Konunun uzmanından imar barışı uyarısı

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Çerkezköy Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Özkul, imar barışı hakkında vatandaşları bilgilendirici bir yazılı açıklama yaptı. Özkul, başvuru yapılırken, bir mimar ya da teknik elemandan destek alınması gerektiğinin altını çizdi.

Konunun uzmanından imar barışı uyarısı

Çerkezköy Bakış - Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Çerkezköy Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Özkul, yaptığı yazılı açıklamada, imar barışı hakkında vatandaşların bilmesi gereken konulara değindi. Özkul, “Bu Usul ve Esasların amacı; 3 Mayıs 1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununun geçici 16 ncı maddesi uyarınca Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. İşbu usul ve esaslar, Yapı Kayıt Belgesi müracaatına, Yapı Kayıt Belgesi bedelinin hesaplanması ve ödenmesine, Yapı Kayıt Belgesi verilen Hazineye ait taşınmazların satışına, Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmeyecek yapılar ile bu belgenin düzenlenmesi safhasında yalan beyanda bulunanlar hakkında yapılacak işlemlere ilişkin hususları kapsar. Yukarıda  3194 sayılı İmar Kanununun geçici 16. maddesi uyarınca Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin  tebliğ resmi gazetede yayımı tarihi itibariyle ülkemizin her tarafında vatandaşlarımız ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapılmış olan yapılarını kayıt altına aldırmak ve yapı kayıt belgesini almak  için başvurular başlamış ve 31 Aralık 2018 tarihine kadarda devam etmektedir. Ancak bu süreçte vatandaşlarımız dikkatli olmalıdır. Başvuru yapılırken mutlaka bir mimar yada teknik elemandan destek almalı ve ona göre başvurularını yapmalıdırlar.” dedi.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Başvuru yapılırken dikkat edilmesi gereken konulara da değinen Özkul, “Mevcut bina mutlaka ölçülmelidir. Örneğin zemin kat kaç metrekare, üst katlar kaç metrekare bu değerler kesinlikle bilinmelidir. Elindeki projeye göre veya ruhsattaki metrekarelere göre kesinlikle giriş yapılmamalıdır. Bunların yanlış olma ihtimali yüksektir. Çünkü mevcut bina eğer projesi var ise belki projesinden büyük yapılmıştır ya da küçük yapılmıştır. Örneğin mevcut yapı projesinde 500 metrekaredir. Ama yerinde büyük yapılmış 700 metrekaredir. Dolayısıyla tekrardan başvurusunu güncelleyip yine ödeme yapması gerekir. Yada projede 500 metrekaredir ama yerinde 400 metrekare yine aynı şekilde 100 metrekare fazla para ödemiş olacaktır ve bunun iadesini alamaz her iki durum içinde kanunun 10.maddesin de şöyle denilmektedir: Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin iş ve işlemler Bakanlık tarafından denetlenebilir. Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmesi safhasında e-Devlet sistemi üzerinden veya kurum ve kuruluşlara yapılan müracaatta yalan ve yanlış beyanda bulunanlar hakkında 26 Eylül 2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun “Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan” başlıklı 206 ncı maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulur. Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmesi safhasında yalan ve yanlış beyanda bulunulan husus Yapı Kayıt Belgesi bedelinin eksik olarak hesaplanması neticesini doğurmuş ise, eksik alınan bedel ilgilisinden alınır. Eksik alınan meblağın ilgilisince ödenmemesi halinde verilmiş olan Yapı Kayıt Belgesi iptal edilir ve daha önce yatırılmış olan bedel iade edilmez. Eğer bunlar yapılmazsa yapı kayıt belgesini aldıktan sonra kat mülkiyetine geçiş yapılacağı zaman mecburi olarak bir mimar müracaat edileceği için o zaman hatalar fark edilecektir ve bütün işlemler için başa dönmek zorunda kalabilirler. Ayrıca başvuru sırasında birilerine işlemi yaptırmak için verdikleri ücret boşa gidebilir. Ben bu konu hakkında vatandaşlarımıza bir daha hatırlatma yapmak istiyorum. Mevcut yapıdaki yanlış düzeltirken başka yanlışlara düşmemek İçin bir mimar yada teknik elemana danışmadan kesinlikle başvuru yapmasınlar.” ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Guven yalcin
Guven yalcin - 12 ay Önce

Merhaba yildirim abi ucgen bina icin varmi bisi bizde faydalana biliyormuyoz

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510