KONSER Mİ, MİTİNG Mİ?

Ulusal Gençlik Derneği’nin ev sahipliğinde düzenlenen konser için Çerkezköy’e gelen ünlü sanatçı Resul Dindar, konser öncesi yapılan siyasi konuşmalara tepki göstererek sahneye çıkmama kararı aldı.

KONSER Mİ, MİTİNG Mİ?
Hayranlarının yoğun isteği üzerine sahne alan Dindar “Bu akşam burada olanların bazı amaca ve niyete pek yakışmadığını düşünüyorum. Hiçbir siyasi partinin propagandası, eylemi, söylemi altında şarkı söylemeyeceğim. Ben sadece halkın sanatçısıyım. Bu ülkede veya dünyada gerçek olan bir şey vardır; sanat-halk-kültür her zaman siyaset üstüdür.” dedi.

Çerkezköy Bakış - Ulusal Gençlik Derneği’nin ev sahipliğinde düzenlene konserde Resul Dindar sevilen eserlerini Çerkezköylüler için söyledi.
KATILIM YOĞUN OLDU
Amfi Tiyatro’da pazar akşamı 20.00-24.00 saatleri arasında düzenlenen konsere ilgi büyüktü. Konsere Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı ile CHP Çerkezköy İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Çerkezköy İlçe Kadın Kolları Başkanı Ebru Alaca, Vatan Partisi Tekirdağ ve Çerkezköy Yönetimleri, belediye meclis üyeleri, CHP Tekirdağ eski milletvekili adayı Arzu Mandalı Sucu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Tekirdağ Gümüşhaneliler Derneği Başkanı Hasan Hatipoğlu, Çerkezköy Erzurumlular Derneği Başkanı Edip Nurettin Akın, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Selda Karacalar ile çok sayıda Çerkezköylü katıldı.
GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİLER
Program Emrah Meloğlu konseri ile başladı. Sonrasında Ulusal Gençlik Derneği Başkanı Erdal Darçın programın açılış konuşmasını yaptı. Davetlileri selamlayarak konuşmasına başlayan Erdal Darçın şunları söyledi: “Ülkemizde hemen hemen her gün şehit haberleri alıyoruz. Vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna vatan evlatlarımızı ya haince pusularda ya da çatışmalarda toprağa veriyoruz. Vatanımız uğruna can veren bütün aziz şehitlerimizi saygıyla, minnetle ve rahmetle anıyorum. Böylesine acı olayların yaşandığı bu günlerde konser düzenlemek bize göre bir şey değildi. Fakat tarihi 5 ay öncesinden belirlenip sanatçıyla anlaşması yapıldığı için iptal etme durumumuz yoktu.“TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ”
Ülkemiz bir yandan bölücü terör örgütü bir yandan da sevgi ve hoş görü dini İslamiyet’i kullanan, tekbir getirerek insanların bedenini başından ayıran canlı bomba tuzaklarıyla yüzlerce yurttaşımızı öldüren İŞİD belasıyla mücadele etmektedir. Terörün her türlüsüne karşıyız. Bunlar, Mustafa Kemal Atatürk’ün yırtıp attığı Sevr Antlaşması’nı tarihin çöplüğünden çıkarıp adım adım hayata geçirme politikasının taşeronlarıdır. Devletimiz bunlarla baş edecek durumdadır. Yeter ki biz millet olarak ulusal birliğimize ve kardeşliğimize sahip çıkalım. Ulusal birliğin olmadığı bir ülkede birlik de huzur da olmaz. Bugün hepimize düşen görev ulusal birliğimize sahip çıkmaktır. Ulusal birliğimize sahip çıkmak bugün artık temel yurttaşlık görevidir.
“ULUSAL BİRLİĞİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ”
Ülkemizin toprağı ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne ve ulusal birliğimize sahip çıkmalıyız. Emperyalist güçlerin oyunlarını milletçe bozacağız. Mustafa Kemal Atatürk’ün tam bağımsız Türkiyesinin yeniden inşası için elimizden gelen tüm katkımızı sonuna kadar sunacağız. Mayıs ayının dünya ve Türk tarihi açısından önemli bir yeri vardır. İstanbul’un fethi ile bir çağ kapanıp yeni bir çağ açmıştı. Yine Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmıştır. Bugün 29 Mayıs İstanbul’un fethinin 563.yıl dönümüdür. Kutlu olsun. Fatih Sultan Mehmet’i rahmetle anıyorum. 28 Mayıs’ta Kıbrıs Fatihi, işçi dostu, ulusal birliğin mimarı, dürüst devlet adamı başbakanımız Bülent Ecevit’in doğum günüydü. Merhum başbakanımız Bülent Ecevit’i saygıyla, özlemle, rahmetle anıyorum. Derneğimizin bu etkinliğinde emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”
MANDALI GENEL SİYASETE DEĞİNDİ
Ulusal Gençlik Derneği Başkanı Erdal Darçın’ın konuşmasını tamamlaması sonrası Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı konuştu. Başkan Mandalı konuşmasında genel siyasete değinerek, Tekirdağ’da elde edilen başarının genelde de elde edilebileceğini kaydetti.
SİYASET YAPMAYACAĞIM DEDİ AMA
Son olarak DSP Genel Başkanı Önder Aksakal kürsüye geldi. Sözlerine konuşmasında siyaset yapmayacağını belirterek başlayan Önder Aksakal “Biz Atatürk’ün yolunda onun bize çizdiği çağdaş medeniyetler seviyesine çıkma ülküsüne sıkı sıkıya bağlı, cumhuriyet insanları olarak bugün üzerimize bir karabasan gibi çökmüş Ak Parti hükümetini biran önce ortadan kaldırmalıyız. Daha dün biz her türlü milliyetçiliği ayaklarımızın altına alıyoruz diyenler, bugün milliyetçilik naraları atıyorlar ama bu millete yediremezler. Bu millet onların yalanlarına sahte davranışlarına, kişiliksizliklerine ve dünyaya hükmeden güçlerin önünde el pençe divan durmalarını izliyor ve ibretle takip ediyor” dedi.banner287
“SİYASETTE ECEVİT ÖĞRETİSİNDE YÜRÜYORUZ”
Siyasette Bülent Ecevit öğretisinde yürüdüklerini anlatan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal “Bizler Atatürk’ün çocuklarıyız. Bizler Ecevit’in yol göstergesiyle siyaset yapıyoruz. Geçmişte 12 Eylül’ü yaşadık. Bunların acısını çeken faşist generalin zindanlarında yatan bizleriz. Türkiye Cumhuriyeti devletini bu toprakları üç tane baldırı çıplak kişilere teslim etmeyiz, bunu herkes böyle bilsin. Kıbrıs fatihi dediler bu sadece fatihlik yada fetih mevzusu değildir. Bu Türkiye Cumhuriyeti topraklarını da düşmanlarına karşı koruma altına alma stratejisinin bir sonucuydu. Atatürk’ün bize çizdiği tam bağımsız Türkiye idealinin bir göstergesiydi. Bunu Türkiye’de bir tek Bülent Ecevit gerçekleştirdi. ABD bu topraklarda haşhaş ekimini yasaklamak istedi. Bülent Ecevit buna karşı çıktı. Bülent Ecevit’in karşı çıkması sonucu ABD, haşhaş tarlaları ile Sultan Ahmet Camii’ni bombalamakta tehdit etti. Bülent Ecevit’in dik duruşuyla hizaya geldiler. Gün bugündür. Bu cumhuriyetin kuruluşuyla ilgili önemli günleri kutlama izni vermiyor başımızdakiler. Şehitlerimizi bahane gösterip 29 Ekimi, 23 Nisan’ı ve 19 Mayıs’ı kutlattırmadılar. Ama kendisi 563’üncü fetih gününde sizlerin cebinden çıkan paralarla, trilyonlarca parayı sokaklara dökerek İstanbul’un fethini kutladı” dedi.
“HER GÜN ATATÜRK İÇİN ŞÜKÜR NAMAZI KILMALI”
Aksakal sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bizim Türk milleti olarak geçmişimizden utancımız yok, biz binlerce yıl üç kıtada hüküm sürmüş bir neslin evlatlarıyız. Ama o zihniyet onun bugün kutlamaya çalıştığı, yıkım noktasına getirilmiş zihniyet bu toprakları emperyalistlere teslim etmiştir. Eğer 19 Mayıs 1919 olmasaydı sayın Recep Tayyip Erdoğan sen bugün 563’üncü yılı kutlayamazdın. Onun için her sabah Atatürk’ün hatırına, onun ruhuna şükür namazı kılman lazım. Onun sayesinde siyasetçisin. Atatürk’ün yolunda Ecevit’in ışığında bu partiyi tekrar eski günlerine getireceğiz, ben de Çerkezköy’e bir daha ki gelişimde Başbakan olarak gelmek istiyorum.”
“DİNDAR SAHNEYE ÇIKMAMA KARARI ALDI”
Konuşmalar uzayınca konseri dinlemeye gelenler sık sık Resul Dindar lehine tezahüratta bulundu. Plaket töreni esnasında konseri dinlemeye gelenlerin tezahüratları daha da arttı. Bu arada kuliste bekleyen Resul Dindar, konserin siyasete alet edildiği gerekçesiyle sahneye çıkmama kararı aldı. Resul Dindar’ı bu kararından vazgeçirmek için büyük çaba gösterildi. Resul Dindar’ı ikna çabaları esnasında DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ile beraberindeki heyet Çerkezköy’den ayrıldı.
“BEN HALKIN SANATÇISIYIM”
Ünlü sanatçı Resul Dindar dakikalar sonra ekip arkadaşlarıyla birlikte sahneye çıktı. Siyasi konuşmalara tepki gösteren Resul Dindar “Bu akşam burada olanlar bazı amaca ve niyete pek yakışmadığını düşünüyorum. Daha önce defalarca belirttim, hiçbir siyasi partinin propagandası, eylemi, söylemi altında şarkı söylemeyeceğim. Ben sadece halkın sanatçısıyım. Bence birleşmek böyle bir şey. Bir olmak, diri olmak, bu topraklarda bir vatandaş olmak böyle bir şey. Öncelikle böyle olmak gerekir. Sizin için buradayım.”  diye konuştu.
BAZI PARTİLİLER ALANDAN AYRILDI
Gönlünden konser vermeden gitmek geçtiğini söyleyen Dindar “Bu akşam benim için şarkı söylemek çok çok zor. Hakikaten istemiyorum. Gönlümden olmayan bir şeyi de yapmak istemiyorum. Bu konuşmalardan rahatsız olanlar varsa lütfen alanı terk etsin. Ben sadece şarkı söylemek istiyorum.” dedi. Resul Dindar’ın bu ifadeleri üzerine CHP İlçe Yönetiminden bazı partililer konser alanından ayrıldı.
HAYRANLARI DESTEK VERDİ
Resul Dindar hayranları ünlü sanatçıya alkışlarıyla destek verdi. Bazı partililerin tepkilerini sürdürmesi üzerine Dindar “Buradan el hareketleriyle veya kafa sallayarak giden sayın siyasetçilerim; şunu bilmelisiniz ki bu ülkede veya dünyada gerçek olan bir şey vardır. Sanat-halk-kültür her zaman siyaset üstüdür. Bunu bilin.
“BANA MÜSAADE EDİN”
Bir Karadeniz, kocaman bir coğrafyadır. Şimdi ben oranın kültürünü, dilini, şivesini, hayatını alayım; burada veya her hangi bir yerde bir siyasi parti bir siyasi bayrak bir siyasi söylem, miting, eylem her hangi bir şeyin altında icra edeyim, bu bana yakışmaz. Kimse kusura bakmasın. Benim buraya gelme amacım, halk ile birleşmekti. Gördüm böyle bir şey yoktu. Lütfen kusura bakmayın ama ben gerçekten şarkı söylemek istemiyorum. Eğer beni seviyorsanız; Karadeniz sizin için bu topraklardaki türler çok kıymetli ve değerliyse, sanatçı çok önemliyse beni anlayın bana hak verin ve bana bu akşam izin verin. Müsaade edin.” dedi.
“KARADENİZ’İ PAYLAŞMAK İÇİN BURAYA GELDİM”
Çerkezköy’e Karadeniz’i paylaşmak ve yaşamak için geldiğini anlatan Dindar “Karadeniz’i eğlenmek için sizinle gelmedim, sizinle paylaşmak için yaşamak için geldim. Bu amacı birlikte yaşayıp paylaşabileceğimiz alan olduğunu düşünmüyorum. Onun için lütfen beni anlayın, Umarım tekrar karşılaşırız. Buluşabiliriz. Ama bu akşam şu saatten sonra istemiyorum.” diye konuştu.
BAŞKAN AKAY ŞARKI SÖYLEDİ
Resul Dindar konuşmasının sonunda hayranlarının isteğini kıramayınca sahnede kaldı. Bu esnada konser alanına Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay girdi. Amfi Tiyatro’ya Resul Dindar’ı dinlemeye geldiğini belirten Başkan Akay “Bu akşam sizlerle birlikte çok güzel bir gece geçireceğiz. Güzel bir başlangıç yapacağız.” dedi. Başkan Akay, Resul Dindar’ın da seslendirdiği ‘Kendine İyi Bak’ isimli eseri okurken, Resul Dindar da konserine bu eserle başladı. 
UNUTULMAZ BİR GECE YAŞATTI
Çerkezköylüler yaklaşık 2 saat boyunca Resul Dindar’ın yorumlarıyla unutulmaz bir gece geçirdi. Konser sonrasında hayranları ünlü sanatçıyı ayakta alkışladı. Resul Dindar, konser alanından ayrılırken bir grup ünlü sanatçıya tepki gösterdi. Emniyet ekiplerinin güvenlik önlemi arasında Resul Dindar Çerkezköy’den ayrıldı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 20:32

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
ersoy ulubey
ersoy ulubey - 3 yıl Önce

resul dindar ulan seni çağıran grup belli neyin derdindesin .. konuşmaların neler olacağını az çok biliyorsun aç laz.. gelme o zaman

vatandaş ahmet
vatandaş ahmet - 3 yıl Önce

siyaste siyaset diye diye milletin aansını ağlattınız, bari konserlerden elinizi çekin; chp mhp dsp akp hdp vs hepiniz artık bıktık. ulusder başknı arkadaşımızda galiba önümüzdeki seçimde meclis üyesi olmak istiyor, bu sebeple göz kırkmış!

Vatandaş 1
Vatandaş 1 - 3 yıl Önce

resul dindar senden özür diliyoruz çok sevdiğin cumhurbaşkanını eleştirdiğimiz için.kusura bakma seni sahnede tuttuk.sen kendi memleketinde bile barınamamışsın burdamı barınacaktın.

MAGDUR
MAGDUR - 3 yıl Önce

BU HALK KONSERİ DEĞİL, PARAYLA SATIN ALINAN KONSER ÇIKIPTA KİMSENİN POLİTİKA YAPMA HAKKI YOK..... SEÇİMDE NEDEN SANATÇI ÇAGRILMADI ORDA KONUŞSAYDINIZ.....KİMSENİN BENİM PARAMLA BANA POLİKA YAPMA HAKKI YOK.....

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510