Değişim yoğunluğu başladı

1 Nisan itibari ile biten kış lastiği uygulamasından yaz lastiği uygulamasına geçildi. Lastikçilerde ise değişim yoğunluğu başladı.

Değişim yoğunluğu başladı

Çerkezköy Bakış - Soğuk hava şartlarında güvenli sürüş sağlayan lastiklerin kullanım süresi 1 Nisan itibari ile sona erdi. Aralık öncesinde lastik satış noktaları önünde uzun kuyruklar oluşmasına neden olan kış lastiklerinin kullanım süreleri bitti. Ticari araçlar (ticari taksi, minibüs, dolmuş, otobüs, kamyon, kamyonet gibi) için zorunlu olan kış lastiği her yıl 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında araçlara takılıyor. Hususi olarak kullanılan araçlarda kış lastiği zorunluluğu olmasa da trafikte daha güvenli ve rahat hareket etmek için kış lastiğinin tercih edilmesi gerekiyor.
Kış lastiği uygulaması sana ererken, yaz lastiklerine de geçişler başladı. Lastik değiştirme işleminde yoğunluğun başladığını ifade eden Sağlamcı Oto Lastik sahibi Bülent Sağlamcı, “1 Nisan itibari ile kış lastiği uygulaması sona erdi. Yaz lastiğine dönüş başladı. Kış lastiği, yaza oranla çekişle doğru orantılı olarak yakıtı da yüzde 2 – 3 oranında artırıyor. Kış lastiklerinde ses oranı da çok az miktarda fazla oluyor. Yaz lastikleri ise yine aynı doğru oranda yakıtı düşürüyor. Kış lastikleri önümüzdeki kış da kullanılacağı için yıpranmamasına özen gösterilmeli. Yaz lastiklerinde rot ve balans ayarlarına dikkat edilmeli. Binek, kamyonet, minibüs gibi araçlarda lastiklerin genellikle orijinal fabrikasyon basınçları tercih edilmeli. Fazlası da azı da zarar verir. Lastik tercihlerinde ise vatandaşlar çoğunlukla fiyatlarına ve bilindik marka olmasına özen gösteriyor. Bu günlerde ise yaz lastiklerini taktırmak için gelen vatandaşların sayısında artış var, yoğunluk başladı.” dedi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510