Firmada inceleme yapıldı

Çerkezköy’den geçen Çorlu Deresine bir fabrikanın bıraktığı kimyasal atık nedeniyle bir süre kırmızı renkte akmasıyla ilgili başlatılan adli ve idari soruşturma sürüyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, atığı dereye bıraktığı iddia edilen firmada inceleme yaptı. Ekipler buradan çeşitli numuneler aldı.

Çerkezköy Bakış - Hükümet, fabrikaların bıraktığı kimyasal atıklar nedeniyle içinde canlı türü yaşamayan Ergene Nehri’ni tekrar eski temiz günlerine geri döndürmek için yoğun bir çalışma sergilerken, nehrin kolu olan derelere kaçak kanallardan bırakılan kimyasal atıklar bu çalışmaları gölgeliyor. İlçede faaliyet gösteren bir firmanın geçtiğimiz Çarşamba günü kaçak kanaldan bıraktığı kimyasal atık, Ergene’nin kolu olan Çorlu Deresini kırmızı renge bürümüştü. Bu çevre katliamını Çerkezköy Bakış Gazetesi ortaya çıkarırken, konuyla ilgili Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak’ın da katıldığı çalışmada denetim ekibi, dere boyunda gece karanlığında önlerini projektörler ile aydınlatarak yaptığı yaklaşık 5 kilometrelik taramanın ardından tespit edilen ve kullanılmayan bir hat olan kanaldan kimyasalın kaçak olarak dereye bırakıldığını tespit etmişti.

EKİPLER İNCELEME YAPTI

Yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki kanalın başlangıç ve bitiş noktalarından ekipler incelemelerini bugün de sürdürdü. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, beraberindeki denetim ekibi ile kimyasal atığı dereye bıraktığı iddia edilen geri dönüşüm firmasında inceleme yaptı. Buradan ekipler çeşitli numuneler aldı. Hem dereden alınan, hem de firmadan alınan numuneler, incelenmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TÜBİTAK’a gönderildi.

2872 SAYILI KANUN KAPSAMINDA İŞLEM YAPILIYOR

Çevre katliamı ile ilgili soruşturma sürürken, söz konusu firmanın atığı döktüğü belirlenirse, 2872 sayılı çevre kanun kapsamında idari yaptırım uygulanacağı öğrenildi.

3 MİLYON CEZA KESİLMİŞTİ

Çerkezköy’de geçtiğimiz yıl kimyasal atığı vidanjör ile kanalizasyona boşaltılmasıyla ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamanda kimyasal atığı üreten fabrikaya, endüstriyel atığın arıtıldığının kontrolünü yapmadığı gerekçesiyle 3 milyon TL, atığı boşaltan firmaya ise 250 bin lira idari para cezası kesmişti.Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 13:33

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sehmuz
Sehmuz - 11 ay Önce

Bütün yaz boyunca defalarca dereye akıttı bu zehri bu firma kizilpinardan başlayan o esrarengiz kokunun sebebi aylarca o zehiri binlerce insanlara koklatti umariz öğle bir ceza kesilirki ticari hayatı iş hayati biter bu tarz ınsanlardan topluma fayda gelmez

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510