“Hırsız Tespit Eden Halı” tasarladılar

Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (TÜTEV), öğrencileri tarafından hazırlanan 23 proje, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında sergilendi. Fuarda en çok ilgi çeken projelerin başında ise evlerin kapı önüne konulan paspaslardan yola çıkılarak tasarlanan “Hırsız Tespit Eden Halı” oldu.

“Hırsız Tespit Eden Halı” tasarladılar

Çerkezköy Bakış - TÜTEV, ikincisini bu sene gerçekleştirdiği TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarının açılışını gerçekleştirdi. Açılışa Kaymakam Atilla Selami Abban, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş de katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren Okul Müdürü Murat Kıroğlu, “İkincisini düzenlediğimiz TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında 12 adet araştırma projesi, 3 adet inceleme projesi, 8 adet tasarım projesi ile öğrencilerimiz fuarımızı gerçekleştirecek. Proje sorumlusu, danışman öğretmenler ve 75 öğrencimize teşekkür ediyorum.” dedi.

banner287
“HIRSIZ TESPİT EDEN HALI”

Kıroğlu’nun yaptığı bilgilendirmenin ardından Kaymakam Abban, bütün projeleri tek tek inceleyerek öğrencilerden bilgi aldı ve başarılar diledi. Fuarda en çok ilgi çeken projelerden biri ise Sudenaz Tire ve Hüseyin Can Hanbaş’ın tasarladığı “Hırsız Tespit Eden Halı” oldu. İki modülden oluşan projede; ilk modül algılama yapacak olan halı modülü, ikinci modül ise alarm sistemini devreye sokup ev sahibine haber verecek olan ana modül olarak tasarlandı. Halı modülü, estetik bir görünüşe sahip, dışardan bakıldığında normal bir halıdan farkı olmayan bir tasarımla hazırlandı. Halı modülünün tasarımında dikilebilir teknolojiler kullanan öğrenciler yıkanmaya, neme, toza ve basınca karşı dayanıklılık sağladı. Halı modülü ile ana modül birbirleri arasında kablosuz haberleşmesi sağlandı. Halı modülü ilk başta üzerindeki her türlü basınca uyum sağlayıp, bir sehpa ile insanı ayırt edebilecek ve gerçekten izinsiz bir giriş olduğuna karar verirse ana modüle bilgi gönderebilecek şekle getirildi. İzinsiz giriş bilgisini alan ana modül kendisine bağlı olan harici ve dahili alarm sistemlerini çalıştırarak ev sahibine haber amaçlı sms ile bilgi aktaracak. Yani evde kimsenin olmadığı bir anda evin dış kapasındaki paspas görünümlü halının üzerine belirlenen sürenin üzerinde basıldığı belirlendiği sırada ‘hırsız alarmı’ devreye girecek ve ev sahibi hemen sms ile bilgilendirilecek.
Halı modülü ile ana modül arasında herhangi bir nedenden dolayı bağlantı kopması olduğunda da ev sahibi yine sms ile sistem sayesinde bilgilendirilecek.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 17:49

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510