İkinci el taşıt satanlara belge zorunluluğu

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva,ikinci el taşıt satan kişilere belge zorunluluğu getirildiğini belirterek, bu kişilerin mesleki yeterlilik belgesi alması gerektiğini belirtti. 

İkinci el taşıt satanlara belge zorunluluğu

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, yaptığı yazılı açıklamada, mesleki yeterlillik belgesi süreciyle ilgili bilgiler paylaştı. Kozuva, “Ticaret Bakanlığının ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu yönetmeliğe göre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan gerçek kişi tacirlerle esnaf ve sanatkarların kendileri, ticaret şirketleriyle diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az biri, şubelerde ise şube müdürü motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesi edinecek. Ticaret Müdürlükleri, mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere ‘yetki belgesi’ vermeyecek; noterler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin ‘alım-satım işlemlerini’ kabul etmeyecek; belediyeler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyen işletmelere ‘ruhsat’ vermeyecektir.”dedi.

BELGELERİN EN AZ BİRİNE SAHİP OLMALISINIZ

banner287
Kozuva,  açıklamasını şöyle sürdürdü: Yönetmeliğe göre hali hazırda ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımı yapanlar veya bu sektöre yeni girecek girişimciler için firma sahibi, şube varsa şube müdürü ya da pazarlama ve satış personelinden en az bir kişi ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olacak. Mesleki yeterlilik belgelerine sahip olan kişiler motosiklet, otomobil, arazi taşıtı, kamyonet, kamyon ve lastik tekerlekli traktör niteliğindeki taşıtların alım ve satımını yapabilecek.

ÇERKEZKÖY TSO İLE İLETİŞİME GEÇİN

Yetki belgesi veya mesleki yeterlilik belgesi yerine geçen herhangi bir belge bulunmamakla birlikte yetki belgesi il/ilçe ticaret müdürlükleri; mesleki yeterlilik belgesi ise Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetki almış kurumlarca verilecektir. Odamızda bununla ilgili işlemler ve sınavlar başlamış olup ilgili kişilerin Odamızla iletişime geçmesi gerekmektedir.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 14:19

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306