banner265

banner579

banner306

banner578

“Maç oynanırken kural değişti”

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Derneği Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, “Maç oynanırken kural değişti. Şu anki gelinen aşamada benim hakkım diyen arkadaşlarımızla hakkımızın haklıya iade edilmesi için Edirne’den Kars’a mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.

Gündem 06.10.2019, 14:08 06.10.2019, 14:12 Bakış Haber Merkezi
541
“Maç oynanırken kural değişti”

Çerkezköy Bakış - Uzun bir çalışma hayatını bitirenler, emekli olma hayaliyle yaşıyor. Prim gününü dolduranlar yaş şartının kalkmasını sabırsızlıkla bekliyor. 8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı. Yapılan söz konusu değişiklikle 8 Eylül 1999’da sigortalı olanlardan emekli olma tarihleri 15 yıla kadar uzayanlar oldu. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Derneği Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, Çerkezköy ve Kapaklı Bakış Gazetelerinin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan “Gündeme Bakış” programına katıldı. Özüpak burada, gazeteci Mehmet Akif Aldoğan ve Fırat Keskinkılıç ile izleyicilerin sosyal medya üzerinden sorduğu soruları yanıtladı.
“HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINDI”
Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) Derneği Genel Başkanı, EYT ile ilgili olarak, “Biz çalışma hayatımıza başlarken Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bize tanımış olduğu bir süreç, şart vardı. O şartların dahilinde hayaller kurduk. Ama 4447 sayılı yasayla bu hayallerimiz ötelendiği için çalışma hayatı içerisinde 2 ile 17 yıl kalmaya sürecimiz devam etti. Hakkımız elimizden alındı. Maç oynanırken kural değişti. Şu anki gelinen aşamada benim hakkım diyen arkadaşlarımızla hakkımızın haklıya iade edilmesi için Edirne’den Kars’a mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.
“4447 SAYILI KANUNUN TAMAMEN İPTALİNİ İSTİYORUZ”
Çok mücadele ettiklerini ifade eden Özüpak, “EYT konusunda bizden evvel dava içerisinde olanlar bayrağı devretti. Biz bayrağı devralan arkadaşlarımızla gelinen safhada tüm Türkiye’nin böyle bir mağduriyetin varlığından haberdar olduğunun kanıtıyız. İnanıyorum ki bu mücadeleyle de bu davanın sonucunu birlikte getirmiş olacağız.” diye konuştu. Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda olmazla olmazları üzerine açıklama yapan Özüpak, “Biz 4447 sayılı kanunun tamamen iptalini istiyoruz. Çünkü bu anayasal bir hak. Dönemin koalisyon hükümeti eliyle bu hakkımız elimizden alındı. Tavizsin 4447 sayılı yasanın iptalini, hakkımız olanı istiyoruz.” dedi.
“ANAYASAL BİR SUÇ İŞLENMİŞ DURUMDA”
4447 sayılı yasa ile ilgili de bilgi veren Özüpak, “4447 sayılı yasa 8 Eylül 1999’da kademeli yaş haddinin varlığıyla normalde bir yasa çıkarken ileriye doğru işlemesi gerekirken biz de maç oynanırken kural değişmez kuralı ihlal edilerek 2 ile 17 yıl arasında yaş haddi getiren bir yasa. İleriye doğru işlemesi gerekirken bizde 2-17 arasında yaş haddi getiren bir yasa. Anayasal bir suç işlenmiş durumda. Biz anayasal haklarımızı iade etsinler, hayallerimizi gerçekleştirelim istiyoruz. 10-12 yıl bekleyen arkadaşlarımız var. En büyük mağduriyet işsizlik. 45-50 yaş arasında çok büyük mağduriyetler yaşanıyor. Yaşımızdan dolayı işe giremiyoruz. Bu yaş aralığında iş bulamama durumu ekonominin çöküşü oluyor. Aile ortamında eşler arasında sorunlar başlıyor. Boşanmalara, şiddetlere kadar mağduriyetlere şahit oluyoruz. Sorunumuz ekonomimizin çözümlenmesi ve haklarımızın iade edilmesiyle çözülecektir.” diye konuştu.


“ÇOK FAZLASIYLA YIPRANDIK”
Aylık Bağlanma Oranı (ABO) sistemi ile ilgili olarak da soruları yanıtlayan Özüpak, “Ben hep şunu söylüyorum. Biz hem yaş hem maaş mağduru olduk. Aylık bağlanma oranları 2008’de 5510 yasayla yüzde 70 oranında bağlanan oranların bugün yüzde 28’lere düşmesiyle 1000-1500 lira arasında çalışan arkadaşlarımızın çok büyük bir kayıp. Yüzde 28’lerle bağlanacak maaşlar 1000-1500 liralara kaldı. Asgari ücret 2020 lira. Asgari ücret senin asgari ücret altında geçinmen çok zor diyor. Açlığa sefalete çift dikişi sevk ediyor ya da mezara kadar çalışmaya sevk ediyor. Çok fazlasıyla yıprandık. Bunun da mücadelesini veriyoruz. Yaş haddi kadar aylık bağlanma oranlarının acilen değiştirilip, insanca yaşanabilir bir maaş seviyesine getirilmesi gerekiyor. Şu anki sistemle gençlerimiz 65 yaşa hiç sıcak bakmıyor. “ dedi.
“EYT BUGÜN GELMESİ GEREKEN EN ÜST SEVİYEYE GELDİ”
Yasanın bu sene çıkma ihtimali ile ilgili olarak Özüpak, “Yıllarca ben ve arkadaşlarım mücadele ettik. EYT bugün gelmesi gereken en üst seviyeye geldi. Sonuç alana kadar da arkadaşlarımızla mücadelenin noktasını birlikte koyacağız. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu bir çalışma hazırladı. Hak sahibi kimler olmuş veriler bir tuşla alınabilecek bir şey. Dernek olarak bilgi edinme kanununun bize verdiği yetkiyle sayımız kaçtır diye yazı yazdık. Vekiller soru önergeleri sundular ama bir yanıt alamadılar. Bizim verilerimizde
EYT bekleyen 5 milyon 400 kişi var. Hemen emekli olarak kişi sayısı ise 1 milyon kadar.” açıklamasında bulundu.
“EN KISA SÜREDE BİR AÇIKLAMA GELECEK”
“EYT ne zaman yürürlüğe girer?” sorusuna ise Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Derneği Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, “Ben çok uzun sürmeyeceğini düşünüyorum. Bu mücadelenin Cumhurbaşkanımız tarafından böyle bir kurulla, böyle bir çalışma başlatılmasıyla böyle bir mağduriyetinin varlığının kabul edilmesi olarak görüyorum. Süre konusunda 3 -6 ay demiyorum ama en kısa sürede bir açıklama gelecek. Bizler de o masanın bir ucunda olmak istediğimizi üstüne basa basa söyledik. İletişim halinde olacağız. Bilgi aldığımız sürece sosyal medyadan gerekli açıklamaları yapıyoruz. Biraz daha sabır diyorum arkadaşlarıma. Çok bekledik ama biraz daha sabır.
“MASANIN ETRAFINDA OLMAK İSTİYORUZ”
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Derneği Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, “Yapılacak olan çalışmada sizden herhangi bir fikir alışverişinde bulunuldu mu?” sorusuyla ilgili ise, “5 Eylül’de Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına Prof. Dr. Vedat Bilgin ile makamında görüşmemiz oldu. Dosyamızı sunduk. Dosya sonrasında kendilerinin hazırlayacağı hem hukuki hem SGK rapor çıkaracaklarını belirttiler. Sorunları yaşayan bizler olarak masanın etrafında olmak istiyoruz. Bizi muhatap almadan bir şeylere karar verilsin istemiyoruz. Yasanın çıkmasıyla tekrar mağduriyet yaşatabilecek şeylerin de çıkmasını da istemiyoruz. Hükümetimiz rapor sonrasında bir açıklama yapacak, buna inanıyoruz. Bizlerin ve hükümetin söylemleri dışında hiçbir söze riayet edilmemesini istiyoruz.” yanıtını verdi.
“FİNLANDİYA MODELİ KESİNLİKLE UYMUYOR”
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ile de görüşme halinde olduklarını ifade eden Özüpak, kamuoyunda dillendirilen Finlandiya modeli ile ilgili olarak, modelin kesinlikle Türkiye’ye uymadığını ifade etti. Özüpak, “Finlandiya modeli emeklilikte yaşa takılanlara
kesinlikle model uymuyor. 7 bin 500 lira maaş alıyorlar. Emekli olanlar dünyayı geziyor. Emekli olanlar SGK sisteminden ayrılmak demek. Türkiye şartlarında aylık bağlanma oranlarının yüzde 28’e düşüşüyle mümkün değil. Kuş kadar maaşımız. 2020 lira asgari ücret 1000 bin lira maaş bağlanacak. Finlandiya modelinde 250-300 liralarda bir maaşla bağlanmanız gerekiyor ki 7 sene sorasında 1000 liraya ulaşmanız gerekiyor.
Türkiye şartlarına uymayan bir şey.” dedi.
“CUMHURBAŞKANIMIZ BU MAĞDURİYETLE İLGİLİ BİR ÇÖZÜM SAĞLAYACAK”
Özüpak, ailelerle birlikte 10 milyona yakın EYT mağduru olduğunu ifade ederek, “Kitlemiz Türkiye’nin mozaiğini yansıtan, tüm siyasi partilerin kitlelerini yansıtan bir kitle. Siyasetle işimiz yok ama işimiz siyasetçilerle, meclisimizle, hükümetimizle, cumhurbaşkanımızla. Her seçim bildirgelerinde EYT yer alıyor. Erken genel seçim olur olmaz bilmiyoruz ama 2023’de de olsa erken seçimde de olsa inanıyorum ki Cumhurbaşkanımız bu mağduriyetle ilgili bir çözüm sağlayacak. Cumhurbaşkanımız ile seçim öncesinde Haliç Kongre Merkezi’nde 30-35 saniyelik bir görüşmemiz oldu. Cumhurbaşkanımızın koluna yapıştım. Bizi, bizden dinlemelisiniz dedim. Kartvizitini göstererek görüşeceğiz dedi. İnancım hiç bitmedi. Sayın Cumhurbaşkanımızla da o görüşmeyi sağlayacağımızı düşünüyorum.” diye konuştu.
“YOL ALABİLECEĞİMİZ BİR ABİMİZ DEĞİL”
Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel ile ilgili gelen soruya ise Özüpak, “Ali bey ile iki toplantıda yan yanaydık. Ben taş yerinde ağır sözüne inanan bir insanım. Ali bey bize çok atıfta bulundu. ‘Bavulla para götürdü.’ Bütün EYT’lilere söylenmiş bir söz. Oraya atıyor bir şey ondan sonra bir cevap da yok. Bizi yönlendirmeye çalıştı. Zannetti ki ben EYT’yi evirir, çeviririm. Sürecin böyle olmadığını gördü. Gördüğü akşamı da yaptığımız telefon görüşmesini Gönül hanım beni istemiyor diye yansıttı. Keşke cevabımı yazsaydınız dedim. Onu da yazmadı. Biz muhatap bile almıyoruz. EYT’yi çok dillendiren bir büyüğümüzdü. Ama yol alabileceğimiz bir abimiz değil.” şeklinde yanıt verdi.
“EDİRNE’DEN KARS’A ÇIKSIN ARTIK BU YASA”
“Stajlar ile giriş tarihi olarak sayılacak mı?” sorusuna ise Özüpak, “Onun da mücadelesi için dosyamızda bununla ilgili borçlanma getirilebilir dedik. Hem devletimize kaynak hem de mağduriyetin bitirilmesi anlamında. 89 girişli staj mağduru olarak bunun da mücadelesi veriyoruz. İki tane avukatlık ve doktorluk meslek olarak seçiliyor stajın geçerliliği 15 yaşında çalışma hayatına başladık. Banka bölümü mezunuydum. Bir memur kadar çalıştım. Sigortalığınız başladı dediler. Pembe bir kart verdiler. Sevinçliydik. Yıllar sonra maalesef size malullük primi yatmadığı için bu haktan faydalanamıyorsunuz dediler. Özüpak sözlerini “Trakya bölgesi olarak Çerkezköy’de bir derneğimiz açılıyor. Ülke genelinde 12 derneğimiz var. 7 yerde de dernekleşme içerisindeyiz. Amacımız bir sloganımız var ‘Edirne’den Kars’a çıksın artık bu yasa’. Yapımızı ne kadar genişletebilirsek o kadar kitleye ulaşıp mücadelemizin sonunu getirmeyi amaçlıyoruz. Kurulan derneklerimize arkadaşlarımızın destek olmasını istiyoruz. Hakkım diyen herkesi de bu anlamda desteğe bekliyoruz.” İfadeleriyle tamamladı.


 

Kaynak: Çerkezköy Bakış

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Şubat 2020
İmsak 06:19
Güneş 07:43
Öğle 13:28
İkindi 16:31
Akşam 19:03
Yatsı 20:22
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 23 46
2. Trabzonspor 22 45
3. Galatasaray 23 45
4. Sivasspor 23 45
5. Alanyaspor 23 39
6. Fenerbahçe 23 38
7. Beşiktaş 23 37
8. Göztepe 22 34
9. Gaziantep FK 23 31
10. Gençlerbirliği 23 27
11. Antalyaspor 23 25
12. Malatyaspor 22 24
13. Denizlispor 23 24
14. Çaykur Rizespor 22 24
15. Konyaspor 23 21
16. Ankaragücü 23 20
17. Kasımpaşa 23 19
18. Kayserispor 23 16
Takımlar O P
1. Hatayspor 23 45
2. Erzurum BB 23 42
3. Bursaspor 23 39
4. Adana Demirspor 23 37
5. Altay 23 34
6. Fatih Karagümrük 23 34
7. Keçiörengücü 23 32
8. Ümraniye 23 32
9. Akhisar Bld.Spor 23 32
10. Menemen Belediyespor 23 32
11. Balıkesirspor 23 31
12. Giresunspor 22 28
13. İstanbulspor 22 27
14. Altınordu 23 24
15. Osmanlıspor 23 21
16. Adanaspor 23 18
17. Boluspor 23 17
18. Eskişehirspor 23 16
Takımlar O P
1. Liverpool 27 79
2. Man City 27 57
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 44
5. M. United 27 41
6. Tottenham 27 40
7. Sheffield United 27 40
8. Wolverhampton 27 39
9. Arsenal 27 37
10. Burnley 27 37
11. Everton 27 36
12. Southampton 27 34
13. Crystal Palace 27 33
14. Newcastle 27 31
15. Brighton 27 28
16. Bournemouth 27 26
17. Aston Villa 27 25
18. West Ham 27 24
19. Watford 27 24
20. Norwich City 27 18
Takımlar O P
1. Barcelona 25 55
2. Real Madrid 25 53
3. Atletico Madrid 25 43
4. Sevilla 25 43
5. Getafe 25 42
6. Real Sociedad 24 40
7. Villarreal 25 38
8. Valencia 25 38
9. Granada 25 36
10. Levante 25 32
11. Athletic Bilbao 25 31
12. Osasuna 25 31
13. Real Betis 25 30
14. Deportivo Alaves 25 30
15. Real Valladolid 25 29
16. Eibar 24 24
17. Celta de Vigo 25 24
18. Mallorca 25 22
19. Leganés 25 19
20. Espanyol 25 19
kapalı
banner573
banner575
banner576
banner577