Çok nadir görülen bir durum!

Çerkezköy’de göğsünde ağrı şikâyeti nedeniyle hastaneye başvuran ve kalp krizi riski taşıyan 26 yaşındaki genç Emre Can Küsmez’in ana damarında tıkanıklık tespit edildi. Genç adam yapılan anjiyo sonrası takılan stent ile hayata tutundu. Kardiloyoji Uzmanı Prof. Dr. M. Hakan Dinçkal, genç yaşta böyle bir durumun nadir göründüğünü belirtti.

Çerkezköy Bakış - Göğsünde ağrı hisseden Emre Can Küsmez, Çerkezköy Devlet Hastanesine başvurdu. Burada kalp krizi şüphesiyle Küsmez hemen İrmet Hastanesi’ne sevk edildi. İrmet Hastanesi Kardiloyoji Uzmanı Prof. Dr. M. Hakan Dinçkal, hastasının sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Dinçkal, “Hastamız bize Çerkezköy Devlet Hastanesi’nden kalp krizi olarak sevkle geldi. Genç hasta olması nedeniyle bizi epeyce şaşırttı. Başka bir hastalık viral enfeksiyonlar sırasında olabilen miyo kalp iltihabı olabileceğini öncelikle düşündük. Ancak ekokardiyografisinde kalp kasında kasılma kusuru görülmesi üzerine hemen yatmasına müteakip anjiyoya aldık. Ana damarında, yani üç tane besleyen damardan en önemli damarda bir pıhtı olduğunu gördük. Açılmıştı ama pıhtı hala orada duruyordu. Damar tamamen tıkalı değildi, dışarda verilen ilaçlarla damarın tıkanıklığı geçmişti, açılmıştı ama pıhtı hala orada duruyordu. Oraya bir stent koyarak damarını açtık. Bu nadir görülen bir durumdur 26 yaşında bir hastada damar tıkanıklığı olması ama buna rağmen yine de olabilir. Genç demek hiçbir zaman damar tıkanıklığı olmayacağı anlamına gelmez. O yüzden bizim için de ilginç bir vaka oldu. Dikkat etmemiz gerekiyor sigara içenler özellikle. Şimdi yoğun bakımda tedavisi devam ediyor. İnşallah 1 – 2 gün içerisinde taburcu edeceğiz.” dedi.

banner287
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bu rahatsızlık ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler hakkında kısaca bilgi veren Dinçkal, “Damarın bir balon veya stentle açılma işlemi. Lokal anestezi dediğimizi kasık bölgesi veya el bileği bölgesi uyuşturularak oradan giriliyor. İnce borucuklar vasıtasıyla kalbin içerisine ulaşıyoruz. Oradan gönderdiğimiz tel, balon veya stent vasıtasıyla tıkalı damarı açmaya çalışıyoruz. Yüzde 90-95 başarılı oluyor. Ama olmaya da bilir o yüzden her zaman bizim söylediğimiz öncelikle korumak lazım. Koruyamadık, o zaman biz tabii ki gerekeni yapacağız. Ama öncelik korumak. Sigara meselesi, yediğimiz içtiğimize dikkat etmemiz, hareketli bir yaşam tarzı, kilomuza dikkat etmemiz her zaman önemli.” ifadelerini kullandı.
Sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Emre Can Küsmez ise tedavisi için çabalayan tüm sağlık ekibine teşekkür etti.
 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 15:00

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİM..
SELİM.. - 2 hafta Önce

hocam bende devamlı çarpıntı oluyor..panik atak dediler...holter taktılar temiz çıktı..

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510