İhracat 100 milyon doları geçti

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Ekim ayı ekonomi verilerini değerlendirdi. Şahin, Trakya’da Ekim ayı toplam ihracatın 100 milyon doları geçtiğini belirtti.

İhracat 100 milyon doları geçti

Çerkezköy Bakış - Trakya Bölgesi Ekim ayı ekonomi verileri hakkında yazılı açıklamada bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Ekim ihracat rakamlarına baktığımızda Tekirdağ, Ekim ayında 88,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olmuştur. 2018 yılı ile 2017 yılı Ekim dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 135 milyon dolar artmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 7,7 milyon dolarlık artış meydana gelmiştir. Edirne 2018 yılı Eylül ayında 4,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın Ocak-Ekim dönemine göre ihracatında 10,7 milyon dolarlık bir artış olmuştur. Üç ilimizin Ekim ayında yaptığı toplam ihracat 100 milyon doları geçmiştir.
KIRKLARELİ EKİM AYINDA EN ÇOK İHRACATI ANGOLA’YA GERÇEKLEŞTİRDİ

Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2018 Ekim ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülkenin Bulgaristan olduğunu görüyoruz. Bulgaristan’ı, Arnavutluk, Bosna Hersek, Yunanistan ve Kosova takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2018 yılı Ağustos ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise Angola olmuştur. Angola’yı Malezya, Nijerya, Almanya ve Polonya takip etmiştir.

Tekirdağ’ın 2018 Ekim ayında en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke ise Almanya olmuştur.  Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin Avrupa ülkeleri olduğu dikkat çekmektedir.

banner287
TEKİRDAĞ’DA EKİM AYINDA 59 ŞİRKET KURULDU
Bölgemizde Ekim ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 59, Kırklareli’de 7, Edirne’de ise 14 şirket kurulduğunu; Tekirdağ’da 6, Edirne’de ise 1 şirketin kapandığını görüyoruz.”

Trakya Ekonomik Göstergeler Bülteni’ne Ajansın resmi internet sitesi www.trakyaka.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aslan Özhan
Aslan Özhan - 3 ay Önce

Hadi bakalm iyi bi zam yolda bu sene o zamn

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306