“Öğretmen asla sahipsiz değildir”

Eğitim Bir-Sen Çerkezköy Şube Başkanı Yusuf Hayri, Çankırı’da gerçekleşen öğretmene şiddet olayı ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yayımladı. Hayri, “Sorunun çözümü için herkesi, elini taşın altına koymaya çağırıyoruz ve herkes şunu bilmelidir ki, öğretmen asla sahipsiz değildir.” dedi.

“Öğretmen asla sahipsiz değildir”

Çerkezköy Bakış - Çankırı’da aynı zamanda Eğitim Bir-Sen üyesi de olan Muhammed Sivridağ'a, öğrenci velisi tarafından uygulanan şiddet olayına Eğitim Bir-Sen Çerkezköy Şubesi de sessiz kalmadı. Çerkezköy Şube Başkanı Hayri, konu ile ilgili bir yazılı basın açıklaması yayımladı.
 

banner287
“EĞİTİMCİLERE YAPILAN ŞİDDET, CEZASIZ KALMASIN”

Türkiye’de eğitimcilere yönelik şiddete her gün bir yenisinin eklendiğini ifade eden Hayri, “İlme, irfana, âlime ve arife hürmeti esas alan bir medeniyetin bakiyesi olan Türkiye’de eğitimcilere yönelik şiddet olaylarına her gün bir yenisi ekleniyor. Yürüttükleri onurlu mesleğin manevi karşılığı olan saygının çok görüldüğü; ‘saldırı’, ‘darp’, ‘silahla yaralama’ gibi olayların sıradanlaştığı, maalesef kanıksandığı günleri yaşıyoruz. Bugün gelinen noktada, öğretmene saygı sorunu en temel meselelerimizden biri haline gelmiştir. Sınıfların akıllı tahtayla, öğrencilerin tablet bilgisayarla buluşturulduğu ülkemizde, geleceğimiz olan çocuklara bilgi, beceri ve değer kazandıran öğretmenlere reva görülen muamele ve buna mukabil gösterilen kayıtsızlık oldukça düşündürücü ve aynı zamanda vahimdir. Eğitim çalışanları Türkiye’nin dört bir yanında şiddet olaylarına maruz kalmaktadır.  Bu hazin durum bizleri derinden üzmekte ve geleceğe yönelik endişelerimizi daha da artırmaktadır. Maalesef artık eğitim çalışanları birçok kesim tarafından rahatlıkla hedef alınabilmekte ve bunlara karşı savunmasız kalmaktadır. Gelinen bu nokta, herkesin sorumluluk üstlenmesi, bu kötü gidişin durdurulması için harekete geçmesi gerektirmektedir. Görevi başında veya görevinden dolayı şiddete uğrayan eğitim çalışanlarına karşı şiddet uygulayanlara gerekli yasal düzenlemeler acilen yapılmalı ve caydırıcı cezalar verilmelidir. Toplumsal sorun haline gelen şiddet gibi konularda ortak tavır geliştirmek ve çözüm bulmak, sorunların üstesinden gelinmesi için sorumluluk almak artık bir zorunluluktur. Buradan hareketle, ‘eğitimciler hedefse, geleceğimiz karanlıktır’ diyor;  sorunun çözümü için herkesi, elini taşın altına koymaya çağırıyoruz ve herkes şunu bilmelidir ki, öğretmen asla sahipsiz değildir. Bütün gücümüzle arkadaşlarımızın yanında olacak ve arkadaşlarımızın uğradığı şiddetin takipçisi olacağız. Bizler, Çankırı ili İnönü Ortaokulu Öğretmeni, aynı zamanda sendikamızın üyesi Muhammed Sivridağ'a öğrenci velisi tarafından ağır bir şekilde darp edilerek  yapılan saldırıyı kınıyor, yetkilileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve kamuoyunu daha duyarlı davranmaya davet ediyoruz.” dedi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510