Kök: Eleştiriye açık değil

AK Parti Çerkezköy İlçe Teşkilatı İstişare Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ı eleştirdi. Kök, “Yapacağız deyip, yapmadığı o kadar çok şey var ki. Maalesef Çerkezköy Belediye Başkanımızda biraz kibir var. Eleştiriye açık değil. Katılımcı değil, insanlarını fikirlerini alıp doğru yolu bulayım diyen bir Çerkezköy Belediyesi yok.” dedi.

Kök: Eleştiriye açık değil

Çerkezköy Bakış - AK Parti Çerkezköy İlçe Teşkilatı İstişare Toplantısı, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleşti. Toplantıya, AK Parti Tekirdağ İl Başkan Yardımcısı Mülahim Kuru, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, Çerkezköy eski Belediye Başkanı Ali Ertem ve partililer katıldı. Programın açılışını yapan Çerkezköy İlçe Başkan yardımcısı Ercan Erdoğan, istişare toplantısının önemine değinerek, “İstişareden çıkmış kararda hayır vardır. Doğru kararlar çıkacağına inanıyorum” dedi.

PINARÇA DERESİ’NE DEĞİNDİ

Erdoğan’ın ardından konuşan AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, Pınarça Deresi’nde gerçekleştirilen temizliğe değinerek, “Pınarça Deresinde DSİ çalışmaya başladı. Ali Ertem başkanımız burada, konuyu en iyi bilenlerden bir tanesi. 2012 yılında Çerkezköy Belediyesi ile Devlet Su İşleri arasında bir protokol vardı. DSİ derenin ıslahını gerçekleştirecekti. Çerkezköy Belediyesi de buranın temizliğini yapacaktı. 2013 yılında Büyükşehir Belediyesi kanunu ile beraber dereler Büyükşehir’e geçti. Bunların bakımı da haliyle Büyükşehir’e geçti. Sadece Çerkezköy’de değil birçok yerde Büyükşehir bu çalışmaları yapmaktan imtina etti. Vatandaşlarımızdan gelen şikayetler doğrultusunda milletvekilimiz ve il başkanımızın burada yaptığı toplantıda kendilerine bu durumu anlattık. Sinek, koku Çerkezköy’e yakışmayacak bir durum söz konusuydu. Milletvekilimiz Mustafa Yel’in ricası ile DSİ Bölge Müdürü, Tekirdağ Şube Müdürü’ne verdiği talimatla burada bir çalışma başlatıldı. Tabi biz, basında da sizlerin de gördüğü gibi bir baktık Çerkezköy Belediye Başkanının demeci var. ‘Pınarça Deresi, temizleme çalışmasına başladık.’ Son cümlede de ‘Çorlu Deresi’ni de DSİ ile birlikte temizleyeceğiz’ ne anlıyorsunuz bu beyandan? Yani ‘Pınarça Deresi’ni biz temizliyoruz. Çorlu Deresi’nde de DSİ bize yardımcı olacak.’ Tabi biz bunun üzerine Pınarça Deresi’nin orada açıklama yaptık. DSİ araçlarını, temizliği gösterdik.  Bu açıklamanın üzerine Çerkezköy Belediye Başkanı’nın tekrar bir açıklaması olmuş. Demiş ki; ‘Biz 6 aydır DSİ ile yazışıyoruz. Ondan bu çalışma başlatıldı.’ Böyle deyince merak ettim. DSİ Tekirdağ Şube Müdürü’nü aradım. Böyle böyle bir durum varmış, sizle yazışmaları varmış varsa kopyasını alabilir miyim dedim. ‘Böyle bir yazışma ve talep yok’ dedi. Sadece 7. ayın 20’si idi yanlış hatırlamıyorsam Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bir dilekçe yazıyor ‘Derenin bazı noktalarının derin olduğu, bundan dolayı temizleyecek makine olmadığı için yardım talep ediyor. Evet bazı noktalarda derin yer var, çok az bir noktada. Ama normal bir kato Pınarça Deresi’ni çok rahat bir şekilde temizliyor. Şube Müdürü’nün söylediği herhangi bir dilekçesi, başvurusu yok. Pınarça Dersi, Çorlu Deresi 7. ayda mı bu hale geldi. Yok. Bizim açıklamalarımızdan sonra bir talepte bulunmuşlar. Tabi devletimiz yine bu sade Çerkezköy’e has bir şey değil Tekirdağ’ın hatta Türkiye’nin çoğu yerinde Cumhuriyet Halk Partisi belediyelerinin yapmadığı birçok konuda çalışma yapmıştır. Bu da bu örneklerden sadece birisidir.” ifadelerini kullandı. 

“SİZ REDDEDİN, BİZ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

banner287
Meclise doğrudan temin ile ilgili önerge vermeye devam edeceklerini belirten Kök, “Ali Ertem başkanımızın döneminde doğrudan teminler sürekli olarak web sayfasında yayınlanıyordu. Ne kadar çok insan doğrudan temin ihalelerinde bilgili olursa o kadar çok katılım olur. Katılımın olması fiyatı düşürür. ‘Doğrudan teminler yayınlansın’ diye önerge veriyoruz. Fakat reddediliyor. Siz reddedin, biz vermeye devam edeceğiz. Ta ki yayınlanana kadar.” şeklinde konuştu.

“BAŞKANIMIZDA BİRAZ KİBİR VAR”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay için ‘kibirli ve eleştiriye açık değil’ diyen Kök, “Bir de stratejik plan ile ilgili tartışmalar oldu. Düşüncelerimiz ilettik. Kendi üç ay önce seçimde kendi yapacaklarını söylediği projeler dahi planda yoktu. 2014-2019’a geçmiyorum bile, geçersem çok zamanınızı alırım. Yapacağız deyip, yapmadığı o kadar çok şey var ki. Maalesef Çerkezköy Belediye Başkanımızda biraz kibir var. Eleştiriye açık değil. Katılımcı değil, insanlarını fikirlerini alıp doğru yolu bulayım diyen bir Çerkezköy Belediyesi yok. İlk meclis toplantısında gündem maddeleri önümüze geldi. Grup toplantısını yaptık. Sonra İmar ve Bayındırlık Komisyon’unda bize gündeme gelmeyen ama komisyonda gündeme gelen konu oldu. Nedir bu? Plan notu değişikliği. Ne için plan notunun konulduğunu anlamamıza rağmen şöyle bir talebimiz oldu. ‘Bu plan notu bitişik nizam yerlerde  çekme mesafesinin sıfıra düşürülmesiydi.  Hani bu iki günde karar verilecek bir konu değil. Bu bitişik nizamda çekme mesafesini sıfıra düşürdüğümüz zaman belki bazı mağduriyetleri düzeltmek istiyorsunuz, olabilir. Ama bu yeni mağduriyetler yaratıyor mu buna da bir bakmamız lazım dedik. Bunu ertelenmesini, etüt çalışmalarının yapılmasını ve bir dahaki ay meclisine taşınması konusunda talebimiz oldu. Meclise getirdiler, yine MHP ile AK Parti grubu ile ertelenmesini düşündüğümüzü söyledik. Kabul etmediler. Bir örnek vereyim, diyelim ki bir bitişik nizam yapı adası var. Burada belki geçen yıl belki başka zaman yeni yapılaşmış bir bina var. Kanun ne? 5 metre çekme var. Çekmiş 5 metre, ruhsatını almış yapısını yapmış. Sen şimdi çekme mesafesini sıfır yaptığın zaman, yeni yapılacak bina direkt sıfır yaklaşımla yapılacak. Haliyle mevcuttaki binanın dükkanı veya dairenin ışığını, önünü kesme gibi bir mağduriyete neden olabilir. Belki vardır belki yoktur. Acele etmeyin, bakalım, tartışalım ondan sonra kararını verelim dedik.  Ben buradan Çerkezköy Belediye Başkanına seslenmeyi bırakıyorum. Çerkezköy Belediye meclis üyelerine CHP’li Belediye meclis üyelerine sesleniyorum. İnanıyorum ki onların da bu konularda bilgileri çok zayıf. Komisyonlarda olsun, plan değişiklikleri notlarını lütfen inceleyin. Belki bilmediğiniz mağduriyetlere imza atıyorsunuz. Lütfen inceleyin. Biz bununla ilgili belediyenin planlama müdürlüğünün yapması gereken çalışmayı bizler yapacağız. Böyle bir mağduriyet varsa da Bölge İdare Mahkemesine bu mağduriyeti taşıyacağız. Buradan da söylemek istiyorum. Bundan sonraki meclis çalışmalarımız da bu şekilde detaylı olarak incelenerek, Çerkezköy’ün yararına olan her şeyin yanında, zararında olacak olan her şeyin karşısında olacağız.” dedi. 

“OY TRENDİMİZİ BÖYLE ARTTIRACAĞIMIZA İNANIYORUM”

AK Parti Tekirdağ İl Baykan Yardımcısı Mülahim Kuru ise yaptığı konuşmasında, “Bir olalım beraber olalım arkaya bakmayalım. Reis’imizin talimatı var bu istişare kurulları hayata geçecek ve aynı yönetim kurulu gibi sık sık toplanacağız. Ve tamamen top sizde olacak. Gündemi sizler belirleyeceksiniz ve o gündemi harekete geçireceğiz. Tekirdağ’da geçen gün ikincisini yaptık. Çok güzel fikirler çıktı ve bazılarını hemen uygulamaya soktuk. Sizler bir dâhisiniz, sizlerden de çok güzel fikirler çıkacak. Oy trendimizi böyle arttıracağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.
Toplantının geriye kalan kısmı ise basına kapalı bir şekilde devam etti. Bu bölümde partililer önerilerini sundu ve dilek ve temennilerini dile getirdi.  


 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 20:09

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510