ÇOSB 7/24 kameralarla denetleniyor

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) bünyesindeki sanayi kuruluşlarının tüketim kalemleri olan elektrik, su, doğalgaz, atık su gibi girdi ve çıktılarını tek bir merkez olan SCADA sistemiyle takip ediyor. Sisteme bağlantılı şekilde kurulan IP tabanlı güvenlik kameraları ile de bin 250 hektarlık ÇOSB alanı 7 gün 24 saat, 356 adet kamerayla denetleniyor.

ÇOSB 7/24 kameralarla denetleniyor

Çerkezköy Bakış - ÇOSB Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada “Faaliyette bulunan SCADA sistemiyle, katılımcılara önemli bir hizmet sunuyoruz. SCADA sistemiyle katılımcılarımıza ait elektrik, doğalgaz, kullanma suyu ve atık su sayaçları Bölgemiz yetkilileri, Katılımcılarımız ve Resmi Kurumlar tarafından uzaktan okunarak takip ediliyor. Kayıp-kaçak takibi ve analizi, Elektrik dağıtım sisteminin uzaktan kontrolü, Enerji kalitesi ve arz güvenliği analizi, Su terfi ve kuyuları otomasyon sistemi ile enerji verimliliğinin takibi sistem üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca proje kapsamında çekilen fiberoptik hatlar üzerinden tüm katılımcılarımızın fiber hizmetlerini alması sağlanıyor. SCADA sistemiyle bağlantılı şekilde kurulan IP tabanlı güvenlik kamerası yatırımımızla bin 250 hektarlık ÇOSB’de 7 gün 24 saat, 356 adet kamerayla denetim yapıyoruz.” denildi.

ÇOSB’NİN 13 GİRİŞİ VAR

ÇOSB'nin 13 girişinin olduğunun ifade edildiği açıklamada sistemin güvenlik açısından da caydırıcı bir özelliği olduğunu belirtildi ve “SCADA sistemi dahilindeki kamera güvenlik sistemiyle Bölgede meydana gelen kaza, yangın gibi olayların anında görülebildiğini kaydeden ÇOSB yetkilileri, "Kurduğumuz SCADA Odası'nda Bölgemiz izleniyor. Burada hissedilen herhangi bir olumsuzluk telsizle, devriye gezen ekiplere ve güvenlik güçlerine bildiriliyor.” denildi.  

TEK MERKEZDEN TÜM VERİLERE ULAŞILABİLİYOR

ÇOSB Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama “Yapılan bu yatırımla katılımcılara gidilerek sayaç okunmuyor. Bu sistemle birlikte tek merkezden tüm verilere ulaşabiliyoruz. Bir tuşa basarak, hangi işletmenin ne kadar tüketimde bulunduğunu, tüketimine göre ne kadar fatura değeri oluştuğunu görebiliyoruz. 2011 yılının son aylarında başlanılan SCADA sistemimiz tamamlandı. İyileştirme çalışmaları sürekli olarak devam edecek.” İfadeleriyle sona erdi.

SCADA PROJESİ ÖZELLİKLERİ

SCADA Projesi ile ilgili olarak ise “ÇOSB genelinde 122’si hareketli olmak üzere toplam 356 adet IP tabanlı kamera montajı yapılmıştır. 151 km’lik fiber optik, 57 km bakır haberleşme kablosunun saha imalatları yapılmış ve kullanıma sunulmuştur. ÇOSB’de faaliyet gösteren firmalar tarafından da kullanılmak üzere, Uzaktan Sayaç Okuma sistemi için 705 adet elektrik sayacı, 280 adet doğalgaz sayacı, 415 adet su sayacı, 43 adet atıksu sayacı montajı yapılmıştır.  Montajı yapılan sayaçlardan her 15 dakikada bir endeks değerleri alınarak kaydedilmesi ve bu endekslerin katılımcılarımız tarafından www.cosb.org.tr adresli web sayfası üzerinden takip edilebilmesi sağlanmıştır. Uzaktan sayaç okuma sistemi ile alınan faturalandırmaya esas veriler ile otomatik fatura kesme sistemi kurulmuştur. Elektrik Dağıtım Merkezlerinde her bir katılımcı için ayrı ayrı tahsis edilen bağlantı noktalarının enerjisinin SCADA merkezinden otomatik açılıp, kapanması sağlanmıştır.  Katılımcılara reaktif güç aşım durumunda e-posta ile günlük bildirimde bulunulması sağlanmıştır.  Enerji kalitesi ve arz güvenliği analizi için Ulusal Enerji İzleme Sistemiyle paralel çalışan Enerji kalite ve Güç Analiz Sistemi Kurulmuştur.  ÇOSB bünyesinde bulunan hizmet amaçlı tesislerin kapalı ring şebeke üzerinden yangın algılama ve güvenlik sistemi kurulmuştur. Doğalgaz Hatlarındaki kayıp-kaçağın takibi ve analizi için doğalgaz hat kontrol sistemi kurulmuştur.  Su terfi ve kuyularının otomasyon sistemi ile terfi ve kuyuların eş yaşlanma ve verimliğe esas çalışan SCADA sistemi kurulmuştur. “ açıklaması yapıldı.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510