Konuşamıyor diye kimse işe almıyor

Çerkezköy’de, bebekken geçirdiği havale sonrası konuşamayan ve yüzde 81 engelli raporu olan 29 yaşındaki Faruk Karaca, iş bulamadığı için sıkıntılı günler geçiriyor. İddiaya göre, engelli kadrosu ile İŞKUR tarafından fabrika ve diğer kurumlara gönderilen Karaca, konuşamadığı için işe alınmıyor.

Konuşamıyor diye kimse işe almıyor

Çerkezköy Bakış - Ev hanımı annesi ile birlikte kirada yaşayan ve annesine verilen engelli maaşı ile yaşamaya çalışan Faruk Karaca, sıkıntılı günler geçiriyor. Bebekken geçirdiği havale nedeniyle konuşamayan ve Çerkezköy Devlet Hastanesi tarafından verilen yüzde 81 engelli raporu ile İŞKUR aracılığı ile iş arayan Karaca, gittiği kapılardan geri dönüyor.
Duyma sorunu olmayan ve işaret dili ile sorunlarını kısmen de olsa anlatmaya çalışan Karaca, iş aradığını ve çok zor günler geçirdiğini ifade etti. Karaca’nın akrabası olan Olcay Yaman, yaptığı açıklamada, “Faruk bebekken geçirdiği havale sonrası konuşamıyor. Bizi duyuyor, anlıyor ve kendi imkanları ile derdini de işaretlerle anlatıyor. Maalesef okuma yazma bilmiyor. Daha önce bir firmada çalışıyordu. Buradan ekonomik nedenlerle işten çıkartıldı. Şu an ekonomik olarak sıkıntılı günler geçiriyorlar. Bunalıma girmiş durumda. İŞKUR’a başvurdu. İŞKUR vasıtası ile engelli kadrosundan istihdam edilmesi için bazı fabrikalara ve işyerlerine gönderildik. Ancak konuşamadığı için Faruk’u işe almadılar. Yetkililerin desteğini bekliyor. ”dedi.


 

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510