banner265

banner571

Kara: “Mış” siyaseti yapmaktan vazgeçsinler

DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Yunus Kara, isim vermeden AK Parti Çerkezköy ilçe Başkanı Kamil Çetintaş’ı eleştirdi. Kara, “Kamu hizmetlerini; yani olması gereken hizmetleri; kendileri yapıyormuş gibi gösterme gafletinde bulunuyorlar. Örneğin, eğer Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çerkezköy’e bir hizmet getiriyorsa, bu bir partinin ilçe temsilcisinin marifeti değil, bu devletin yapması gereken ve olması gereken bir hizmetidir. Bunun için iki de bir kameraların karşısına çıkarak “mış” siyaseti yapmaktan vazgeçsinler.” dedi.

Gündem 10.09.2021, 16:13
Kara: “Mış” siyaseti yapmaktan vazgeçsinler
banner301

Çerkezköy Bakış - DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Yunus Kara, düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantı da DEVA Partisi Tekirdağ İl Teşkilatlanma Başkanı Selçuk Gündoğan ve yönetim kurulu üyeleri de yer aldı.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEYİ, KARARLIKLA SÜRDÜRECEĞİZ”

Kahvaltı sonrası DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Enes Kemal Kaya, ‘Eşitlikçi Kentler’ projesi hakkında bilgi verdi. Kaya, “Partimizin en önemli özelliği, sadece ne yapacağını değil nasıl yapacağını da detaylı bir şekilde anlatan bir partiyiz. Türkiye’nin dört bir tarafından gelerek Çerkezköy’ü memleket edinmiş olan her kesimin, her cinsiyetin eşit bir yaşam sürdürme hakkı vardır. Böylelikle yerel yönetimler eliyle şehirlerimizi sadece çöplerden değil, cinsiyet temelli ayrımcılıktan da temizlememiz gerektiğini düşünüyor, sosyal hayatı paylaşan insanlar arasındaki ayrımcılığın her türlüsünü de reddediyoruz. ‘Eşitlikçi Kentler’ projesi sayesinde, yerel yönetimlerin kapasitesini de etkin kullanarak, kadına yönelik şiddetle mücadeleyi, kararlıkla sürdüreceğiz. Bu hususta ‘tek kapı’ sistemine geçeceğiz. Böylece merkezi hükümet; belediyeler, sivil toplum, İŞKUR, şiddet önleme ve izleme merkezleri, barolar ve ilgili diğer kurumların eşgüdüm halinde çalışmalarını sağlayacağız. Şiddet anında, yerel yönetimlerin hizmetlerine hızla ulaşılmasını sağlayacağız. Bakanlıklarla koordineli yürütülecek 7/24 yardım merkeziyle, çok dilli destek faaliyeti sürdüreceğiz. Böylece şiddetle mücadelede ana dili engelini kaldıracağız. Şiddet mağduru kadınlara istihdam kolaylığı sağlayacak tedbirleri de gerçekleştireceğiz. Bu amaçla, yerel yönetimlerde ‘mor bayrak’ politikasını hayata geçireceğiz. Şehirlerimizde güçlü aydınlatma sistemleri oluşturarak, kadınların güven içinde özgür olmalarını destek olacağız. Parka ve sağlık ocağına, kültürel ve ticari ihtiyaçların karşılanacağı mekanlara yürüme mesafesini 15 dakikaya indirecek projeleri uygulamaya başlayacağız.” dedi.

“HAK SAHİBİ TANIMI YENİDEN YAPILACAK”

Kaya’nın ardından konuşan DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Yönetim Kurulu Üyesi İnşaat Mühendisi Cengiz Bulut da parti tarafından hazırlanan 54 maddelik “Afet Eylem Planı” hakkında bilgi verdi. Bulut, “DEVA Partisi olarak, iklim kriziyle ilgili tedbirleri temel bir öncelik olarak görüyoruz. Gelecek kuşaklara daha iyi bir iklim bırakmak için, daha iyi bir yaşam sunmamız için bugün doğru bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor. Afetin türü, büyüklüğü ve etki alanına göre ‘Bölgesel ve yerel’ bazlı yeni görevlendirmeler yapılacak. Her kademedeki yönetim birimlerinin ve yerel yönetimlerin rollerini yeniden tanımlanacak. Belediyelere yerel afet tehlikesi ve risk haritaları hazırlama sorumluluğu getirilecek. Bu bağlamda baktığımız zaman Çerkezköy’ün risk haritası var mı ve varsa bu risk haritasına uyuluyor mu şeklinde sorular sormamız gerekiyor.  Erken uyarı, erken müdahale, erken insan tahliyesi gibi ihtiyaçlarda muhtarlarımız etkin roller üstleneceği ve bu konuda iyi bir eğitim sonrası yetkiye sahip olacağı bir yapı uygulamaya geçirilecek. Afet durumunda halkımızın doğru ve güvenilir bilgiye erişme hakkını korumak amacıyla, yanlış bilgilerin çabuk yayılabilmesi veya verilere olan güvensizliğin önlenmesiyle ilgili ciddi adımlar atılacak. Afet mevzuatı yeniden gözden geçirilecek. Afet Çerçeve Kanunu çıkarılacak. Bu eylem planıyla afet bölgesindeki vatandaşların haklarını koruma altına alacak yeni bir perspektif ortaya konulacak. Hak sahibi tanımı yeniden yapılacak. Afet riskinin hangi bölgede, hangi konuda nasıl olduğunu dikkate alan bir çalışmayla sadece depreme değil, başka doğal afetleri de içine alan bir perspektifle DASK düzenlemelerini yeniden gözden geçirilecek.” şeklinde konuştu. 

“GENÇ ÇİFTÇİLERİ DAHA FAZLA DESTEKLEYECEĞİZ”

Bulut’un ardından konuşan DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Ayşe Kurt da genel merkez tarafından açıklanan “Tarım Eylem Planı” hakkında bilgi verdi. Kurt, “Sanayi kenti olan Çerkezköy’de azımsanmayacak derecede tarım arazileri mevcut. Tarım arazilerini daha etkili koruyacağız ve atıl arazileri üretme açacağız. İlgili sivil toplum, akademi dünyası ve kamu kurumlarıyla birlikte gıda ve tarımı bir bütün olarak ele alacak, iklim değişikliğinin yol açabileceği tehditlerle başa çıkabilecek yeni bir tarım politikası oluşturmak üzere çalışma yapılacak ve uygulamaya geçirilecek. Ülkemizi tıbbi ve aromatik bitki üretim ve ticaret merkezlerinden biri yapacağız. İyi tarım ve organik tarım üretimini artıracağız.  Doğa dostu tarım desteklenecek. Tarımı teknoloji ile buluşturacağız. Tarım destekleri üretim sezonu öncesi açıklanacak ve üretim yılı içinde ödenecek. Çiftçimizin kullandığı mazot ÖTV’sini çiftçimize geri vereceğiz. Çiftçimize ÖTV’siz mazot vereceğiz. Çiftçimizin kullandığı gübrenin yüzde 50’sini destek olarak geri vereceğiz. Elektriği çiftçimize daha ucuza vereceğiz. Bunu 90 gün içinde hayata geçireceğiz. Kredilerin geri ödenme zamanı ve süresi ürün hasat süresi ve dönemine göre belirlenecek. Üretici birlikleri ve kooperatifleri güçlendirecek, işletme ortaklığı ve sözleşmeli çiftçilik modellerini destekleyeceğiz. Kadınlardan oluşan kooperatifleri destekleyeceğiz. Tarım ve tarımsal sanayiye dayalı organize sanayi bölgelerini hızla yaygınlaştıracağız.  Çiftçilere işletme ve finansal okur-yazarlık eğitimi vereceğiz. Tarım meslek liselerini yeniden açacağız. Genç çiftçileri daha fazla destekleyeceğiz.  Hayvancılıkta yerli, verimli ve kaliteli üretimi teşvik edeceğiz.” dedi.  

“GÖZ AÇIP KAPANANA KADAR BİTMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Atatürk Caddesi’nde yapılan çalışmaları değerlendiren DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Yunus Kara, “Çerkezköy’de Atatürk Caddesi üzerinde ciddi bir projenin çalışmalarının yürütüldüğünü görüyoruz. Böyle ciddi bir projenin kaplumbağa hızıyla yürütülmesine de karşıyız. Elbette Çerkezköy’ün böyle güzel projelere ihtiyacı var. Fakat böyle ciddi bir proje, Çerkezköy’ün en işlek, en hareketli caddesinde gerçekleşiyorsa eğer, bunun en kısa sürede bitmesi için çok iyi bir planlamanın yapılması gerekiyor. Böyle bir caddede yürütülen bir proje, göz açıp kapanana kadar bitmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

“MIŞ” SİYASETİ YAPMAKTAN VAZGEÇSİNLER”

AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Kamil Çetintaş’a eleştirilerde bulunan Kara, “Öte yandan paralel bir belediye edasında çalışıyormuş gibi görünen bir taraf var. Kamu hizmetlerini; yani olması gereken hizmetleri; kendileri yapıyormuş gibi gösterme gafletinde bulunuyorlar. Örneğin, eğer Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çerkezköy’e bir hizmet getiriyorsa, bu bir partinin ilçe temsilcisinin marifeti değil, bu devletin yapması gereken ve olması gereken bir hizmetidir. Bunun için iki de bir kameraların karşısına çıkarak “mış” siyaseti yapmaktan vazgeçsinler. Yine malum siyasi partinin ilçe başkanlığı, paralel İŞKUR olmuş durumda. İş-aş derdinde olan vatandaşlarımızı, İŞKUR’dan daha rahat bir şekilde işlere yerleştirdiklerinin farkındayız. Bu bir hizmet midir, rol çalma mıdır yoksa hak yemek midir, siz karar verin. Liyakat ve ehliyetin açıkça çiğnendiği Çerkezköy’de, haksızlık ve huzursuzluk had safhaya ulaşmış durumda.” Şeklinde konuştu.

“ÇERKEZKÖY ESNAFINI KUTUPLAŞTIRMAYIN”

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinin yaklaştığını ifade eden Kara, “Maalesef yine görüyoruz ki, Çerkezköy’ün ticaretini, ekonomisini yönetecek veya yön verecek kişinin seçilmesi için oda üyelerinden çok siyasi partilerin kıvandığını görüyoruz. DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Başkanlığı olarak hatırlatmak isteriz ki; Ticaret Sanayi Odası seçimleri politik bir seçim değildir. Bunun için lütfen demokratik bir şekilde adayların yarışacağı bir seçime, siyasi gömleklerinizin altındaki kişisel çıkarlarınızla gölge bırakmayın. İktidar partisinin milleti kutuplaştırdığı yetmezmiş gibi, küçük ve basit kişisel çıkarlar yüzünden Çerkezköy esnafını kutuplaştırmayın.” dedi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (1)
Aytaç 9 ay önce
Tebrikler Yunus Başkan başarılarının devamını dilerim
Namaz Vakti 21 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Antalyaspor 38 59
7. Beşiktaş 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Galatasaray 38 52
11. Sivasspor 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 35 48
13. Gençlerbirliği 35 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31