banner265

banner579

banner571

banner578

HUZUREVİ’ne 3 alternatifli çözüm

Yıllardır atıl halde bulunan Huzurevi ile ilgili komisyon raporu açıklandı.

Gündem 02.10.2015, 19:04 02.10.2015, 19:06 Bakış Haber Merkezi
HUZUREVİ’ne 3 alternatifli çözüm
Yıllardır atıl halde bulunan Huzurevi ile ilgili komisyon raporu açıklandı. Komisyon Başkanı Nedim Yılancı önlerinde 3 alternatifin olduğunu söyleyerek “Ya plan tadilatı yapıp binayı yasal hale getireceğiz, ya binayı geri alacağız ya da binanın ruhsata aykırı bölümlerini yıkılacak” dedi. Huzurevi arsasının Türk Metal Sendikası’na tahsis edildiği dönemde Belediye Başkanlığı görevinde bulunan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Dr.Remzi Garip, Türk Metal Sendikası’nın kamuoyundan özür dileyerek konuya açıklık getirmesini istedi.  Garip “Yasal ihlaller var. Bunu yasalar çözecektir. Remzi Garip’i tehdit ederek “seni vururum, seni öldürürüm, seni şöyle yaparım” diyerek bu iş çözülmez.” diye konuştu.

Çerkezköy Bakış - Belediye meclis üyelerinin yer aldığı İnceleme ve Araştırma Komisyonu’nun Huzurevi ile ilgili raporu meclis üyelerine okundu.
YILANCI: “KAÇAK YAPILAŞMA BULUNUYOR”
Çerkezköy Belediyesi’nin Ekim ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumunda söz alan Komisyon Başkanı Nedim Yılancı, çalışmaları hakkında bilgi vererek raporu okundu. Sağlık tesis alanının özel eğitim alanına çevrilmesi yönündeki talep üzerine kurulan komisyonun uzun bir süredir görev yaptığını anlatan Yılancı “Talebi komisyon olarak inceledik. Yerde birçok sıkıntının olduğunu tespit ettik. Yapılaşma mevcut imar durumuna göre uygun olmamakla birlikte kaçak yapılaşma da bulunuyor. Çözüm için ne yapabilir diye komisyon olarak düşündük. Net çözüm bulamadık, şimdi de raporu sizlerle paylaşacağız” dedi.
“ÜÇ SEÇENEK VAR”
Binanın durumu ile ilgili önlerinde üç seçenek olduğunu belirten Yılancı “İlki plan tadilatı yaparak burayı yasal hale getirmek, ikincisi binanın belediyeye geri alınması noktasında yasal süreç başlatmak, bir diğeri de mevcut yapının fazla olan kısımlarının yıkılması gibi önümüzde 3 farklı seçenek bulunuyor” diye konuştu.
BİNAYA KARŞI OKUL VE BELEDİYE’YE TESİS
Kararın birlikte alınmasını isteyen Yılancı şöyle devam etti: “Neler yapılabileceği konusunda birlikte karar verelim. Bizim gönlümüzden geçen buranın şimdiki değerini tespit edip değeri karşılığında sendikadan bir talepte bulunmaktır. Çerkezköy’de eğitim binası eksikliği var. Binanın değerinin tespit edilip, Türk Metal Sendikası’ndan binaya karşılık Çerkezköy’e okul ve Belediye’ye bir tesis talebinde bulunduk. Buna yanıt verilirse elimizi grup olarak taşın altına koyacağız”
GARİP: HAKSIZ HAKARETLERE UĞRADIM
Huzurevi arsasının Türk Metal Sendikası’na tahsis edildiği dönemde Belediye Başkanlığı görevinde bulunan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Dr.Remzi Garip de konu hakkında açıklamalarda bulundu. Remzi Garip  “huzurevi fikri ortaya atıldığında meclis olarak büyük bir heyecan ve oy birliği ile yeri Türk Metal Sendikası’na tahsis etmiştik. Konu hakkında bir süre sonra haksız hakaretlere uğradım” diyerek açıklanan raporla birlikte haklılığının ortaya çıktığını söyledi.
GARİP: TMS ÖZÜR DİLEMELİ
Dr. Remzi Garip, Huzurevi Binası’nın büyük bir bölümünün kaçak yapılaşmadan oluştuğunu söyleyerek, Türk Metal Sendikası’nın kamuoyundan özür dileyerek konuya açıklık getirmesini istedi. Atılacak her adımı kamuoyu vicdanının da kabul etmesi gerektiğini vurgulayan Garip “Yasal ihlaller var. Bunu yasalar çözecektir. Remzi Garip’i tehdit ederek “seni vururum, seni öldürürüm, seni şöyle yaparım” diyerek bu iş çözülmez. Buranın böyle durması gerçekten çok yazıktır. Raporla her şey ortaya çıkmıştır. Grubumuz ile birlikte bu konu hakkında istişare yapacağız. Türk Metal Sendikası kimseye danışmadan emrivaki bu işi yapmıştır. Bunu da çözmek halkın seçtiği meclise düşer” şekkinde konuştu.
YILANCI: “SİYASİ PARTİLER DE KONUNUN İÇİNDE YER ALMALI”
Konunu çözümünde siyasi partilerin de yer alması gerektiğini ifade eden Nedim Yılancı şunları söyledi: “Sadece mecliste biz çoğunluktayız oldu-bittiye getirerek sonuca ulaşma gayesinde de değiliz. Çünkü bu sorun Çerkezköy’ün 20 yıldır kanayan yarasıdır. Çerkezköy’e katacakları katkılar da Türk Metal Sendikası’nın özrü olacaktır. Burası ya yıkılacak ya geri alınacak. Ya da tadilat yöntemi ile sorunu çözülecek” diye konuştu.
SAKALLI: YASAL ARAŞTIRMA YAPILMALI
Nedim Yılancı’nın konuşması sonrasında söz alan MHP’li Hasan Sakallı, meclisin alacağı karar öncesinde konunun hukuki anlamda araştırılmasını istedi. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay da gerekli yasal araştırmaların yapılacağını söyleyerek “Konu meclis üyelerimizin bilgisine sunuldu. Buraya ilişkin nasıl karar verileceğine yine bu meclis karar verecektir” dedi.
KOMİSYON’DA KİMLER VAR?
2014 Ağustos ayı meclis toplantısında gündeme gelen Huzurevi konusunun ardından meclis İnceleme ve Araştırma Komisyonu kurulması için oy birliği ile karar almıştı. Komisyonda CHP Grubu’ndan Nedim Yılancı ile Ali Çalışkan, AK Parti Grubu’ndan Remzi Garip ile Ali Dönmez, MHP Grubundan da Hasan Sakallı yer almıştı.
RAPOR OKUNDU
Meclis Üyelerine dağıtılan İnceleme ve Araştırma Komisyonu’nu raporunda şu ifadelere yer alıyor: “970 ada 1 parsel numaralı arsa vasfı taşınmaz 36 ada 3 numaralı tarla vasıflı araziden oluşmuştur ve bu tarla vasıflı taşınmaz belediye tarafından evvelce yapılmış bir kamulaştırma işleminden edinilmiştir. 14 Haziran 1994 tarih ve 7 sayılı belediye meclis toplantısında o zamanki imar planlarında sağlık tesis alanı olarak fonksiyon tanımlanmış olan alanın huzurevi yapılmak ve belediyeye kontenjan ayrılmak şartı ile Türk Metal Sendikası’na verilmesi hususu oy birliği ile karar alınmıştır.
MECLİS BİLGİLENDİRİLDİ
Meclis kararına istinaden 2 Ağustos 1994 tarih, 612 sayılı encümen kararı ile 36 ayda üç numaralı parsele o günün koşullarında 27 bin 400 TL bedel ödenmesi ve yapılacak tesiste belediyeye beş kişilik kontenjan verilmesi şartı ile tapunun devredilmesi hususunda oy birliği ile karar alınmıştır. Daha sonra bu alan imar uygulaması görerek ada parsel numarası 970 ada 1 parsel olmuştur. Sağlık tesis alanı fonksiyonundaki söz konusu parselde 30 Haziran 1995 yılında 2962 metrekarelik huzurevi tesisleri olarak yapı ruhsatı tanzim edilmiştir.
UYARIDA BULUNULDU
14 Haziran 2006 yılında 2 bin 962 metrekarelik yere huzurevi olarak yapı ruhsatı yeniden düzenlenmiştir. 26 Eylül 2006 tarihinde ise ruhsata bağlı olarak 2 bin 962 metrekarelik miktarındaki yapı için yapı kullanma izin belgesi düzenlenmiştir. 6 Haziran 2013 ve 9 Mayıs 2013 tarihlerinde yapı ile ilgili incelemede ruhsata esas 2 bin 962 metrekare haricinde kaçak yapılaşmanın bulunduğu, ısı yalıtımının yapılmamış olduğu, kiriş ve kolonlarda güçlendirme yapıldığı iç duvarlar ve bina cephesinde değişiklikler yapıldığı belirtilerek tutanak tutulmuş ve imza altına alınmıştır. 9 Mayıs 2013 tarihinde belediye tarafından söz konusu binanın ruhsatsız kısımlarının düzeltilmesi yönünde Türk Metal Sendikasına yazılı uyarıda bulunulmuştur.
2013’TE 1 MİLYON 718 BİN TL CEZA VERİLDİ
20 Mayıs 2013 tarihinde söz konusu binanın ruhsata aykırı kısımları için 1 milyon 718 bin 969 TL para cezası verilmesi hususunda belediye encümenince karar alınmıştır. 21 Mayıs 2013 tarihinde alınan encümen kararının yazılı olarak Türk Metal Sendikası’na bildirilmesi üzerine sendika 22 Mayıs 2013 tarihli yazılarında ruhsata aykırı olan kısımlar için yeniden proje hazırlayacağını ve ruhsata uygun hale getirileceğini bildirmiştir.
16 BİN METREKAREYE ÇIKARILMIŞ
Türk Metal Sendikası encümen kararında verilen para cezasına itiraz edilmiştir. İtiraz üzerine söz konusu yapıya ilişkin 7 Haziran 2013 tarihinde yeninde encümen kararı alınarak para cezası 1 milyon 4 1811 TL olarak düzeltilmiş ve sendikaya tebliğ edilmiştir. Türk Metal Sendikası encümen kararında belirtilen para cezasına olan itirazını İdare Mahkemesine taşımış ve İdare mahkemesi 27 Temmuz tarihinde yürütmeyi durdurma talepli davanın incelenmeksizin reddine karar vermiştir.
RAPORLAMA DEĞERİ 15 MİLYON TL
Türk Metal Sendikası, İdare Mahkemesi’nce alınan karara itiraz etmek üzere Danıştay 6.Daire’ye başvuru yapmış, Danıştay 6.Daire 14 Ekim 2014 tarihinde İdare Mahkemesinin aldığı kararı ise bozmuştur. Belediye inceleme komisyonunun Zeugma Gayrimenkul Değerlendirme Danışmanlık A.Ş’ye söz konusu bina ile ilgili hazırladığı inceleme ve değerlendirme raporunda 2 bin 962 metrekaresi ruhsatlı olmak üzere toplam 16 bin 383 metrekarelik yapı olduğunu belirlemiş ve bu yapının toplam bedelinin 15 milyon 255 TL olduğunu raporlamıştır.
YAKLAŞIK 13 BİN METREKARESİ RUHSATA AYKIRI BÜYÜTÜLMÜŞ
Sonuç itibariyle 970 ada 1 numaralı parsel huzurevi yapılmak şartı ile Türk Metal Sendikası’na devredilmiş 2 bin 962 metrekarelik miktarındaki bina ruhsatlandırılarak yapı kullanma izni verilmiş, fakat daha sonra bina ruhsat almaksızın büyütülerek yaklaşık 16 bin metrekare miktarında bina haline getirilmiştir. Bugün itibariyle yasal durumu açıklanmış olan ve kullanılmayan bir bina bulunmakla birlikte sendika tarafından durumun düzeltilmesine yönelik talepler mevcuttur.”
Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (1)
VAYY BEE!!! 5 yıl önce
TÜRK METAL İŞÇİYİ SÖMÜRMEYE DOYMADI GALİBA, BAKSANIZA ŞİMDİDE GARİP ULEMANIN HAKKINA GÖZ DİKMİŞ!!!
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:55
Güneş 07:20
Öğle 13:00
İkindi 15:59
Akşam 18:30
Yatsı 19:49
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Karagümrük 5 8
4. Antalyaspor 5 8
5. Erzurumspor 4 7
6. Galatasaray 5 7
7. Sivasspor 4 7
8. Kasımpaşa 5 7
9. Hatayspor 4 7
10. Göztepe 5 6
11. Konyaspor 4 6
12. Kayserispor 5 6
13. Çaykur Rizespor 5 5
14. Trabzonspor 5 5
15. Malatyaspor 5 5
16. Denizlispor 5 5
17. Gaziantep FK 5 4
18. Beşiktaş 4 4
19. Gençlerbirliği 4 4
20. Başakşehir 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. İstanbulspor 5 12
2. Tuzlaspor 5 11
3. Altay 5 10
4. Ankara Keçiörengücü 5 10
5. Adanaspor 5 9
6. Altınordu 5 9
7. Adana Demirspor 5 8
8. Samsunspor 5 8
9. Giresunspor 5 8
10. Bursaspor 5 7
11. Balıkesirspor 5 6
12. Akhisar Bld.Spor 5 5
13. Bandırmaspor 5 5
14. Ümraniye 5 4
15. Ankaraspor 5 4
16. Eskişehirspor 5 3
17. Menemen Belediyespor 5 2
18. Boluspor 5 1
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 4 12
3. Liverpool 5 10
4. Leicester City 5 9
5. Arsenal 5 9
6. Wolverhampton 5 9
7. Tottenham 5 8
8. Chelsea 5 8
9. West Ham 5 7
10. Leeds United 5 7
11. Man City 4 7
12. Southampton 5 7
13. Newcastle 5 7
14. Crystal Palace 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 5 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 6 11
2. Villarreal 6 11
3. Real Madrid 5 10
4. Getafe 5 10
5. Cádiz 6 10
6. Granada 5 10
7. Real Betis 6 9
8. Atletico Madrid 4 8
9. Barcelona 4 7
10. Sevilla 4 7
11. Osasuna 5 7
12. Elche 4 7
13. Valencia 6 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3
13°
parçalı bulutlu
banner573
banner575
banner576
banner577