banner265

banner571

“Kanun önünde hesap verecekler”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, sahte olduğu tespit edilen tahakkuk fişleri ile bazı müdürlük birimlerinde işlem yapıldığını tespit ettiklerini ve konuyla ilgili idari ve adli soruşturma başlatıldığını ifade etti. Akay, kamunun zarara uğratılmasına ve sahtekarlığa asla göz yummayacaklarını belirterek, “Bunu yapan kim varsa ortaya çıkartılacak. Gözden kaçırılmış bazı şeytanların sahte makbuzlar üreterek kamuyu birilerinin üzerinden menfaatle para sağladığı düzenden bahsediyoruz. 650- 700 bin TL’lik bir durum söz konusu. Çerkezköy Belediyesi kendi nakdi zararını bir şekilde karşılayacak, yetmez, bu sahtekarlığı yapanlar kanun önünde hesap verecek. Bunun için de sonuna kadar mücadele edeceğiz.” dedi.

Gündem 14.06.2019, 17:40 14.06.2019, 19:06
“Kanun önünde hesap verecekler”
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, kendi içlerinde yapılan bir inceleme ile sahte tahakkuk fişleri ile sahtekarlık yapıldığı tespit etti. Bunun üzerine alarm veren Akay, kurum müdürlerine ve yardımcılarına talimat vererek sahtekarlığın ortaya çıkartılmasını istedi. Akay, tespit edilen belgelerle birlikte idari soruşturma başlattı ve savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

“KOMİSYONU KURDUK”

Akay, ortaya çıkartılan sahtekarlıkla ilgili makamında basın toplantısı düzenledi ve olayın nasıl tespit edildiğini anlattı. Akay, bir şüpheden yola çıkarak konu ile ilgili çalışma başlattıklarını, varılan nokta sonunda savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Konuyu tüm yönleri ile açıklayan Akay, “Mayıs ayının 28‘inden itibaren kendi içerimizde yapmış olduğumuz bir tespitten yola çıkarak kendi iç araştırmamız daha sonra savcılıkta suç duyurusuna kadar varan süreç ile alakalı bir açıklama ihtiyacımız doğmuştur. Buradaki zarar gibi görünen meselenin ne olduğunu tarif etmemiz lazım. Çerkezköy Belediyesine İmar İşlerine bir ruhsat başvurusunda bulunuyorsunuz. Ruhsat başvurusu, iskan başvurusu ya da talebiniz her ne ise bu başvuruda bulunduğunuz andan itibaren belediye imar işlerine çıktınız. Belediye imar işlerine bulunduğunuz evrakın içeriği ile alakalı size bir ödeme emri veriyor. Yani, geldiniz; bir ruhsat talebinde bulundunuz, belediye ruhsat talebini başvuran ruhsat dosya sahibini ya da o dosyayı takip eden arkadaşa bir ödeme emri oluşturuyor. Diyor ki; ‘Senin 37 bin 130 lira ödeme emrin oluştu. Al bunu, git belediyedeki Emlak Servisinde bir tahakkuk oluştur. Bu tahakkukunu bir tahsilata dönüştür. Sonra makbuzlarını al bize getir. Biz ruhsat işlerine devam edelim.’ Şimdi, vatandaş yukarıya çıkmış ödeme emrini almış, bu arkadaşın aşağı kata inip Emlak Servisinden bir tahakkuk oluşturması lazım. Öyle bir düzenle başvurulmuş ki hiç Emlak Servisine uğramadan bir sahte tahakkuk fişi ortaya çıkmış. Sahte tahakkuk fişini gerçekmiş gibi yukarıdaki imar birimine, ruhsat talebinde bulunan emlak birimine teslim olunuyor. Ve bununla beraber eğer bir ruhsat talebi ise ruhsat, iskan talebi ise iskan Çerkezköy Belediyesi ruhsat veya iskan talebinde bu belgeyi asıl olarak gördüğü için işleme devam ediyor. Biz, özet olarak bir şüpheden yola çıkarak 28 Mayıs 2018 tarihinde sahte olduğunu tespit ettiğimiz tahakkuk fişleri ile bu tespiti yaptık. O gün tutanakladık. Daha sonra araştırmayı biraz dar alanda incelemeye başladık. Bu sahte tahakkuk fişini kim, kimler, belediye içerisinden belediye dışından, bu işin içerisinde kimler olabilir, ruhsat alma aşamasında bu süreci takip edenleri de takip etmek suretiyle böyle bir süreç başlattık. Daha sonra araya bayram tatili girdi. Tatilin hemen ardından yine çalışmalarımıza devam ettik ve artık 12 Haziran 2019’da hemen Çarşamba günü bununla ilgili komisyonu kurduk. Komisyonumuz bu tarihten itibaren geriye dönük olarak gidebildiği yere kadar, Çerkezköy Belediyesinde bugüne kadar ödeme emrinin tahakkuka ve tahsilata dönüştüğüne dair kalem kalem, gün gün, ne kadar ruhsat, iskan verildiyse, ne kadar buna bağlı harç makbuzlarının ödeme emirlerinin tamamını tek tek taramakla ilgili görevlendirildi.”dedi.

“NİTELİKLİ BİR DOLANDIRICILIK ŞEKLİ”

Akay, “Bu konuyu, bunları üretmeye çalışan kim ya da kimlerin Çerkezköy Belediyesine ya da kurumlara ne gibi zararlar verdiğini ölçmek gibi bir komisyonumuzu kurduk, göreve başlattık. Hemen ardından dün itibari ile bu konu ile ilgili elimizde var olan evrakların tamamını suç duyurusu şeklinde verdik. Bugün itibari ile tespitlerimiz devam ediyor. İlaveler çıkmaya başladı. O ilaveleri de savcılığa teslim etmeye devam edeceğiz. As olan şu: bundan sonra ne olacak. Bir vatandaş veya inşaat firması geldi, yatması gereken bir parası Çerkezköy Belediyesi’ne ruhsat olmak üzere sahtekârların hesabına yattı, belediyenin hesabına yatmadı. Ne olacak: Çerkezköy Belediyesi ya ruhsatını iptal edecek ya da tahakkuk oluşturacak ‘bu parayı kamuya borçlusun’ diyecek. Çerkezköy Belediyesi bu sürecin sonundan zarar almadan çıkacak. Ancak öyle anlaşılıyor ki ruhsat almaya gelen, çalışan vatandaşların, müteahhitlerin, kişilerin zarar göreceği açık. Bu para birileri tarafından bana göre nitelikli bir dolandırıcılık şekli ile dolandırıldığını görüyorum. Çerkezköy Belediyesi’nin içerisinde de buna katılan eğer varsa bunları da tespit etmek amacıyla savcılığa suç duyurumuzu yaptık. Süreci sonuna kadar takip etmeye devam edeceğiz. Kamunun bu noktada bir eksiği, bu konuya yeltenenler adına bu noktada eğer belediye namına bir zarar ortaya çıkıyorsa bunu tamamlamak gibi bir zorunluluğumuz var. Şunu söylüyorum o ya da bu şekilde ruhsat almaya çalışan kişi ya da kurumlar öyle anlaşılıyor ki bazı tespitlerde, şu ana kadar 20’yi gecik tespitimiz oluştu, bunları da savcılığa vereceğiz. Daha da araştırmaya devam edeceğiz. Bunlar sahte evraklarla Çerkezköy Belediyesi’ne ödendiği gösterilen rakamları bir şekilde belediye hesabına ya yatıracaklar ya da ruhsatları, iskanları iptal olunacak.” İfadelerini kullandı.

“BİR KİŞİNİN BUNU TEK BAŞINA YAPMIŞ OLMASI BENCE MÜMKÜN DEĞİL”

Olayın iki yönünün olduğunu belirten Akay, “İki yönü var. Bir, hiç emlak servisine uğramamış olan, kendi başına sahte bir tahakkuk fişi oluşturmuş. Bir de örnek vermek gerekirse; 37 bin lira ödeme emri alan bir başka dosyada da aşağıya inmiş tahakkuk servisine orada 3 bin 700 tahsilat yapmış, o makbuzları cebine koymuş, sahte 37 binlik tahsilat makbuzunu tahakkuk üretip bunu teslim etmiş. Bir kişinin bunu tek başına yapmış olması bence mümkün değil. Çerkezköy Belediyesi’nin üzerinden birileri bir sahtekarlık işi içerisine girmiştir. Biz bu sahtekarlık durumu ‘aman şöyle duyulmasın, aman az duyulsun, aman bu bize zarar verir’ demeyiz. Çerkezköy Belediyesi adına sahte tahakkuk fişi, sahte tahsilat belgesi üreterek sahtecilik yapılmış. Bunu kim, nasıl yapmışsa kamu üzerinde vatandaşların dolandırılması, işin özeti bu aslında. Çerkezköy Belediyesi eninde sonunda verdiği ruhsatları tahakkuk ettirecek ve bu parayı alacaktır.” ifadelerini kullandı.

“650 – 700 BİN TL’LİK BİR DURUM SÖZ KONUSU”

Bugüne kadar çalışmalar sırasında elde edilen evraklarda yaklaşık zararın ne kadar olduğu sorusuna Akay, “Şu anda önümdeki tabloda gördüğüm 650-700 bin TL’lik bir durum söz konusu.  31.12.2018’den 1 Mayıs 2018’e kadar gittik şu anda, daha da gidiyoruz. Arkadaşlarımızı görevlendirdik. Mesai, hafta sonu gözetmeden Çerkezköy Belediyesi gidebildiği yere kadar elindeki dolandırıcılıkla karşı karşıya kalacak bütün evraklar sil baştan gözden geçiriliyor.” diye cevapladı.

“NE KADAR ÜRETEBİLDİKLERİ ŞEY VARSA ORTAYA ÇIKACAK”

Açıklamalarını sürdüren Akay, “Sadece Çerkezköy Belediyesinde ödeme emri çıkartılan ne kadar evrak varsa tamamı kontrol edilecek. Çıkanların hepsi kenara ayrılacak. Kamu üzerinde oluşturulmaya çalışılan kamu zararı, kamu üzerinden Çerkezköy Belediyesinden sahte tahakkuk fişleri ile dolandırılmak istenen hem Çerkezköy Belediyesi hem de bazı vatandaşların bu noktadaki ne kadar üretebildikleri şey varsa ortaya çıkacak.” dedi.
 

“NE KADAR ÖNLEM VARSA KESİNLİKLE ALINACAK”

Her şerden bir hayır çıkar diyen Akay, “Her şer den bir hayır çıkar derler. Başımıza bir tahakkuk fişi üretip bunu bu şekilde anlaşıldığı gibi bir şeytanlıkla karşı karşıya kaldık. Ne kadar önlem varsa kesinlikle alınacak.” şeklinde konuştu.  

“BEN BU PARAYI ALIRIM”

Akay, “Evrakların hepsi savcılığa verilecek. Burada 23 adet var. Bazısının iki adet, üç adet var. Buradakinin kötü niyetli mi, iyi niyetli mi olduğunun araştırmasını yapmak benim işim değil. Savcılık bu konuda araştırmayı yönetsin diye ben dosyamı iletmişim. Onları savcılık yönetecek. Ben neyi yöneteceğim: ‘A firması senin dosyanda sahte tahakkuk belgesi var. Sana ruhsat vermişiz. Çerkezköy Belediyesine ödemen gereken 50 bin 21 TL bir para yatmamış. Senin ruhsatın iptal oluyor kardeşim. Ya gel paranı yatır, ya ruhsatını iptal eder ruhsatını iptal ettikten sonra ruhsatsız bir yapıya yapmam gereken işlemleri ben belediye olarak yapmaya başlarım’ para yatar, soruşturma devam eder. Ben bu parayı alırım. Bu işi o mu yaptı, parayı kime verdin? Senin paranın Çerkezköy Belediyesine yatırmadığı belli. Sen mi yatırmadın ya da bu işi senin dosyanı hazırlayan birisi mi yaptı araştırması yapmak sorumluluğunu savcılığa yaptığımız suç duyurusu talebinde ifade ettik.” dedi.

“SAVCILIK SORUŞTURMASINDA HEMEN ORTAYA ÇIKACAKTIR”

Gazetecilerden gelen “Tespit ettiğimiz personel var demiştiniz. Bir de şüphelendiğimiz biri var demiştiniz. Bu personel hakkın bir işlem başlatıldı mı?” sorusunu da yanıtlayan Akay, “Şüpheler üzerinden belediye bir şey yapamaz. Bu soruşturma başladığında ki biran evvel başlamasından yanayız. Başlar başlamaz ben, buradaki diğer personeller bildiği, hatırladığı, tahmin ettiği ne varsa gider ifadesini verir. Bunlar gerçekleşmeden, elde somut veri olmadan kendi tahminlerimi söyledim.  Çok net bana göre bir tespitim ve tahminim var. Ortada belge var mı dersen yani bu tahsilat ve tahakkuk fişini yazılı olarak teslim ettiğine dair bir evraka gerek olmadığı için bugüne kadar bu gerçekleşmemiş. O yüzden buna dair somut veri olmadığı için isimleri telaffuz etmiyorum. Devamı savcılık soruşturmasında hemen ortaya çıkacaktır” şeklinde konuştu.  

“GERİYE DOĞRU GİDECEĞİZ”

Çalışmaların geriye doğru devam edeceğini ifade eden Akay, “Komisyonu kurduğum arkadaşlarıma yazılı olarak görevlendirmeleri yaptık. Bugünden itibaren Çerkezköy Belediyesi kaç tane ödeme emri oluşturdu. Çıkarın tabloyu. Mayıs, Şubat, Ocak, 2018, 2015,2012, 2010… sadece kendi dönemim değil, geriye doğru gideceğiz. Bunu yapmaya meyil eden vatandaşların belediyeye bir zarar oluşturup oluşturmadığına dair bir tablo çıkartacağım.  Kaç tane ödeme emri oluşturulmuş, kaç tanesi gerçek tahakkukuyla buluşmuş, kaç tane sakatlık var işin sonunda bunu rapor halinde anlatacağım zaten. Sonuçta burada bir sahtekarlık söz konusu. Gözden kaçırılmış bazı şeytanların sahte makbuzlar üreterek kamuyu birilerinin üzerinden menfaatle para sağladığı düzenden bahsediyoruz. Çerkezköy Belediyesi kendi nakdi zararını bir şekilde karşılayacak, yetmez, bu sahtekarlığı yapanlar kanun önünde hesap verecek. Bunun için de sonuna kadar mücadele edeceğiz.” dedi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (2)
vatandaş 3 yıl önce
belediyede hırsız var
Vatandas 3 yıl önce
Hic chp belediyesinde hırkız olurmu tövbe tövbe onlar sütten cıkmıs ak kasık
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Antalyaspor 38 59
7. Beşiktaş 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Galatasaray 38 52
11. Sivasspor 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 38 44
17. Rizespor 38 37
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 59
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Keçiörengücü 35 48
12. Gençlerbirliği 35 48
13. Denizlispor 36 47
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31