banner265

Çocukların en neşeli ve mutlu günü

Çerkezköy ve Kapaklı’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, düzenlenen törenlerde coşkuyla kutlandı.

Gündem 23.04.2018, 18:53
Çocukların en neşeli ve mutlu günü
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programı, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen çelenk töreni ile başladı. Törene İlçe Kaymakamı Atilla Selami Abban, 3. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Engin Candaş, Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Ünal, İlçe Emniyet Müdürü Serdar Kurtoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Volkan Torun, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları ve temsilcileri, STK temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, gaziler, muhtarlar, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Çelenk sunumunun ardından ise kutlamalar Kapalı Otopark Alanı üzerinde devam etti.

TÖREN ALANINDA DEVAM ETTİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programı kapsamında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Gümüş, “Emperyalist devletlerin güç birliği yaprak ülkemizi ele geçirme, milletimizi esaret altına alma girişimi ve saldırılarını 7’den 70’e geri püskürten aziz milletimiz, 98 yıl önce 23 Nisan 1920’de açılışını yaptıkları Gazi Meclisimiz ile milli iradenin tutsak edilemeyeceğini bütün Dünya’ya ilan etmiştir. Ve bugün Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk en büyük kıymetlerimiz olan çocuklarımıza armağan etmiş, dünyada tek ve ilk çocuk bayramı olan Dünya çocuklarının gücü olmuştur.” diye konuştu. 75. Yıl Ortaokulu öğrencisi Nisanur Durdağı “23 Nisan Söyledi”, Eren Küçükyıldırım ise “ Egemenlik Ulusundur” adlı şiirleri okudular.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Ardından 3 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Anaokulu düzeyinde yapılan resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler 1. HFZ Anaokulundan Ela Aras, 2. Şehit Dinçer Ersoy Anasınıfından Elif Ada Kayacan, 3. ise Zehra Mehmet Gülkaya Anaokulundan Eylül Beril Kaya oldu. İlkokul düzeyinde yapılan resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler, 1. Atatürk İlkokulundan Sudenaz Çoban, 2. Tepe İlkokulundan Poyraz Türiz Alpınar, 3. ise Mevlana İlkokulundan Ecrin Göçer oldu.
Ortaokul düzeyinde yapılan şiir yarışmasında 1. Mevlana Ortaokulundan Beyza Akpınar, 2. Nurullah Narin Ortaokulundan Sude Yıldız, 3. FSM İmam Hatip Ortaokulundan Esmanur Çoban oldu. Bu öğrencilere ödüllerini Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abbant tarafından takdim edildi. 
Voleybol turnuvasında dereceye giren öğrenciler ise; 1. Nurullah Narin Ortaokulu, 2. Tepe Ortaokulu, 3. Veliköy Belediye Ortaokulu oldu. Ödülleri ise Garnizon Komutanı Tuğgeneral Engin Candaş tarafından takdim edildi. Ortaokul düzeyinde yapılan Futsal turnuvasında ise 1. Tepe Ortaokulu, 2. Nurullah Narin Ortaokulu, 3. Mevlana Ortaokulu oldu. Ödüllerini Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay tarafından öğrencilere teslim edildi. Minik Erkekler düzeyinde yapılan Masa Tenisi Turnuvasında dereceye giren öğrenciler ise ilk 3’ü Atatürk İlkokulundan oluştu. Birinci Hüseyin Oktay, ikinci Halit Samet Karagöz, üçüncü ise Ege Aydın olarak belirlendi. Küçük Erkekler düzeyinde yapılan Masa Tenisi Turnuvasının sonuçları ise takım olarak birinci Mevlana Ortaokulundan, ikinci 125. Yıl Ortaokulundan, üçüncü ise Tepe Ortaokulundan oluştu. Yıldız Erkekler düzeyinde yapılan Masa Tenisi Turnuvasının sonuçları ise takım olarak birinci Mevlana Ortaokulundan, ikinci 125. Yıl Ortaokulundan, üçüncü ise Tepe Ortaokulu, Yıldız Kızlar düzeyinde yapılan Masa Tenisi Turnuvasının sonuçları ise takım olarak, birinci Mevlana Ortaokulu, ikinci Raif Dinçkök Ortaokulu, üçüncü ise 125. Yıl Ortaokulundan oldu. Masa Tenisi Turnuvası ödüllerini ise Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Ünal tarafından öğrencilere teslim edildi.

GÖSTERİLER YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Kapalı Otopark üzerinde devam eden kutlamalarda Atatürk İlkokulu öğrencileri “Çocuk Oyunları”, “Tekvando Gösterisi”, “Tekirdağ Yöresi Halk Oyunları” adlı gösterilerini veliler ile buluşturdu. Uğur Okulları korosu ise şarkılar seslendirerek ailelerden büyük bir alkış topladı. Programda son olarak ise Halk Eğitim Merkezinin hazırladığı “Ege Yöresi Zeybek Oyunları” sunumu ile 23 Nisan etkinlikleri sona erdi.

KAPAKLI’DA 23 NİSAN COŞKUSU

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Kapaklı’da da coşkuyla kutlandı. Kapaklı Stadında yapılan kutlamaya ilçedeki öğrenciler ve çocukların yanı sıra Bulgaristan yöresi halk oyunları ekibi de katıldı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, Belediye meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni ile başladı. Törene; Kapaklı Kaymakamı Mehmet Yüzer, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Kapaklı İlçe Emniyet Müdürü Murat Sevgi, İlçe Jandarma Komutanı Fevzi Bayram, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant, İlçe Müftüsü İsa Aktaş, İlçe Spor Müdürü Eray Tok, AK Parti Kapaklı İlçe Başkanı Salih Bezgin, İYİ Parti Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Çetin, Saadet Partisi Kapaklı İlçe Başkanı Hasan Karakoç, Milliyetçi Hareket Partisi Başkan Vekili Serkan Genç, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kapaklı Şubesi, Okul Müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant, anıta çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardında program Kapaklı İlçe Stadında Devam etti. 

“23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ÇOK BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR”

Kapaklı İlçe Stadında günün anlam ve önemine ilişkin açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant, “Birinci Dünya Savaşı’nda, Çanakkale’de göstermiş olduğumuz büyük başarılara rağmen; aynı saflarda olduğumuz diğer devletler başarısız olunca biz de yenilmiş sayıldık. Bu yenilgiden sonra imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması ile işgal ve istilaya uğramaya başlayan vatan topraklarının kurtarılması için acilen bir şeyler yapılması gerekiyordu. Ülkemizin bu zor döneminde, bütün güçlere karşın, milli mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, kurtuluşun ancak milletçe birlik ve beraberlikle hareket edilmesi sonucu mümkün olacağı kanaatindeydi. Yurdun bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığının tehlikede olduğu ilk olarak Amasya Genelgesi’nde açıkça ifade edildi. Erzurum ve Sivas kongrelerinde alınan kararlar ve vatanın bölünmez bir bütün olduğu, hiçbir yabancı devletin egemenliği altına girilmemesi hususu ile milli meclisin derhal toparlanarak çalışması gerektiği sonucuna varıldı. Nihayet, 23 Nisan 1920’de Türk milletinin iradesini temsil eden Büyük Millet Meclisi açıldı. Millet iradesini esas alan meclisin açılış günü ile birlikte Türk halkı da egemenliğini ilan etmiş oldu. 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı günün yıldönümü olarak kutlanmaya başlanan ulusal bayram, ilk kez 23 Nisan 1920’de ‘Hâkimiyet Milliye Bayramı’ olarak kutlanmıştır. Atatürk, 23 Nisan 1924’te, 23 Nisan günün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, bu tarihten 5 yıl sonra ise 23 Nisan 1929’da bu özel bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında ‘Çocuk Bayramı’ olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1930’lu yıllarda çocuk esirgeme kurumunun gelenekselleştirdiği ve 23 Nisan, 1 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ‘Çocuk Haftası’nın başlangıcının da bu bayramla aynı güne rastlaması sebebiyle ‘Milli Hâkimiyet Bayramı’ ile Çocuk Bayramı aynı gün kutlanmaya başlamıştır. Bu iki bayram 23 Nisan 1935 yılında ’23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ adı altında bir araya getirilmiştir. Hâkimiyet-i Milliye Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışını kutlamak amacını taşırken; Çocuk Bayramı, savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocuklarını sevindirmek amacını taşımaktaydı. 1979’un, UNESCO tarafından ‘Çocuk Yılı’ ilan edilmesiyle de bu bayram, uluslararası nitelik kazanmıştır. Tüm dünyaya kardeşlik mesajlarının verildiği ve her türlü sorunun el ele, kardeşçe çözülmesi gerektiğinin hatırlatılması bakımından ’23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ çok büyük önem taşımaktadır. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram, dünya çocukları arasındaki sevgi ve dostluk bağlarının gelişmesine katkı sağlamakta, tüm insanların barış içerisinde yaşaması gerektiğini en güzel şekilde ifade etmektedir.” dedi.

TÜM OKULLARIN İSMİNİ OKUDU

Kapaklı Kaymakamı Mehmet Yüzer, çocukların gösterileri başlamadan önce sahayı gezerek tüm okulların isimlerini okudu. 

ATLEZİM KOŞUSU YAPILDI

Program çocukların 60 metre atletizm koşusu ile başladı. Erkekler atletizm koşusunu Yıldızkent Ortaokulu’ndan İlker Yağız Furtim birinci olarak tamamladı. Kızlar 60 metre atletizm koşusunu ise Karaağaç Ortaokulu’ndan Gamzenur Karabela birinci olarak tamamladı.

OYUNLARINI SERGİLEDİLER

Aylar öncesinden hazırladıkları oyunlara çalışan ve öğretmenleri ile büyük emek sarf eden çocuklar, sırasıyla büyük bir heyecan ve coşku içerisinde oyunlarını sergilediler. Öğrencilerin aileleri de aynı heyecan içerisinde çocuklarını tribünden seyretti. 

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Ortaokullar arasında düzenlenen voleybol yarışmasında Başakşehir Ortaokulu birinci oldu. 23 Nisan konu şiir yarışmasında; Yıldızkent Ortaokulu’ndan Sude Nur Gündüz birinci oldu. Ana sınıfı ve ilkokullar arasında düzenlenen resim yarışmasında Emine Penbeten Adal Anadokulu’ndan Buğlem Canbaz, Sanayiciler Ortaokulu’ndan Duru Arısalan birinci oldu. İlçede ortaokullar arası düzenlenen öğrenciler arası futbol turnuvasında Gazi ortaokulu birinci oldu. Ortaokullar arası düzenlenen atlezm yarışmasında; Erkekler kategorisinde Yıldızkent Ortaokulu, kızlarda ise Atatürk Karaağaç Ortaokulu birinci oldu. Bölgesel ve İl düzeyinde Yıldızkent Ortaokulu, Kapakı Belediyesi Ortaokulu, Mehmet Elfide Erdegül ilkokulu, Kapaklı İmam Hatip Ortaokulu, Sanayiciler Ortaokulu dereceye girdi. 
Anasınıfı ve ilkokullar arasında düzenlenen resim yarışmasında; Sanayiciler İlkokulu Eylül Su Oral, Karanfil Anaokulundan ise Beril Çakan ikinci oldu.Ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen futbol turnuvasında; Karaağaç Atatürk Ortaokulu, ortaokullar arası voleybol yarışmasında ise, Karaağaç Atatürk Ortaokulu ikinci oldu. Ortaokullar arası düzenlenen atletizm yarışmasında erkeklerde Kapaklı Belediyesi ortaokulu, kızlarda ise Yanıkağıl Ortaokulu ikinci oldu. Ortaokullar arası voleybol turnuvasında Karaağaç Ortaokulu ikinci oldu. 23 Nisan konulu şiir yarışmasında Kapaklı Belediyesi ortaokulunda Fatma İrem Demirel ikinci oldu. Ortaokullar arası düzenlenen 23 Nisan konulu şiir yarışmasında Gaziortaokulu’ndan Buket Doğan üçüncü oldu. Aansınıfı ve ilkokul öğrencileri arasında düzenlenen resim yarışmasında Gazi ilkokulundan Ece Yılmaz, Yıldızkent ortaokulu anasıfı öğrencisi Zeynep Ülkü Toker üçüncü oldu. İlçede düzenlenen ortaokullar arası düzenlenen futbol turnuvasında Kapaklı İmam Hatip ortaokulu üçüncü oldu. Ortaokul öğrenciler arası düzenlenen voleybol turnuvasında Kapaklı Belediyesi ortaokulu üçüncü oldu. Dereceye giren öğrencilere ödülleri Kaymakam Mehmet Yüzer, Belediye Başkanı İfan Mandalı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant takdim etti. 
Program ise ‘Bayrak’ adlı final gösteri sergilenerek etkinlikler son buldu. Öğrencilerin final gösterisi dakikalarca ayakta alkışlandı.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak 04:07
Güneş 05:54
Öğle 13:22
İkindi 17:17
Akşam 20:39
Yatsı 22:18
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
25°
açık