banner265

banner579

banner571

banner578

Çerkezköy’ün gururu oldular

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran'da yapılan merkezi sınava giren 1 milyon 29 bin 555 öğrenciden 565’i 90 soruyu doğru cevaplayarak 500 tam puan alma başarısı gösterdi. Bu öğrencilerden ikisi ise Çerkezköy’den çıktı. Tepe Ortaokulu öğrencileri İsmail Arda Ergene ve Utku Asutay, yaptıkları derece ile Çerkezköy’ün gururu oldu. Düzenli bir çalışma ile bu başarıyı elde ettiklerini ifade eden Ergene ve Asutay, kendilerini destekleyen ailelerine ve öğretmenlerine teşekkür etti.

Gündem 25.06.2019, 13:52 25.06.2019, 19:07 Bakış Haber Merkezi
Çerkezköy’ün gururu oldular

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Tepe Ortaokulu öğrencileri Utku Asutay ve İsmail Arda Ergene’de, Türkiye genelinde 500 tam puan almayı başaran 565 öğrenci arasında yerini aldı. Çerkezköy’ün gururu olan öğrenciler, hedeflerini ve çalışma sistemlerini anlattı.

“HEDEFİM ÜLKEME VE MİLLETİME YARARLI BİR BİREY OLMAK”

Emekli anne Bedriye ve özel sektörde çalışan baba Burhan Ergene’nin iki çocuğundan biri olan İsmail Arda Ergene, hedefinin ülkeye ve millete yararlı bir birey olmak olduğunu belirterek, “2019’da yapılan LGS’ye geçiş sınavında 500 tam puan aldım. Hedefim gelecekte ülkeme ve milletime yararlı bir birey olmak için çalışmak. Bunun için beni en iyi şekilde yetiştirebilecek, ilgi alanlarımı en iyi şekilde geliştirebileceğim okula gitmek istiyorum.” dedi.

“BU SÜREÇTE ÇOK DEĞİL, DÜZENLİ ÇALIŞTIM”    

Çalışma sistemine değinen Ergene, bu süreçte çok değil, fakat düzenli bir şekilde çalıştığını ifade etti. Ergene, “Eğitim öğretim sistemini mantığı da düzenli çalışarak nitelikli sorular çözmektir. Kolay soru çözerek bir yere varamayız. Bunun haricinde sadece test çözerek değil. Kitap okuyarak, Türkçe sorularında daha fazla başarı elde edebiliriz. Günde 90-100 soru arasında çözüyordum. Kimilerine göre bu az geliyordu. Bazı öğretmenler bana 500-600 soru çözmem gerektiğini söyledi. Ancak ben hiçbir zaman bu kadar soru çözmedim. Nitelikli sorular çözüp, anlamadığım sorular üzerinde öğretmenlerimle tartıştım. Her şeyi detayına kadar öğrenmeye çalıştım.” diye konuştu.
Derslerine çalışmanın yanı sıra sosyal aktivitelerden de geri kalmadığını dile getiren Ergene, “Çeşitli aktivitelerde, sosyal sorumluluk projelerinde de görev aldım. Bu sene yapılan teknoloji tasarım ve görsel sanatlar sergimizde çalışmalarımı sergiledim. Evde ve köyümüzde bahçe işleri ile ilgilendim. Evde de kuş ve balık besliyorum. Hayat ile de iç içe çalışmalarımı sürdürdüm.” dedi.

“GALATASARAY LİSESİ’NE GİTMEK İSTİYOR”

İlk tercihinin Galatasaray Lisesi olduğunu ifade eden Ergene, “Meslek hedefime beni en iyi şekilde hazırlayabilecek olan ve sosyal anlamda etkin olabileceğim Galatasaray Lisesi’ni istiyorum. Gelecekte ise Genetik Mühendisliği ya da Yazılım Mühendisliği okumak istiyorum. Bana en uygun ve geleceğin meslekleri olmasından dolayı bu bölümleri istiyorum.” şeklinde konuştu.

BAKAN SELÇUK’A TABLO HEDİYE ETMİŞTİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Çerkezköy’e geldiği gün kendisine bir tablo hediye ettiğini de ifade eden Ergene, “Bu sene okulumuzda yapılan sergide öncelikle İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Gümüş ve Kaymakamımız Atilla Selami Abban, benim ürünlerimi inceleyip beğendiklerini ifade ettiler. Milli Eğitim Bakanımızın ‘Eğitim Gönüllüleri’ ile bir araya geldiği bir programda ben de yaptığım ürünleri sergiledim. Aynı zamanda kitap arasında kurutmuş olduğum çiçeklerim ile bir tablo hazırlayıp kendisine hediye ettim. Tablomu çok beğendiğini ifade etti ve ardından bir hatıra fotoğrafı çekildik.” dedi.

“BU SÜREÇTE BENİM TELEFONUM DAHİ YOKTU”

Önümüzdeki sene bu sınava girecek olan öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Ergene, “Öncelikle çok soru çözmesinler. Az ama düzenli çalışsınlar. Anlamadıkları soruları bir sonraki gün öğretmenleri ile tartışsınlar. Nitelikli sorular çözerek bu süreçte daha başarılı olabilirler. Okullarda yapılan deneme sınavlarını öğretmenleri ile analiz etmeliler. Bu süreçte kitap okumayı asla elden bırakmamalılar. Bilgisayar oyunlarına kendilerini fazla kaptırmasınlar. Bu süreçte benim telefonum dahi yoktu.” şeklinde konuştu.  

TEŞEKKÜR ETTİ

Ergene son olarak, “Eğitim ailede başlar bu süreçte benim her zaman arkamda olan aileme teşekkür ediyorum. Bu süreçte yolumu aydınlatan tüm öğretmenlerime, müdür ve müdür yardımcılarımıza, ilçe milli eğitim müdürümüze ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

“ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN”

Duygularını paylaşan İsmail Arda Ergene’nin babası Burhan Ergene, “Bu gururu ve sevinci yaşattığı için oğluma çok teşekkür ederim. Gelecekte inşallah bu güzel ülkeme, güzel insanlara faydalı bir birey olarak hayata katabiliriz. Kolay bir süreç değildi 3 yıl önceden hedefini koydu. Bunu bugün başarmış olması ayrıca bir gurur kaynağı. Sürekli düzenli çalışması, motivasyonunu yüksek tutması, sorumluluklarını bilmesi başarısını getiren etkenler. Bizim sadece maddi ve manevi anlamda desteği oldu. Akademik anlamdaki başarısı okul yönetimine, öğretmenlerine ve kendi isteyerek çalışmasına bağlı. Allah yolunu açık etsin.” dedi.

DUYGU DOLU ANLAR YAŞADI

Anne Bedriye Ergene oğlu ile duyduğu gururu anlatırken duygu dolu anlar yaşadı. Gözleri dolan anne Ergene, “Gurur duydum. Çok mutluyum, sevinçliyim. Gelecekte vatanına, milletine ailesine hayırlı bir evlat olsun. Seçeceği meslek dalında başarısını diliyorum. İki tane oğlumuz var. O da çalıştı çabaladı şu an Edirne’de Elektrik Elektronik bölümü okuyor.” şeklinde konuştu.  

“EMEKLERİMİN KARŞILIĞINI ALDIM DİYEBİLİRİM”

Aile Hekimi İskender Asutay ve hemşire Sevil Asutay’ın iki çocuğundan biri olan Utku Asutay Çerkezköy’ün gurur kaynağı olan bir diğer Tepe Ortaokulu öğrencisi. Utku Asutay, tüm insanlık için yararlı işler yapmak istediğini ifade etti. Asutay, “LGS sınavında tüm sorulara doğru cevap vererek 500 tam puan aldım. Bunun için çok uğraştım. Emeklerimin karşılığını aldım diyebilirim. Hedefim ise tüm insanlık için yararlı şeyler yapmak istiyorum. Öncelikli olarak tercihim Galatasaray Lisesi ve Bahçeşehir Koleji.” dedi.

“DÜZENLİ ÇALIŞTIM”

Düzenli çalışarak başarıya ulaştığını ifade eden Asutay, günde 2 saat ders çalıştığını ifade ederek, “Çok fazla zorlamadım kendimi aslında ama düzenli çalıştım. Düzenimi bozmamaya gayret gösterdim ve bu şekilde başarı geldi. Tüm sene boyunca basketbol oynadım. Bu benim için bir zevk. O olmadan da büyük ihtimalle başarı gelemezdi. Sosyal aktivitelerime de zaman ayırdım. Sadece son iki ay basketbolu bırakarak, derslere ağırlık verdim. Ders çalışırken soru sayısına kesinlikle bakmıyordum, sadece süreye bakmaya çalışıyordum. Soruların kalitesi yükseldikçe soru sayısı azalıyor. Günde 2-2,5 saat çalıştım. Her gün düzenli olması bana başarıyı getirdi.” dedi.

“BAĞIMLILIKLARINDAN UZAK DURMALARI LAZIM”

Sınavda rahat olduğunu ve hatta bir ara kendi kendine şarkı söylemeye başladığını söyleyen Asutay, “Her şeyden önce heyecanın önemli olduğunu düşünüyorum. Ben heyecan yapmadım. Heyecan yapanların da geriye düşeceğini düşünüyorum. Çok rahattım sınavda. Hatta sınavda farkında olmadan şarkı söylediğimi fark ettim. Teknoloji bağımlılıklardan uzak durulması lazım. Bıkmadan sonuna kadar ilerletmek lazım. Öğrenci arkadaşlarım sıkılırlarsa da kesinlikle bırakmasınlar. Kesinlikle heyecan yapmasınlar. Zaten her şeyi biliyorlar. Kendilerine karşı dürüst olsunlar. Ben bu süreçte telefonumu da değiştirerek tuşlu hale getirdim.” şeklinde konuştu.
Asutay, bu başarısında kendisine destek olan ailesine ve tüm öğretmenlerine de teşekkürlerini iletti.

“ONA GÜVENDİK”

Utku’ya sonuna kadar güvendiklerini ifade eden baba İskender Asutay, “Sınav süreci aileler için stres dolu bir süreçti. Biz bunu çok hissetmedik, çünkü Utku’nun normal ders çalışmasının yeterli olduğunu fark ettiğimiz zaman diğer sosyal etkinlikler, sportif etkinlikle, bedensel ve ruhsal dengeyi sağlaması açısından çok büyük fayda sağladı. Aşırı dozda çocuğumuzu yönlendirmedik. Ona güvendik. O da bizim güvencimizi ortaya koyacak şekilde notlar aldı. Çocuklarımıza güvenmemiz gerekiyor. Bizler sadece ona fiziki ortamı, kaynak ortamını, huzur ve onun bize gerektiği zaman danışabilirliğini sağladıktan sonra çocuklarımızın bunu alıp götüreceğine inanıyorum. Karşılıklı güven ve inanç bu işi çözen sır diye düşünüyorum. Düzenli çalışan çocuk başarıyor. Tüm öğretmenlerimize hürmet ve saygılarımı sunuyorum. Okul yönetimi de çok önemli bir payda.” dedi.
Sınav sonuçlarını öğrendikten sonra hissettikleri duyguyu paylaşan Asutay, “Sınav sonuçları belli olduğunda emeğin karşılığının alınması beni çok çok mutlu etti. Beni gururlandırdı. Burada puan önemli değil. Önemli olan bir şey için emek harcıyorsa ve bu emeğin karşılığını aldığını siz hissediyorsanız yeterince gurur kaynağıdır. Tam puan almasa da ben bu gururu yine yaşayacaktım". şeklinde konuştu.

“SONUÇLARINI ALDIĞIMIZDA DA ÇOK MUTLU OLDUK”

Sonuçların kendilerini çok mutlu ettiğini ifade eden anne Sevil Asutay, “Utku, düzenli ve sorumluluklarını bilen bir çocuk. Sosyal etkinlik açısında da başarılı olduğunu düşünüyorum. Sorumluluklarını yerine getirdi. Düzenli çalıştı. Sonuçlarını aldığımızda da çok mutlu olduk. Ona minnettarız. Öğretmenler de kitapçıkları kontrol ettikten sonra hepsinin doğru olduğunu söylediler o an gerçekten çok mutlu olduk.” dedi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (1)
Burhan Ergene 1 yıl önce
Her iki ogrencimize de hayat boyu başarılar dilerim.Ülkemizi ,ilimizi ve Çerkezköyümüzü gelecekte en iyi şekilde
temsil edeceklerine eminim.
Namaz Vakti 30 Kasım 2020
İmsak 06:36
Güneş 08:06
Öğle 13:03
İkindi 15:28
Akşam 17:50
Yatsı 19:15
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Başakşehir 10 14
8. Karagümrük 9 13
9. Konyaspor 9 12
10. Rizespor 9 12
11. Malatyaspor 9 12
12. Hatayspor 7 12
13. Trabzonspor 10 12
14. Göztepe 8 11
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 8 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 8 7
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. West Bromwich 10 6
18. Burnley 9 5
19. Fulham 9 4
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7
açık
banner573
banner575
banner576
banner577