banner265

banner571

Kara: “Mış” siyaseti yapmaktan vazgeçsinler

DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Yunus Kara, isim vermeden AK Parti Çerkezköy ilçe Başkanı Kamil Çetintaş’ı eleştirdi. Kara, “Kamu hizmetlerini; yani olması gereken hizmetleri; kendileri yapıyormuş gibi gösterme gafletinde bulunuyorlar. Örneğin, eğer Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çerkezköy’e bir hizmet getiriyorsa, bu bir partinin ilçe temsilcisinin marifeti değil, bu devletin yapması gereken ve olması gereken bir hizmetidir. Bunun için iki de bir kameraların karşısına çıkarak “mış” siyaseti yapmaktan vazgeçsinler.” dedi.

Gündem 10.09.2021, 16:13 Bakış Haber Merkezi
Kara: “Mış” siyaseti yapmaktan vazgeçsinler
banner301

Çerkezköy Bakış - DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Yunus Kara, düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantı da DEVA Partisi Tekirdağ İl Teşkilatlanma Başkanı Selçuk Gündoğan ve yönetim kurulu üyeleri de yer aldı.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEYİ, KARARLIKLA SÜRDÜRECEĞİZ”

Kahvaltı sonrası DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Enes Kemal Kaya, ‘Eşitlikçi Kentler’ projesi hakkında bilgi verdi. Kaya, “Partimizin en önemli özelliği, sadece ne yapacağını değil nasıl yapacağını da detaylı bir şekilde anlatan bir partiyiz. Türkiye’nin dört bir tarafından gelerek Çerkezköy’ü memleket edinmiş olan her kesimin, her cinsiyetin eşit bir yaşam sürdürme hakkı vardır. Böylelikle yerel yönetimler eliyle şehirlerimizi sadece çöplerden değil, cinsiyet temelli ayrımcılıktan da temizlememiz gerektiğini düşünüyor, sosyal hayatı paylaşan insanlar arasındaki ayrımcılığın her türlüsünü de reddediyoruz. ‘Eşitlikçi Kentler’ projesi sayesinde, yerel yönetimlerin kapasitesini de etkin kullanarak, kadına yönelik şiddetle mücadeleyi, kararlıkla sürdüreceğiz. Bu hususta ‘tek kapı’ sistemine geçeceğiz. Böylece merkezi hükümet; belediyeler, sivil toplum, İŞKUR, şiddet önleme ve izleme merkezleri, barolar ve ilgili diğer kurumların eşgüdüm halinde çalışmalarını sağlayacağız. Şiddet anında, yerel yönetimlerin hizmetlerine hızla ulaşılmasını sağlayacağız. Bakanlıklarla koordineli yürütülecek 7/24 yardım merkeziyle, çok dilli destek faaliyeti sürdüreceğiz. Böylece şiddetle mücadelede ana dili engelini kaldıracağız. Şiddet mağduru kadınlara istihdam kolaylığı sağlayacak tedbirleri de gerçekleştireceğiz. Bu amaçla, yerel yönetimlerde ‘mor bayrak’ politikasını hayata geçireceğiz. Şehirlerimizde güçlü aydınlatma sistemleri oluşturarak, kadınların güven içinde özgür olmalarını destek olacağız. Parka ve sağlık ocağına, kültürel ve ticari ihtiyaçların karşılanacağı mekanlara yürüme mesafesini 15 dakikaya indirecek projeleri uygulamaya başlayacağız.” dedi.

“HAK SAHİBİ TANIMI YENİDEN YAPILACAK”

Kaya’nın ardından konuşan DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Yönetim Kurulu Üyesi İnşaat Mühendisi Cengiz Bulut da parti tarafından hazırlanan 54 maddelik “Afet Eylem Planı” hakkında bilgi verdi. Bulut, “DEVA Partisi olarak, iklim kriziyle ilgili tedbirleri temel bir öncelik olarak görüyoruz. Gelecek kuşaklara daha iyi bir iklim bırakmak için, daha iyi bir yaşam sunmamız için bugün doğru bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor. Afetin türü, büyüklüğü ve etki alanına göre ‘Bölgesel ve yerel’ bazlı yeni görevlendirmeler yapılacak. Her kademedeki yönetim birimlerinin ve yerel yönetimlerin rollerini yeniden tanımlanacak. Belediyelere yerel afet tehlikesi ve risk haritaları hazırlama sorumluluğu getirilecek. Bu bağlamda baktığımız zaman Çerkezköy’ün risk haritası var mı ve varsa bu risk haritasına uyuluyor mu şeklinde sorular sormamız gerekiyor.  Erken uyarı, erken müdahale, erken insan tahliyesi gibi ihtiyaçlarda muhtarlarımız etkin roller üstleneceği ve bu konuda iyi bir eğitim sonrası yetkiye sahip olacağı bir yapı uygulamaya geçirilecek. Afet durumunda halkımızın doğru ve güvenilir bilgiye erişme hakkını korumak amacıyla, yanlış bilgilerin çabuk yayılabilmesi veya verilere olan güvensizliğin önlenmesiyle ilgili ciddi adımlar atılacak. Afet mevzuatı yeniden gözden geçirilecek. Afet Çerçeve Kanunu çıkarılacak. Bu eylem planıyla afet bölgesindeki vatandaşların haklarını koruma altına alacak yeni bir perspektif ortaya konulacak. Hak sahibi tanımı yeniden yapılacak. Afet riskinin hangi bölgede, hangi konuda nasıl olduğunu dikkate alan bir çalışmayla sadece depreme değil, başka doğal afetleri de içine alan bir perspektifle DASK düzenlemelerini yeniden gözden geçirilecek.” şeklinde konuştu. 

“GENÇ ÇİFTÇİLERİ DAHA FAZLA DESTEKLEYECEĞİZ”

Bulut’un ardından konuşan DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Ayşe Kurt da genel merkez tarafından açıklanan “Tarım Eylem Planı” hakkında bilgi verdi. Kurt, “Sanayi kenti olan Çerkezköy’de azımsanmayacak derecede tarım arazileri mevcut. Tarım arazilerini daha etkili koruyacağız ve atıl arazileri üretme açacağız. İlgili sivil toplum, akademi dünyası ve kamu kurumlarıyla birlikte gıda ve tarımı bir bütün olarak ele alacak, iklim değişikliğinin yol açabileceği tehditlerle başa çıkabilecek yeni bir tarım politikası oluşturmak üzere çalışma yapılacak ve uygulamaya geçirilecek. Ülkemizi tıbbi ve aromatik bitki üretim ve ticaret merkezlerinden biri yapacağız. İyi tarım ve organik tarım üretimini artıracağız.  Doğa dostu tarım desteklenecek. Tarımı teknoloji ile buluşturacağız. Tarım destekleri üretim sezonu öncesi açıklanacak ve üretim yılı içinde ödenecek. Çiftçimizin kullandığı mazot ÖTV’sini çiftçimize geri vereceğiz. Çiftçimize ÖTV’siz mazot vereceğiz. Çiftçimizin kullandığı gübrenin yüzde 50’sini destek olarak geri vereceğiz. Elektriği çiftçimize daha ucuza vereceğiz. Bunu 90 gün içinde hayata geçireceğiz. Kredilerin geri ödenme zamanı ve süresi ürün hasat süresi ve dönemine göre belirlenecek. Üretici birlikleri ve kooperatifleri güçlendirecek, işletme ortaklığı ve sözleşmeli çiftçilik modellerini destekleyeceğiz. Kadınlardan oluşan kooperatifleri destekleyeceğiz. Tarım ve tarımsal sanayiye dayalı organize sanayi bölgelerini hızla yaygınlaştıracağız.  Çiftçilere işletme ve finansal okur-yazarlık eğitimi vereceğiz. Tarım meslek liselerini yeniden açacağız. Genç çiftçileri daha fazla destekleyeceğiz.  Hayvancılıkta yerli, verimli ve kaliteli üretimi teşvik edeceğiz.” dedi.  

“GÖZ AÇIP KAPANANA KADAR BİTMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Atatürk Caddesi’nde yapılan çalışmaları değerlendiren DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Yunus Kara, “Çerkezköy’de Atatürk Caddesi üzerinde ciddi bir projenin çalışmalarının yürütüldüğünü görüyoruz. Böyle ciddi bir projenin kaplumbağa hızıyla yürütülmesine de karşıyız. Elbette Çerkezköy’ün böyle güzel projelere ihtiyacı var. Fakat böyle ciddi bir proje, Çerkezköy’ün en işlek, en hareketli caddesinde gerçekleşiyorsa eğer, bunun en kısa sürede bitmesi için çok iyi bir planlamanın yapılması gerekiyor. Böyle bir caddede yürütülen bir proje, göz açıp kapanana kadar bitmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

“MIŞ” SİYASETİ YAPMAKTAN VAZGEÇSİNLER”

AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Kamil Çetintaş’a eleştirilerde bulunan Kara, “Öte yandan paralel bir belediye edasında çalışıyormuş gibi görünen bir taraf var. Kamu hizmetlerini; yani olması gereken hizmetleri; kendileri yapıyormuş gibi gösterme gafletinde bulunuyorlar. Örneğin, eğer Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çerkezköy’e bir hizmet getiriyorsa, bu bir partinin ilçe temsilcisinin marifeti değil, bu devletin yapması gereken ve olması gereken bir hizmetidir. Bunun için iki de bir kameraların karşısına çıkarak “mış” siyaseti yapmaktan vazgeçsinler. Yine malum siyasi partinin ilçe başkanlığı, paralel İŞKUR olmuş durumda. İş-aş derdinde olan vatandaşlarımızı, İŞKUR’dan daha rahat bir şekilde işlere yerleştirdiklerinin farkındayız. Bu bir hizmet midir, rol çalma mıdır yoksa hak yemek midir, siz karar verin. Liyakat ve ehliyetin açıkça çiğnendiği Çerkezköy’de, haksızlık ve huzursuzluk had safhaya ulaşmış durumda.” Şeklinde konuştu.

“ÇERKEZKÖY ESNAFINI KUTUPLAŞTIRMAYIN”

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinin yaklaştığını ifade eden Kara, “Maalesef yine görüyoruz ki, Çerkezköy’ün ticaretini, ekonomisini yönetecek veya yön verecek kişinin seçilmesi için oda üyelerinden çok siyasi partilerin kıvandığını görüyoruz. DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Başkanlığı olarak hatırlatmak isteriz ki; Ticaret Sanayi Odası seçimleri politik bir seçim değildir. Bunun için lütfen demokratik bir şekilde adayların yarışacağı bir seçime, siyasi gömleklerinizin altındaki kişisel çıkarlarınızla gölge bırakmayın. İktidar partisinin milleti kutuplaştırdığı yetmezmiş gibi, küçük ve basit kişisel çıkarlar yüzünden Çerkezköy esnafını kutuplaştırmayın.” dedi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 05:17
Güneş 06:43
Öğle 13:10
İkindi 16:41
Akşam 19:27
Yatsı 20:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 4 10
2. Trabzonspor 4 10
3. Karagümrük 5 10
4. Fenerbahçe 4 10
5. Konyaspor 4 10
6. Altay 5 9
7. Galatasaray 4 8
8. Hatayspor 4 7
9. Kayserispor 4 7
10. Malatyaspor 5 6
11. Alanyaspor 4 6
12. Kasımpaşa 4 5
13. Göztepe 5 5
14. Gaziantep FK 4 4
15. Antalyaspor 4 4
16. Sivasspor 4 2
17. Adana Demirspor 4 2
18. Rizespor 4 1
19. Başakşehir 4 0
20. Giresunspor 4 0
Takımlar O P
1. Ümraniye 5 15
2. Eyüpspor 5 12
3. Ankaragücü 5 11
4. Tuzlaspor 4 10
5. Manisa FK 5 9
6. Erzurumspor 5 9
7. Kocaelispor 5 7
8. Boluspor 4 6
9. Samsunspor 4 6
10. Bandırmaspor 5 6
11. Denizlispor 5 6
12. Menemenspor 5 6
13. Adanaspor 5 5
14. Bursaspor 5 4
15. Ankara Keçiörengücü 5 4
16. Altınordu 5 4
17. Gençlerbirliği 5 4
18. İstanbulspor 4 3
19. Balıkesirspor 4 3
Takımlar O P
1. M. United 4 10
2. Chelsea 4 10
3. Liverpool 4 10
4. Everton 4 10
5. Man City 4 9
6. Brighton 4 9
7. Tottenham 4 9
8. West Ham 4 8
9. Leicester City 4 6
10. Brentford 4 5
11. Crystal Palace 4 5
12. Aston Villa 4 4
13. Wolverhampton 4 3
14. Southampton 4 3
15. Watford 4 3
16. Leeds United 5 3
17. Arsenal 4 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 4 1
20. Norwich City 4 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 4 10
2. Valencia 4 10
3. Atletico Madrid 4 10
4. Real Sociedad 4 9
5. Athletic Bilbao 4 8
6. Sevilla 3 7
7. Barcelona 3 7
8. Mallorca 4 7
9. Real Betis 4 5
10. Elche 4 5
11. Cádiz 5 5
12. Osasuna 4 5
13. Rayo Vallecano 4 4
14. Villarreal 3 3
15. Levante 4 3
16. Espanyol 4 2
17. Granada 4 2
18. Celta de Vigo 5 1
19. Getafe 4 0
20. Deportivo Alaves 3 0
26°
kapalı