karşıtı eylemi sürdürmesi uyarısında bulunarak “Bugün çok doluyuz ama kesinlikle askerimize kötü bir söz söylemenizi istemiyoruz. Devlet bizim, asker bizim, polis bizim. Bu Ordu’nun bir girişimi değil, askeriye içindeki bir azınlığın darbe girişimidir. Tankları ile topları ile gelsinler. Ülkemizin birliği beraberliği bütünlüğüne yönelik bu harekete karşı milletçe cevabı vereceğiz. Bunlar, yine asker ve polisimiz tarafından yakalanıp, gerekli cezaya çarptırılacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.  

HAVAALANINA GİTTİLER 

Bu arada, Atatürk Havaalanı’nda tankların bulunduğu haberleri üzerine, Çerkezköy’den onlarca araç İstanbul’a doğru hareket etti. Askerin geri çekilmesine rağmen, Havaalanı önünden ayrılmayan vatandaşlar, gece 03.20 sıralarında Atatürk Havaalanı’na inen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karşıladı. 

POLİSE DARBECİLERİ VURUN EMRİ VERİLDİ

Öte yandan, kalkışma haberleri üzerine Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü, bütün izinleri iptal ederek polisleri görev başına çağırdı. Başta Hükümet Konağı olmak üzere, bütün resmi kurumlar kalaşnikoflu polisler tarafından koruma altına alındı. Polislere, kurumları ele geçirmeye dönük herhangi bir askeri taarruz halinde ‘vur emri’ de verildi.

ZIRHLI BİRLİKLER İSTANBUL’A SEVK EDİLDİ

Çerkezköy 3. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda ve İlçe Jandarma Komutanlığı’nda herhangi bir kalkışma hamlesi meydana gelmezken, Çerkezköy’deki bazı askeri birliklerin, kalkışmaya müdahaleye destek olmak üzere İstanbul’a sevk edildi.

16 TEMMUZ 2016

Gece saat 01.00 sıralarında 3’ncü Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda hareketlilik olduğu söylentileri üzerine Çerkezköylüler Tugay Komutanlığı önüne akın etti. Çerkezköy Belediyesi ve bazı özel firmalara ait iş makinaları ve kamyonlar, Tugay Komutanlığı çıkış kapılarının önüne set olarak çekildi. Ancak bir çıkış girişimi söz konusu olmadı.

20 BİN KİŞİ TOPLANDI

Darbeye karşı en güçlü haykırışın yükseldiği Çerkezköy, tarihinin en kalabalık buluşmasına sahne oldu. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yaklaşık 20 bin kişi, “Darbeye karşı omuz omuza” sloganları atarak milli iradeye destek verdi.

17 TEMMUZ 2016

FETÖ’nün darbe girişimine karşı başlatılan demokrasi nöbeti sürdü. Cumhuriyet Meydanı’nı adeta hınca hınç dolduran Çerkezköylüler ellerindeki Türk Bayraklarıyla darbe girişimine karşı tepkilerini gösterdi. Dönemin Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, dönemin AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, dönemin AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe’nin yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileriyle sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de yer aldığı Demokrasi Nöbetinde bir grup genç FETÖ lideri Fethullah Gülen’in maketini yaktı.

18 TEMMUZ 2016

Türkiye genelinde başlatılan Demokrasi Nöbetine Çerkezköy’de destek her geçen gün arttı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programda konuşan dönemin AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, milletimiz ve hepimiz için günün birlik ve dayanışma günü olduğunu söyleyerek “Milli iradeyi teslim almak isteyenler karşısında sokağı teslim alan aziz milletimi yürekten selamlıyorum, böyle kahraman bir milletin evladı olmaktan büyük gurur duyuyorum. Milletimize, istiklalimize, bayrağımıza yönelik bir saldırıda nasıl bir araya geldiğimizi, nasıl kenetlendiğimizi gösterdik.” dedi.

19 TEMMUZ 2016

Darbe girişiminin ardından geçen 4. günde Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran binler Demokrasi Nöbetini sürdürdü. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Çerkezköylüler darbe girişimi protesto etti.

20 TEMMUZ 2016

İlçede Demokrasi Nöbeti sürerken, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye oldukları değerlendirilen 1 hakim ve 2 savcı tutuklandı.

21 TEMMUZ 2016

Çerkezköy Cumhuriyet Meydanındaki Demokrasi Nöbetine ilçenin önde gelen sivil toplum kuruluşlarının başkanları da katıldı. Burada FETÖ’ye lanet okunurken, okunan yatsı ezanı ile beraber namaz kılındı.

22 VE 23 TEMMUZ 2016

AK Parti 19-21.Dönem İstanbul Milletvekili Mukadder Başeğmez, Çerkezköy Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Demokrasi Nöbetine katılarak, darbe girişimine karşı başlatılan mücadeleye destek verdi. FETÖ operasyonu kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarına yönelik başlatılan soruşturma kapsamında Çerkezköy’de de 1’i müdür yardımcısı olmak üzere 21 öğretmen açığa alındı. Açığa alınan milli eğitim personeli hakkında soruşturma açıldı.

23 VE 24 TEMMUZ 2016 

FETÖ mensubu bir grup askerin darbe girişimine karşı ülke genelinde başlatılan Demokrasi Nöbeti sürdü. Çerkezköylüler her akşam olduğu gibi dün gece de Cumhuriyet Meydanı’nı doldurarak hain darbe girişimine tepkilerini gösterdi. Ataşehir Mimar Sinan Camii İmam Hatibi Adem Karakaş’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda ardından da mehteran takımı marşlar çaldı. Çerkezköy’de faaliyet gösteren öğrenci servisleri kooperatifleri, yayımladıkları ortak bildiriyle FETÖ’ye mensup bir grup askerin darbe girişimine tepki gösterdi. 

25 VE 26 TEMMUZ 2016

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen nöbet, demokrasi şölenine dönüştü. Çerkezköylülerin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı programda konuşan dönemin AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe ile Alevi Dedesi Seyyid Sinan Boztepe birlik ve beraberlik mesajı vererek, tüm Çerkezköylüleri provokasyonlara karşı uyardı. Yatsı namazı sonrasında ise 15 Temmuz gecesi yapılan darbe girişiminde şehit düşenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Gıyabı cenaze namazını dönemin İlçe Müftüsü Yusuf Tuna kıldırdı. Demokrasi Nöbeti günün ilk saatlerine kadar sürdü.

27 TEMMUZ 2016

Cumhuriyet Meydanında Demokrasi Nöbeti sürdü. Yatsı namazı sonrasında ise dönemin İlçe Müftüsü Yusuf Tuna ile cami imam-hatiplerinin katılımıyla mevlit ve kasideler okundu.

28 TEMMUZ 2016

Demokrasi Nöbetinin 12. gününde konuşan dönemin AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, ülke üzerinde çok büyük oyunlar oynandığını söyleyerek Öğe “Bizlere oynanan oyunlar şimdilerde basit gelebilir. Ancak tarih yaşananları yazdığında oyunun büyüklüğü de ortaya çıkacaktır. Emperyalistler, Siyonistler ve maşaları bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti’ni istemiyor. Maşaları FETÖ’cüler emellerine sizlerin bu dik duruşu sayesinde ulaşamayacaklar.” dedi. Dönemin Çerkezköy Kaymakamı olan ve neredeyse bütün Demokrasi Nöbetlerine katılan Metin Kubilay ise alanı dolduran Çerkezköylülere teşekkür ederek, darbe girişiminin olduğu ilk geceden itibaren bir arada bulunduklarını belirterek. “FETÖ mensuplarına lanet okuyoruz. Çerkezköy ilk günden bugüne her zaman milletin, demokrasinin, devletin yanında oldu. Bu hain darbe girişiminde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyoruz.” dedi.

29 TEMMUZ 2016

FETÖ mensubu bir grup askerin darbe girişimi Çerkezköy Cumhuriyet Meydanı’nda 7’den 70’e Çerkezköylülerin katılımıyla protesto ediliyor. Kur’an-ı Kerim’in okunduğu duaların yapıldığı Demokrasi Nöbetinde Çerkezköylüler, günün ilk saatlerine kadar demokrasi nöbetini sürdürdü. Çerkezköy’de Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yakınlığı nedeniyle bir süre önce kayyum atanan İffet Kız Öğrenci Yurdu ile Zuhur Erkek Öğrenci Yurdu hazineye devredildi. FETÖ soruşturma kapsamında 5 öğretmen daha açığa alındı.

30 TEMMUZ 2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla darbe girişimine karşı meydanları dolduran Çerkezköylüler, demokrasi nöbetini sürdürüyor. Demokrasi nöbetinde konuşan dönemin Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, ikinci bir talimata kadar Çerkezköylülerden demokrasi nöbetini sürdürmesini istedi. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise düzenlediği basın toplantısıyla Demokrasi Nöbetlerine katılmadığı yönündeki eleştirilere cevap verdi. 15 Temmuz akşamından itibaren kasıtlı bir şekilde milletvekili konuşmaları, il başkanlığı paylaşımlarıyla kendisinin darbe yanlısı ilan edildiğini belirten Başkan Akay “Türkiye’mizin her yerinde birlik ve beraberlik ortaya konarken Çerkezköy’de ilk saatlerinden itibaren bilinçli ve kasıtlı-sistemli bir şekilde çamur atmaya, siyaset fırsatçılığı yapılmaya çalışılmıştır. Küçük siyaset hesapları içerisine girilmiştir. Ben buradan siyaset üretmeye çalışanlara kendi kelimeleriyle “Yazıklar Olsun” diyorum.” Ben dün olduğu gibi bugün de, yarın da her alanda koşulsuz ve tereddütsüz demokrasiden yana bir anlayışla, darbelere karşı durmaya, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürümeye, ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diye haykırmaya devam edeceğim.” cevabı verdi.

1 AĞUSTOS 2016

İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün, Çerkezköy’de FETÖ’nün darbe girişimine tepki için Demokrasi Nöbetini sürdüren binlerle bir araya geldi. Tülün, ülkede darbe yapılmak istendiğini ancak bu girişimin, devlet ve milletin ele ele vererek bastırıldığını hatırlatarak, kimseye verilecek vatanlarının olmadığını kaydetti.

3 AĞUSTOS 2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine başlatılan demokrasi nöbeti Çerkezköy’de yoğun bir katılımla sürdü. Demokrasi nöbetinin 18’inci gününde Bingöl’de şehit düşen 7 polis nedeniyle konuşma yapılmazken tüm şehitler için Yasin-i Şerif ve Kur’an tilavetinde bulunuldu.

4 AĞUSTOS 2016

Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen Çerkezköylüler FETÖ’cü bir grup askerin hain darbe girişimini protesto etmeyi sürdürdü. Dönemin Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay ile Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak’ın da katıldığı demokrasi nöbetinde konuşan Dönemin AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe “Bu meydanlar ders, tatbikat meydanıdır. Bu meydanda polis barikatı bulunmuyor, çünkü millet var. Millete de açık halka da açıktır. Buranın sahipleri buradaki millettir” dedi. Dönemin Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay ve Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, 2016 yılı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarına göre, Tuğgenerallikten Tümgeneralliğe terfi ederek KKTC Güvenlik Komutanlığına atanan 3. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Yılmaz Yıldırım ile tuğgeneralliğe terfi eden 3.Zırhlı Tugay Komutan Yardımcısı Tnk. Albay Turan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

5 AĞUSTOS 2016

Demokrasi Nöbetinin 20’nci gecesinde de Çerkezköylüler nöbete ara vermedi. 20’nci nöbette protokol mensupları konuşma yapmadı. Alanı dolduran binlerce Çerkezköylü vatandaş darbe girişimine yönelik yapılan marşlar ile nöbetlerini tuttu. Darbe girişimine yönelik vatandaşlar tarafından yazılan şiirler, beyitler seslendirildi. Dönemin Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında 410 personelin görevden uzaklaştırıldığı, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı talimatları ile hakkında işlem başlatılarak gözaltına alınan 207 şahıstan 131’inin tutuklandığı, 73’ünün adli kontrol denetimli olmak üzere 5 kişinin serbest bırakıldığı belirtildi. Açıklamada 2 kişi hakkında adli tahkikatın devam ettiği açıkladı. 

6 AĞUSTOS 2016

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimine tepki için Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan vatandaşlar ‘demokrasi nöbetini sürdürdü. Demokrasi Nöbetinde Çerkezköylüler dev ekrandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme ilişkin açıklamalarını izledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme ilişkin değerlendirmelerinin ardından programa geçildi. FETÖ soruşturması kapsamında mülkiyeti FEM Dershanesi Çerkezköy Şubesi’ne kayıtlı Makasçı Sokak üzerindeki dershane binasının 4 katı ile Uğur Mumcu Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Çerkezköy Yargı Akademi Dershanesi’nin tüm demirbaşlarına el konularak, hazineye devredildi. 

7 VE 8 AĞUSTOS 2016 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 15 Temmuz darbe girişimine karşı başlatılan demokrasi nöbeti sürdü. Tekirdağ Valiliği tarafından düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingine Çerkezköy Kaymakamlığı ile AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanlığı’nın organizasyonunda Çerkezköy’den 10 otobüs miting için kaldırıldı. Aynı zamanda özel araçlarıyla çok sayıda Çerkezköylü demokrasi ve şehitler mitingine ilgi gösterdi. Dönemin Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, dönemin AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe ile İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, kurum ve kuruluşların temsilcileri, sivil toplum kuruluşların temsilcileri de mitingde yer aldı. 

9 VE 10 AĞUSTOS 2016

Demokrasi nöbetinde konuşan dönemin AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, Tekirdağ’da düzenlenen demokrasi ve şehitler mitingine Çerkezköy olarak güzel bir katılım sağladıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni bir talimatıyla demokrasi nöbetinin yeniden başladığını belirten Öğe “Reisimiz bir virgül koydu, bir dahaki çarşambaya kadar demokrasi nöbeti sürecek dedi. Ancak biz hangi Çarşamba olduğunu anlamadık. Bu Çarşamba mı bir daha ki Çarşamba mı? Hangi Çarşamba olursa olsun, reisin bir bildiği vardır. Bize hangi çarşambaya kadar derse, onun bir bildiği var diyoruz. Bize ne zaman dağılın derse biz o zaman dağılacağız.” dedi. FETÖ darbe girişimi sırasında şehit olan vatandaşların aileleri ile gazi olanlara yönelik Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde başlatılan yardım kampanyası kapsamında Çerkezköy’de kampanyaya 500 bin liranın üzerinde yardım toplandı. 

11 AĞUSTOS 2016 

Demokrasi nöbetinin 26’ncı gecesi, binlerce vatandaş Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelirken, geçtiğimiz gün Yenikapı’da gerçekleştirilen Demokrasi Mitingi yeniden izletildi. Demokrasi nöbeti günün ilk saatlerine kadar devam etti. 

12 AĞUSTOS 2016 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı başlatılan demokrasi nöbetleri tamamlandı. Demokrasi nöbetinin son gününde meydanı dolduran binler, FETÖ’yü kınarken birlik beraberlik mesajı verdi. 

13 AĞUSTOS 2016 

Dönemin Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, FETÖ/PDY Terör Örgütü’nün 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğraması nedeniyle 3 şükür kurbanı kestirdi. Kurban etleri, muhtarlıklar aracılığıyla tespit edilen ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırıldı.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 16 Temmuz 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:44
Öğle 13:21
İkindi 17:19
Akşam 20:48
Yatsı 22:33
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24
15°
az bulutlu
banner573
banner575
banner576
banner577