Mecliste tatlı-sert gerginlik

Çerkezköy Belediye Meclisi Eylül Ayı Toplantısı’nın 2’nci oturumu oldukça gergin geçti ve tartışmalar yaşandı. AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri ‘2020-2024 Stratejik Planı’ üzerinden Belediye Başkanı Vahap Akay’ı eleştirdi. Yaklaşık 2 saat süren meclis toplantısında Akay eleştirilere hem cevap verirken, CHP ve AK Partililer arasında tatlı-sert atışmalar yaşandı.

Mecliste tatlı-sert gerginlik

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Meclisi Eylül Ayı Toplantısı’nın 2’nci oturumu Vahap Akay başkanlığında meclis salonunda gerçekleşti. Açılış ve yoklamanın ardından komisyondan gelen konuların görüşülmesine geçildi.

“YÜZDE 47 ORANINDA GERÇEKLEŞME ORANI OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

2020-2024 Stratejik Planı ile ilgili söz alan MHP’li meclis üyesi Koray Önsel, stratejik planlarda yapıldı olarak gösterilen yatırımların çoğunun yapılmadığını iddia ederek, “AK Parti’nin vermiş olduğu şerlere biz de katılıyoruz.2020-2024 Stratejik Planının en başında burada ifade edilen 2015-2019 Çerkezköy Belediyesinin stratejik hedefleri 112 adet olarak belirtiliyor. Ancak 2015-2019 stratejik planlarının toplan hedefi 132 adet olarak belirtilmiş bunun hatalı olduğunu söylemek istiyorum.  Bizim tespitlerimize göre gerçekleşen 62 tane, gerçekleşmeyen 70 tane. Dolayısıyla yüzde 47 oranında gerçekleşme oranı olduğunu görüyoruz.” dedi. 

“YA MAKİNİSTTE BİR HATA VAR YA TRENDE BİR SIKINTI VAR”

Önsel, “2020-2024 yeni hazırladığınız planda yapıldı olarak gösterilen birçok plan yapılmadı. Vaatleriniz stratejik planda bulamadık. Otopark ile ilgili herhangi bir hedefinizin de olmadığını görüyoruz. Bizim tespitlerimiz böyle. Bu stratejik planın gözden geçirilmesi, sayıların gözden geçirilmesi lazım. Bu tren yoldan gidiyor hedefi de belli. Ancak ya makinistte bir hata var ya trende bir sıkıntı var. Bunu gözden geçirmenizi istirham ediyorum.” dedi.

“BURADA YAŞAYAN HER CANLIDAN SORUMLUSUNUZ”

Önsel’in ardından söz alan ve kendisine katıldığını ifade ederek sözlerine başlayan AK Partili meclis üyesi Adem İçli, “Ben Koray Bey’e yüzde yüz katılıyorum, atladığı bazı noktalar da var. Çerkezköy’deki tüm sorunlardan siz sorumlusunuz. Biz AK Parti grubu olarak Çerkezköylü hemşerilerimizin ne sıkıntısı varsa desteği vermeye arkanızda durmaya hazırız. Geçen gündeme getirdiğimiz Devlet Hastanesi konusu ile ilgili yaptığınız açıklamalara katılmıyoruz. Görev sahanızda olabilir, olmaya bilir burada yaşayan her canlıdan sorumlusunuz. Çerkezköy halkının bize verdiği görevi layıkıyla yapmak görevimiz. Hangi konu olursa olsun Çerkezköylü hemşerilerimizin menfaatine olan her şeyde varız. Bu seviyelerin yüzde 45’lerde kalmasının ana temellerinde doğrudan temin yatmaktadır. Şeffaf belediyecilik anlayışınızı doğrudan teminleri internet sitesinde yayınlayınız. Stratejik planda önerilerimize ekleyelim dedik ama eklenmediğini gördük keşke bizlerin de bir katkısı olsaydı. Yine de emeği geçen herkesten Allah razı olsun.” dedi.

İÇLİ, YILANCI VE AKAY TARTIŞMASI

İçli’nin ardından konuşan CHP’li meclis üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Nedim Yılancı, “Koray arkadaşımızın bahsettiği yapıldı, yapılmadı olaylarının birçoğu yapıldı. Beklentiler sınırsız, imkanlar sınırlı. Devlet Hastanesi’nde gece 2’de gidip sıra alamıyorsa vatandaş, siz de hükümetsiniz neden doktor atamıyorsunuz. Yani beklentiler sınırsız. Bizim hedeflerimizin yüzde 90’ında fazlası yapıldı. Fazlası da yapıldı. Takdirini de vatandaş 31 Mart’ta gösterdi.” dedi.
Yılancı’ya cevap veren AK Partili İçli, “Acilden giriş rakamını biliyor muşunuz? 4 bin kişi Çerkezköy harici birçok yerden buraya hasta geliyor. 4 bin kişinin müracaat ettiği bir hastaneden bahsediyoruz. Eksikliğin farkındayız.” ifadelerini kullandı.
İçli’nin açıklamasına cevap veren Başkan Akay, “Gece 4 buçukta sıraya girmeyi normal mi kabul edelim? Eksikliklerin adını koyalım.” dedi.
Söz alan İçli, “Kesinlikle kabul ederim demiyorum. Devlet Hastanesi’nde gece o saatte gitme gibi bir zorunluluk yok. Vatandaş bunu kendine huy edinmiş.” ifadesine ise Akay, “Keyiften gidiyor yani  vatandaş böyle bir tabir olabilir mi?” dedi.
İçli ise konu ile ilgili son olarak, “Vatandaşa sen niye saat 5’te geldin de sıraya girdin deme hakkımız yok. Kağıda gelip isim yazıyor, kendi usulünce sıra oluşuyor. Hoş değil, bu konu ile ilgili açıklamaları yaptık.” ifadelerini kullandı.

“SAMİMİ BULMUYORUM”

2 ay önceki mecliste stratejik plan ile ilgili görüş almak için kağıt dağıttıklarını ifade eden Akay, “Stratejik planla ilgili ‘bizim de düşüncelerimizi sorsaydınız’ dediniz. 2 ay önceki mecliste size kağıtlar dağıttık. Dağıtılan kağıtlarda 3 meclis üyesi arkadaşım görüşlerini, önerililerini paylaşmış ve iletmiştirler. STK’lara, vatandaşlara da dağıttık. Katmanız gerekenler nedir nelerdir gibi fikirlere dönüş yapan 3 arkadaşımız var. 31 meclis üyesi arkadaşımızdan üç tanesi bunu ciddiye almış. Hal böyle iken hiç sormamışız gibi açıklama yapmanızı samimi bulmuyorum. 2015-2019 stratejik planı burada. 2015-2019 stratejik planı tartışılırken AK Parti grubu adına söz alan meclis sözcüsü ‘Çok sığ bir stratejik plan hedefi ortaya koymuşsunuz’ gibi bir kuru eleştiri ile karşı karşıya kalmıştık. Koray Bey’in bahsettiğinden yola çıkarak şunları izah edeyim. Birçok şeyi ‘yapmadı’ dediniz. ‘Gerçekleştirilmedi’ dediğiniz birçok kalem, biliyorum ki gerçekleştirildi. ‘Yapmadı’ dediğiniz düzenlemenin birçoğunu yaptık. KGYS yapılmadı dediniz. Çerkezköy 50 noktadan 150 kamera ile izleniyor. İşin bizden kaynaklı olan yeri tarafından askıda kalmıyor olsa da Çerkezköy 3 yıldır 50 noktadan 150 kamera ile izleniyor. Yatırımları görmezden gelip yok saymayı ne ben, ne de Çerkezköylü hemşehrilerim kabul eder.” dedi.

“HER İŞ İÇİN ELİMİ TAŞIN ALTINA KOYMUŞ BİRİSİYİM”

“Kendi sorumluluk alanım olsun, olmasın her iş için elimi taşın altına koymuş birisiyim” diyen Akay, “Neler yapıldı, neler yapılmadı diye konuşmaya başlarsak 2009-2014 döneminin stratejik planının bir ortaya koyarım. Neler yapılıp neler yapılmamış görürüz. 2015-2019 Stratejik Planında anlattıklarınız öyle değildir. Yani makinist ve tren örneğinden yola çıkarak. Makinistin kim olduğu 2015-2019 döneminde bellidir. Trende kimlerin olduğu da bellidir. 2015-2019 stratejik planı, 31 Mart 2019’da makinistin de adını koymuştur, trenin de adını koymuştur. Makiniste de ‘sen yürü kardeşim’ demiştir. Ben istiyorum ki bu tren bu meclisin tamamı olsun. Biz, bu dönem içerisinde yeni bir stratejik plan yapma hazırlığı içerisine girdik. Göremedik dediğiniz ana hatlar içerisinde yazıyor. Yok dedikleriniz çoğu kaba hatları ile orada zaten var. Elimizi taşın altına koyalım. Şehrin tamamından sorumlusunuz dediniz Adem Bey, kesinlikle sorumluyum. Hiçbir zaman kaçmadım. Ben her zaman herkesin hakkını teslim ederim. DSİ ile dere temizliği ile ilgili iş birliği yapmışız, başımıza gelene bakın. Konuşulmaya bile gerek olmayan meseleler ile bunları paylaştınız. Ben bugüne kadar kendi sorumluluğumda olsun olmasın her iş için elimi taşın altına koymuş birisiyim. İnsanların tarafıma gösterdiği teveccüh bunun en büyük örneğidir. Stratejik planda görmediklerini büyükşehir stratejik planda göreceksiniz. Biz o zaman da yasaları biliyorduk şimdi de biliyoruz. Herkesten görüş almaya çalıştığımız bir stratejik plandı. Keşke siz de verseydiniz. Sadece 3 arkadaşım verdi.” dedi.

AKAY İLE İÇLİ TARTIŞTI

İçli, komisyondaki önergelerinin gündeme alınmadığını belirterek, “Keşke dediğiniz konu ile ilgili. Bir komisyona girdik. Önerileri gündeme almadınız.” dedi. Akay konu ile ilgili geç kalındığını belirterek, “Ekleyemeyiz. Stratejik plan alındı, baskıya gitti. Biz 2 ay önce söylemişiz. Stratejik Plan oluştuktan sonra deme hakkınız olmadığını sanıyorum. Katkı sağlayan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bir emek ortaya koyuldu.” dedi. 

İçli, “2 ay önce stratejik plan için kağıt verdim dediniz. Vermediniz.” ifadelerini kullandı.
Akay, İçli’ye cevaben, “Bu öneri veren 3 arkadaş neye göre verdi o zaman. Evrak kısmı dedim ki önünüzde stratejik planla ilgili belgeler koyduk. Fikirlerinizi, düşüncelerinizi belirtin.” şeklinde konuştu. 
Konu ile ilgili İçli, “Biz gereken desteği komisyonda verdiğimizi düşünüyorum. Meclis başkanı ve belediye başkanı sizsiniz. Ne zaman bizden destek istediniz de destek vermedik.” dedi.
Karşılıklı konuşmaların sürdüğü mecliste Akay’ın İçli’ye cevabı ise şöyle oldu: “Vermişim evrakları, cevap vermemişsiniz. Ben meclis başlamadan evvel bu kağıtları masanıza dağıtmışım. Görüş ve önerileri paylaşın demişim. Ya siz bunu ciddiye almadınız ben bunu görüyorum. Böyle ise bir samimiyetsizlik görüyorum.”

“TOPU TACA ATIYORSUNUZ”

Konu ile ilgili açıklamalarını sürdüren İçli, “Samimiyetsizlikten bahsediyorsunuz. Bir kere siz samimiyetsiz davranıyorsunuz. Zaman zaman bizlerin desteğini ve fikirlerini almak sizin göreviniz. Bu konuda desteği olanlara teşekkür zaten ettik. Sizin bu tavrınız hiç hoş değil. Meclis üyelerini kastederek, hepimize üsten bakan gibi kibirle konuşmanız yanlış. Samimi değil. DSİ ile ilgili bir şeyler söylediniz. 2012 yılında yapılan protokol gereği Çerkezköy Belediyesinin ve DSİ’nin yapacağı konu nettir. 2014 yılında Büyükşehir yasası ile birlikte bu sorumluluk büyükşehir yasası alanına girmektedir. Bir konuda başarılısınız algı yönetimini iyi yapıyorsunuz. Topu hep taca atıyorsunuz.” dedi.

“TACA ATMIYORUM, HEP KALEYE ATIYORUM”

İçli’nin “topu taca atıyorsunuz” cümlesine ise Akay, “Taca atmıyorum, hep kaleye atıyorum” dedi.

“BAYA DA ÖNDEYİZ”

Açıklamasını sürdüren İçli, “Biz de kaleye atıyoruz. Baya da öndeyiz. Biz birlikte çalışıp destek vermek istiyoruz. Çerkezköy’de yaşayan vatandaşlara hizmet bizim derdimiz. Stratejik plan ilgili rapor istedim fakat gelmedi. Bugün milat olsun Çerkezköylü hemşehrilerimiz adına her göreve hazırız.” dedi.

“BUNLARIN TAMAMINI REDDEDİYORUM”

“Hiçbir kibirli tavrım yok” diyen Akay, “Kibirlisiniz, tavrısınız hoş değil denildi. Kibirle ilgili konuşmalarınız, iddialarınız bugün değil, seçim döneminde itibaren aynı ifadelerle devam ettiniz. Meclis tutanakları, kayırları ortadadır. Hiçbir kibirli tavrım yok. Bunların tamamını reddediyorum. Çerkezköy Belediyesi’nin şeffaflıktan yana zerre sorunu yoktur. Daha güzel daha mutlu bir şekilde Çerkezköy’e hizmet etmekten başka hiçbir şey düşünmedik.” ifadelerini kullandı.Meclis, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.


 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2019, 20:17

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Türbedereli
Türbedereli - 2 hafta Önce

Biz sayın Akay’ın kibrini seviyoruz size ne oluyor. Kibirin yakıştığı ender kişilerden birisi. Rahatsız olmadığımızı da 31 Mart’ta gösterdik. Vaadlerin hepsini yapamamış olabilir. Siz olsanız park dahi yapamazdınız. Çerkezköy’de kaç kere 30 Ağustos kutlandı. Vahap Başkan kaç tane sanatçı getirdi gördünüz mü. Bu ilçede insanlar stres atamıyordu onun sayesinde stres attık. Vahap başkanın arkasındayız ama daha fazla konser sosyal aktivite istiyoruz. Her biji Vahap.

vatandaş
vatandaş - 2 hafta Önce

Sayın akpartili meclis üyelerim , dava arkadaşlarım seçimlerdeki adayınız adam gibi adamla yola çıksaydınız bugün kibir abidesi akayı dinlemezdiniz , akay şovunu iyi yapıyor icraat yok , belediyede yolsuzluk tavan yapmış gidiyor alımları takip edin meclis üyesinin 7 tane firması bulunuyor dışardan 3 şahışlarla işlemler yapılıyor akay işinde uzmanlaşmış artık büyükşehire gözü dikmiş.

Kenan
Kenan - 2 hafta Önce

Syn ak partili yetkili madem devlet hastanesi bu kadar yoğun neden doktorları sürekli başka hastanelere gönderiliyor. Neden doktorlarından çok ameliyat yapmamaları isteniyor. Siz bunları çok iyi biliyorsunuz da neden birşey yapmıyor sunuz.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510