Edirne'de "soydaş" öğretmenlere verilen eğitim sona erdi

Yunanistan'ın Batı Trakya bölgesinden gelen 31 öğretmen için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve Trakya Üniversitesi (TÜ) desteğiyle Edirne'de düzenlenen eğitimler sona erdi.

Çerkezköy bakış
Edirne'de "soydaş" öğretmenlere verilen eğitim sona erdi

Çerkezköy Bakış - Batı Trakya'daki okullarda görev yapan fen bilgisi, fizik, kimya ve biyoloji alanından 31 öğretmeninin katıldığı eğitimlerde öğretmenler teorik eğitimlerin dışında, rüzgar tribünü, ekolojik kağıt, köprü, biyoplastik yapımı, ağaç dalından kulaklık tasarlama, su arıtma cihazı tasarlama gibi çalışmalar yaptı.
Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Balkan Kongre Merkezinde düzenlene sertifika töreninde, Trakya Üniversitesinin sadece öğrenci eğitimiyle sınırlı kalmadığını, mezuniyet sonrası programları da çok önemsediğini belirtti.
 Balkanlar vizyonununa paralel, Batı Trakyalı soydaş öğretmenlerin katılımıyla yararlı bir eğitim gerçekleştirmenin memnuniyet verici olduğunu anlatan Tabakoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
"Türkiye ve Balkanlar’da, ‘Balkanlar ve üniversite’ denildiğinde akla ilk gelen kurum Trakya Üniversitesi. Hemen her hafta bir ekibimiz Balkanlar’ı ziyaret ediyor, Balkanlar odaklı birçok proje geliştiriyoruz. Bu projenin ortaya çıkmasında da Balkanlar vizyonumuz etkili oldu. Eşimin de fikir ve katkılarıyla Batı Trakya’daki, özellikle kadın öğretmenlerimiz için bir çalışma gerçekleştirdik. Eğitim Fakültemizden değerli hocalarımızın katkılarıyla ortaya böyle bir proje çıktı. Sonrasında TİKA ile görüşerek projemizi anlattık ve desteklerini aldık. Bu, aynı zamanda TİKA ile gerçekleştirdiğimiz ilk ortak proje oldu. İlk adımı Batı Trakyalı öğretmenlerle atmak istedik. Bu vesileyle, bir sözümüzü burada tekrar hatırlatmak isterim. ‘Ben, üniversite okumak istiyorum.’ diyen hiçbir Batı Trakyalı öğrenciyi üniversitesiz bırakmayacağız."

banner287
 

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ise çok sıcak ve samimi bir ortamla karşılaştığını belirterek, eğitimlerin oldukça verimli ve keyifli geçtiğini tahmin edebildiğini anlattı.
Batı Trakya’dan gelerek, eğitimlerini Trakya Üniversitesinde tamamlayan öğretmenlerin sertifika törenine katılmaktan dolayı büyük keyif ve mutluluk duyduğunu vurgulayan Aksal, şunları ifade etti:
"Trakya Üniversitesi, bizim göz bebeğimiz. Yalnızca Türkiye’ye değil, Balkanlar'a ve Balkanlar’dan gelen öğrencilere de eğitim veren önemli bir kurum. Balkanlar’dan gelen önemli sayıda öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Trakya Üniversitesinin bu sayıyı giderek artıracağına ve Balkanlar'a daha fazla hizmet edeceğine olan inancım tam. Milletvekili olmanın yanında, bir akademisyen olarak bu tür eğitimlerin nazarımda önemli bir yeri var. Hayatta iki önemli kıymet vardır. Bunlardan biri bilgi, diğeri ise sevgidir. Bunlar paylaşıldığında azalmıyor, aksine daha da artıyor. Geride bırakılan bu bir haftada, bilgi ve sevginin çokça paylaşıldığını görebiliyorum. Eğitim süresince burada kurduğunuz dost ilişkileri ve sevgi tohumlarını ülkenize de ulaştırmanızı, birer gönül elçisi olmanızı temenni ediyorum. Ülkemizde olduğunuz ve sizlerle bir araya geldiğim için memnuniyet duyuyorum. Sizleri tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum."
Aksal'ın konuşmasının ardından, eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğretmenlere sertifikaları verildi. AA

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306