Çerkezköy’ün ‘Usta Öğretici’ yetiştiren Merkezi

Çerkezköy’de pek çok alanda ustalık ve usta öğreticiliği belgesi almak isteyen herkesin kapısından içeriye girdiği Çerkezköy Mesleki Eğitim Merkezi, kursiyerlerini bir çok konu üzerinde eğitip yaptıkları mesleklerde usta öğreticiliğine terfi ettiriyor.

Çerkezköy’ün ‘Usta Öğretici’ yetiştiren Merkezi

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Mesleki Eğitim Merkezi, usta öğreticiliği eğitimlerine devam ediyor. Merkez Müdürü Ali Uzun, mevcutta 26 kursiyere usta öğreticilik kursu düzenlendiğini söyledi. Uzun, “Merkezimizde 26 kursiyere usta öğreticilik kursu düzenlenmektedir. Kursa; ustalık belgesi, işyeri açma belgesi veya en az ön lisans diploması sahipleri katılabilmektedir. Kursta iş pedagojisi eğitimi çerçevesinde; Çıraklık ve Mesleki Eğitim İlkeleri, Eğitim Psikolojisi, Eğitimde İletişim ve İletişim Araçları, Meslek Analizi ve Öğretim Programlarının Hazırlanması, Atölye ve Meslek Dersleri Öğretim Metotları, İş Güvenliği, İş Kalitesi ve Maliyet İlişkileri ve Öğretimde Ölçme ve Değerlendirme konuları işlenmekte olup, herhangi bir mesleki eğitimi verilmemektedir. Kursiyerler toplama 40 saat olan eğitime devam ederek başarılı olmalarıyla ‘Usta Öğreticilik Belgesi’ sahibi olabilmektedirler. Kursa devam esastır. Devamsızlık, toplam eğitim süresinin %25’ini geçmemelidir. Devamsızlıktan kalanlar bir sonraki kursa katılabilirler. Mesleki ve Teknik Eğitim okul öğrencileri ile Mesleki Eğitim Merkezi çırak öğrencilerinin işletmelerle sözleşme imzalayabilmeleri için işyerinde usta öğreticilik belgesine sahip bir çalışan olmak zorundadır. Meslek öğretiminin yetkili usta öğreticilerle yapılması başarıyı artıracağı gibi yasal zorunlulukta yerine getirilmiş olacaktır. Üretim ve hizmet mesleklerinde gerçek koşullarda eğitim alan öğrenciler, eğitimleri sonunda iş hayatına uyum konusunda zorlanmamaktadırlar. Mesleki eğitimde en önemli hususlardan biride eğitim alanların öğrendikleri meslekte istihdam olmalarıdır.” dedi. 

KİMLER KURSA KATILABİLİR?

Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ali Uzun, usta öğreticiliği kursuna kimlerin katılabileceği hakkında da bilgi verdi. Uzun,i “Ustalık veya işyeri açma belgesine sahip olanlar ile en az ön lisans seviyesinde mesleki eğitim almış olanlar, merkezimizde açılan iş pedagojisi kursuna katılabilirler.” diye konuştu.

banner287

“USTA ÖĞRETİCİLİK BELGESİ NEREDE KULLANILIR”

Usta Öğreticilik Belgesinin kullanım alalarından söz eden Uzun, “Mesleki ve Teknik Eğitim veren ortaöğretim okul öğrencilerinin işletmelerde beceri eğitimi, staj ve tamamlayıcı eğitimleri ile Mesleki Eğitim Merkezi çırak öğrencilerinin İşletmelerdeki beceri eğitimleri, işletmede çalışan usta öğreticilerce yapılır.” dedi. Ali Uzun, “Ayrıca usta öğreticilik belgesi sahipleri; branşlarında düzenlenen her türlü eğitim faaliyetinde görev alabilirler. 
Orta öğretim kurumları yönetmeliğinde; İşletmede mesleki eğitim, staj ve tamamlayıcı eğitim yapılacak alan/dalların her biri için öğrencilerin beceri eğitiminden sorumlu olmak üzere ustalık veya mesleki yeterliğe sahip ve iş pedagojisi eğitimi görmüş yeterli sayıda ve nitelikte usta öğretici veya eğitici personel görevlendirir. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için okulla işbirliği yaparak gerekli tedbirleri alır. Öğrenci eğitimlerinden sorumlu usta öğreticilerin belgelerinin kullanımı yönetmelikte şu şekilde belirtilmiştir. Usta öğreticilik belgesi, ustalık belgesi, işyeri açma belgesi veya en az ön lisans diploması ile birlikte kullanılır.” ifadelerine yer verdi.

İŞLETMELERİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ NELERDİR?

Mesleki eğitim, staj ve tamamlayıcı eğitim yaptıracak işletmelerin yükümlükleri konusunda da konuşan Çerkezköy Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ali Uzun, “Orta öğretim kurumları yönetmeliğinde; ‘İşletmede mesleki eğitim, staj ve tamamlayıcı eğitim yapılacak alan/dalların her biri için öğrencilerin beceri eğitiminden sorumlu olmak üzere ustalık veya mesleki yeterliğe sahip ve iş pedagojisi eğitimi görmüş yeterli sayıda ve nitelikte usta öğretici veya eğitici personel görevlendirir. Yeterli sayıda ve nitelikte usta öğretici veya eğitici personel bulunmaması durumunda, okul müdürlükleriyle koordineli olarak açılacak iş pedagojisi kurslarına ilgili personelin katılımını sağlar. Usta öğreticilik kurslar en az 12 kursiyer başvurmasıyla merkezimizde sürekli açılmaktadır. İşletmelerinde öğrenci çalıştıran işverenlerin bu belge sahiplerini istihdam etmeleri, iş güvenliği ve işçi sağlığı açısından da yasal güvence sağlamaktadır. Ülkemizin kalkınmasında üretim, üretimin kalitesinde ise kalifiye elemanların istihdamları çok önem arz etmektedir. Özel sektöre yeni kalifiye eleman kazandırmak mesleki eğitimlerle daha etkili olmaktadır.” dedi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510