Korsan taşımacılık yapanlar yandı

Yasa dışı taşımacılık yapan hak gaspına sebep olanlara uygulanacak cezai işlemlerde değişiklik yapıldı. Bu değişikliklere göre yasa dışı (korsan) taşımacılık yapanlara 5 bin TL’ye kadar cezai işlem uygulanacak.

Korsan taşımacılık yapanlar yandı

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Mustafa As, yasa dışı taşımacılık yapanlara uygulanacak cezai işlemlerde değişiklik yapıldığını korsan taşımacılık yapanlara 5 bin TL’ye kadar cezai işlem uygulanacağını belirtti.
RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI
Karayolları Trafik Kanununda yapılan değişikliklere değinen As, “26 Ekim 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Karayolları Trafik Kanununda yapılan değişiklikler doğrultusunda izinsiz, çalışma belgesiz veya usulsüz yolcu taşımacılığı yani korsan olarak çalışan araçlara bin TL’den 5 bin TL’ye kadar para cezasının yanında 15 günden 60 güne kadar araçların trafikten men edilmesi cezası verilecektir. Bir yıl içerisinde tekrarı halinde ise bu cezalar iki katına çıkarılacak ayrıca araçta bulunan yolcuya da 234 TL para cezası kesilecek” ifadelerini kullandı.

banner287
TRAFİKTEN MEN CEZASI GETİRİLDİ
Açıklamasının devamında korsan taşımacılık yapan araçlara daha önceki uygulamalarda men cezası verilmediğini belirten As, “Daha önce aracı şoförü kullanması halinde trafikten men edilmiyordu. Bu uygulama korsanla mücadeleyi aksatıyordu. Ancak sahibi direksiyon başında ise araç trafikten men edilebiliyordu. Bunu bilen korsan taşımacılar araçlarını şoförlere kullandırıyorlardı. Emniyet güçlerimizin denetimlerinde uyguladıkları para cezalarına rağmen ne yazık ki korsan taşımacılığın önüne geçilemiyordu. Yani para cezasını ödeyip çalışmalarına devam ediyorlardı.” dedi.
“ESNAFIMIZ ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”
As, “Bu dönemin artık geride kaldığını zaten sıkıntıda olan esnafımızın alınan bu çok önemli karar ile biraz olsun rahatlayıp huzurlu bir çalışma ortamı sağlanacaktır diye düşünüyorum. Bizlerin bu sorununu dile getirip mecliste yapılan düzenlemeyi yasalaştıran bütün herkese esnafımız adına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306