Öğretmenlere “lider öğretmen” konferansı

Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Çerkezköy’de görev yapan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerine yönelik Lider Öğretmenler Konferansı düzenlendi.Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Cemaloğlu konferansta öğretmenlere lider öğretmenliğin özelliklerini anlattı.

Çerkezköy bakış
Öğretmenlere “lider öğretmen” konferansı

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Cemaloğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Lider Öğretmenler” konferansı’na Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İrfan Danışmaz ve Çerkezköy’de görev yapan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenleri katıldı. Açılış konuşmasını gerçekleştiren İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, 2018-2019 eğitim öğretim yılının kazasız belasız, mutlu ve başarılı bir şekilde geçmesini temenni ederek tüm öğretmenlere başarılar diledi.
 

EĞİTİMDE MARKA KENT ÇERKEZKÖY
14 Kasım 2016 tarihinde Çerkezköy’de göreve başladığını belirten Gümüş “Çerkezköy’de ilk konuşmamı 24 Kasım töreninde yapmıştım. Orada öğretmenlerimizi sadece bir gün değil, hatırlamalı ve her gün onların yanında olmalıyız demiştim. Yine orada eğitimde marka Çerkezköy, olma yolunda gece gündüz enerji harcayacağımızı söz vermiştik. Bu yolda bugün ilçemizde çok büyük mesafeler kat ettik.  Öğrencilerimiz daha iyi daha geniş mekanlarda ders alsın, sosyal ortamlar oluşsun diye devletimizin bütün imkanları ve hayırsever desteğiyle birlikte ilçemizde 28 yatırım gerçekleşti. Bugün devam eden 14 inşaat 6 tane başlamak üzere olan ve tamamlananlar var. Her okulun bir hikayesi, her hikayenin bir kahramanı var. Bir ilçenin geleceğini, Çerkezköy’ün çocuklarının geleceğini inşa ediyoruz. İyi bir ekibiz, bir liderimiz var. Okul müdürü arkadaşlarla toplantı yapacağım dediğimde, bir eksikleri olup olmadığını soran, selam söyleyen eğitim aşığı bir kaymakamımız var. Ona çok teşekkür ediyorum.” dedi. Gümüş konuşmasını salonu kendilerine her seferinde ücretsiz tahsis ettiğini için Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler’e teşekkür ederek tamamladı.

TECRÜBELERİNDEN BAHSETTİ

banner287
Lider Öğretmenler Konferansına başlayan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Cemaloğlu kendi hayat tecrübelerinden örnekler verdi. 34 yıldır eğitimci olduğunu ve ABD’de 2 ayrı üniversitede misafir öğretim üyeliği yaptığını belirten Cemaloğlu “Yıllardan beri ilkokuldan üniversiteye kadar tüm aşamalarda ders verdim. Bundan hareket ederek lider öğretmenlik diye bir paradigma geliştirdim. Yani disiplin problemlerini asgari düzeye indiren öğrencileri motive eden potansiyel sorunları ortadan kaldıran ve öğrenciyi gökkuşağının ardını arayan insan tipi haline dönüştüren modelden söz edeceğim.” dedi.
 

TRAFİK POLİSİ ÖĞRETMENLER VE LİDER ÖĞRETMENLER
Öğretmenleri ikiye ayırdığını ifade eden Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Cemaloğlu “Ben öğretmenleri 2’ye ayırırım. Trafik polisi öğretmen ve lider öğretmen.” dedi. Cemaloğlu konuşmasını “Kendinizin hoşlanmayacağı, mutlu olmayacağı bir şeyi yapmamanız gerekir. Yani kendinize nasıl özenli ders anlatıyorsanız öğrenciler de doğal olarak bundan yararlanıyorlar.  Etkili öğretmenlik eğitiminin özünde liderlik var. Bu yüzden de ben lider öğretmenleri çok önemsiyorum.490 puanla liseyi kazanmış çocuğa Hacettepe Üniversitesinin Tıp Fakültesini kazandırmak lider öğretmenlik değildir, 290 puanlı ilaç bağımlısı, cebinde tornavidayla okula gelen ruh sağlığı bozuk çocuğu, ahlaklı, namuslu ve üretken bir kişi olarak topluma yetiştirmek lider öğretmenliktir. “ dedi.

“LİDERLİK İNSANLARI ETKİLEMEKTİR”
Lider öğretmenin özelliklerini ifade eden Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Cemaloğlu “Liderlik insanları etkilemektir onu ayağa kaldırmak eyleme odaklaşmasını sağlamak ve başarıya ulaşana kadar onu zinde tutup hedeften o başarıyı sağlamasına yardımcı olmaktır.Lider öğretmen ayağa kaldırma yürütme ve hedefe ulaştırma işidir.” dedi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306