Mecliste “Şaibe” iması

Çerkezköy’ün Kızılpınar ile Veliköy Mahallesi arasında kalan yaklaşık 600 dönümlük alanla ilgili 1/1000’lik İmar Planı değişikliği için Büyükşehir Belediyesi’ne yetki devri verilmesi Çerkezköy Belediye Meclisinde tansiyonu yükseltti. AK Partili Remzi Garip, plan değişikliğinin Çerkezköy Belediye Meclisinde görüşülmesi gerekirken Büyükşehir’e devredilmesini tepki göstererek, şaibe imasında bulundu.

Mecliste “Şaibe” iması

banner287
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Meclisi, Başkan Vahap Akay başkanlığında toplandı. Gündem maddelerinin görüşüldüğü sırada, imar planı değişikliği ile ilgili AK Partili meclis üyesi Remzi Garip söz aldı. Çerkezköy Belediye Meclisinin bay-pas edildiğini öne süren Garip, “Şimdi öyle bir noktaya geldi ki bu meclis, bu konuda kötü bir performans göstermiş olmasına rağmen meclis bay pas edilerek imar tadilatları direk Tekirdağ’da bay-pas edilmeye başladı. ‘Çerkezköy’ü beraber yönetiyoruz’ diyorsunuz ya, bu beraberliğinizde kiminle olduğunu hala anlamış değilim. Son olarak çok önemli bir imar tadilatı gerçekleşti. Onun da gerekli itirazlarını yaptım. Bunun yapılacak yeri Tekirdağ meclisi değil Çerkezköy meclisidir. Büyükşehir Belediyesine yetki devri yapmışsınız. Kusura bakmayın bu meclisin yetkilerini kimsenin kimseye devretmeye hakkı yoktur. Hepimiz, ayrı bir sandıktan seçildik. Bir belediye başkanının seçildiği sandık ne kadar önemliyse, meclis üyelerininki de o kadar önemlidir. Siz tuttunuz bu yetkiyi Büyükşehir’e verdiniz. Bu plana göz attığımız zaman şöyle görsel olarak baktığımız girintili çıkıntılı, bir imar çizgisi olmayan bir imar uygulaması. Bir takım parsellere ayrıcalık tanınmış. Bu neden böyle olmuş, bunun da ayrıca açıklanması gerekiyor. İmar komisyonu toplantıda bu imar tadilatına direk karar verememiş, anormal bir durum olduğunu görmüş. Fakat burada ne oldu ki acele bir şekilde komisyonun aldığı karar dikkate alınmadan, tabiki dikkate almayabilir meclis bir üst makamdır. Ama bir türlü anlam veremiyorum. Şehircilik daire başkanlığından gelen raporda açık açık mekânsal planlar yönetmeliğine aykırı olduğunu, yeterince sosyal donatı ayrılmadığını o raporda yine göz önünde bulundurulmayarak yine büyükşehir de de çoğunluğa güvenerek alınan acele bir karar.
Çerkezköy halkını çok yakından ilgilendiren, şaibeli bir imar planı tadilatını buradaki basın vasıtasıyla anlatmak istiyorum. Bu konuyu vatandaşımıza anlatmaya devam edeceğiz. Bunun gibi yapılan yanlış imar planlarını da halkımıza anlatmaya devam edeceğiz.”dedi.
Bunun üzerine söz alan Akay, “Büyükşehir Belediye yasası ile yönetiliyoruz. Büyükşehir, hiçbir talep olmadan 5000 ve 1000’lik planları yapma kabiliyetine ve yetkisine sahiptir. Yapmakla ilgili bir hakkı vardır Büyükşehirin. Yetki devrini meclis gündemi yapmamıza dahi gerek yoktur. Bu tamamen buradaki arkadaşlarımızın da aynı anda aynı meclisten geçmesi sebebiyle meclis üyesi arkadaşlarımızla gündem maddesi yaptık ve bir teklifte bulunduk. Çerkezköy Belediye meclisinin böyle bir karar almasına gerek dahi yoktur. Siz bunun şaibeli olduğunu söyleyip ayrıcalık yapıldığını söylediniz. Bu söylediğiniz kelimelerin tamamını ispat etmekle yükümlüsünüz. 5000’lik ve 1000’lik plan büyükşehir belediyesi ile uyumlu olsun diye gitmiştir. Biz yaptığımız bütün tadilatlarda kamu yararını gözetmişizdir, gözetmeye de devam edeceğiz.” cevabı verdi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turan
Turan - 5 ay Önce

Remzi bey doğru söylüyor sonuna kadar mücadele edeceğiz hakkımız olanı istiyoruz

ÇERKEZKÖYLÜ ....
ÇERKEZKÖYLÜ .... - 5 ay Önce

RAMZİ GARİP HERKEZİ KENDİ GİBİ SANIYOR..... VAHAY BAŞKAN SEN YOLUNA DEVAM ET HERKEZ SENİN YAPTIĞIN DOĞRULARI BİLİYOR.

istanbul city..
istanbul city.. - 5 ay Önce

kızılpınar ..millet caddesi...anadolu lisesi..sokaklararı halen çukur..

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306