banner265

banner571

Kök: Belediyeye kayyum atansın

AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, İmar ve Emlak Servisinde ortaya çıkan ve Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna duyurduğu ‘sahtekarlık’ üzerinden Akay’a eleştirilerde bulundu. Soruşturmanın selameti açısından Akay’ın istifa etmesi gerektiğini belirten Kök, belediyeye ise kayyum atanması gerektiğini dile getirdi.

Gündem 17.06.2019, 19:00
Kök: Belediyeye kayyum atansın
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, geçtiğimiz cuma günü düzenlediği basın toplantısı ile İmar ve Emlak Servisinde sahte tahakkuk fişleri ile işlem yapılarak kamunun yaklaşık 700 bin TL zarara uğratılarak sahtekarlık yapıldığını tespit etiklerini açıklamış, olayla ilgili idari soruşturma başlatıp, Çerkezköy Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını duyurmuştu. Çerkezköy gündemini değiştiren sahtekarlıkla ilgili AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök basın toplantısı düzenledi.

“KOMEDİ GİBİ BİR DURUM”

Konunun detayları ile kamuoyuna aktarılması gerektiğini ifade eden Kök, “Geçtiğimiz 14.06.2019 tarihinde Çerkezköy Belediye Başkanının belediyedeki vurgun adı altında yaptığı bir basın açıklaması vardı. Biz de buna ilişkin bir basın açıklaması yapma gereği duyduk. Belediye Başkanının açıklamalarını herkesle beraber bizde dinledik. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Çerkezköy Belediye Başkanı konuyu anlatırken sanki Çerkezköy’ün belediye başkanı değil de muhalefet ilçe başkanı gibi bir açıklama yaptı. Bazı basın organlarında da ‘Belediye Başkanı Vahap Akay belediyedeki vurgunu tespit etti’ gibi başlıklar atıldı. Bunları tespit etmek tabi ki başkanın asıl görevidir. Önemli olan bu konunun buralara kadar gelmeden tespit edilmesidir. Belediye Başkanının açıklamasında zarar gibi gözüken durumun aslında zarar olmadığını bir şekilde telafi edileceğini, ruhsatların ve iskanların iptal edileceğini bildirdi. Zarar gibi gözüken bir durum yok fakat net bir şekilde belediyenin zarara uğratıldığı bir durum var. Yine açıklamalarında 28 Mayıs tarihinde tespit edildiğini araya bayramın girmesi ile yanlış hatırlamıyorsam 12 Haziran 2019 tarihinde de savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ve bir komisyon kurduklarını belirtti. Başkan çok güzel uzun süre anlattı. Ama tüm Çerkezköy gibi bizde olayın derinlemesine vakıf olamadık. Bu işi kim yaptı, kimlerle yaptı, organize bir iş mi? Münferit bir iş mi? Sadece dışardan insanların yaptığımı yoksa belediye personelinin dahil olup olmadığı konusunda bir açıklama görmedik. Komisyon kurulduğunu ve 20’ye yakın tespitte bulunduklarını belirttiler. Bu komisyon ile ilgili de detaylı bir açıklama yapılmadı. Kurulan komisyonun içerisinde kimlerin olduğunu da bilmiyoruz. Eğer bu işin içerisinde belediye personelleri de varsa, bu personeller bu komisyonda görev alacak mı? Sanki muhalefet ilçe başkanı gibi çıktı. ‘Bazı yolsuzluklar ve dolandırıcılıklar olduğunu tespit ettik.’ dedi. Komedi gibi bir durum açıkçası bu durumun detaylarını da kamuoyuna anlatması gerekir.” dedi.

“ÇOK CİDDİ BİR MAĞDURİYET ORTAYA ÇIKACAKTIR”

Açıklamaların ardından kendilerine de bilgiler geldiğini ifade eden Kök, “Bu açıklamanın akabinde bizlere bilgiler gelmekte. Bazı personellerin yurt dışına kaçtığı bilgiler dahi mevcut. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bunu en iyi tespit edecek olan o belediyenin başkanıdır. Bu noktada da kamuoyunu bilgilendirmesi gerekiyor. Bende buradan sayın belediye başkanına sormak istiyorum. Eğer burada organize bir iş varsa ve bu işin içinde belediye personelleri de varsa, ruhsatını almış müteahhittin bu işin içinde olmadığını düşünürsek veya 5 yıl içerisinde böyle işler olmuşsa, bunlardan hiç haberi olmayan bir daire satın alacağı zaman belediyeye gidip buranın iskanının olduğunu bilerek daire alan bir vatandaşın iskanını iptal edilmesinde buradaki vatandaşın suçunun ne olduğunu açıklaması lazım. Sonuçta bu vatandaş belediyeye gelmiş bir daire alacak. İmar servisine soru soruyor. Mevcut şartlarda iskan olan bir daireyi vatandaşın alması gayet normal bir şey. Burada bu vatandaşımız bu işten zarar görecek mi? Başkanın açıklamasında bu vatandaşların ruhsatları iptal edilecek. Bunun mağduriyeti nasıl giderilecek? Bu konularda belediye başkanının kamuoyuna açıklaması gerekiyor. Aksi halde bunun arkasında çok ciddi bir mağduriyet ortaya çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.

“SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Açıklamalarını sürdüren Kök, “Biz bugün meclis üyelerimizin imzası ile belediyeye yazılı bir dilekçe de verdik. Yaptığı basın açıklaması ile ilgili durum nedir? Bu konuya hangi birimler dahil oldu? Konularında detaylı bir bilgi talep ettik. Bunun da cevabını Çerkezköy Belediyesi’nden bekliyoruz. Birçok vatandaş, başkanın açıklamasının ardından korku ile bekliyor herhangi bir mağduriyet yaşayacak mıyız diye. Biz AK Parti Çerkezköy İlçe Teşkilatı ve meclis üyelerimizle birlikte bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız.  Bu işin çok farklı noktalara gideceği konusunda bizlerin bir öngörüsü var. Sayın belediye başkanı bu usulsüzlüğün 2 noktada yapıldığını anlattı. Birincisi İmar’dan veya başka bir birimden makbuzu alıp ödeme yaptığını, ikincisi ise tahakkuk edilip 37 bin liralık bir harcın 3 bin 750 lira olarak tahsil edildiğiydi. Eğer ikinci kısımdaki gibi yapıldıysa zaten belediye personelinin de bu işin içinde olduğu açık bir şekilde ortaya çıkıyor.” diye konuştu.

“BELEDİYE BAŞKANININ BİR AN ÖNCE İSTİFA ETMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Belediye Başkanı Vahap Akay’a da istifa çağrısında bulunan Kök, “Ayrıca bize gelen bilgiler bu ikisinin dışında bir yöntem daha olduğu yönünde. Bir birimde çalışan bir personelin herhangi bir müteahhit ile temasa geçip Çerkezköy Belediyesinden alacağı olan bir firma ile mahsuplaşma şeklinde yapacağını söyleyip, tahsis edildiği vatandaştan 3 aylık, 4 aylık, 5 aylık çek alınarak böyle mahsuplaştığı ilgili kişilerinde bazı ruhsatlarının verilmediği geçtiğimiz haftalarda bu kişilerin belediyeye davet edilip ruhsatlarının verilmeyeceği söylenmiş. Ben başkanın açıklamalarında bu yöntemi duymadım. Benim Çerkezköy Belediye Başkanından bir talebim var. Burada çok ciddi bir durum var. Bu işin içerisinde kimlerin olduğunu biz bilmiyoruz. Belediye başkanı belki biliyordur. Ama kamuoyunu bu noktada bilgilendirmiyor. Kimlerin olduğunu bilmediğimiz için Belediye Başkanının bir an önce istifa etmesini gerektiğini düşünüyoruz. Savcıların bu konuyu enine boyuna araştırabilmesi için bizim talebimiz bu noktadadır.” şeklinde konuştu.

“ÇERKEZKÖY BELEDİYESİNE KAYYUM ATANABİLİR”

Çerkezköy Belediyesi’ne kayyum da atanabileceğini dile getiren Kök, “Daha önce de söylediğim gibi bize gelen bilgiler ışığında bu olayın çok daha farklı noktalara gideceğini biz öngörebiliyoruz. Bu olay neticelenene kadar belediye başkanı istifa edebilir. Ama bu soruşturmanın ilerleyen aşamalarında diğer doğrudan temin dosyalarında birçok açıklamamız oldu. Gündemi dağıtmamak için o konulara girmeyeceğim. Bizim ön görümüz Çerkezköy Belediye Başkanlığına kayyum atanabilir. Çünkü çok ciddi iddialar var. Çerkezköy Belediye Başkanından çok daha detaylı bir açıklama bekliyoruz.” dedi.

“NEDEN HEMEN SAVCILIĞA BAŞVURUDA BULUNMADIN?”

Konun neden hemen savcılığa iletilmediğini soran Kök, “Başkan ‘28 Mayıs 2018 tarihinde biz bunu tespit ettik.’ dedi. Aradan bir yıl geçmesine rağmen neden bekledin? Hem yarın çıkıp da ben bunu yanlış telaffuz ettim de diyebilir. 28 Mayıs 2019 tarihinde de bunu tespit ettik dese neden bu olayı tespit ettiğin gibi savcılığa başvurmadın. Neden 4-5 gün bekledikten sonra suç duyurusunda bulundunuz. Eğer bir dolandırıcılık varsa bunun soruşturmasını yapacak en iyi yer savcılıktır. Ayrıca derinlemesine araştırmalarımızı yürütüyoruz. Elimize gelen bazı bilgiler var. Henüz teyit etmediğimiz için sizlerle paylaşmıyoruz. Teyit ettikten sonra tekrar bir basın açıklaması yapacağız. Ama bize gelene kadar o koltukta oturan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, daha detaylı bir şekilde kamuoyunu bilgilendirir.” şeklinde konuştu.

“BELKİ DE KOMİSYONDA BU KONUYU KAPATACAKLAR”

“Komisyonda AK Partili kişilerin de yer alması isterdik” diyen Kök, “Komisyonun içerisinde de bizlerden birilerinin olmasını isterdik. Belki de şu anda komisyonun içerisinde de bu işe bulaşmış kişiler var. Belki de komisyonda bu konuyu kapatacaklar. Bizler seve seve o komisyonun içerisinde görev almak isteriz. Böyle bir talep olursa değerlendiririz.” ifadelerini kullandı.

“USULSÜZLÜK, DOLANDIRICILIK YAPAN KİMSENİN ARKASINDA DURMAYIZ”

AK Partili müteahhitlerinde bu işin içerisinde olduğunu öğrenirseniz tepkiniz ne olur? sorusuna Kök, “Bir sürü müteahhit olabilir bu işin içerisinde. Müteahhit bir yerde bir inşaat yapıyor. Bir yapı denetimle anlaşarak işi veriyor. Ben de mimarım, konunun nasıl şekillendiğini bildiğim için; genelde müteahhitler bu ödemelerini yapı denetim veya proje müeliflerine veriyor. Bundan dolayı birçok müteahhit çıkacaktır ama bu müteahhitlerin işin içinde olduğunu göstermez. Bunu ortaya çıkartacak belediye verileridir. Müteahhit yapı denetime ödemesi gereken ücreti verdiyse, o da personeline verip belediyeye ödemeye yolladıysa bu işi yapı denetim personeli, belediye personeli ile yaptıysa burada müteahhittin bir suçu olur mu? İhmalkarlığı olur. Ama eğer müteahhit bu işin içerisindeyse AK Partilisi, MHP’lisi, CHP’lisi ne olduğunun bir önemi var mı? Tabi ki tepkimizi dile getirir biz de suç duyurusunda bulunuruz. Usulsüzlük, dolandırıcılık yapan kimsenin arkasında durmayız.” dedi.

“ÇEKİNDİĞİ, KORKTUĞUN BİR ŞEYLER VAR DEMEKTİR”

Açıklamasının bir kısmında doğrudan temin konusuna da değinen Kök, “İçişleri daire başkanlığından soruşturma gerekebilir. Bu noktada bizim talebimiz ve başvurumuz olacak. Sadece Çerkezköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından bu soruşturmanın yürütülmesi noktasında değil de İç işleri Bakanlığı noktasında da böyle bir talebimiz olacak. Belediyedeki vurgun noktasında değil belediyedeki doğrudan temin noktasında da soruşturulması gerekiyor. Doğrudan teminlerin düzgün bir şekilde yapılmadığını, yandaşlara direkt adrese teslim verildiği bununla yetinmedik. O zaman Çerkezköy Belediye Başkanı ‘Burada prim yapmaya çalışıyorsunuz’ dedi. Hayır, seçimden sonra da bunu dile getirdik. Bundan sonra da bunun takipçisi olacağımızı söyledik. Her belediye meclis toplantısında doğrudan teminleri şeffaf bir şekilde Çerkezköy Belediyesi’nin internet sayfasında yayınlanması ile ilgili önerge veriyoruz. Çerkezköy Belediye Başkanı ne yapıyor? Önergemizi ya reddediyor ya da hiç gündeme dahi almıyor. Biz doğrudan temin noktasında prim yapıyorsak; alırsın meclis gündemine, oylarsın, kabul edersin, web sitesinde bunları yayınlarsın biz de haliyle bunun üzerinde prim de siyaset de yapamayız. Eğer bunu yapmıyorsa demek ki çekindiği, korktuğun bir şeyler var demektir.  Oluşturduğunuz bir düzenin bozulmasından korkuyorsunuz demektir. Açıklamamın bir kısmında bu işin kayyuma kadar gideceğini ön görüyorum demiştim. Bundan dolayı söylüyorum bu soruşturmanın sadece bu konuda kalmayacağını, diğer noktalara da ulaşacağını hem burada hem başka konulardan Çerkezköy Belediyesi’ne kayyum atanması olduğunu ben ön görüyorum.” şeklinde konuştu.

“BİZ BU KONUYU YAKİNEN TAKİP EDECEĞİZ”

Konuyu yakından takip edeceklerini ifade eden Kök, “Bir belediye personelinin birkaç gün önce de yurt dışına kaçtığı konusunda. Eğer böyle şeyler yapılıp, bazı şeylerin üstü kapanıp, birkaç personele bu işi yıkıp bunun kapanacağını düşünüyorlarsa ben şimdiden söyleyeyim bu iş kolay bir şekilde kapanacak bir iş değil. Birçok vatandaşı mağduriyete götürebilecek çok ciddi bir iş. 5 yıldır belediye başkanı ben değilim, sensin. Bunları tespit edemiyorsan neden o koltukta oturuyorsun. Biz bu konuyu yakinen takip edeceğiz.” dedi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (19)
Herşey çok güzel olacak 3 yıl önce
Allah aşkına belediyede 1000 e yakın çalışan olduğunu biliyormusunuz siz. Vahap başkan da insan dimi. Bir fabrika kadar işçi war nerdeyse. Belediye başkanı bunları nasıl takip edecek tek başına. Kamera mı taksın çalışanlara. Ayıp ayıp. İnsafsızca eleştirmeyin. Ben bu işlerde başkanın suçunun olduğunu düşünmüyorum . Vatandaşın derdiyle uğraşırken bir takım hırsızlar tarafından belediye dolandırılmış. Eminim başkanımız bu kimseleri bulup adalete teslim edecektir. Önceki dönemlerde de böyle olaylar yolsuzluklar oldu. Kimse istifa etmedi. Vahap başkan da istifa etmeyecek avcunuzu yalarsınız. Sizin dönemlerinizde de olmadı mı sanki böyle olaylar. Hangi başkan istifa etti. Çerkezköyde de herşey güzel olacak merak etmeyin..
ağası 3 yıl önce
Ne güzel kılıf buluyorsunuz yani 2 bin kışi çalışsa o zaman 2 katı vurgun yapılabilir kafayı yemişsiniz BELEDİYE BAŞKANISIN BELEDİYEDE ÇALIŞANADA,İŞLEREDE VAKIF OLACAKSIN
Türbedereli 3 yıl önce
Belediye başkanınızın yolsuzluk yaptığını kabul edip istifasına karşı çıkmak chp zihniyeti işte. Körü körüne chpli olmak.
Türbedereli 3 yıl önce
Belediye başkanınızın yolsuzluk yaptığını kabul edip istifasına karşı çıkmak chp zihniyeti işte. Körü körüne chpli olmak.
Türbedereli 3 yıl önce
Belediye başkanınızın yolsuzluk yaptığını kabul edip istifasına karşı çıkmak chp zihniyeti işte. Körü körüne chpli olmak.
VATANDAŞ 3 yıl önce
OLDU CANIM SEN KİMSİN :)
ercan 3 yıl önce
sanki parayı calan vahap akayda hemmen kayum atansın hadi ordan beee
firat mu 3 yıl önce
kozovayı atasınlar secimle başkan olamadıya alısdılar kayyum atamaya sandıga ne gerek var :=))))
şaban şabanoğlu 3 yıl önce
1. Suç işlenmeden vatandaşın neresinden tespit yapılacak merak ettim? Tipinden mi, soyadından mı?
2. Araştırmalar devam ederken kimin nereden ne suçu işlediği nereden bilinecek? Önce çamur at sonra da adam kendini aklamaya çalışsın öyle mi?
3. Sayın Kök komisyonda kimler olduğundan size ne? Yoksa orada kimlerin olduğu sizi neden bu kadar ilgilendiriyor? Bende o zaman derimki acaba bir karın ağrısı durumu mu var da araştıran komisyondakiler merak ediliyor.
4. Hakkında en ufak bir şüphe olan adam komisyonda görevlendirilmi? İnsanların zekasıyla dalgamı geçiyorsunuz?
5. Detayların açıklanması için konunun etraflıca incelenmesi gerektiğini düşünmüyormusunuz?
6. Eğer sizlere de bazı bilgiler geliyorsa bunları savcılıkla paylaşmanız gerekmez mi? Siyaseten kullanmak için bu bilgileri kendinize saklamak ne kadar doğru?
7. İstifa konusunda bu kadar hassas iseniz neden kendi belediyeleriniz konusunda bunları dile getirmediniz?
8. Neden savcılık konusunda birkaç gün beklendiği konusunda ise acaba sayın Kök idari soruşturma diye bir şey duymuş mu? Kensisi olsa suç duyurusunda bulunurken dosyaya ne koymayı düşünürdü ? Biz teyit etmediğiniz için bazı bilgileri paylaşmıyoruz diyorsunuz . Peki Vahap AKAY teyit etmeden mi suç duyurusunda bulunmalıydı?
9. Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş daha neyi komisyonda kapatacaklar? Hukuk bilginiz konusunda kendinizi geliştirmeyi düşünürmüsünüz?
10. Kayyum mu dedin? Ha bak bu zaten her muhalefet belediyesinin başının üzerinde demoklesin kılıcı gibi sallanıyor.
Vatandaş.. 3 yıl önce
CHP istifa..
Şirvan TOPAKKAYA 3 yıl önce
Vahap bey yolsuzluk dedi araştırıyoruz dedi dedide dedi... madem müfettiş niye istemediler..yada istedilermi? Bu yolsuzluk daha önceki AKP dönemine ayitse beş yıl neredelerdi?? Şimdi neden ?? Ha 2018 araştırdık ikibin on yedi yede bakıyoruz dedi.. Bu kendi döneminde olduysa belediye onların idaresinde dışarda mi içerdeki personelmi bilmiyoruz araştırıyoruz diyor kendi personeli ise şöyle diyeceğim her belediye başkanı kendi ekibini kuruyor çalışmak için kendi ekibi öyleyse yapan. Beş yıl niye kimse fark etmemiş off beynimde deli sorular ..#çünkicaldılarmi diyeceğiz? Biri açıklasın neler olduğunu..
Bülent Akkoç 3 yıl önce
Kurt öldümü ite köpeğe gün doğarmış.
türbedereli 3 yıl önce
yapanlar yurt dışına mı kaçmış bide?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Keçiörengücü 35 48
12. Gençlerbirliği 35 48
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31