İŞKUR’dan istihdama destek

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Çerkezköy Hizmet Merkezi, İşbaşı Eğitim Programı (İEP) kapsamında Erak (Mavi Jeans) Hazır Giyim A.Ş. ve Yünsa Yünlü Sanayi A.Ş. firmalar ile sözleşme imzalandığını ve toplam 62 iş arayana iş imkânı sağlandığını duyurdu. İŞKUR Çerkezköy Hizmet Merkezi ayrıca Özel Optimed Hastanesi’nin 43 engelli ile görüşme yaparak 7 engelli kişiyi işe aldığını açıkladı.

İŞKUR’dan istihdama destek

Çerkezköy Bakış - İŞKUR Çerkezköy Hizmet Merkezi’nden İşbaşı Eğitim Programı(İEP) ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: Kuruma kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve teorik eğitimi aldıkları mesleklerde uygulamayı görmesi, çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla düzenlenen programlardır. İşsizlerin mesleki yeterliliklerini geliştirebilecekleri ve tecrübe edebilecekleri bir programdır. Programa katılmak isteyenler işbaşı eğitim yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi kurumumuzdan da kendilerine işyeri bulunmasını talep edebilirler. Ayrıca işverenler de istedikleri vasıflardaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi kendilerine katılımcı aday bulunmasını İŞKUR’dan talep edebilirler.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARININ SÜRESİ

İşbaşı Eğitim Programı; bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanmaktadır. Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için işbaşı eğitim programlarının süresi en fazla 9 ay uygulanacaktır.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINDAN YARARLANMA ŞARTLARI

Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, işverenin birinci veya ikinci dereceden kan hışmı veya eşi olmamak, emekli olmamak, programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuran işverenin çalışanı olmamak, program başlangıcından önceki son bir ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak, yukarıdaki şartları sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programlara katılabilirler. Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilirler.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINDA KARŞILANABİLECEK GİDERLER

Katılımcı zaruri gideri (günlük 31.65 TL, öğrenciler için 46.23, işsizlik ödeneği alanlar içim 30,82 TL ), geleceğin meslekleri olarak belirlenecek mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara 75 TL zaruri gider ödenecektir. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği program süresince karşılanacaktır. İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi, Genel Sağlık Sigortası prim giderleri de kurum tarafından karşılanmaktadır.

BAŞVURU YERİ VE ZAMANI

81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yaparak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak programa katılabilirsiniz.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306